Skocz do zawartości

Teleskop dla syna


bambi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników. Kupiłem dla syna teleskop Sky Watcher 80/400, bo się zainteresował tym tematem. Problem w tym, że nie można zobaczyć żadnej planety. Z teleskopem są dwa okulary 10 i 25 mm. Trochę czytałem i wiem że z tymi okularami jest bardzo małe powiększenie. Co kupić żeby jak najlepiej wykorzystać potencjał tego teleskopu? Czy on w ogóle nadaje się do obserwacji planet? Bardzo dziękuję i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź teleskop najpierw wyostrzając na jakiś odległy o parę kilometrów obiekt. Tylko uważaj na Słońce i odbicia Słońca.

 

Kupiłeś najtańszy teleskop, byle jaki, więc obraz planet będziesz też mieć byle jaki, choć da się coś zobaczyć. "Potencjał" tego teleskopu to duże słowo w tym przypadku, ale to jest tuba dająca lepsze rezultaty w szerszych polach, z długoogniskowymi okularami, bo aberracja chromatyczna nie wali tak po oczach.

 

Co do planet... a w które planety celowałeś i o której godzinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest czas na planety i to nie jest telep planetarny, tylko do szerokich pól. Jako tako będzie wyglądał Księżyc, za kilka miesięcy zobaczycie dwa pasy w atmosferze Jowisza, pierścienie Saturna i pewnie fazę Wenus, ale tu warto spróbować na jasnym niebie zaraz po zachodzie słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lkosz napisał(a):

Sprawdź teleskop najpierw wyostrzając na jakiś odległy o parę kilometrów obiekt. Tylko uważaj na Słońce i odbicia Słońca.

 

Kupiłeś najtańszy teleskop, byle jaki, więc obraz planet będziesz też mieć byle jaki, choć da się coś zobaczyć. "Potencjał" tego teleskopu to duże słowo w tym przypadku, ale to jest tuba dająca lepsze rezultaty w szerszych polach, z długoogniskowymi okularami, bo aberracja chromatyczna nie wali tak po oczach.

 

Co do planet... a w które planety celowałeś i o której godzinie?

Teleskop kierowany był na Wenus jak dobrze pamiętam, ale już po zachodzie słońca. W sumie ciemno już było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lkosz napisał(a):

No ok, Wenus i Mars teraz są widoczne na zachodnim niebie. I co tam zobaczyłeś w okularze?

W sumie nic, bo wyglądało to jak powiększona gwiazda widziana gołym okiem. Wiem, że brakuje mi powiększenia. A Saturna czy Jowisza to widziałem, że ogląda się na dużych teleskopach np 200/1000 lub większych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do satysfakcjonujących obserwacji planet i Księżyca wcale nie trzeba dużych luster. Oczywiście nikt nie będzie Cię namawiał do kupna apochromatu, ale taki Maksutov 127 mm jest już bardzo fajnym sprzętem do tego typu celów. 

PS o Marsie teraz zapomnij, jest daaawno po opozycji i ma malutki rozmiar kątowy.

Edytowane przez lukost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, bambi napisał(a):

A Saturna czy Jowisza to widziałem, że ogląda się na dużych teleskopach np 200/1000 lub większych. 

Saturna i Jowisza łatwo zobaczyć nawet w niewielkich teleskopach - np 70/700. W przypadku Saturna widać pierścień, a na Jowiszu 2 pasy chmur i nawet można zobaczyć cienie jego księżyców. Ale te planety będzie widać dopiero za kilka miesięcy.

Mars jest o wiele trudniejszy do obserwacji, a teraz jest już "mały". Wenus - poczekaj, jak będzie miała inną fazę - to wtedy widać ją jak miniaturowy sierp Księżyca. A tak, to jest oślepiająco białą "gwiazdą".

O tym, co się aktualnie dzieje na niebie możesz poczytać tutaj:

https://www.polskiastrobloger.pl/2023/05/niebo-nad-polska-w-maju-2022-biale-noce-koniunkcje-z-ksiezycem-przedsmak-przejscia-marsa-przez-m44.html

Masz na telefonie Stellarium? Pomaga w nauce nieba, a także możesz sobie sprawdzić, kiedy i co widać na niebie.

