Skocz do zawartości

GSO dobson 8- białe plamy na zwierciadle głównym


Arturq66

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 
Kupiłem używany teleskop GSO Dobson 8 w mocno "zakurzonym" stanie z myślą że uda mi się go wyczyścić i przywrócić do sprawności. Niestety po zdemontowaniu lustra głównego zauważyłem że są na nim dziwne białe plamy... I to dużo plam. Z góry od wlotu tuby wyglądało to na mocne zakurzenie. Przemyłem je więc wodą, próbowałem palcami przy użyciu płynu je wyczyścić ale nic a nic to nie schodzi. Po przejechaniu palcem lustro jest gładkie, tafla szkła, tak jak by coś innego się stało i nie jest to zwykły bród. Czy ktoś spotkał się może z takim problemem? Myślicie że jest jakaś opcja to czymś wyczyścić i uratować? 
Będę wdzięczny za wszelkie rady bo lekko jestem załamany. 
 

Artur3B0306D2-7AEF-4C84-B5A1-6EB474354D06.thumb.jpeg.11f77d0406bec26c1bfcf0117d089b41.jpegC97DAE61-406C-4953-AF9E-B9C191A4EF43.thumb.jpeg.f033a72228afbc8593195a6d7fcba6f8.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak jakaś reakcja chemiczna. Z resztą od brzegu zaczyna się już utlenianie aluminium... Spróbuj zanurzyć to w ciepłej wodzie z ludwikiem i poczekaj aż się odmoczy, chociaż nie daję temu wielkich szans na powodzenie :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mcmaker napisał(a):

Wygląda jak jakaś reakcja chemiczna. Z resztą od brzegu zaczyna się już utlenianie aluminium... Spróbuj zanurzyć to w ciepłej wodzie z ludwikiem i poczekaj aż się odmoczy, chociaż nie daję temu wielkich szans na powodzenie :(

 

Jutro spróbuję, dzięki za pomysł. Też obawiam się że nie da to wiele ale sprawdzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, takie igiełkowe kształty wskazują najprawdopodobniej na penetracje grzyba lub korozje powłok. Podaj dane o wieku sprzętu i metodzie przechowywania.

Kupowałem sprzęt mega zakurzony, ale z bliska to było jak puder, a po rosie krągłe plamki w dużej ilości, a także niekiedy poblaski fioletowawe.

Po myciu 95% tego schodziło. Ideału nie udawało się nigdy uzyskać. Czasem też ujawniał się jakiś ślad korozji to tu to tam, ale dbanie po zakupie o sprzęt nie pozwalało już na szybki rozwój takiego ubytku.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, soczi napisał(a):

Ta, takie igiełkowe kształty wskazują na penetracje grzyba lub korozje powłok. Podaj dane o wieku sprzętu i metodzie przechowywania.

Wieku niestety dokładnie nie znam ale jest to starszy model, z takimi sprężynami trzymającymi teleskop do montażu. Myślę że spokojnie może mieć więcej niż 10 lat. A co do metody przechowywania to wiem tyle że stał jakiś czas nie używany. Był bardzo zakurzony więc być może garaż / strych. 
Myślisz że jest jakaś opcja to jeszcze uratować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnowienie cenowo mniejwięcej tak wygląda: https://www.taurustelescopes.com/pl/powloki/

Czy się opłaca, sprawa dyskusyjna.

 

Jak do tego okaże się, że elementy metalowe twego sprzętu są mocno podrdzewiałe, a płyty montażu popuchnięte to mamy 100% winowajce i należałoby się domagać rokompensaty za tragiczny stan sprzętu od sprzedawcy.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, soczi napisał(a):

Odnowienie cenowo mniejwięcej tak wygląda: https://www.taurustelescopes.com/pl/powloki/

Czy się opłaca, sprawa dyskusyjna.

 

Jak do tego okaże się, że elementy metalowe twego sprzętu są mocno podrdzewiałe, a płyty montażu popuchnięte to mamy 100% winowajce i należałoby się domagać rokompensaty za tragiczny stan sprzętu od sprzedawcy.

Rdzy na nim nie ma bo dziś rozebrałem w celu wyczyszczenia. Płyty drewniane w montażu też są okej, tzn nie są spuchnięte ani nic im nie jest poza jednym pęknięciem. 

Jak zobaczyłem te ceny za regenerację lustra to się za głowę złapałem... Jeśli to aż tyle kosztuje to chyba strzeliłem sobie w kolano kupując ten teleskop. 😞 

  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, soczi napisał(a):

Odnowienie cenowo mniejwięcej tak wygląda: https://www.taurustelescopes.com/pl/powloki/

Czy się opłaca, sprawa dyskusyjna.

 

Jak do tego okaże się, że elementy metalowe twego sprzętu są mocno podrdzewiałe, a płyty montażu popuchnięte to mamy 100% winowajce i należałoby się domagać rokompensaty za tragiczny stan sprzętu od sprzedawcy.

