Skocz do zawartości

Dyfracja a wielkość piksela w fotografii dziennej


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

 

Czy ktoś z Was zna jakieś linki ze zdjęciami gdzie da się zauważyć że dyfrakcja w TAKIM obiektywie pojawia się wcześniej ze względu na mniejszy piksel ? Chciałbym to wiedzieć z czystej ciekawości. Kiedyś przeglądałem strony o optyce i różnymi kalkulatorami, a teraz chciałem sprawdzić jak wygląda to w praktyce. I tu właśnie pojawia się problem, nigdzie na internecie ani na YT nie ma tego co najważniejsze - praktycznych przykładów takiego zjawiska. Pożyczyłem więc od znajomego starego Nikona D700 - piksel - 8,42 um i porównałem zdjęcia z obiektywu 50 mm przymykanego do F8, 11, 16 na nim oraz moim Nikonie d3300 - piksel - 3,89 um. Ku mojemu wcale nie zaskoczeniu na D3300 dyfrakcja pojawiała się dokładnie na tych samych przysłonach, a nie przykładowo 1 działkę mniej tzn D700 - F 11, a D3300 - F8.

 

Jaka jest tego przyczyna ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem pytanie. Dlaczego efekty dyfrakcyjne obiektywu miały by zależeć od matrycy aparatu?

 

obiektyw w jakiś sposób rysuje obraz niezależnie od wielkości piksela matrycy. Zazwyczaj przy pełnej dziurze dominują wady optyczne jak chromatyzm czy koma, a przymykanie obiektywu powoduje redukcję tych wad. W pewnym momencie zaczynają dominować ograniczenia wynikające z dyfrakcji i to jest normalne. Wielkość piksela matrycy nie ma na to żadnego wpływu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

A czy fotografowałeś dokładnie ten sam motyw, dokładnie tym samym egzemplarzem obiektywu?

 

Ten sam obiektyw, z tego samego miejsca w ten sam cel

8 godzin temu, ZbyT napisał(a):

Wielkość piksela matrycy nie ma na to żadnego wpływu

 

No właśnie wielkość piksela podobno ma znaczenie jak chodzi o dyfrakcję:

 

https://www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm

 

image.png.143683723403b2328690913840cb7fcc.png

 

Z tym że ja podczas swojego testu tego nie zauważyłem, a różnicę wielkości piksela miałem ponad dwukrotną. Jestem zwyczajnie ciekaw czy gdyby ktoś zrobił matrycę 200MP na Full Frame to zdjęcia byłyby bardziej miękkie już od przysłon F2.8/4.0. Słowem dla takich fotografów krajobrazowych byłby to koniec możliwości zwiększania szczegółowości zdjęć ze względu na małą głębie ostrości przy tych przysłonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę: gdy krążek rozmycia jest mniejszy niż rozmiar piksela, rozmycie to nie będzie widoczne. Więc chyba nie chodzi o wpływ rozmiaru piksela na dyfrakcję jako zjawisko fizyczne ale na jego efekty na zarejestrowanym obrazie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, M_H napisał(a):

Poprawcie mnie jeśli się mylę: gdy krążek rozmycia jest mniejszy niż rozmiar piksela, rozmycie to nie będzie widoczne. Więc chyba nie chodzi o wpływ rozmiaru piksela na dyfrakcję jako zjawisko fizyczne ale na jego efekty na zarejestrowanym obrazie. 

 

Dokładnie o to mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wyrażać się precyzyjnie. Mamy zgadywać o co pytasz?

 

jeśli chodzi o to co zarejestruje matryca to odpowiedź jest prosta: wielkość piksela nie ma na to wpływu o ile tylko rozmiar piksela jest mniejszy niż to wynika z nierówności Nyquista. Zmniejszanie piksela zwiększa oversampling, a to nie wnosi nowych detali do obrazu. Jeśli piksel będzie większy to utracimy detal. Można go do pewnego stopnia odzyskać stosując drizzle ale to oznacza dodatkowe wymagania jak seria zdjęć o niewielkim przesunięciu

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.