 

 

Edytowane przez Frosch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Frosch napisał(a):

Saturna i Jowisza łatwo zobaczyć nawet w niewielkich teleskopach - np 70/700. W przypadku Saturna widać pierścień, a na Jowiszu 2 pasy chmur i nawet można zobaczyć cienie jego księżyców. Ale te planety będzie widać dopiero za kilka miesięcy.

Mars jest o wiele trudniejszy do obserwacji, a teraz jest już "mały". Wenus - poczekaj, jak będzie miała inną fazę - to wtedy widać ją jak miniaturowy sierp Księżyca. A tak, to jest oślepiająco białą "gwiazdą".

O tym, co się aktualnie dzieje na niebie możesz poczytać tutaj:

https://www.polskiastrobloger.pl/2023/05/niebo-nad-polska-w-maju-2022-biale-noce-koniunkcje-z-ksiezycem-przedsmak-przejscia-marsa-przez-m44.html

Masz na telefonie Stellarium? Pomaga w nauce nieba, a także możesz sobie sprawdzić, kiedy i co widać na niebie.

 

 

Tak, stellarium mam. Bardzo dziękuję za pomoc. A wiecie co mógłbym dokupić do tego teleskopu https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-(SK804AZ3-aka-BK-804AZ3)-teleskopy-1504.html żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej jeśli chodzi o zoom itd. Posiadam soczewkę barlowa x5 i trzy okulary 10mm, 25mm i 2,5mm ale to chyba nie jest odpowiedni okular do tego teleskopu hehehe. Próbowałem z tym barlowem i okularem np 10mm , ale niebo robiło się jakby ciemniejsze i ciężko było cokolwiek znaleźć czy zobaczyc w okularze. To jest ten Barlow https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3804

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lukost napisał(a):

Do satysfakcjonujących obserwacji planet i Księżyca wcale nie trzeba dużych luster. Oczywiście nikt nie będzie Cię namawiał do kupna apochromatu, ale taki Maksutov 127 mm jest już bardzo fajnym sprzętem do tego typu celów. 

PS o Marsie teraz zapomnij, jest daaawno po opozycji i ma malutki rozmiar kątowy.

Gdyby nie fakt, że syn ma dopiero 8 lat to bym mu kupił coś lepszego. Sam się zastanawiałem nad czymś lepszym, ale obawiałem się, że później sprzęt będzie leżał i się kurzył. Słońce,. księżyc widać ok chodź brakuje ostrości ale to już wina teleskopu. Dlatego nie wiem czy szukać czegoś innego czy da się coś z obecnego wycisnąć. Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bambi napisał(a):

Gdyby nie fakt, że syn ma dopiero 8 lat to bym mu kupił coś lepszego. Sam się zastanawiałem nad czymś lepszym, ale obawiałem się, że później sprzęt będzie leżał i się kurzył. Słońce,. księżyc widać ok chodź brakuje ostrości ale to już wina teleskopu. Dlatego nie wiem czy szukać czegoś innego czy da się coś z obecnego wycisnąć. Dzięki 

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-127-1500-skymax-bd-az-s-goto/p,14987?utm_medium=cpc&utm_term=14987&utm_campaign=2305&utm_source=froogle&gclid=CjwKCAjwge2iBhBBEiwAfXDBR-rl1C8MOkRX7xV5nYr_Cs0QG9kk31HBl9RJA4vCkPEelKnvhG7QQRoCHGEQAvD_BwE&utm_content= Taki byłby ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Nie kupuj żadnego montażu "z goto" - tylko zmarnujesz pieniądze.

Zamiast tego przyzwoity montaż azymutalny. Np. taki zestaw:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-127-1500-skymax-127-az-5/p,55152

Do tego uchwyt na laser i sam laser  - nic lepszego do celowania w planety czy księżyc nie ma...

