Skocz do zawartości
  • 0

Co robię źle?


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. Użytkuje montaż CG5 GT i mam z nim pewien problem. Kupiony w tamtym roku latem. Po paru próbach ustawienie perfekcyjne. Za każdym razem obiekt w szukaczu i okularze 16mm. Trochę przeleżał z powodu małego dziecka brak czasu na zabawę, do tego pogoda ostatnie 2 miesiące po prostu tragedia i praca zmianowa. Z racji zbliżającej się komety chciałbym coś tam uwiecznić. Nie mówię że to będzie fotka pierwszej jakości ale pamiątka. Wyciągam montaż i zaczyna się jazda. Wytłumaczę po kolei co robię i proszę o wskazanie błędu. Drugi dzień marznę i się irytuje tym bardziej że było super wcześniej.

1. Ustawiam montaż na polarną tak by gwiazda była mniej więcej w centrum małego pierścienia jak wskazuje lunetka biegunowa i luzuje jedna os by ustawić Wielki wóz i Kasjopeje mniej więcej jak są aktualnie na niebie. 

2. Blokuje oś.

3. Sprawdzam wypoziomowanie montażu i jeszcze raz sprawdzam czy przy poziomowaniu czasem nie uciekła mi polarna.

4. Luzuję drugą oś i ustawiam teleskop wg indexu tak by spoglądał na polarną. Pojawia się ona w szukaczu - jest ok, blokuję drugą oś.

5. Teleskop ustawiony na polarną i montaż także.

6. Odpalam goto.

7. Wpisuje dokładny czas, datę, odpowiednie położenie geograficzne.

8. Z racji że mamy czas zimowy to nie zaznaczam daylight tylko standard time. 

9. Zaczynam alignacje na dwie gwiazdy. Pierwsza próbuje Dubhe i już teleskop odjeżdża w stronę Kasjopei a nie Wielkiego Wozu. Mówię ok i tu próbuje dwóch sposobów. Albo luzowania osi i nastawienia by w szukaczu była gwiazda albo strzałkami montażu. Obie metody sprawdzone. Odnajduje gwiazdę i enter. 

10. Lecimy drugą gwiazdę. Ogólnie bardzo mnie zastanawia mały wybór jasnych gwiazd. Np z Oriona nie mam nic, bardzo dużo gwiazd blisko horyzonty typu Vega arcturus o tej godzinie (22) ale wybieram Alkaid. I znów odjazd w stronę Kasjopei. Ustawiam ponownie na Alkaid.

11. Niby jest ok klikam enter i aligmnet succesfull. 

12. Wybieram obojętnie jaki obiekt czy to księżyc czy messier i teleskop idzie w podłogę albo całkowicie inna stronę.

Co robię źle... Wydaje mi się że latem robiłem dokładnie to samo i było cacy ... Pozdrawiam i dziękuję za rady. Ewentualnie zapraszam w okolice Konina jeśli znajdzie się chętny do zabawy i sprawdzenia co nie gra. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Chciałoby się skwitować tak - piszesz mało konkretne tytuły postów :D oto co robisz źle ;)

 

A tak serio to ja nie rozumiem wcale tego sposobu ustawiania montażu na polarną. Jakoś tak pod górę dla mnie i na około. Może to jeszcze jakoś ujdzie w obserwacjach wizualnych, ale przy fotografii to tutaj nie powalczysz za bardzo. Może napiszę co ja bym zrobił. Zakładam, że nie posiadasz SharpCap'a i nie ustawiasz polarnej z pomocą lunetki biegunowej więc wersja prosta, bez precyzyjnego wcelowania w Polaris.

 

1. Ustawiam montaż tak aby był w osi na gwiazdę polarną. Spoglądam przez lunetkę biegunową (zakładam, że jest wyjustowana). Poziomuję montaż i sprawdzam ponownie. Gwiazda polarna powinna zawierać się w tym kółku lunetki biegunowej.

