Skocz do zawartości

Pierwsze światło z SW 90/900 - księżycowy szok


Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, as1 napisał:

Utwierdziłaś mnie w przekonaniu że to doskonały sprzęt na początek przygody z astro. Pogodnego nieba. Czeka cię wiele ciekawych obserwacji. Polecam gromady otwarte w gwiazdozbiorze Woźnicy. 

Dziękuje! :) A konkretnie, jakie polecasz?

14 minut temu, dj_ napisał:

Hmm, tak wiele radości, a w sąsiednich tekstach toczą się prawdziwe boje. Czystego nieba.

Dziękuje! :)

11 minut temu, JSC napisał:

że za długa tuba, że na balkon sie nie nadaje,

Ogólnie ta tuba jest serio długa, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia - jak widać na balkonie się da :)

Dziękuję! 

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, as1 napisał:

Polecam gromady otwarte w gwiazdozbiorze Woźnicy. 

 

A stąd już tylko krok do M35 i niżej ku gromadom w okolicy Jednorożca i Wielkiego Psa. Ale to najlepiej po północy.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam w tej chwili na chwilę ;) 90/900 - faktycznie jest postęp względem krótszych achromatów.

Warto zrobić przesłonę przyciemniającą go - przy f15 jakość obrazu na Jowiszu czy Księżycu poprawia się jeszcze a obiekty nadal są wystarczająco jasne, może nawet jeszcze zbyt jasne :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milenko,

 

Masz super teleskop.

 

Kup sobie filtr na Słońce i obserwuj plamy. Teraz jest ich dużo. Koszt to pewnie z 60 złotych (filtr, folia, przesyłka). Następny zakup to filtr Solar-Continuum badera .  Zrobi Słońce na zielono i podbije kontrast. Później można kupić jakiś żółty/pomarańczowy filtr Baddera, bo Słonko zbez żadnego filtra w teleskopie jest białe :). Taki żółty z pewnością spodoba się mamie i tacie.

 

Słonko to bardzo wdzięczny obiekt obserwacji, tylko trzeba uważać żeby pamiętać o założeniu filtru. Ja często go obserwuję w swoim 66mm refraktorku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mkowalik napisał:

Milenko,

 

Masz super teleskop.

 

Kup sobie filtr na Słońce i obserwuj plamy. Teraz jest ich dużo. Koszt to pewnie z 60 złotych (filtr, folia, przesyłka). Następny zakup to filtr Solar-Continuum badera .  Zrobi Słońce na zielono i podbije kontrast. Później można kupić jakiś żółty/pomarańczowy filtr Baddera, bo Słonko zbez żadnego filtra w teleskopie jest białe :). Taki żółty z pewnością spodoba się mamie i tacie.

 

Słonko to bardzo wdzięczny obiekt obserwacji, tylko trzeba uważać żeby pamiętać o założeniu filtru. Ja często go obserwuję w swoim 66mm refraktorku. 

Dziękuje! :)

Tak się składa, że mam za niedługo urodziny, a niezbyt wiedziałam o co mam poprosić - to już wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Milena Niemczyk napisał:

Dziękuje! :)

Tak się składa, że mam za niedługo urodziny, a niezbyt wiedziałam o co mam poprosić - to już wiem :)

Kupiłbym lepszy okular 10mm, np. ortho BCO 10mm lub Vixen NPL 10mm. Ale to na potem jak już zobaczysz co się da zobaczyć tym co masz.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Milena Niemczyk baw się dobrze i ciesz każdym nowym "odkryciem". Sięgnij do Tabeli Wimmera, a będziesz miała pomysłów na bardzo długo :)

Też przez chwilę miałem bardzo podobny sprzęt (oddałem go kiedyś na zlocie @Adamo na nagrodę i do tej pory nie wiem co się z nim stało) :g:

 

Panowie od refrakto-reflekto sporów mają swój wątek i będę takie przepychanki wycinał stąd bez skrupułów ;)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Milena Niemczyk napisał:

C

Chciałabym sięgnąć do gromad byka, ale tutaj mam pytanie. Jakie macie opinie o gromadzie NGC 1647? Warto? ;)

 

Każdy obiekt warto odnaleźć i zobaczyć. Nawet jeśli się okaże że jest mało interesujący :)

Edytowane przez Qrczak99
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.