 

A czemu rzucasz linka do pośrednika jeśli może odnowić bezpośrednio w firmie, która się tym zajmuje.

 

Gorszej strony www nie widziałem, cennika brak, ale lustra dobrze naparowują. Coś tak z 500 zł za 8 cali. Koledzy poprawią albo zadzwoń. Ostatnio niestety ceny poszły do góry.

http://www.pevin.com.pl/kontakt_pl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, biedronek napisał(a):

 

A czemu rzucasz linka do pośrednika jeśli może odnowić bezpośrednio w firmie, która się tym zajmuje.

 

Gorszej strony www nie widziałem, cennika brak, ale lustra dobrze naparowują. Coś tak z 500 zł za 8 cali. Koledzy poprawią albo zadzwoń. Ostatnio niestety ceny poszły do góry.

http://www.pevin.com.pl/kontakt_pl.html

Hej, Tobie również dziękuję za informację. Niestety albo ta strona nie działa albo muszę ją spróbować otworzyć na komputerze ale to jutro. Takie pytanie ogólne, jak oni takie coś naprawiają? Szlifują to lustro? Czy jakoś inaczej czyszczą przed nałożeniem nowej warstwy? No i najważniejsze, jest opcja że to zrobią a coś będzie dalej nie tak? W sensie że np ja teraz nie jestem w stanie tego zweryfikować ale przykładowo ktoś kiedyś już to lustro naprawiał i nie nadaje się ono do ponownej naprawy? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś lustro wtórne w tym teleskopie w jakim jest stanie.?. Ja bym spróbował jednak spróbować zwrócić ten teleskop.jeśli dobrze pamiętam oferta była na OLX to jest ta wersja chyba ze srebrną tubą ten teleskop chyba już tam wstał pare lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Smorff84 napisał(a):

A sprawdzałeś lustro wtórne w tym teleskopie w jakim jest stanie.?. Ja bym spróbował jednak spróbować zwrócić ten teleskop.jeśli dobrze pamiętam oferta była na OLX to jest ta wersja chyba ze srebrną tubą ten teleskop chyba już tam wstał pare lat.

Lustro wtórne wygląda dobrze, przynajmniej na oko. Tak dokładnie to jest ten teleskop. Wysłałem zapytanie do tej firmy pevin ile regeneracja by kosztowała. Jak faktycznie 500 zł to będę próbował zwrócić. Ale znając życie nie będzie to takie łatwe... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Arturq66 napisał(a):

Lustro wtórne wygląda dobrze, przynajmniej na oko. Tak dokładnie to jest ten teleskop. Wysłałem zapytanie do tej firmy pevin ile regeneracja by kosztowała. Jak faktycznie 500 zł to będę próbował zwrócić. Ale znając życie nie będzie to takie łatwe... 

Ten teleskop wisiał kilka lat. Był bardzo drogi jak na potencjalny wiek. Nie było nic nowszego że zdecydowałeś się na ten model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy często na telefon czy maila podają ceny netto i wtedy realna cena już nie taka miła dla oka.
Z tymi cenami to bardziej kłuje koszt samego zabrania się za zamówienie, bo im większe lustro tym cena za cm kw. drastycznie maleje ;)

Powyżej 16cali najlepiej napylać ;)

 

ale jakby przechowywać w ciepełku to nawet chińskie 10 lat powinny wytrzymać w dobrym stanie. No chyba, że każdej pogodnej nocy w rosie cała tuba i lukanka niemal całonocne. Ceny w Europie są drogie bo chińskie warstwy są w tańszej i masowej technologii nakładane.

 

Próbuj jeszcze na brzegu zdrapać ten osad paznokciem, alkoholem i większą ilością płynu do naczyń, ale mnie to wygląda na utlenienie.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, soczi napisał(a):

Z tymi cenami to bardziej kłuje koszt samego zabrania się za zamówienie, bo im większe lustro tym cena za cm kw. drastycznie maleje ;)

Powyżej 16cali najlepiej napylać ;)

 

napylanie kompletnie się nie opłaca i dlatego wszyscy oferują naparowanie luster zamiast napylania

 

49 minut temu, soczi napisał(a):

ale jakby przechowywać w ciepełku to nawet chińskie 10 lat powinny wytrzymać w dobrym stanie. No chyba, że każdej pogodnej nocy w rosie cała tuba i lukanka niemal całonocne.

