Skocz do zawartości

Baader Solar Continuum 7,5 nm - foto i wizual. Jaka folia?


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Jak w temacie. Jakiej folii mylarowej użyć z tym filtrem do fotografii i obserwacji przez okular? ND3.8 czy ND5?

Sprzęt to ED80+ASI678MC.

 

pozdro.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia ND3.8 według Baadera jest tylko do astrofoto i nie do wizuala:

"It should be made clear and stressed that this lower optical density (O.D) film lets in more light giving a brighter image and is only to be used for Solar imaging purposes and NOT for visual observation."

 

Do wizuala w EDku 80 świetnie działa ND5 z Solar Continuum.

Bardzo jestem ciekaw, czy te nowe SC 7.5 nm dają wyraźnie lepsze obrazy w stosunku do starszych 10 nm.
 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar Continuum tak mocno osłabia wiązkę, że spokojnie nożna sobie pozwolić na folię nd3.8.

Problemem może być jednak to, że układ będzie generował mocne wewnętrzne odbicia na powierzchniach lustrzanych obu filtrów.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Solar Continuum tak mocno osłabia wiązkę, że spokojnie nożna sobie pozwolić na folię nd3.8.

Problemem może być jednak to, że układ będzie generował mocne wewnętrzne odbicia na powierzchniach lustrzanych obu filtrów.

 

Luźny pomysł - a gdyby tak zamontować frontową folię nie idealnie prostopadle do tuby ale pod kątem na przykład 10 stopni, tak żeby nie powodować wewnętrznych odbić

Taki pomysł jest realizowany w teleskopach słonecznych h-alpa z wewnętrznym filtrem ERF właśnie po to żeby nie generować wewnętrznych odbić...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic prostszego, jak sprawdzić, jak to zadziała. Mam MAK127 i filtr z folii ND5.0, pozostaje posklejać z kartonu jakieś ustrojstwo, które zamocuje filtr na tubie pod kątem. Na Makówce dobrze będzie widać ewentualny efekt, bo między folią a meniskiem odblasków jest od groma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, WielkiAtraktor napisał(a):

Używam folii z różnymi teleskopami (w tym MCT) od lat, również z Solar Continuum, i nigdy w wizualu/fotograficznie nie dopatrzyłem się takich wewnętrznych odbić.

 

Być może źle ich szukasz. Przy dużej odległości między filtrami efektem wewnętrznych odbić nie będą słabe dodatkowe w miarę ostre Słońca, ale jednolite dodatkowe światło na całej powierzchni powodujące pogorszenie kontrastu. Wiązka światła odbitego pada na matrycę o ileś tam centymetrów po osiągnięciu swojej płaszczyzny ogniskowania.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś OIII Baadera (8~9nm) i używałem, jako substytut Solar Continuum. W maku 127 ND3,8 była konieczna do foto i OK do wizuala.

Odblasków nigdy nie zauważyłem. Generalnie folia baadera z punktu widzenia optyki jest mega nierówna i będzie rozpraszać. Może z filtrem szklanym, który jest bardzo płaski jakieś wyraźne odbicia są prawdopodobne?

Poniżej przykładowa fotka z zaćmienia w 2015. Mak127 + nd3.8 + OIII.

 

 

IMG_0690.jpeg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do foto i wizuala z filtrem SC zdecydowanie folia DN3,8. A do foto dodatkowo obowiązkowo IR - cut, bo SC puszcza sporo podczerwieni na granicy czułości matrycy, co bardzo psuje obraz. Do wizuala z dużą tubą też by można dać dodatkowy IR-cut dla bezpieczeństwa, ale w ED80 nie ma to znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znalazłem wątek, więc wspomnę tutaj, bo sprawa dotyczy BSC 7.5nm. Nabyłem go - jako ten "nowy lepszy model", do tego, który już posiadam - 10nm.

 

Posiadając oba w domu, postanowiłem je sprawdzić. Zdjęcia zamieszczę wkrótce, natomiast opiszę to, co wizualnie również da się stwierdzić.

 

Teraz i tu:

BSC 10nm + Baader R 610nm spojrzenie na bezchmurne Słońce - tarcza na granicy oślepiania, próżno szukać grup plam (choć to już godzina 15:50, 07.07.23) - wynik z Astronomik IR block - zwątpiłem w IR block, dlatego poszedłem po B R 610.

BSC 7.5nm + Baader R 610nm spojrzenie na bezchmurne Słońce - wyraźna, ale słaba tarcza słoneczna widoczna (15:55).

ZWO IR 850 spojrzenie na bezchmurne Słońce - wyraźna, ale słaba tarcza słoneczna widoczna (16:00).

BSC 7.5nm + ZWO IR 850 - spojrzenie na bezchmurne Słońce - nic nie widać (16:02).

Astronomik 742 spojrzenie na bezchmurne Słońce - Słońce oślepia, tarczę trudno dostrzec (16:03).

BSC 7.5nm + Astronomik 742 spojrzenie na bezchmurne Słońce - wyraźna, ale słaba tarcza słoneczna widoczna (16:05).

Foto filtrów, aby nikt nie mówił, że jestem gołosłowny.

 

@Ajot Ja używam filtrów szklanych - BSC dobrze z nimi pracują, ostatnio testując CaK Antlia i Baadera używałem folii nd 3.8 - pozwala ona mocno skrócić czasy ekspozycji i ma duże znaczenie przy łapaniu Ca oraz protuberancji na obrzeżach (oba filtry je zarejestrowały na SW equinox 80, ASI 183MM). Posłużyłbym się nią również, próbując złapać ISS na tle Słońca - gdybym tylko miał ku temu sprzyjające warunki. Z nd5 miałem do czynienia jedynie w papierowych okularach na zaćmienie Słońca. Ale zdecydowanie lepiej od niej nasza Gwiazda Dzienna prezentuje się w szkłach orionowych.

Foto z BSC jest przyjemne i wyraźnie lepsze niż bez niego, zarówno, czy używasz samego BSC, jak i BSC + IR Block - między tymi dwiema kombinacjami ja zauważam różnicę przy obróbce (przy foceniu było za jasno, i nie za bardzo miałem czas się na tym skupiać - bo testowałem też inne filtry, także teraz nie pamiętam, wspominam o tym co wiem na pewno - i podobnie jeżeli chodzi o porównanie BSC 7.5 do 10 - obrobię będę wiedział na pewno).

 

IMG_20230707_161154.jpg

Edytowane przez harryLH
Odp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.