Skocz do zawartości

BlurXTerminator krótki test


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Sprowokowany przez kolegę @Krzysiek Gaudy, zrobiłem szybkie testy BlurXTerminatora.

 

BlurXTerm_panel.png.9620c10645eca7d0467fb2c4e0b7b876.png

 

Narzędzie oferuje trzy opcje wykonawcze.

 

CO

BlurXTerm_option_CO.png.619f4cf6a04752279b9aa5467e5b8dad.png

 

CF

BlurXTerm_option_CF.png.5e9f1f4e9afbc41eca63e7714950e541.png

 

NTS

BlurXTerm_option_NTS.png.0f13dd4c35ed50510e993b4bb99446fb.png

 

Poniżej cztery klatki z materiału, który poddałem testom: oryginał i po kolei trzy opcje korekty.

Wszystkie trzy korekty zrobiłem na domyślnych ustawieniach suwaków.

 

Oryginał

NGC1491f_3720_2790_2000_1500_oryg.thumb.jpg.61e4ee5642dd6bff0e81a59b0f73d9f6.jpg

 

CO

NGC1491f_3720_2790_BlurXTerm_CO_2000_1500.thumb.jpg.ed9aa8963084604404e2daf19ac758c3.jpg

 

CF

NGC1491f_3720_2790_BlurXTerm_CF_2000_1500.thumb.jpg.d07961a153a6c5f26b9a913c4843d39a.jpg

 

NTS

NGC1491f_3720_2790_BlurXTerm_NTS_2000_1500.thumb.jpg.f3484042859aa1762cf229661efcdfa5.jpg

 

Na razie powstrzymam się od komentarza. Jestem ciekaw, co powiecie. :)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dupy nie urywa szczerze mówiąc, ale pewnie należałoby się tym suwaczkami jednak trochę pobawić.

CO wygląda spoko i nawet chyba troszkę się gwiazdki poprawiły; dwa pozostałe to tak średnio bym powiedział - i wygląda na to, że PSF się nie za bardzo udało skorygować. A detale w centrum mgławicy, tam gdzie jest jasno, są ewidentnie za bardzo wyostrzone. W sumie Topaz potrafi podobne wynalazki tworzyć, niekoniecznie tylko na fotach astro, ale np. na zdjęciach ludzi robi coś takiego z włosami jak się przesadzi.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Astrobin i innych miejscach wyczytałem, że ten suwak "Sharpen Nonstellar" ustawiony default 0,90 to zdecydowanie za dużo. Trzeba zjechać mocno w dół do 0,3-0,5, aby uniknąć sztucznego wyostrzenia, które tutaj chyba w centrum mgławicy się przytrafiło na dwóch ostatnich zdjęciach. To kwestia gustu pewnie, dla mnie "too much" :) Wersja CO w ogóle nie rusza mgławicy tylko koryguje gwiazdy, więc (w teorii) powinno być dokładnie to samo co w oryginale zdjęcia, jak chodzi o mgławicę. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się najbardziej z tego podoba praca na gwiazdach i ich korekta, jeśli chodzi o kształt, ale też i wielkość. Dosyć fajnie redukuje też halo. Sprawdzałem z maską na gwiazdach z halo i fajnie redukowało. 

Testowałem też pracę że szczegółami na m81 z materiałem z RC8 i poprawia faktycznie kontrast i szczegół, ale raczej jest to widoczne na powiększeniu i jest to efekt bardzo delikatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wismat napisał:

Sławku a robiłeś to już na wyciągniętym materiale ? Bo sugerują żeby robić to jeszcze przed ostatecznym histo bo efekty są wtedy lepsze. Przez to tez jest wstrzymywany plugin do PS.

A będzie w ogóle plug-in do PS?? Sam jestem ciekawy jak to by działało bo w PS przecież nie można zrobić modelu PSF niezbędnego do dekonwolucji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie kwestia gustu. Osobiście ostatnie dwie wersje najbardziej do mnie trafiają, a szczególnie większa rozpiętość wielkości gwiazd - od naprawdę małych do dużych, zamiast od razu najmniejszych jako średniej wielkości :) Wersja oryginalna ma pewien gradient, który w mojej ocenie bardziej się podtrzymał niż wygenerował efekt zbyt intensywnego przeostrzania.

 

Jakbym rozwinął u siebie temat astrofotografii estetycznej, wziąłbym ten plugin pod uwagę. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr Strama napisał:

A będzie w ogóle plug-in do PS?? Sam jestem ciekawy jak to by działało bo w PS przecież nie można zrobić modelu PSF niezbędnego do dekonwolucji..

Russell napisał ze wtyczka byłaby prosta ale efekty są lepsze na liniowym materiale co w sumie wyklucza PS i nie ma w planach robienia tego. Może wola ludu to zmieni … ale kiedy…???

