Skocz do zawartości

NGC5906 Splinter Galaxy


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ładnie wyszło, widać kunszt obróbki.

Zawsze bardzo podobały mi się twoje gwiazdki - taki rozpoznawalny twój styl :), mocno wysycone kolorem na dość ciemnym tle. Wzoruję się czasem na twoich pracach jeżeli chodzi o wygląd gwiazd.

 

W związku z tym pytanie:

 

Ilość materiału jest tu dość duża, czy poziom tła specjalnie zostawiasz na takim niskim poziomie?

 

Robisz to na oko, czy masz jakąś referencyjną wartość jasności tła? Pytam, bo u mnie tło jest zdecydowanie najsłabszym element zdjęcia, jeszcze tego nie ogarnąłem jaki ma być jego poziom aby było optymalnie. 

 

Pozdrawiam 

M

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2023 o 08:33, Marcinos napisał(a):

Ilość materiału jest tu dość duża, czy poziom tła specjalnie zostawiasz na takim niskim poziomie?

 

Robisz to na oko, czy masz jakąś referencyjną wartość jasności tła? Pytam, bo u mnie tło jest zdecydowanie najsłabszym element zdjęcia, jeszcze tego nie ogarnąłem jaki ma być jego poziom aby było optymalnie. 

 

Zwróć Marcin uwagę, że tło nie jest na bardzo niskim poziomie. Zerknij na histogram i porównaj sobie poziom tła do czarnego paska z podpisem. Generalnie lubię zostawić trochę światła w tle, ale to zależy od jakości tła na staku. ASI294MC ma jakąś "skłonność" do gradientów i rzadko udaje mi się z tej kamery uzyskać równe tło. Ten materiał zbierany był w niezłych warunkach, a i tak gradienty wyszły mi spore. W takiej sytuacji nie mogę przesadzać z tłem.

Gdybym miał zebrane osobno światło na kamerze ASI294MM, miałbym zapewne dużo więcej swobody w operowaniu tłem.

Jeżeli chodzi o poziom tła, to jest to też chyba trochę kwestia gustu. Jedni wolą histogram bardziej "powietrzny", inni wolą większy kontrast.

 

23 godziny temu, Grzędziel napisał(a):

Widać pętlę strumienia gwiazd.

 

Powiedzmy. Myślę, że spróbuję wrócić do tej galaktyki z kamerą mono i nazbierać sporo światła. Tyle, że muszę to zrobić w bezksiężycowe noce i przy bardzo dobrym clearingu. Więc może to potrwać długo. ;)

Niemniej fajnie, że i Tobie jakieś "majaki" z pętli udało się dostrzec. :)

 

W dniu 15.03.2023 o 08:43, .zombi. napisał(a):

Zafrapowany rozbieżnością nazw znalazłem: https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_5907, chyba jednak nazwa NGC5907 jest bardziej adekwatna :)

 

Tak, pisałem o tym w wątku rok temu. Ale obydwa oznaczenia są raczej równoprawne. Pod każdym z tych oznaczeń mapy nieba wskazują ten sam obiekt.

Zauważ, że fotkę podpisałem NGC5906/5907.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzędziel napisał(a):

Widać pętlę strumienia gwiazd. 

 

7 godzin temu, diver napisał(a):

Niemniej fajnie, że i Tobie jakieś "majaki" z pętli udało się dostrzec. :)

No zdecydowanie widać.

Gratki za fajną fotkę i ładne gwiazdki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.