Skocz do zawartości

Jaki refraktor polecacie bardziej....


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

W każdym z tych bardzo dobrych Refraktorów APO, mamy odmienne od siebie kolorystycznie , kontrastem , itp. generowane obrazki.

To jest mylące takie stwierdzenia. Bo nie jest lepiej, a jest inaczej. Niech każdy sam wybierze. 

Przypomina mi się sentyment do lornetek produkcji rosyjskiej, niektórzy je bardzo lubią, bo ocieplają obraz, zabierając tym samym chromatyzm...

Czy to sprawia, że są świetne optycznie, są niezłe, solidne..., ale nie wybitne. To że ktoś lubi cieplejsze odcienie nic nie mówi o jakości optyki...

Albo wręcz mówi, że ktoś ukrywa chromatyzm "barwiąc" obraz...

 

Jeśli słabszy kontrast to WO 132 mm, kolorki mówisz. Lepiej wypadł SW120ED... WO to 4000 euro.

https://web.archive.org/web/20090425093455/http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=1019

 

Fluoro132_03.jpg.f861404ea0f36e283a691daa0d0366d9.jpg

 

 

Fluoro132_07.jpg.ca3f3b6737e1ed6fc42eb4d06dfbbd27.jpg

 

Jak ktoś chce z niebiesko-fioletowym nalotem bierze Borga 101 ED :)

http://www.aokswiss.ch/d/tel/refraktoren/borg/galerie/m81-82_gross.html

 

m81-82_gross.thumb.jpg.1b761fbc61b408ffbfb439e8392bc969.jpg

 

A w praktyce "widać to samo" 🤔

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie trzeba też brać pod uwagę że mamy różne tych Refraktorów egzemplarze.

Jedne dokładniej wykonane optycznie, drugie mniej.

Więc zależy co trafi nam na ławę i tutaj też będą w zależności od testowanego egzemplarza, myślę dość spore rozbieżności.

Generalnie jak mamy zapewniony dokładnie wykonany optycznie obiektyw, to i wszystkie wady danych projektów są mniejsze i obrazki w praktyce wypadają pierwszorzędne.

Nie można wszystkich Refraktorów danego modelu wrzucać do jednego wora na podstawie testu tylko jednego przykładowego Refraktora.

Znam z oglądania nimi bardzo wiele 5" Refraktorów APO i AC. Rozbieżności pomiędzy nimi są naprawdę czasem bardzo duże.

Samych Edków 120mm posiadałem cztery egzemplarze, jeden był wybitny i odstawał od reszty dość wyrażnie.

Gdybym wszystkie Edki 120mm oceniał na podstawie jednego najsłabszego z tych czterech które posiadałem, to pisał bym głośno wszędzie że są bardzo słabe.

A tak nie jest, gdyż jak trafiłem ten udany egzemplarz, to na pierwszy rzut oka było widać że jest naprawdę świetny jak na dublet Edka 120ED.

Myślę napisz do Pana Roszforda aby przetestował znakomity egzemplarz Refraktora APO WO 132mm a nie wstawiał wyniki z przeciętnego egzemplarza.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat WO to dwa testował, z każdym był problem... Ogólnie marka nie zachwyca..., szczególnie za takie pieniądze...

Tylko, weź pod uwagę jak sprzęt jest reklamowany, kupujący ma prawo oczekiwać odchyłki, ale nie wtopy !

Nawet takie SW120ED potrafią być powtarzalne w pewnym zakresie... Dodatkowo widać, migracje sprzętu, problemy, zdjęcia astro...

Wcale nie jest to takie trudne do wytropienia. Kolejna sprawa, że raczej to się zgadza... Jak dany model ma problem, to ma i już... 

Znam kilka takich teleskopów danych firm, bądź daną markę. Wtedy po prostu tego nie kupię.

Na Rohru się nie zawiodłem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie wiesz ostatnio na Astromart były trzy Refraktory TOA150 do sprzedania i wcale to nie świadczy o tym iż to słabe Premium APO.

Jak nie kupisz i się nie przekonasz to można dewagować. Aktualnie można sobie zażyczyć do kupowanego Refraktora wynik z badania na ławie, więc to też nie problem.

