Skocz do zawartości
  • 0

Co lepsze - Bresser Merssier AR-102/600 Nano AZ czy Sky-Watcher 1025 AZ3 102/500


g0raj

Pytanie

Cześć Wszystkim!

 

Jestem przed kupnem pierwszego teleskopu.

Założenia są następujące:

  • Budżet w okolicach 1500 zł.
  • Mieszkam w domku jednorodzinnym na obrzeżach Łodzi (zatem dość spore zanieczyszczenie świetlne).
  • Obserwacje będą w 95% z domu a konkretniej z tarasu. Sporadycznie wyjazdowe (w ramach wakacji).
  • Obiektów chcę szukać samodzielnie, bez żadnych automatycznych systemów naprowadzania.
  • Nie interesuje mnie astrofotografia, jedynie obserwacje wizualne.
  • Chciałabym oglądać nie tylko Układ Słoneczny, ale też możliwie dalsze obiekty (chociaż to chyba średnio możliwe ze względu na zanieczyszczenie).

 

Po dniach grzebania po internecie i zasięganiu porad w sklepach ostatecznie stoję przed takim dylematem: Bresser Merssier AR-102/600 Nano AZ czy Sky-Watcher 1025 AZ3 102/500

 

Z jednej strony skłaniam się ku Bresserowi, ze względu na nieco mniejszą światłosiłę i tym samym jego większą uniwersalność między US u DS (jeśli dobrze to rozumiem).

Z drugiej strony w sklepach są to na ogół zestawy razem z montażami i nie wiem, czy AZ3 nie jest przypadkiem lepszy niż Nano AZ. O AZ3 czytam, że ma regulację przez "mikroruchy" (czego Nano AZ zdaje się nie mieć) i chyba nieco większy udźwig? Pytanie czy to jest aż tak istotne?

A może kupić tego Bressera samą tubę i osobno montaż AZ3, tylko czy one do siebie pasują? :D

Im więcej czytam, tym więcej mam pytań, ale to chyba jak ze wszystkim..

 

Czy jesteście w stanie mi doradzić między tymi teleskopami i montażami?

Co generalnie sądzicie o tych teleskopach pod moje założenia?

Nurtuje mnie też pytanie - czy naprawdę mieszkając na obrzeżach dużego miasta nie mam szans oglądać DS z domu tylko muszę wyjechać gdzieś dalej?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, kompas napisał:

 

Wyatarczy wpisać "gdzie nie wolno używać lasera" jest tam też mowa o lampionach i reflektorach" no i trzeba zainstalować Google Earth

 

"Podana fraza - "gdzie nie wolno używać lasera" - nie została odnaleziona." :)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mak 127 lub Newton SkyWatcher 150/750 na montażu AZ4 lub Eq3-2, ewentualnie jak z ogródka dobson 6 cali (Sky-Watcher) lub 8 cali GSO .  Do wyboru jeszcze masz refraktor ED 80/750 tylko to najdroższa opcja. Nie wierz temu co pisał JSC. chinskie newtony są ok, a JSC mija się z prawdą twierdząc, że to najtrudniejszy typ teleskopu do skolimowania i że jest to kłopotliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

 

"Podana fraza - "gdzie nie wolno używać lasera" - nie została odnaleziona." :)

U mnie bez problenu, pierwszy wynik na samej górze  zmiast tego wpisz " wyznaczono strefy w których nie można używać lasera", bezpośredniego linka nie umiem dodać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Osobiście wybrał bym Bressera tylko nie 102/600 a 102/460 ze względu  na wyciąg, który jest o wiele lepszy niż w Sky Watcherze i możliwość łatwiejszego uzyskania jak najszerszego pola widzenia. Zarówno w pierwszym jak i drugim szukacze do wymiany , choć w tym drugim można obejść się bez szukacza .DS-y to nie tylko jakieś mgiełki itp. ale także gromady otwarte , do czego ten 102/460 jest wręcz stworzony, do Księżyca i Słońca  też jes niezły, do planet nieszczególnie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Koledzy, a o czym jest ten wątek?... 

Człowiek zapytał jaki teleskop ma kupić dla swojej Małżonki. 

Moim zdaniem odchodzimy tu od tematu. 

