Skocz do zawartości

Ostatni lot projektu SOFIA, czyli trochę o podniebnym teleskopie NASA :)


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2022 o 19:39, Milena Niemczyk napisał:

chyba coś dla @AviatorL

Fajny sprzęcik. Polatałbym :)

Egzemplarz z 1977 roku, pierwotnie w Pan Am :)

 

W dniu 27.10.2022 o 19:53, lkosz napisał:

...chociaż kokpit ma równie beznadziejnie zaprojektowany, jak reszta boeingów :D

Jako ogromny fan Boeingów i wirtualny pilot 737NG muszę się niestety nie zgodzić! ;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ech kiedyś to bajeczne loga budowali. Nie to co teraz - dwa maźnięcia i niby wielka sztuka. Choć bywają wyjątki, które i mi się podobają.

To ja sobie logo programu zabiorę ;)))) jak już bierzemy sprzęt na części ?

 

Logo ARTEMIS'a też bajeczne. Szacun dla pomysłodawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się tym zachwycać od strony technicznej, ale prawda była taka, że obserwacje były koszmarnie drogie. Najpierw trzeba było wyniesieść teleskop na odpowiednią wysokość. Potem tylko część lotu mogła być wykorzystana do obserwacji, bo trzeba było zgrać kierunek lotu i kierunek na obserwowany obiekt. Każdy lot, to chyba 10 osób na pokładzie, czyli znacznie więcej niż 1-2 operatorów teleskopu w przypadku obserwacji naziemnych. Ciekawostką było to, że instrumenty naukowe można było ulepszać, a w przypadku teleskopów kosmicznych one się tylko starzeją.

 

Słyszałem o jednej publikacji w Nature lub Science, gdzie dane z Sofii były kluczowe i dominujące. Porównanie kosztów i wyników już od lat skłaniało NASA do zakończenia tego projektu. Problemem była umowa międzynarodowa z DLR.

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Bentoq napisał:

Są jakieś zdjęcia/opis co znajdowało się na pokładzie samolotu? Sam teleskop zajmuje relatywnie mało miejsca, ciekawe jak spożytkowano resztę przestrzeni w samolocie.

jest to pokazane w filmie z pierwszego posta w wątku:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krasz napisał:

Dziękuję @Milena Niemczyk za post, wcześniej nie odnaleziony przeze mnie na forum, a zarazem bardzo ciekawy :)

Pozdrawiam

 

Proszę bardzo! :D Zachęcam do przeczytania również innych tematów ode mnie :) Np. nowy lądownik księżycowy, misja SWOT czy rakieta Neutron ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2022 o 15:40, Bentoq napisał:

Są jakieś zdjęcia/opis co znajdowało się na pokładzie samolotu? Sam teleskop zajmuje relatywnie mało miejsca, ciekawe jak spożytkowano resztę przestrzeni w samolocie.

Fajny przekrój:

391243293_747sofia.png.6074390185166fa761a3be73cf1d8a72.png

 

An Overview of the Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy Since Full Operation Capability (worldscientific.com)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SkyNet? To już wiem, dlaczego zamknęli ten projekt ;)

A tak serio, teleskop na samolocie to może nie taki głupi pomysł. Może się znaleźć w dowolnym miejscu planety w dowolnym czasie. Dzięki temu może rejestrować różne tranzyty i zaćmienia (w filmie jest mowa o tranzycie Tytana).

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.