 

sugerujesz, że patrzenie na zwierciadło skraca jego żywotność? Dość odważna teza :)

 

w tym konkretnym przypadku wygląda to na jakieś zabrudzenie, a jeśli to nie zabrudzenie to jest to jakaś wada fabryczna, która ujawniła się po latach. Na brzegu zwierciadła są też uszkodzenia od łapek trzymających lustro. Pewnie były za mocno dokręcone

 

lustra są dość trwałe i jeśli nie ulegną uszkodzeniu mechanicznemu (ewentualnie jakaś chemia trawiąca szkło np. na bazie kwasu fluorowego) to praktycznie nie ulegają zużyciu (efekty związane z rekrystalizacją, dyfuzją i migracją termiczną w normalnych warunkach są pomijalne). Możemy spokojnie przyjąć, że wytrzymają przynajmniej 50 lat. Nie ruszają ich żadne grzyby. Pojawiały się ona na warstwach soczewek wykonanych w starych technologiach, gdyż te warstwy były nakładane na bazie żeli organicznych. To oczywiste, że grzyby na nich się namnażały bo w końcu żywią się związkami organicznymi. Warstwy SiO2 grzyby raczej nie będą pożerać

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, soczi napisał(a):

Firmy często na telefon czy maila podają ceny netto i wtedy realna cena już nie taka miła dla oka.
Z tymi cenami to bardziej kłuje koszt samego zabrania się za zamówienie, bo im większe lustro tym cena za cm kw. drastycznie maleje ;)

Powyżej 16cali najlepiej napylać ;)

 

ale jakby przechowywać w ciepełku to nawet chińskie 10 lat powinny wytrzymać w dobrym stanie. No chyba, że każdej pogodnej nocy w rosie cała tuba i lukanka niemal całonocne. Ceny w Europie są drogie bo chińskie warstwy są w tańszej i masowej technologii nakładane.

 

Próbuj jeszcze na brzegu zdrapać ten osad paznokciem, alkoholem i większą ilością płynu do naczyń, ale mnie to wygląda na utlenienie.

Ale masz na myśli że w Chinach produkują czy regenerują takie lustra? Bo może się okazać że nowe lustro z Chin by kosztowało mniej co ta regeneracja chociaż szukałem i nic nie znalazłem...

Próbowałem paznokciem, tego w ogóle nie czuć. Dziś jeszcze spróbuję namoczyć płynem ale wczoraj nic się tego nie chciało tknąć.

Sam osad na brzegach to jedno a największym problemem są chyba te białe plamy bo one są wszędzie. Widze w lustrze swoje odbicie ale jest ono mocno tymi białymi plamami zanieczyszczone. Ciężko to pokazać na zdjęciu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły brud i osad zmył by się bez problemu płynem do naczyń.

Trwały nalot ciężko będzie bezpiecznie samemu usunąć niestety. 

Jeśli odebrałeś go osobiście to ze zwrotem może być problem. Wiedziałeś, że jest to kilku letni teleskop i widziałeś jego stan,  tutaj już tylko dobra wola sprzedajacego. Można wiedzieć ile kosztował?

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, polaris napisał(a):

Może warto skontaktować się z kimś kumatym z forów astro z Twojej okolicy? Z bliska łatwiej pomóc.

Ja bym i tak próbował zwrócić teleskop, bo jeśli był sprzedawany jako sprawny, to słabo.

Dokładnie to spróbuję zrobić tzn zwrócić go. Ale znając życie będzie ciężko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Damian-str napisał(a):

Zwykły brud i osad zmył by się bez problemu płynem do naczyń.

 

nie wiem co to jest zwykły bród ale na pewno nie każde zabrudzenie zejdzie pod wpływem wody i płynu do mycia naczyń. Zejdą tylko zabrudzenia rozpuszczalne w wodzie, a co z zabrudzeniami rozpuszczalnymi w innych rozpuszczalnikach?

 

jeśli woda z płynem do mycia naczyń nie pomoże to można spróbować z benzyną ekstrakcyjną czy nitro. Wyjdzie taniej niż naparowanie nowych warstw

 

pozdrawiam

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, ZbyT napisał(a):

 

nie wiem co to jest zwykły bród ale na pewno nie każde zabrudzenie zejdzie pod wpływem wody i płynu do mycia naczyń. Zejdą tylko zabrudzenia rozpuszczalne w wodzie, a co z zabrudzeniami rozpuszczalnymi w innych rozpuszczalnikach?

 

jeśli woda z płynem do mycia naczyń nie pomoże to można spróbować z benzyną ekstrakcyjną czy nitro. Wyjdzie taniej niż naparowanie nowych warstw

 

pozdrawiam

Benzyna, nitro? Myślisz że to bezpieczne i nie pogorszy jeszcze bardziej stanu tego lustra? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, ta, ta Zbyt, 50 lat napewno.😏 Chińczyki poprostu słabe warstwy nałożyli, a słabe przechowywanie, zapewne bez worka zrobiło swoje rozkładając je. LW wytrzymało w lepszym stanie bo poprostu było odwrócone i nie pokryte kurzem, który odreagował z LG w złych warunkach. Jak sprzęt nie jest hermetycznie zapakowany to i z powietrza chemia smogu nawet rozkłada skutecznie powłoki. Także te odnowione krajowe po kilku konkretnych latach. Nie ma zmiłuj się. Taka natura rzeczy.

..i nie łap mnie prosze za słowa.

 

Artur, robisz test tylko na mini skrawku przy krawędzi, więc mało ryzykujesz.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.