Pytania jakie należy zadać to np czy kolega zamierza pomóc Małżonce rozkładać Franię, czy mają prowadzić wspólne obserwacje, czy mają miejsce na trzymanie takiego klamota w domu, czy lepiej kupić mały, niezobowiązujący refraktorek typu 100/600 na AZ4 na alu, lekki a wygodny i jako probierz przyszłego zainteresowania lub jego braku. Itp itd. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał:

Koledzy, a o czym jest ten wątek?... 

Człowiek zapytał jaki teleskop ma kupić dla swojej Małżonki. 

Moim zdaniem odchodzimy tu od tematu. 

Pytania jakie należy zadać to np czy kolega zamierza pomóc Małżonce rozkładać Franię, czy mają prowadzić wspólne obserwacje, czy mają miejsce na trzymanie takiego klamota w domu, czy lepiej kupić mały, niezobowiązujący refraktorek typu 100/600 na AZ4 na alu, lekki a wygodny i jako probierz przyszłego zainteresowania lub jego braku. Itp itd. 

 

Myślę, że nie odchodzimy od tematu, jeśli autorka wątku zdecyduje się np, na newtona to już co nieco się dowie na temat jego kolimacji. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Było jedno zdjęcie, niech będzie i drugie. Zestaw przekraczający wprawdzie budżet, oferujący taką sobie jakość (mam duże oczekiwania już przy małych powiększeniach), wymagający dokupienia gratów za drugie tyle, ale gotowy do obserwacji w kilka minut po prostu mi się podoba.

5.jpg

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jedno. O co chodzi z tą jakością teleskopów? W dodatku jasnych achromatów czy Newtonów. Przecież obrazy z takich teleskopów są po prostu piękne, jeśli korzystamy ze sprzętu w sposób jaki to zostało zaprojektowane.

Czyli stosujemy małe i średnie powiększenia. Można próbować większych powiększeń, ale na jasnych obiektach w achromatach pojawi się aberka, a Newton musi być dobrze skolimowany. 

Jeśli ktoś chce super jakości do oglądania obrazów dyfrakcyjnych gwiazd położonych bardzo blisko to kupuje długą rurkę z dziurką na końcu i jest zadowolony. Ale to sprzęt niszowy. 

Jeśli nie chcemy aberki, kupujemy ED czy APO. Ale cena APO o sensownej aperturze jest duża. 

Na początku nikt nie planuje robienia astrofotografii. 

Moim zdaniem na początek wystarczy zwykły achromat 100mm lub Newton min 150mm na montażu, który nie wpada w drgania przy każdym dotknięciu. 

Plus jeden ciut lepszy okular minimum Explore Scientific 82 stopnie dający źrenicę wyjściową 4mm i to wszystko czego trzeba na początku. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 24.12.2022 o 11:32, Marcin_G napisał:

W której części Łodzi mieszkacie?

Górna/Wiskitno Przyjacielska/Jędrzejowska

 

Decyzja zapadła. Nie chcę też już więcej wzbijać kurzu :)

Będzie Dobson 8.

 

Wahałem się między:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-classic-200p (Sky-Watcher to jest ta legendarna "Synta"?)

https://deltaoptical.pl/teleskop-do-gso-dobson-8-f-6-m-crf (to jest chyba ten wspominany GSO 8?)

 

Finalnie padło na GSO 8. Jest nieco droższy, ale rozumiem, że niektóre jego składowe są wyraźnie lepsze, jak również startowe okulary z zestawu są lepsze i wystarczające na początek.

 

Nie chcę za bardzo przeciągać tego wątku. Natomiast czy w ramach "epilogu" możecie zasugerować jakieś konkretne akcesoria "must have" na początek? 

Rozumiem, że startowe okulary póki co wystarczą, ale może jakiś filtr? Czytałem, że coś się przyda, żeby chociażby popatrzeć na księżyc.

Może jakiś pokrowiec? A kolimator?

Ogólnie coś jest jest sensownym "must" na początek, bez kupowania od razu jakichś mega okularów w ciemno.

 

Dzięki!

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, g0raj napisał:

Górna/Wiskitno Przyjacielska/Jędrzejowska

 

Decyzja zapadła. Nie chcę też już więcej wzbijać kurzu :)

Będzie Dobson 8.