Posiadałem dwa APO WO 132mm FLT i dwa WO APO 98 FLT. Wcale bym nie powiedział że były słabe.

Jak był tyko dobry Seeing, to generowały świetne ostre obrazki Planet. Planety: Saturn, Jowisz i Mars wypadały w nich Rewelacyjnie.

Kolorek detalu na Jowiszu jest dla mnie najładniejszy właśnie w APO WO 132mm FLT spośród porównywanych do niego jak oglądałem Jowisza na Kudłaczach jeszcze TOA130mm i LZOS130mm.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcinie.

Nie wiem o jakiej migracji piszesz, ale jeżeli chodzi o moje roszady sprzętowe, to żadna tajemnica.

Od lat kupuję używane sprzęty, gdyż to lubię, zawsze nowe doświadczenia sprzętowe.

Potem lądują na giełdzie u nas lub za granicą i kupuję ponownie interesujący mnie sprzęt.

A co do moich używek, to każdy sprzęt po opuszczeniu sklepu jest już używką lepszą czy gorszą z drugiej ręki.

Dzięki temu cały czas przerzucam interesujący mnie sprzęt, co osobiście bardzo lubię i zawsze jest ta mała dawka adrenalinki, co może i jak pokazać nowo zakupiony, nie znany z praktyki kolejny sprzęt.

Nasz Refraktor APO LZOS 175mm kupiliśmy od pierwszego właściciela, który zamówił ten Refraktor i czekał na niego z APM.

To jest światowej klasy Refraktor APO, który w swojej klasie apertury 7", jest jednym z najlepszych jakie do tej pory powstały.

Koledzy na zlocie Kudłacze w tym roku widzieli na co go stać. Zakup tego 7" Refraktora to był strzał w przysłowiową 10-tkę.

Jesteśmy z niego Mega zadowoleni i wszyscy którzy tylko chcą, mogą z nami nim zawsze pooglądać.

Jak tylko będzie ku temu okazja, jak np. zloty na Kudłaczach, czy kiedy zechcą wpaść do nas do Krakowa.

Nasze obserwatorium i sprzęt który posiadamy, jest zawsze do dyspozycji miłośników Astronomii i wszystkich chętnych na spojrzenie z nami w niebo.

Jeszcze co do koloru np. detalu Planet w Refraktorach to nie koniecznie pochodzi on od AC, zależy też od projektu obiektywu i użytego w nim szkła.

Efektem tego jest jak dany obiektyw przekazuje potem np. w czerwieni i tym samym mamy intensywniejsze kolorki gwiazd, czy Planety wyglądają bardziej kolorowo. To samo jest z okularami, najlepszym przykładem jest np.porównanie Pentaxa XW i TV Delosa w danym Refraktorze na Planetach czy gwiazdach. Porównaj sobie to przekonasz się sam, jak Jowisz w Pentaxie XW dostaje ładnie kolorki a w TV Delosie jest bardziej obrazem zbliżony do jasnych obrazów okularu Orto.

Myślę wystarczy już, tego pisania w tym temacie.

Od takich dyskusji są ku temu na pewno na Forum otworzone inne do tego celu tematy.

Tak czy inaczej jest na rynku bardzo wiele wszelakiego dobrego sprzętu i nie tylko Refraktory Premium APO, mogą nam dać dużo radości i zadowolenia, podczas oglądania skarbów nieba.

Pięknego Nieba!!!

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

     Ale się temat rozwinął. Wiecie co Wam powiem, najlepszy teleskop to taki przez który często obserwujemy.

      Pamiętam swój pierwszy teleskop zakupiony w latach 90 jak się otworzył rynek, jakiś achromat 90/900. Pamiętam reklamę na kartonie o super powiększeniu aż 675x😁 

     Ale to był gówniany teleskop, trząsł się jak garaleta, Księżyc i Jowisz pięknie fioletowy..... Ale ile ten teleskop dał mi frajdy i radości z obserwacji.....

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

To prawda, ja też wspominam bardzo dobrze moje pierwsze przeważnie nie najlepsze sprzęty.