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bambi napisał(a):

Tak, stellarium mam. Bardzo dziękuję za pomoc. A wiecie co mógłbym dokupić do tego teleskopu https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-(SK804AZ3-aka-BK-804AZ3)-teleskopy-1504.html żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej jeśli chodzi o zoom itd. Posiadam soczewkę barlowa x5 i trzy okulary 10mm, 25mm i 2,5mm ale to chyba nie jest odpowiedni okular do tego teleskopu hehehe. Próbowałem z tym barlowem i okularem np 10mm , ale niebo robiło się jakby ciemniejsze i ciężko było cokolwiek znaleźć czy zobaczyc w okularze. To jest ten Barlow https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3804

 

to nie jest wybitny teleskop planetarny ale i tak da się nim wiele zobaczyć na planetach. Sam byłem zaskoczony gdy pierwszy raz spojrzałem przez ten teleskop na Jowisza.Poziom aberracji chromatycznej nie jest specjalnie dramatyczny. Niestety teraz Jowisza i Saturna nie zobaczysz. Trzeba poczekać kilka miesięcy. Przydałby się jakiś lepszy okular w granicach 3-4 mm. Proponowałbym minimum coś w rodzaju TMB Planetary lub jego klony lub nieco droższy Celestron X-Cell LX. To dość dobre i komfortowe okulary o sporym polu widzenia, dużej soczewce ocznej i wygodnej odległości źrenicy wyjściowej

 

poniżej 3 mm raczej bym nie schodził. Taki okular przyda się też do Księżyca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZbyT napisał(a):

 

to nie jest wybitny teleskop planetarny ale i tak da się nim wiele zobaczyć na planetach. Sam byłem zaskoczony gdy pierwszy raz spojrzałem przez ten teleskop na Jowisza.Poziom aberracji chromatycznej nie jest specjalnie dramatyczny. Niestety teraz Jowisza i Saturna nie zobaczysz. Trzeba poczekać kilka miesięcy. Przydałby się jakiś lepszy okular w granicach 3-4 mm. Proponowałbym minimum coś w rodzaju TMB Planetary lub jego klony lub nieco droższy Celestron X-Cell LX. To dość dobre i komfortowe okulary o sporym polu widzenia, dużej soczewce ocznej i wygodnej odległości źrenicy wyjściowej

 

poniżej 3 mm raczej bym nie schodził. Taki okular przyda się też do Księżyca

 

pozdrawiam

Super. Wielkie dzięki za pomoc :) Czyli kupić inny okular, a barlowa zostawić? Jest ok do tego teleskopu? P.s Kiedy najlepiej obserwować planety? Np Jowisza czy Saturna? W necie pewnie bym coś znalazł na ten temat, ale wolę zapytać tutaj :) Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bambi napisał(a):

Czyli kupić inny okular, a barlowa zostawić?

Jak dasz okular 4mm (bez Barlowa) to otrzymasz powiększenie 100x i źrenicę wyjściową (ŹW) 0,8mm. Dla okularu 3mm (bez Barlowa) będzie powiększenie 133x i ŹW 0,6mm.

Dla okularu 10mm masz powiększenie 40x i ŹW 2mm, dla okularu 25mm powiększenie wynosi 16x a ŹW 5mm (fajne powiększenie "lornetkowe" do szerokich pól, przeglądu nieba i obserwacji dziennych).

Ja bym darował sobie Barlowa- ewentualnie używał go tylko z okularem 25mm co da powiększenie 80x.

Zostaw na początek 25mm jako okular do małych powiększeń, ewentualnie później zamień na dobry, szerokokątny okular np. ES 68 24mm (zwróć uwagę, że szerokokątne okulary o dłuższych ogniskowych mają wyciąg 2 calowy, musisz szukać okularów w standardzie 1.25 cala).

Co do Jowisza i Saturna to  sierpniu i wrześniu po 1 północy (optymalnie o 3 nad ranem): Jowisz będzie wysoko nad horyzontem (im wyżej, tym lepiej). Zobacz sobie na Stellarium - zmieniaj daty i godziny.

 

@bambiJaki masz okular 2,5mm? On Ci daje powiększenie 160x - przetestuj na Księżycu (bez Barlowa) i napisz, jaka jest jakość obrazu.