 

Wahałem się między:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-classic-200p (Sky-Watcher to jest ta legendarna "Synta"?)

https://deltaoptical.pl/teleskop-do-gso-dobson-8-f-6-m-crf (to jest chyba ten wspominany GSO 8?)

 

Finalnie padło na GSO 8. Jest nieco droższy, ale rozumiem, że niektóre jego składowe są wyraźnie lepsze, jak również startowe okulary z zestawu są lepsze i wystarczające na początek.

 

Nie chcę za bardzo przeciągać tego wątku. Natomiast czy w ramach "epilogu" możecie zasugerować jakieś konkretne akcesoria "must have" na początek? 

Rozumiem, że startowe okulary póki co wystarczą, ale może jakiś filtr? Czytałem, że coś się przyda, żeby chociażby popatrzeć na księżyc.

Może jakiś pokrowiec? A kolimator?

Ogólnie coś jest jest sensownym "must" na początek, bez kupowania od razu jakichś mega okularów w ciemno.

 

Dzięki!

No i po robocie!

Umówmy się jakoś na początku stycznia, jak już będziesz miał teleskop u siebie. Jeśli jest taka potrzeba, pomogę ze złożeniem montażu. W temacie "must" na początek - przywiozę duuuuzo okularów do degustacji od 40mm aż do 5mm, z różnych półek jakościowych i cenowych - sam się przekonasz co będzie potrzebne.

Kolimator przywiozę by sprawdzić kolimację, ale nie jest czynność, którą będziesz musiał robić często - zapewniam.

Bierz wersję GSO!

I przeczytaj prywatną wiadomość ode mnie.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Marcin_G napisał:

No i po robocie!

Umówmy się jakoś na początku stycznia, jak już będziesz miał teleskop u siebie. Jeśli jest taka potrzeba, pomogę ze złożeniem montażu. W temacie "must" na początek - przywiozę duuuuzo okularów do degustacji od 40mm aż do 5mm, z różnych półek jakościowych i cenowych - sam się przekonasz co będzie potrzebne.

Kolimator przywiozę by sprawdzić kolimację, ale nie jest czynność, którą będziesz musiał robić często - zapewniam.

Bierz wersję GSO!

I przeczytaj prywatną wiadomość ode mnie.

I to się nazywa idealny start w to hobby, z tak zwanym pełnym wsparciem na początku:-). Nie wszyscy mają to szczęście. Ja miałem, wiem ile to znaczy z perspektywy czasu. Dajcie znać, jak wrażenia i niech moc lustra, soczewki, co tam będziecie mieli na obserwacjach, będzie z Wami:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1
6 minut temu, kjacek napisał:

Dlatego zastanawiam się czy jednak na początek nie polecać małego refraktora F6 jak 100/600?

Oj tak, tak. Dla mnie to super sprawa, tylko 13kg do przeniesienia (Bresser 102/600, AZ4 na grubych stalowych nogach). Jest praktyczne codziennie (ale krótko) w użyciu jeżeli cokolwiek innego oprócz pełnego zachmurzenia widać na niebie. Problem jest tylko z jakością, najlepszy byłby używany z potwierdzoną kolimacją. Nie wiem czy majaczące pasy Jowisza przy pełnej aperturze sklepowego instrumentu (może tylko część produkcji jest felerna i trzeba przy niej majstrować?) nie zniechęcą do obserwacji. Może z drugiej strony pomogą samemu wybrać odpowiedni instrument na przyszłość?

Przy okazji i ja dołączę się do pierwszego pytania o porównanie teleskopów. Czy można w seryjnym SW 102/500 lub 120/600 rozdzielić Epsilony i czy cienie księżyców Jowisza również bez problemu widać? Czy można w nich kolimować obiektyw poprzez centrowanie soczewek? Wiem, wiem mówią, że to teleskop do szerokich kątów, ale musi i resztę jakoś pokazywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -2

Do US to one bardzo słabo się nadają, żeby nie napisać, że się nie nadają. Nie jest tak, że nic nie zobaczysz, bo xobaczysz np . paski Jowisza, ale ze słabą jakościa obrazu.

Przeanaluzuj tę tabelkę

CA-ratio-chart-achro.jpg

 

Albo tę

ramkax.jpg.gif.08bb9251a3f43ffa5ffd70b873ea394e.gif.a7e49ba9282e19567b39bb6e47d0ee09.gif

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.