Dawały tyle frajdy z oglądania nieba jak byłem dzieckiem.

Teraz nawet najlepszy sprzęt który posiadamy nie daje mi tyle radości i zadowolenia, co było wtedy.

Pięknego nieba!!!

Pozdrawiam Krzysztof.😉

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Ale się temat rozwinął. Wiecie co Wam powiem, najlepszy teleskop to taki przez który często obserwujemy.

      Pamiętam swój pierwszy teleskop zakupiony w latach 90 jak się otworzył rynek, jakiś achromat 90/900. Pamiętam reklamę na kartonie o super powiększeniu aż 675x😁 

     Ale to był gówniany teleskop, trząsł się jak garaleta, Księżyc i Jowisz pięknie fioletowy..... Ale ile ten teleskop dał mi frajdy i radości z obserwacji.....

Jacku z pewnością. Druga sprawa, że pewnie już go nie używasz ? Bo ja już nie mam newtona 8".

Wciąż pamiętam pierwszą próbę odnalezienia M13 i ten dreszcz emocji, kiedy ujrzałem kuleczkę "niezliczonych" gwiazd skupioną w gromadę.

A dzisiaj to bardzo lubię, szczególnie na balkonie, za poręczność, możliwości i jakość Takahashi FS102. 

Po prostu zmienia się świadomość wraz z doświadczeniem obserwacyjnym, jak i zasmakowanie coraz lepszej optyki. Zobaczyć więcej, piękniej, dalej, zachwycić się, przecież to tak się kręci...

Choć sentyment pozostaje ... wiadomo. Tak pamiętamy przez emocje i to jest zrozumiałe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, m_jq2ak napisał(a):

Jacku z pewnością. Druga sprawa, że pewnie już go nie używasz ? Bo ja już nie mam newtona 8".

Cześć Marcinie.

      Nie używam, sprzedałem go za grosze i byłem zadowolony że się kupiec znalazł😁

     Ale sentyment pozostał i nie robiło wtedy że Księżyc był fioletowy , Jowisz podobnie z dwiema kreskami , Saturn jak kulka z uszami. Teraz nie do pomyślenia..... 

      Masz rację że optyka jest ważna i nie neguję tego. Dla mnie najładniejsze obrazy planet jakie widziałem to były przez refraktory Takahashi i Lzos. W moim chińskim Ts jest też pięknie ale w teleskopach w/w było wszystko bardziej kontrastowe...... Miód malina jak się to mówi 😁

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jacek1977 napisał(a):

Cześć Marcinie.

      Nie używam, sprzedałem go za grosze i byłem zadowolony że się kupiec znalazł😁

     Ale sentyment pozostał i nie robiło wtedy że Księżyc był fioletowy , Jowisz podobnie z dwiema kreskami , Saturn jak kulka z uszami. Teraz nie do pomyślenia..... 

      Masz rację że optyka jest ważna i nie neguję tego. Dla mnie najładniejsze obrazy planet jakie widziałem to były przez refraktory Takahashi i Lzos. W moim chińskim Ts jest też pięknie ale w teleskopach w/w było wszystko bardziej kontrastowe...... Miód malina jak się to mówi 😁

Cześć,

Dlatego moim zdaniem owszem ważne jest poszukiwanie tego idealnego dla nas sprzętu (a'la gonienie sprzętowego króliczka), ale jeszcze ważniejsze zwyczajne cieszenie się tym co mamy i wraz z nim poznawanie nieba. Co z tego, że posiadamy pełno super wypasionych teleskopów, jeśli zwyczajnie nie ma czasu na "przewietrzenie" każdego z nich. Dla jasności, nie "piję" tutaj do nikogo. Po prostu jakiś czas temu sam bym wpadł w spiralę astro roszad sprzętowych, z których wyleczyli mnie (na jakiś czas😁) na naszych wspólnych obserwacjach koledzy Jacek z Danielem. Od tamtego czasu mam wrażenie, że niedawno kupiona 120tka na nowo pozwoliła mi poznać zakątki nieba, które wydawało mi, że już znałem... . Możecie się ze mną nie zgodzić, ale dla mnie to jest, to co wyróżnia to hobby i sprawia, że jest taki fascynujące... 🙂. Tylko kiedy będzie pogoda i czyste niebo? Eeh, wiem, mamy jesień.... .