 

 

Edytowane przez Frosch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno z Barlowem i okularem 2,5mm nic nie zobaczysz oprócz mydła, nawet gdyby był to okular za 1500zł. Myślę że 6mm to będzie Max bez Barlowa, z Barlowem 25mm i 10mm to max. Im bardziej powiększysz obraz, tym będzie gorszej jakości praktycznie z każdym teleskopem z niższej półki. To teleskop edukacyjny, my to nazywamy "zniechęcacz do astronomii" 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WujoWojtas napisał(a):

dlaczego?

Chodzi Ci o jakość tych tańszych montaży AZ z wbudowanym goto?

 

Tego typu montaże po pierwsze wymagają ustawienia na gwiazdy co samo w sobie nie jest łatwe dla początkującego a po drugie nie są dokładne. Niedawno ktoś tu opisywał problemy tego typu.

 

Do większości obiektów na początku najlepszy jest laser i ew. Szukać 6x50 oczywiście wyregulowane tak żeby wskazywały dokładnie to co teleskop.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bambi napisał(a):

Super. Wielkie dzięki za pomoc :) Czyli kupić inny okular, a barlowa zostawić? Jest ok do tego teleskopu?

 

Jeśli pytasz o achromat 80/400 to niestety daje kiepski obraz przy powiększeniu większe niz 20-30x. Wiem bo niestety miałem. Okular 20mm i można oglądać większe obiekty. O planetach lepiej zapomnieć żeby się nie stresować. W żadnym wypadku nie kupuj okularów specjalnie pod ten teleskop. Szkoda kasy.

A Barlowa schowaj bardzo głęboko do szuflady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dj_peterka napisał(a):

(...)

To teleskop edukacyjny, my to nazywamy "zniechęcacz do astronomii" 

 

W tym sensie to jest raczej teleskop "anty-edukacyjny", przynajmniej dla początkujących, którzy próbują go używać jako teleskop planetarny.

 

@bambi, w wątkach @Milena Niemczyk możesz zobaczyć, co da się zobaczyć i sfotografować z SW 90/900, który jest dużo lepszy do zastosowań planetarnych niż ten SW 80/400.
Jak chcesz wiedzieć dlaczego tak jest, możesz zacząć od poczytania o światłosile teleskopów.

Ten SW 90/900 na AZ3 kosztuje praktycznie tyle samo, co SW 80/400 na AZ3...

 

Piszę tu także dla innych początkujących, którzy mogą zaglądać do tego wątku.
W jednozdaniowym skrócie: czym teleskop ma dłuższą ogniskową w stosunku do apertury, tym mniej jest wymagający co do jakości optyki, okularów i pogodowych warunków obserwacyjnych.

Więc budżetowy teleskop planetarny dla początkujących powinien być długi a cienki albo powinien to być teleskop w systemie Maksutowa, potocznie zwany MAKiem.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten teleskop wiele lat.

Do obserwacji planet polecam:

- okular planetarny 6mm, krotszy nie ma sensu z uwagi na słabe osiągi planetarne tego obiektywu

- przyciąc aperturze do 60 mm

- zastosować filtry do ostrej redukcji aberracji chromatycznej, mogą być te najtańsze za 40zł:

      - zielony #56 spisze się swietnie na Jowiszu, Saturnie i Wenus

      - zółty #12 do Marsa i Wenus

 

Hmm, no WCP nie dostrzeżesz. Ale cienie księżyców juz tak, cienie i pasy na Jowiszu beda OK przez #56, a same cienie nawet beda lepsze przez #12.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie.

Nie kupuj żadnego montażu "z goto" - tylko zmarnujesz pieniądze.

Zamiast tego przyzwoity montaż azymutalny. Np. taki zestaw:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-127-1500-skymax-127-az-5/p,55152

Do tego uchwyt na laser i sam laser  - nic lepszego do celowania w planety czy księżyc nie ma...

 

 

Nawet nie wiedziałem, że są jakieś lasery :)) Dzięki za odpowiedź. A kamerki czy aparaty planetarne polecasz jakieś? Warto? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.