Skocz do zawartości

Dywagacja w temacie grzeczności


Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Jeśli chodzi o dokładność to jest dokładnie takim samym narzędziem jak zwykły Cheshire Farpointa czy podświetlany Cheshire TSRColli.  Żadnym z tych narzędzi nie skolimujesz poprawnie RC-ka. Wszystkie trzy opierają się o te same założenia dokładności mechanicznej konstrukcji samego RC-ka. Wykorzystuje dokładnie te same zjawiska. Ma dokładnie te same błędy. Tak służy do kolimacji - wstępnej. Nie da się tym skolimowac poprawnie teleskopu. Howie Glatter najlepiej kolimuje kieszeń. Tj. drenuje. Na przycisk do papieru trochę za drogi. No i jak niby okrąg dyfrakcyjny o szerokości 2-3 mm miałby mi skolimować lustra z dokładnością do mikronów?

 

Ja rozumiem, jak się wydało tyle kasy na kolimator to on musi być najlepszy. Najlepszy to i owszem jest Hotech Advanced CT bo całkowicie pomija dokładności baffli, obudowy LW tylko... ustawianie tego zajmuje wieki, wymaga cierpliwości na cały dzień a finalnie i tak trzeba na gwiazdach. No można sobie zbudować tor optyczny ale to zabawa na tydzień. Tak, też się tym rodzajem kolimatora bawiłem.

 

Do wstępnej kolimacji to tak, wystarczy Howie Glatter. Tak samo wystarczy Farpoint czy TSRCCOLLI. Każdy kto ma RC-ka "skolimowanego" tylko Glatterem (Farpointem czy TSRCOLLI) myśli, że ma skolimowany teleskop. Niestety tylko myśli. Dokładnie ten sam rezultat można uzyskać takim najzwyklejszym kolimatorem za 40 płn kolimując zgodnie z chińską instrukcją z GSO. Glatterem jest tylko ciut łatwiej a nic a nic lepiej. 

 

Ja też mocno pozostanę przy swoim. Możesz mnie przekonać tylko zdęciem dysku Airy z gwiazdy centralnej (mam takich kilka jakby co). Próbowałem Glatterem i nigdy mi się nie udało zobaczyć Airego. Dopiero po poprawkach na gwiazdach wyszedł.  Zrób takie zdjęcie jak niżej - to jest jedna i ta sama gwiazda, Stack z z 9 zdjęć z mojego teleskopu. Nie ma potrzeby robić gwiazd po rogach bo one niczego nie wnoszą - taki okrąg w zupełności wystarczy. Zamieszczane wcześniej Airy jest z tej samej (ostatniej) sesji poprawiania kolimacji.

 

 

Miłych snów wszystkowiedzący. 

 

 

image.thumb.png.6d45ccbe788bf61bcac96547c71702c7.png

IMG_2567.jpg

IMG_2568.jpg

Ja Ciebie nie obrażam i spróbuj pohamować swoje zapędy w tym kierunku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ja Ciebie nie obrażam i spróbuj pohamować swoje zapędy w tym kierunku!

Przypomnij sobie co pisałeś kilka dni temu. Nie słyszałem słowa przepraszam więc nie oczekuj, że będę grzeczny. Zwłaszcza jak ktoś wypisuje banialuki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

Zasady kultury na forum są niestety takie, że oczekujemy od siebie bycia "grzecznymi" nawet jeśli ktoś nas obraził, nie przeprosił i pisze - w naszym mniemaniu - banialuki. Emocje zostawmy do rozmów ze szwagrem przy majówkowym grillu. Jeśli jest z tym problem w danej chwili, to lepiej nic nie pisać, można przecież to zrobić jutro. Albo za tydzień. Albo za rok. Albo nigdy. Świat nie pęknie jak na chwilę przestaniemy wszyscy wyprowadzać się nawzajem z domniemanych błędów;)

 

Swoją drogą kolimacja RC-ka to na tyle powtarzający się problem, że przydałoby się jakieś podpięte kompendium wiedzy w temacie. Jedni mówią że to łatwe, inni że to trudne - nie sposób nie odnieść wrażenia, że i jedni i drudzy nie mówią wszystkiego a prawda pewnie leży gdzieś na prawo od środka ;)

 

 

 

 

