Skocz do zawartości

BlurXTerminator krótki test


diver

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.12.2022 o 10:58, Nowok76 napisał:

Tutaj popełniłeś błąd.

Tego pluginu nie powinno się używać po streczu.

Polecam tutka Adama Blocka, on wyjaśnia jak prawidłowo wykorzystywać BlurXterminatora.

 

Nie sądzę. Zrobiłem po prostu pewien eksperyment na materiale nielinearnym. Potem zrobiłem eksperymenty na materiałach linearnych, a potem znów na nielinearnym. Efekty są bardzo różne, zależą od zawartości obrazka i ustawień "suwaków". Moim zdaniem z BXT można kombinować również po streczu. Uważnie oczywiście, obserwując czy dostajemy pożądany efekt bez degradowania obrazka.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Jest kolosalna różnica w efekcie użycia BlurXterminatora przed i po przekształceniach nieliniowych. Na korzyść użycia przed oczywiście.

 

Zgadzam się, ale nie wykluczam możliwości użycia BXT na materiale nielinearnym. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

Jak skończę to pokażę. Na razie zmywam gary  :)

 

M33 powiadasz Maciej? Skończyłeś już zmywać? ;)

Pamiętam Twoje "połajanki" w temacie mojej M33. Niech zgadnę - jakiś taki efekt z BXT chcesz pokazać?

 

L_DBE_dn_cr_BXT_hs_Preview01.jpg.8a46874e308eee346306086a816dce76.jpg

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jest dokładnie tak, jak AB określił w swoim tutorialu. Dla tzw. "screen pictures" czyli obrazków obrabianych do pokazywania na forum czy na swojej stronie efekt stosowania BTX jest zauważalny ale nie aż tak dramatycznie widoczny jak dla obrazków obrabianych do prezentacji w pełnej jakości. Ale i tak widać. Niespecjalnie podoba mi się, co zrobiłem w tej wersji z gwiazdkami - powinny być chyba nieco większe , ale na razie jest jak jest. Pod spodem wersja obrabiana kilka miesięcy temu "tradycyjnie" czyli bez Blur Exterminatora. Oba obrazki w pełnej rozdzielczości z STL11000 obrócone o 90 stopni i obcinane zdrowo.

Tak czy inaczej, biorąc poprawkę na fakt, że to pierwsze próby- różnicę widać ( oczywiście po rozklinięciu na maksymalny wymiar)

1405579924_M33btx.thumb.png.8abf600f2e1affc2125b240124550743.png

 

301847387_M33fs.thumb.png.a283637837b3dd46336cade0f6487f71.png

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Tak czy inaczej, biorąc poprawkę na fakt, że to pierwsze próby- różnicę widać ( oczywiście po rozklinięciu na maksymalny wymiar)

 

Pozostańmy więc jeszcze na chwilę przy M33. Ja w swoich próbach poszedłem chyba nieco ostrzej. ;) Poniżej crop 2000x1500 z mojej M33 RGBH po obróceniu o 45 st. 1:1 (bez resize). Bez BXT nie uzyskałbym takiego szczegółu z pewnością. Dla przypomnienia: jest jest TS76EDPH z ASI294MM. W BXT obrabiałem materiał linearny. Przekornie nie oglądałem jeszcze tutoriala AB. ;)

 

M33_f_rot45_2000_1500.thumb.jpg.3970deaf402183f2af618b42769b0eeb.jpg

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to będę zainteresowany BX ale to pewnie za kilka miesięcy kiedy znów przysiądę do astrofotografii.
Podejrzewam, że już ludzie przez ten czas nabiorą znacznego doświadczenia a ja dopiero będę patrzył co i jak :)
Ale sądzę że warto iść w BX bo w końcu to dekonwolucja a nie dodawanie szczegółów czy zwykłe wyostrzenie. 
Przy okazji miałbym pytanie. 
Czy mając SX oraz NX na PS, mogę je zainstalować na tej samej licencji do pixa? Czy zmiana programu wymaga nowego zakupu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja działam w takiej kolejności:

- kalibracja

- alignacja i stacking

- wyrównanie tła APP

- pierwszy etap odszumiania NXT

- BTX

- Starnet

- GHS

no i dalej składanie itd.

To przykład dla kanału luminancji oczywiście.

A można tak robić dlatego, że i BTX i GHS pozwalają na osobne traktowanie mgławicy czy galaktyki i gwiazd.

Można też po Starnecie osobno obrabiać gwiazdy i obiekt.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Ja działam w takiej kolejności:

- kalibracja

- alignacja i stacking

- wyrównanie tła APP

- pierwszy etap odszumiania NXT

- BTX

- Starnet

- GHS

no i dalej składanie itd.

To przykład dla kanału luminancji oczywiście.

A można tak robić dlatego, że i BTX i GHS pozwalają na osobne traktowanie mgławicy czy galaktyki i gwiazd.

Można też po Starnecie osobno obrabiać gwiazdy i obiekt.

Adam Block i sam Russel mówią ze nie powinno się odszumiać przed BXT bo algorytmy AI są „trenowane” na surowych nieodszumianych zdjęciach.  Wyrównanie tła, DBE tak - NXT zdecydowanie nie. 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.