Skocz do zawartości

Jaki refraktor polecacie bardziej....


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi tygodniami zdarzyło mi się zaobserwować Saturna wraz jego czterema księżycami Tytan, Rea, Tetyda i Dione. Gromada w Herkulesie rozbita z BGO 5mm. Co do chromatyzmu to katowałem ED-ka w dzień patrząc na śnieg z dużym powerem, na obrzeża liści czy druty energetyczne. Także na Księżyc w dużych powiększeniach gdzie brzeg tarczy powinien pokazać jakieś zafarby. Niczego takiego nie zauważyłem. Chromatyzm w moim ED-ku dają okulary. Wolne od tego są dobre Ortho i niektóre Plossle ale to już opis na oddzielny temat. Dodam, że zamieściłem ( głównie na Astromaniaku ) wiele relacji z moich " obserwów " i są to rzetelne opisy tego co widziałem w obrazach dobrych lub bardzo dobrych - mydłowin nie uznaję. Ze dwa czy trzy razy zdarzyły się znakomite warunki gdzie zabrakło okularów do dalszych powiększeń ( wtedy był Księżyc ). Ten temat jest o wyborze refraktora i po to zamieściłem ten opis.

Edytowane przez kurp
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kurp napisał(a):

Ostatnimi tygodniami zdarzyło mi się zaobserwować Saturna wraz jego czterema księżycami Tytan, Rea, Tetyda i Dione. Gromada w Herkulesie rozbita z BGO 5mm. Co do chromatyzmu to katowałem ED-ka w dzień patrząc na śnieg z dużym powerem, na obrzeża liści czy druty energetyczne. Także na Księżyc w dużych powiększeniach gdzie brzeg tarczy powinien pokazać jakieś zafarby. Niczego takiego nie zauważyłem. Chromatyzm w moim ED-ku dają okulary. Wolne od tego są dobre Ortho i niektóre Plossle ale to już opis na oddzielny temat. Dodam, że zamieściłem ( głównie na Astromaniaku ) wiele relacji z moich " obserwów " i są to rzetelne opisy tego co widziałem w obrazach dobrych lub bardzo dobrych - mydłowin nie uznaję. Ze dwa czy trzy razy zdarzyły się znakomite warunki gdzie zabrakło okularów do dalszych powiększeń ( wtedy był Księżyc ). Ten temat jest o wyborze refraktora i po to zamieściłem ten opis.

 

Mój ED-100 potwierdza to co napisałeś. Nie pokazał żadnych niepożądanych kolorów nawet z orto 4 mm (DDR Jena). Niestety komfort korzystania z tego okulara jest hmm... taki sobie :nerves:. Inna sprawa to to, że przy około 120x widać już wyraźnie obraz dyfrakcyjny i dalsze zwiększanie powera nic nie da. Niestety te ED-ki mają bardzo poważną wadę: są znacznie tańsze niż ich odpowiedniki od Takahashi, LZOS i podobnych, i w rezultacie korzyści z handlu nimi są znacznie mniejsze, a same są w dodatku konkurencją do tych usilnie reklamowanych firm. 

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, numerus napisał(a):

 

Mój ED-100 potwierdza to co napisałeś. Nie pokazał żadnych niepożądanych kolorów nawet z orto 4 mm (DDR Jena). Niestety komfort korzystania z tego okulara jest hmm... taki sobie :nerves:. Inna sprawa to to, że przy około 120x widać już wyraźnie obraz dyfrakcyjny i dalsze zwiększanie powera nic nie da. Niestety te ED-ki mają bardzo poważną wadę: są znacznie tańsze niż ich odpowiedniki od Takahashi, LZOS i podobnych, i w rezultacie korzyści z handlu nimi są znacznie mniejsze, a same są w dodatku konkurencją do tych usilnie reklamowanych firm. 

ED 100 SkyWarchera to świetny refraktor w swojej klasie ceniony za swoje walory optyczne na całym świecie.Akurat jestem właścicielem wspomnianego wyżej przez kolegę wampum niebieskiego ED100 i potwierdzam że jest to rewelacyjny optycznie egzemplarz dający piękne ostre obrazy planet i księżyca ,w zasadzie dla mnie na dzień dzisiejszy docelowy refraktor ,a jestem dość wybredny i wymagający co do obrazów dawanych przez teleskop.Dla mnie osobiście nie ma większego znaczenia kolorystyka obrazu raczej dużą wagę przykładam do ostrości obrazu i detalu na tarczach planet i księżyca ale każdy ma inny gust i tu nie będę nikomu narzucał swojego punktu widzenia.Warto również zaznaczyć że w klasie refraktorów do 70 mm biorąc pod uwagę obserwację wizualne nie musimy odrazu wydawać większej sumy na refraktor APO czy ED by cieszyć się bardzo dobrym obrazem w zasadzie wolnym od abberacji i zacząć przygodę z refraktorem achromatycznym SW 70/900 f/13 o czym nie wie większość początkujących obserwatorów.