Nie. Ugłaskany Świat z grzecznymi chłopcami nie istnieje. Jak napisać, że ktoś pisze coś niezbyt dokładnie wiedząc o co chodzi? Każde słowo może być uznane za obraźliwe bo jak ktoś nie wie o czym pisze to pisze głupoty*, bzdury*, banialuki* (niepotrzebne skreślić) i pewnie można znaleźć kolejnych kilkadziesiąt podobnych określeń. Świat nie pęknie ale te posty może ktoś będzie czytał za rok czy dwa i podpuszczony wyda kasę na świetny laser tylko niekoniecznie robiący to co chcemy. Zresztą flejmy są urokiem forum bo spór jest nieodłączną częścią wszystkich naszych dyskusji. Tak a'propos tych "grzeczności" to nadmierna dbałość moderatorów o ugłaskany język doprowadziła do usunięcia z forum Przemka M.  - z ogromną stratą dla treści tu zawartych. Czy jak napiszę, że dla mnie to była najgłupsza możliwa decyzja to kogoś obrażę? A co jak rzeczywiście taka była? Nie znam "podkładu", dyskusji na forum moderatorskim, nie znam wszystkich przyczyn tej decyzji. Oceniam po skutkach. Była idiotyczna. 

 

Kolimacja RC jest naprawdę łatwa. Tak, nie mówi to wszystkiego bo to temat identyczny z jajkiem Kolumba. Łatwe jak się potrafi i bardzo trudne przy niechęci do czytania ze zrozumieniem. Nic nowego wymyślić się tu nie da i wszystko zostało już opisane - między innymi przez wspomnianego wcześniej Przemka. Żeby coś sensownego pisać to... niestety układ forum (w moim "obglądzie") do tego nie zachęca. Moje ponad dwudziestoletnie doświadczenia (również modelatorskie) z innego forum - Kubaman też w tym uczestniczył - wskazują, że naprawdę wartościowe posty i tak giną w otchłani forum. Żeby to było sensowne to trzeba by założyć np. dział typu "Tips & Tricks" z bardzo silną moderacją kasującą posty nie na temat, kasującą posty tych co wiedzą inaczej itp. itd... (tak, wiem, to forma cenzury). Ale to temat na zupełnie odrębną dyskusje.  Zresztą, żeby sensownie napisać o np. kolimacji RC to trzeba posiedzieć kilka wieczorów czyli włożyć w to sporo pracy. Miałem w rękach chyba wszystkie możliwe "kolimatory" istniejące na rynku. I co? Wszystkie z wyjątkiem niesamowicie upierdliwego w korzystaniu Hotecha kolimują i owszem tylko obudowy luster a nam chodzi o kolimację samych luster i produkowany przez nie obraz. Tak precyzyjniej to autor MetaGuide wręcz pisze, że nawet kolimacja w rozogniskowanym obrazie to nie jest to o co nam chodzi bo... jednak wolimy ostry obraz gwiazdek a założenie, ze jak jest poprawnie przy nieostrym obrazie to musi być dobrze w wyostrzonym niekoniecznie jest poprawne. Stąd jednak Airy disk. I to jest ta trudność w kolimacji RC bo to rzeczywiście nie jest łatwo zobaczyć i tu trzeba trochę wprawy i doświadczenia choć słowo trudne nie oznacza "niemożliwe". 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Wiesławie, przy całym szacunku za pomoc jaką Pan nas (mnie i wielu osobom) raczy swoją wiedzą , to się w tym z Panem zgadzam.

 

Jest coś takiego jak dojrzałość, nie tylko intelektualna, ale także emocjonalna.

 

Jeżeli ktoś nie potrafi poprawnie zbudować zdania i/lub przekazać wiedzy (jakkolwiek by ona nie była rozległa) bez stosowania erystyki, dziwnych strumieni świadomości, kolokwializmów, to powinno się go zdecydowanie uspokajać przez osoby dojrzalsze, spokojniejsze i bardziej zrównoważone.

 

W tym cała sztuka by spierać się merytorycznie, a nie jak przekupki. Ewidentnie widać wtedy, że się ktoś pomylił z adresacją, problemami własnym i przeznaczeniem.

 

Precyzyjne wykazanie komuś błędu przez wskazanie uzasadnień (bo dowody są w matematyce) wystarczy i inteligentni czytelnicy - a nie tylko adwersarz Pana dyskusji - potrafią zauważyć i docenić.

 

W przeciwnym wypadku schodzi Pan na poziomi rozmówcy, a tam już Pana bez problemu pokona.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Nie. Ugłaskany Świat z grzecznymi chłopcami nie istnieje.