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wismat napisał:

Sławku a robiłeś to już na wyciągniętym materiale ? Bo sugerują żeby robić to jeszcze przed ostatecznym histo bo efekty są wtedy lepsze.

 

Ten szybki test zrobiłem na finalnie obrobionym materiale. Ale licencja próbna jest ważna przez 30 dni, więc pewnie zdążę jeszcze sprawdzić na materiale linearnym. Dzięki za sugestię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Bez manipulacji z ustawieniami, surówka przed wyciąganiem strecz za pomocą STF.

Zaznaczone Nonstellar than stellar

 

Widzę bardzo subtelne różnice w światłach (na plus). Ale to, co najbardziej rzuca mi się w oczy, to osłabienie gwiazdek i rozjaśnienie tła (efekty uboczne?). Moje próby na surówkach pokazują to samo. Nie wiem jeszcze, czy te "efekty uboczne" będą dla mnie pożyteczne czy nie. To pokazałaby dopiero dalsza obróbka materiału i porównanie wersji sprzed BXT i po nim.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie opcji niewiele wnosi. To są wszystko "convenience options" czyli jakieś tam standardowe ustawienia suwaków a to zdecydowanie trzeba ustawiać suwaczki pod konkretne zdjęcie.

 

 

To jest dekonwolucja tylko dużo wydajniejszym algorytmem. W poprzedniej standardowej wersji PSF było jedno dla całego obrazu. Tu jest adaptacja do miejsca. Inaczej mówiąc jest toto w stanie "wyciągnąć" komę po rogach bo dostosuje PSF inny niż dla centrum obrazu.

 

 

 

Zrzut ekranu 2022-12-20 o 13.26.52.png

 

 

 

EDIT:

 

O... i nawet już są tutki w necie.....

 

EDIT2: około 50 minuty jest fajne wyjaśnienie z tym przeostrzaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2022 o 12:37, Tayson napisał:

Działanie pluginu wygląda jak dekonwolucja.

W  szczególności działanie na malutkich gwiazdkach, z których robi mikro szpilki.

 

Z grubsza rzecz biorąc można to nazwać dekonwolucją. Powiedziałbym, że to dość "inteligentna" dekonwolucja. Trochę już poćwiczyłem i widzę, że efekt radykalnie zależy od wyboru opcji i ustawienia suwaków.

 

W dniu 20.12.2022 o 13:29, Wiesiek1952 napisał:

zdecydowanie trzeba ustawiać suwaczki pod konkretne zdjęcie.

 

Po kliku godzinach testów i zastosowań zgadzam się że jest właśnie tak, jak mówi kolega Wiesiek. 

 

Im dłużej testuję to narzędzie, tym bardziej mi się ono podoba. Choć początkowo byłem nastawiony dość sceptycznie, mam coraz większą ochotę zainwestować te 100$. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy trwają. ;)

UWAGA: BXT potrafi też zepsuć obrazek! Poniżej przykład obróbki materiału linearnego. STF został zrobiony po BXT.

 

Materiał HII oryginalny.

H_r_cr_dn_STF_1000_600.jpg.b8b368dfa29ef2751834adfd618a561c.jpg

 

 

Materiał HII po BXT NTS. Skąd te poziome pasy? W oryginale nie widać ich zupełnie. W jaki sposób BXT je wyprodukował?

H_r_cr_dn_BXT_NTS_STF_1000_600.jpg.169ce0ab92b776095594e845a2b66045.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samych gwiazdach trzeba usunąć zaznaczenie w nonstellar i FWHM w nonstelar na zero. Wtedy nie powinien ruszać tła:

 

EDIT: To Sharpen Nonstellar też na zero. Jeśli dalej coś jest to masz coś w tle. Jakieś hotpixele albo inne podobne. Pytanie: Czy robisz Cosmetic Correction w WBPP - koniecznie trzeba robić bo usuwa hotpix.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2022 o 00:19, diver napisał:

 

Ten szybki test zrobiłem na finalnie obrobionym materiale. Ale licencja próbna jest ważna przez 30 dni, więc pewnie zdążę jeszcze sprawdzić na materiale linearnym. Dzięki za sugestię.

 

Tutaj popełniłeś błąd.

Tego pluginu nie powinno się używać po streczu.

Polecam tutka Adama Blocka, on wyjaśnia jak prawidłowo wykorzystywać BlurXterminatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskutujemy na mess, wrzucę też tutaj może się przyda ;)

 

Edit:

Organoleptycznie, RC8+2600MC

Zaczynam się przekonywać ;) Jest dobrze.

Moje preferencje to nonstellar wszystko na zero, działam dwoma pierwszymi suwakami.

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.