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2023 o 08:32, kurp napisał(a):

Ostatnimi tygodniami zdarzyło mi się zaobserwować Saturna wraz jego czterema księżycami Tytan, Rea, Tetyda i Dione. Gromada w Herkulesie rozbita z BGO 5mm. Co do chromatyzmu to katowałem ED-ka w dzień patrząc na śnieg z dużym powerem, na obrzeża liści czy druty energetyczne. Także na Księżyc w dużych powiększeniach gdzie brzeg tarczy powinien pokazać jakieś zafarby. Niczego takiego nie zauważyłem. Chromatyzm w moim ED-ku dają okulary. Wolne od tego są dobre Ortho i niektóre Plossle ale to już opis na oddzielny temat. Dodam, że zamieściłem ( głównie na Astromaniaku ) wiele relacji z moich " obserwów " i są to rzetelne opisy tego co widziałem w obrazach dobrych lub bardzo dobrych - mydłowin nie uznaję. Ze dwa czy trzy razy zdarzyły się znakomite warunki gdzie zabrakło okularów do dalszych powiększeń ( wtedy był Księżyc ). Ten temat jest o wyborze refraktora i po to zamieściłem ten opis.

Swego czasu miałem multum a równocześnie pod dachem kilka sztuk różnych refraktorów. Ciekawiły mnie różnice między poszczególnymi konstrukcjami AC, ED, fluorytowymi np. Edkami SWED, WO98FLT CF, FS102, Vixnen 102FL, LZOS 115APO.  Widziałem zafarb w ED 80, 100, 120. Porównywałem SW80ED z Takahashi FC76DCU i odrazu na pierwszy rzut widać przekłamanie kolorów w 80ED :astronom:. Oprócz tego że ED daje siny zafarb to jeszcze przejaskrawia, podbija kolory. Zrób prosty test, spójrz okiem nieuzbrojonym na jasną gwiazdę a następnie porównaj ją do obrazu jaki widzisz w okularze w refraktororze ED. Dodam tylko że są też różnice w dawanym obrazie pomiędzy obiektywami zbudowanymi na fluorycie, FS102, Vixenem 102FL, FC100DF i FC76DCU. To tylko moja opinia poparta testami wizualnymi. Jak ktoś się nie zgadza z tym co napisałem to proszę o podanie swoich przykładów popartych obserwacjami z własnej praktyki. Dorzuciłem zdjęcie, od lewej Meade127, FC76DCU, TS130, Vixen102FL, 

image.png.ed62b665c5b61bdcf17512855807cd76.png

Vixen102FL, WO 98FLT CF, FC76DCU

image.png.93686b58ee849830390b87f57dcfae3d.png

Edytowane przez Witos
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzysiek81 napisał(a):

ED 100 SkyWarchera to świetny refraktor w swojej klasie ceniony za swoje walory optyczne na całym świecie.Akurat jestem właścicielem wspomnianego wyżej przez kolegę wampum niebieskiego ED100 i potwierdzam że jest to rewelacyjny optycznie egzemplarz dający piękne ostre obrazy planet i księżyca ,w zasadzie dla mnie na dzień dzisiejszy docelowy refraktor ,a jestem dość wybredny i wymagający co do obrazów dawanych przez teleskop.Dla mnie osobiście nie ma większego znaczenia kolorystyka obrazu raczej dużą wagę przykładam do ostrości obrazu i detalu na tarczach planet i księżyca ale każdy ma inny gust i tu nie będę nikomu narzucał swojego punktu widzenia.Warto również zaznaczyć że w klasie refraktorów do 70 mm biorąc pod uwagę obserwację wizualne nie musimy odrazu wydawać większej sumy na refraktor APO czy ED by cieszyć się bardzo dobrym obrazem w zasadzie wolnym od abberacji i zacząć przygodę z refraktorem achromatycznym SW 70/900 f/13 o czym nie wie większość początkujących obserwatorów.

Hej.

     Miałem SW ed80, patrzyłem przez SW ed100 kolegi. Są to bardzo dobre refraktory. Jeżeli porównamy je do fluorytu Takahashi to są oczywiście gorsze. Ale jak chodzi o cenę tych teleskopów, szczególnie z rynku wtórnego  i jakości obrazu które dają, czyli cena/osiągi to uważam że są nr 1.....

     

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, numerus napisał(a):

 

Mój ED-100 potwierdza to co napisałeś. Nie pokazał żadnych niepożądanych kolorów nawet z orto 4 mm (DDR Jena). Niestety komfort korzystania z tego okulara jest hmm... taki sobie :nerves:. Inna sprawa to to, że przy około 120x widać już wyraźnie obraz dyfrakcyjny i dalsze zwiększanie powera nic nie da. Niestety te ED-ki mają bardzo poważną wadę: są znacznie tańsze niż ich odpowiedniki od Takahashi, LZOS i podobnych, i w rezultacie korzyści z handlu nimi są znacznie mniejsze, a same są w dodatku konkurencją do tych usilnie reklamowanych firm. 

