Skocz do zawartości

Jednonocna M51


beny

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Niby fajnie ale dlaczego takie dziwne masz te gwiazdy? Jakieś błędy w obróbce? Każda z nich to niebieska oponka z białą piastą.

 

Nie umiem sobie poradzić z niebieskim kanałem:

image.thumb.png.05eb12b05f5cca196266c6cd31e7fa02.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maetrik napisał(a):

blurX na niebieski kanał by je troszkę zmniejszyć i złożyć ponownie

Co ty, próbowałem, jeszcze gorzej. Tutaj musi wejść jakaś magia z photoshopa żeby edytować na finalnym zdjęciu, bo w surowym B ciężko to zmniejszyć.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast zmniejszać po prostu ich nie powiększać?  Ktoś tu już publikował takie podejście nie pamietam kto ale sposób działa przyzwoicie - w dużym skrócie:

 

- jeszcze w postaci liniowej rozdzielić galaktykę i gwiazdy,

- obrabiać galaktykę tak jak na tym zdjęciu,

- ewentualnie choć niekoniecznie BXT na samych gwiazdach,

- stretch gwiazd tylko tyle ile trzeba, żeby ładnie wyglądały,

- na koniec dodanie obu w pixelmath ~((~starless)*(~stars))

 

 

EDIT: Można oddzielnie robić stretcha dla poszczególnych kanałów dla gwiazd i na koniec je składać. 

 

 

EDIT2: Galaktyka wyszła fajnie i bardzo dobry kadr (właśnie dlatego, że nie centralny). 🙂 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

EDIT2: Galaktyka wyszła fajnie i bardzo dobry kadr (właśnie dlatego, że nie centralny). 🙂 

IMO ogląda się to beznadziejnie, właśnie przez dziwny kadr.

 

@Wiesiek1952 Ciekawe dlaczego sam nie stosujesz metody, która polecasz??

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Może zamiast zmniejszać po prostu ich nie powiększać?

No muszę to jakoś ogarnąć. Dzięki za trop ;)

 

1 godzinę temu, Tayson napisał(a):

IMO ogląda się to beznadziejnie, właśnie przez dziwny kadr.

Spoko, co kto lubi.

 

A co do zdjęć Wieśka to myślę że ciężko złapać więcej obiektów w RC12.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

ewentualnie choć niekoniecznie BXT na samych gwiazdach,

Tego to nie rozumiem. BXT robimy na wersji liniowej z gwiazdami.

 

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

EDIT2: Galaktyka wyszła fajnie i bardzo dobry kadr (właśnie dlatego, że nie centralny).

No właśnie nie do końca. W przypadku M 106 mógłbym się zgodzić, ale tutaj? Nic to nie wniosło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Tayson napisał(a):

Szacun za merytoryczną wypowiedz.

Sądzisz, ze Twoja była merytoryczna? Porównujesz nieporównywalne. Kadry ze skali 0..32 arcsec/pix wypełniające 80% kadru i wide field gdzie kadrowanie ma znaczenie a centralny kadr jest jednym z najgorszych możliwych. Gorszy jest tylko landszaft z linia widnokręgu w połowie kadru. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Tego to nie rozumiem. BXT robimy na wersji liniowej z gwiazdami.

 

BXT to dekonwolucja (czyli z definicji coś co zmniejsza gwiazdy) a dekonwolucję powinno się robić na liniowym obrazku i to przed odszumianiem - tak zresztą zaleca sam autor BXT bo na takich obrazkach było "trenowane" to machinę learning. 

 

7 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Najwyraźniej konstrukcji kadru uczyli mnie fatalni profesorowie w tej łódzkiej uczelni....

 

 

Nie jest istotne kto Cię uczył. Istotne co z tych wykładów wyniosłeś. A dalej nie będę komentował. 

 

 

Wszyscy się przyzwyczaili do centralnych kadrów w astrofotografii - i to źle. Jak obiekt wypełnia większość kadru to nie ma wyboru - zwykle musi być centralny. Jak główny temat jest jak 5 groszówka to umieszczenie go w centrum daje płaski, pozbawiony wyrazu obraz. Są mocne punkty obrazu, są linie, krzywe i milion innych zasad. Zdecydowanie w Wide Field kadr centralny jest do d... chyba, że ma bardzo mocne uzasadnienie a fakt, że tak najłatwiej zrobić bo program akwizycyjny tak podpowiada tym uzasadnieniem zupełnie nie jest. 

 

A tych cytowanych wcześniej kadrów - tak M1 skadrowałem źle. Zrobiłem tak bo tak było łatwiej co nie jest usprawiedliwieniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

 ten poziom dyskusji  z bessewiserem zupełnie mi nie pasuje. Powodzenia życzę w budowaniu własnego ego.

Skąd wiesz, że nazwałem Cię besserwisserem jakieś rok temu? A z ego to wzajemnie.   Wiesz, mam 71 lat a w tym wieku mam dystans do własnych błędów. 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kadr jest oryginalny, kliknąłem zdjęcie w galerii właśnie z tego powodu. Przy szerokich polach jest miejsce na takie podejście. Przez analogię do fotografii krajobrazu, gdzie nudą wieje, jak główny obiekt jest w centrum, tak i w astrofotografii jest miejsce na przełamanie nudnego, oklepanego ustawienia. Każdy lubi co innego i myślę, że problemu z nie będzie, gdy będziemy szanować prawo do innego spojrzenia. Stwierdzenie "ogląda się to beznadziejnie" wyraża "głęboką niechęć" a nie szacunek dla czyjej pracy i inwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.