2. Ustawiam montaż DOKŁADNIE na gwiazdę polarną. Gwiazda polarna nie ma być na środku koła! Gwiazda polarna w danym dniu znajduje się w innym miejscu na tym kółku (zainstaluj sobie na telefon aplikację SynscanInit)

Polar Alignment in 5 Easy Steps - _darkSkies Astrophotography

2. Zakładam teleskop, wszystkie sprzęty na nią i wyważam. Po wyważeniu wszystko powinno wyglądać tak na rysunku poniżej i podobnie jak montaż skierowane na polarną.

image.png.42025cd54532c829693a2dd90f554526.png

Stąd jakieś luzowanie osi takiej czy innej w dalszych etapach jest dla mnie średnio zrozumiałe.

3. Ustawiam dane na pilocie - datę, współrzędne itd.

4. Wykonuję alignację na 2-3 gwiazdy w GoTo. Wiadomo, lunetka szukacza i to co w okularze/na ekranie kamery/aparatu/na laptopie jeśli są podpięte muszą być zgrane.

5. Done.

 

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie za pomocą sharpcapa, lunetka biegunowa jest wyjustowana. Korzystam z rad zamieszczonych na tym kanale. Głównie ustawienie na polarną nie sprawia problemu, bardziej chodzi o goto, które rozrzuca mi się na boki mimo poprawek.

 

 

Ustawianie z polarną zaczyna się od 17 min i tak też robię, mimo to goto wariuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie. Nie zauważyłem tego, że pierw jest miesiąc. Także przepraszam za zamieszanie. Alixgator jako poprzedni właściciel tego montażu zna go najlepiej. To wyjaśnia też temat wielu gwiazd do alignacji, które aktualnie nie są dostepne. Dwie minuty i Jowisz w centrum kadru. Jeszcze raz dziękuję.

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Ftraw napisał(a):

Nie za pomocą sharpcapa, lunetka biegunowa jest wyjustowana. Korzystam z rad zamieszczonych na tym kanale. Głównie ustawienie na polarną nie sprawia problemu, bardziej chodzi o goto, które rozrzuca mi się na boki mimo poprawek.

 

 

Ustawianie z polarną zaczyna się od 17 min i tak też robię, mimo to goto wariuje.

 

I to potem ludzie powtarzają....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Trochę dobrych rad, trochę bzdur takich że zęby bolą i nieco takich drobnych baboli typu oś Ra, Kasjopija.

OK, początkującemu w okiełznaniu montażu paralaktycznego bardzo ciężko odcedzić co jest istotne a co jest bzdurą. 

Bardzo proszę osoby, które doskonale znają montaż EQ o podzielenie się swoją wiedzą jak prawidłowo ustawić montaż EQ przede wszystkim pod obserwacje wizualne, a może nawet w drugiej kolejności pod astrofoto. 

Przydałby się opis jak prawidłowo wyważyć taki montaż. Itp itd. 

Jest w sieci sporo informacji na ten temat, ale jak widać wyżej, nie wszystkie są w 100% prawidłowe. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Ftraw napisał(a):

Sugerujesz że bzdury?:)

 

Niestety, Astromiasto wiele razy w swoich filmach mówił - robi tak, a nie inaczej bo tak mu się wydaje - bez większej refleksji czy dobrze. A moje zamieszczane komentarze na YT mówiące, że coś robi źle - dziwnym trafem znikały ;) Cóż, klikalność się liczy chyba, a nie merytoryka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, kjacek napisał(a):

OK, początkującemu w okiełznaniu montażu paralaktycznego bardzo ciężko odcedzić co jest istotne a co jest bzdurą. 

Bardzo proszę osoby, które doskonale znają montaż EQ o podzielenie się swoją wiedzą jak prawidłowo ustawić montaż EQ przede wszystkim pod obserwacje wizualne, a może nawet w drugiej kolejności pod astrofoto. 

Przydałby się opis jak prawidłowo wyważyć taki montaż. Itp itd. 

Jest w sieci sporo informacji na ten temat, ale jak widać wyżej, nie wszystkie są w 100% prawidłowe. 

Masz rację. No to trzeba będzie zrobić ;) Mam pewien pomysł na to.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Stąd jakieś luzowanie osi takiej czy innej w dalszych etapach jest dla mnie średnio zrozumiałe.

Kolega ma pewnie lunetkę z widokiem Kasiopei i Wielkiego Wozu

image.png.8cfbe62a90adec0f4cade573b64841ae.png

 

Tam rzeczywiście ustawia się pozycję luneki względem widoku gwiazd przy lużnej osi RA, a potem łapie się Polarną w kółeczko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.