Uwierz mi do Taka nie są żadną konkurencją, to nie ten poziom... od 150x obraz w ED mięknie i tylko rosną abberacje.

Są słabsze w czystości koloru, kontraście, ostrości, punktowości w całym zakresie powiększeń.

W tej cenie, tak są to bardzo przyzwoite sprzęty. Napewno w chińskiej czołówce. 

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Edki 100 są najlepsze z rodziny Refraktorów ED, ze względu na małe F i tym samym najlepszą korekcje AC.

Ale jednak w porównaniu do Taka 100 od razu widać ich słabsze strony.

Trzeba porównać obok siebie w praktyce a sami się przekonacie że w Taku czy innym dobrym Refraktorze APO, będzie jednak widać lepiej.

Też tak myślałem jak swego czasu posiadałem Edki, że to już szczyt możliwości, ale jednak może być jeszcze lepiej.

Tyle tylko że to kosztuje dużo drożej i za to właśnie się płaci, za tą lepszą jakość w przypadku zakupu Taka, czy innego świetnego Refraktora APO.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Mamy w obserwatorium Edka APO APM 152/1200mm, też ma bardzo dobrą korekcję AC i świetny optycznie obiektyw.

Dla przykładu mniejsze dobre APO WO FLT 98mm pokazuje Wenus bielutką jak śnieg a Edek pokazuje już nie taką biel, tylko kolorek Wenus wpada w kremowy.

Więc teoretycznie w mniejszym APO WO 98mm FLT, łatwiej było by na Wenus dostrzec chmurki które wymagają kontrastu i nie zmienionej kolorystyki niż w większym dużo aperturowo 152mm APM.

Oglądaliśmy naszym APM 152mm Marsa w Opozycji, gdzie wytrzymał 400X. Normalnie Księżyc i Planety przy 300X-350X są rewelacja, ostre i kontrastowe, brakuje im tylko nasycenia kolorów dobrego Refraktora APO i tej klarowności obrazu , czarnego smolistego tła nieba.

Jak porównamy walory obrazu do Taka czy LZOS, lub innego dobrego Refraktora APO, to od razu widać że to inna jakość obrazu.

Gwiazdy w Edkach są mniej intensywne kolorem , tło nieba nie jest tak smoliście czarne jak w dobrym Refraktorze APO, jest wiele istotnych różnic w obrazie , które są istotne dla tych, którzy to dostrzegają i doceniają w obrazie. Świadomie chcą i świadomie za tą właśnie lepszą jakość płacą.

Tak czy inaczej dla przykładu ten nasz APM152mm to świetny Refraktor jak za tak niską cenę jego zakupu w stosunku do Refraktora Premium APO o tej 6" aperturze.

Warto go kupić z dobrym optycznie obiektywem , gdyż 6" apertury Refraktora , dobrego ED-APO, też robi dobrą pracę na niebie.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
On 11/12/2023 at 3:36 PM, Edgens said:

Witajcie.

Edki 100 są najlepsze z rodziny Refraktorów ED, ze względu na małe F i tym samym najlepszą korekcje AC.

Lepsza korekcję ma ED80. Na astromaniaku w wątku ED80 vs ed100 albo podobnym, jeszcze jak Janusz żył, była o tym dyskusja. Też myślałem, że Ed100 ma lepiej skorygowana AC, a tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW100ED czy tam SW 80ED to świetne teleskopy ED, ale do wizuala sa jeszcze lepsze.

Jesli patrzec na szkło FPL53 to chociazby taki:

Stellamira 80/800ED fpl53

stellamira_80mm_f10_classic_ed_telescope_1.jpg.34c0627e099c0950ab39ff2ba6340e1d.jpg

 

Lub taki:

Kasai ( vel TS) 102/1122ED fpl53

 

nerius102ed-1r2t1.jpg.bed9e8ebca319a5bca7b5633b277996b.jpg

 

Praktycznie rownorzedny z EDkiem SW jest TS 102/1122 ED fpl51, a do wizuala moim zdaniem nawet lepszy bo ma dłuższa ogniskowa i mozna stosowac duze powiekszenia orciakiem 4mm.

 

Z tego co czytam to EDki Celestrona (100/900 i 80/600) były minimalnie lepsze od tych z SW.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Swego czasu posiadałem takowe Vixeny SD.

Warto pooglądać takim Vixenkiem SD 115S:

Bresser | Vixen SD115SII Telescope OTA | Expand Your Horizon

Jak i Vixenkiem 103S:

Vixen Apochromatic refractor AP 103/795 ED103S OTA (astroshop.eu)

Obydwa są bardzo dobre i widocznie lepsze od Dubletów z rodziny SW ED.

To bardzo dobra alternatywa np. dla droższego TAKA FS.

Cena/Wydajność w praktyce na niebie.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.