Panie wystarczy popatrzec kto jest moderatorem. Nic więcej nie trzeba - ludzie pokroju ą i ę.  Nie ma co się spierać takie fora upadna, to pewne. 

P. S

Przemo z tego co wiem to żyje i ma się dobrze. I nawet się loguje. Ale nie udziela sie

 

Wracamy do kolimacji? 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Voult napisał(a):

....

W przeciwnym wypadku schodzi Pan na poziomi rozmówcy, a tam już Pana bez problemu pokona.

Tak to prawda, też wyznaję taktową starą zasadę ale też nie widzę powodu, żeby udawać, że deszcz pada jak na mnie plują i to zarówno w realu jak i w tym "niby-realu" na forum, Facebooku czy w ogóle w internecie. Uważam, że nie można siedzieć cicho i zgadzać się ze wszystkimi dookoła bo to nie tędy droga.  W internecie, na YouTube jest ogromna ilośc filmików, w których ludzie niby "dzielą się wiedzą". Mam nawet kilku ulubionych autorów - kilku z nich walnęło spore babole będące częścią mojej wiedzy zawodowej. Próbowałem ich wyprostować bardzo grzecznie. Bezskutecznie.

 

Aha. I to Pan jest absolutnie zbyteczne. Przypomina mi o moim wieku a z tego to zupełnie się nie cieszę. No i w necie wszyscy są na Ty 🙂 

 

 

 

21 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Panie wystarczy popatrzec kto jest moderatorem. Nic więcej nie trzeba - ludzie pokroju ą i ę.  Nie ma co się spierać takie fora upadna, to pewne. 

P. S

Przemo z tego co wiem to żyje i ma się dobrze. I nawet się loguje. Ale nie udziela idę zbytnio. 

 

Wracamy do kolimacji? 

Tak wiem, widziałem Przemka kilka razy zalogowanego. 

do kolimacji - tak możemy. Tylko co chcesz wiedzieć? 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Aha. I to Pan jest absolutnie

 

to Krzysztof jestem.

 

P.S swoja drogą ja sie umywam z tej konwersacji bo Pan , ktory wydzieli watek nie ejst moim ulubiencem.. Chcesz debatuj z Nim ale zauważysz ze będziesz rozmawiał jak ze sciana. 

Pozdrawiam 

 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 2
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, OBERON RD napisał(a):

Podziwiam nieraz cierpliwość moderatorów (piszę nie tylko w kontekście akurat tego wątku). Dzięki za Waszą pracę!

A czytając dyskusje na forum boję się zjazdów astronomicznych. Toż od niektórych w twarz można zarobić w połowie zdania :D

Cieprliwosc to cecha charakteru. Ale nie ma tak źle. Naprawdę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OBERON RD napisał(a):

A czytając dyskusje na forum boję się zjazdów astronomicznych. Toż od niektórych w twarz można zarobić w połowie zdania :D

Okazuje się, że z jakiegoś powodu na żywo ludzie zaczynają trochę inaczej rozmawiać ze sobą :)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Iluvatar napisał(a):

Okazuje się, że z jakiegoś powodu na żywo ludzie zaczynają trochę inaczej rozmawiać ze sobą :)

 

Bezpieczna odległość i (częściowa) anonimowość pozwala ludziom pokazywać swoje prawdziwe "ja", ot co. W Bukowcu będę miał okazję spotkać osoby, które ochoczo obrażały mnie na jednym z polskich forów. Liczę na ich większą powściągliwość.

 

Osobiście jestem pod wrażeniem skuteczności działania tutejszych administratorów i moderatorów. I chyba nie tylko ja, bo jakoś Astropolis jest obecnie najpopularniejszym polskim forum poświęconym astronomii amatorskiej.

  • Lubię 6
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Osobiście jestem pod wrażeniem skuteczności działania tutejszych administratorów i moderatorów. I chyba nie tylko ja, bo jakoś Astropolis jest obecnie najpopularniejszym polskim forum poświęconym astronomii amatorskiej.

Nie można się do wszystkiego przyczepiać no ale..... Za często i  wszedzie się wtrącają  Ci moderatorzy. 

 

 

Najpopularniejsze forum? Jak wątki są powielane wszędzie. Jak jest na astropolis to i fb  odrazu, astromaniaku czy forum astronomicznym. Wszędzie te same osoby kopiuja te same wątki dlatego nabicia lecą. 

