Skocz do zawartości

M63 Słonecznik


diver

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, MaPa napisał(a):

Podbiłbym kolor po całości.

 

Długo ważyłem poziom saturacji kolorów i w końcu postanowiłem zostawić tak jak widać. ;)

 

13 godzin temu, tex88 napisał(a):

A co to jest to ? Nie pytam z przekąsem - po prostu nie wiem.

 

Słuszne pytanie. Podobne artefakty (nieco mniej widoczne) miałem niedawno w innej pracy: https://astropolis.pl/topic/88952-m106-i-grupa-galaktyk-w-psach-gończych/#comment-1011834. Nawet je osobno pokazałem.

Ja też po prostu nie wiem jeszcze, co to jest. Postanowiłem jednak tego nie gumkować i zostawiłem w dokumencie jak widać.

 

A więc co to jest?

 

12 godzin temu, Jacek160 napisał(a):

Jak nic paprochy na matrycy.😃

 

 

Nie są to paprochy na matrycy. Flaty były odpowiednie, a matryce generalnie czyste. Poza tym paprochy nie zostawiają takich jetów.

 

11 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał(a):

Albo paprochy po Starlinkach ;)

 

Nie są to też paprochy po starlinkach. Ślady po starlinkach nigdy tak nie wyglądają, a te które były na klatkach zostały ładnie wycięte w PIX podczas stakowania.

 

Zbierałem na dwóch kamerach: ASI294MC i ASI 294MM dzień po dniu. Na stakach z obydwu materiałów artefakty widać dokładnie takie same i dokładnie w tych samych miejscach. Nie wchodzą więc też w grę jakieś wady matrycy.

 

11 godzin temu, MaPa napisał(a):

Wygląda na odblask od jasnej gwiazdy; kamerka ma tez ampglow z tej strony o ile dobrze pamiętam.

 

To nie jest ampglow. Nie to miejsce na matrycy i nie ten kształt. Poza tym to fotki L, więc ampglow na klatkach ze stosunkowo jasnym tłem jest mało widoczny. A i tak został wycięty przez darki.

Noce były bezksiężycowe, latarnie uliczne wyłączone. Więc jakieś odblaski od fałszywego światła nie wchodzą w grę. Najbliżej prawdy wydaje mi się kolega @MaPa z teorią odblasków od jasnego obiektu, który jest w kadrze. A może od jakiegoś, którego w kadrze nie widać? Tylko od którego? Ta teoria ma pewne uzasadnienie, ponieważ śruby mocujące pająk mam wewnątrz tuby nie wyczernione.

 

Takie artefakty zdarzyły mi się dwa razy: przy cytowanej M106 i teraz. Więc tylko przy galaktykach. Przypadek? Chwilowo jestem "bezradny" i nie mam pomysłu. Jedyne co mi przychodzi do głowy to wyczernienie wewnątrz tuby wszystkiego, co nie jest wyczernione. Oczywiście chętnie wysłucham innych podpowiedzi.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.