 

Był kiedyś piękny wątek tutaj.... Dlaczego młodzi nie chcą przebywać  i się udzielać na forum tutaj. Tu ciągle te same Oosby się udzielają, nie ma nic nowego tutaj 

 

Zaraz będą bany za to że ktoś się udziela. . A było naprawdę fajnie. Szkoda 😪😪😪

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

 

Był kiedyś piękny wątek tutaj.... Dlaczego młodzi nie chcą przebywać  i się udzielać na forum tutaj. Tu ciągle te same Oosby się udzielają, nie ma nic nowego tutaj 

 

Sam jesteś od pół roku, ktoś jednak dołącza :)

  • Lubię 1
  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sio do sprzętu, obróbki albo pod niebo. Pogoda się poprawia a wy tu się wygłupiacie :-)

  • Lubię 4
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Nie można się do wszystkiego przyczepiać no ale..... Za często i  wszedzie się wtrącają  Ci moderatorzy. 

Odnoszę wrażenie, że właśnie dajemy dosyć dużą swobodę, żeby się dorośli ludzie jednak mogli sami jakoś dogadać bez ukrywania postów i ostrzeżeń.

 

1 minutę temu, Kriss2022 napisał(a):

Mam pytanko.. Jak się edytuje te posty żeby mógł odp odrazu na parę komentarzy??? 

Zaznaczasz tekst, na który chcesz odpowiedzieć i poniżej po prawej pojawia się pop-up "Cytuj zaznaczenie". Wtedy po kolei cytowane teksty będą się dodawały do posta, którego piszesz.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześledziłem ten skądinąd ciekawy wątek i nie zauważyłem, żeby ktoś kogoś obrażał czy też czynił jakieś personalne wycieczki nie do zniesienia. Skąd ta cała gównoburza? Z czyichś urażonych ambicji może?

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

"17x16 to nie 286, bo można sprawdzić w kalkulatorze"

 

17 x 16 to nie 286. Bo można pomnożyć pisemnie, tak jak kiedyś w latach jeszcze nawet 80-ych panie ekspedientki w sklepach mięsnych liczyły na szarym pakowym papierze posługując się wyłącznie ołówkiem. ;)

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał(a):

Prześledziłem ten skądinąd ciekawy wątek i nie zauważyłem, żeby ktoś kogoś obrażał czy też czynił jakieś personalne wycieczki nie do zniesienia. Skąd ta cała gównoburza? Z czyichś urażonych ambicji może?

 

Wydaje mi się, że nie ma tutaj wiele do główkowania. Wszystko jest w dwóch pierwszych postach.

To czy ktoś powinien się czuć obrażony czy nie - nie moja sprawa, i to nie jest tutaj w ogóle ważne. 

Sedno sprawy jest takie:

Jeśli ktoś pisze nam, że został obrażony, i że sobie tego nie życzy, to mamy kilka opcji do wyboru.

Deklaracja drugiej strony, że zrobiło się to specjalnie, że nie ma zamiaru się powstrzymywać, plus dodatek w postaci uznania czyichś wypowiedzi za banialuki to jedna z najgorszych możliwych reakcji. To jest opcja: eskalacja konfliktu. Nie trzeba być chyba psychologiem, żeby to zauważyć?

Wolałbym, żebyśmy wszyscy wybierali lepiej.

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2023 o 01:21, diver napisał(a):

Prześledziłem ten skądinąd ciekawy wątek i nie zauważyłem, żeby ktoś kogoś obrażał czy też czynił jakieś personalne wycieczki nie do zniesienia. Skąd ta cała gównoburza? Z czyichś urażonych ambicji może?

Ten Chłopak Behlur panicznie boi się eskalacji. Wszędzie te same wnoski wyciąga., wydaje mu się że się zna na emocjach, sentencjach ludzi. Już nie raz było o tym wspominane. 

 

Był wątek mógł się rozwinac a teraz umarł i nie będzie go dalej. 

 

I właśnie przez takie akcje adminów upada  forum..zostaja tylko koledzy i komentatorzy wzajmnej adoracji, czyli swoista śmietanka z astropolis. A jak coś się dzieje to obsmarowują każde forum bo mają problem bo liczy się ilość  wejść a nie jakość forum. 

 

No ale cicho bo zaraz będzie Ban, tak dla zasady. 

 

Pozdrawiam Wszystkich 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.