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Krzysztofie.

Ja właśnie mam w domku taką małą kolekcję sprzętu, którą muszę koniecznie zredukować.

Brak czasu aby każdym instrumentem z osobna pooglądać niebo.

Aktualnie czekamy na pogodę, Kraków też w chmurach.

Trzeba oprócz oglądania Planet, zapolować też pomału na wschodzące zimowe skarby nieba.

Pięknego nieba!!!

Pozdrawiam Krzysztof.😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu

Nie mam czasu jak ty siedziec i tworzyć poezję.   

To prawda ja nie mam apo... a to dla tego, ze w miescie waw jest to nieporozumienie/zanieczyszczenie światłem/...mam dość blisko do marcina, ktory ma 150, 130 102APO TAK i do lukasza , ktory tez ma apo a wiec po co ?

Kiepskie niebo, zanieczyszczone światłem nie pokażę potęgę Takahashi...

Ale z tego co ty piszesz to 175 tez nie jest twoja ? Wiec jak to jest ? :).

 

Marcin ma najlepszy planetarny sprzęt APO jaki istnieje...takahashi specjalizuje sie w apo od lat dlatego sa tak dobrzy...

Wychwalasz sprzęty,ktore ściągasz z demobilu USA i sprzedajesz...o jakości owego juz większość wie na forum i tego nie zmienisz.

Borg swieci takim fioletem, ze wykreca oczy w druga stronę...doskonale o tym wiesz ale gdy to napiszesz to nigdy nie sprzedasz ani ty ani twoi kumple...i tak to jest. :)

 

ciemnego 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, YOKER napisał(a):

Krzysiu

Nie mam czasu jak ty siedziec i tworzyć poezję.   

To prawda ja nie mam apo... a to dla tego, ze w miescie waw jest to nieporozumienie/zanieczyszczenie światłem/...mam dość blisko do marcina, ktory ma 150, 130 102APO TAK i do lukasza , ktory tez ma apo a wiec po co ?

Kiepskie niebo, zanieczyszczone światłem nie pokażę potęgę Takahashi...

Ale z tego co ty piszesz to 175 tez nie jest twoja ? Wiec jak to jest ? :).

 

Marcin ma najlepszy planetarny sprzęt APO jaki istnieje...takahashi specjalizuje sie w apo od lat dlatego sa tak dobrzy...

Wychwalasz sprzęty,ktore ściągasz z demobilu USA i sprzedajesz...o jakości owego juz większość wie na forum i tego nie zmienisz.

Borg swieci takim fioletem, ze wykreca oczy w druga stronę...doskonale o tym wiesz ale gdy to napiszesz to nigdy nie sprzedasz ani ty ani twoi kumple...i tak to jest. :)

 

ciemnego 

 

 

 

 

Cześć Jacku Yokerze.

Ja opisuję moje wrażenia z oglądania danymi instrumentami a ty siejesz tylko w tematach użytkownikom ferment.

Zniechęcając ich swoimi wychwałkami o cudzych, nawet nie twoich Takahashi Ponad Wszystko, do tego aby cieszyli się tą piękną pasją i tym sprzętem, który posiadają.

Wstawiasz tu farmazony o zanieczyszczeniu w mieście jako argument aby nie kupić dobrego instrumentu.

Są tacy co: cudze chwalą, swojego nie znają, jesteś tego doskonałym przykładem.

Jeżeli uważasz nasz zakupiony świetny Refraktor APO LZOS 175mm kupiony od pierwszego właściciela z Belgii który zakupił go w APM jako nowy, za demobil. Refraktor jest z Ceryfikatem i dokumentami LZOS.A ty oceniasz go za demobil z przeciętną optyką, który ma potem wylądować na giełdę sprzedany komuś, to jesteś po prostu mało poważnym człowiekiem, nic ująć nic dodać ci w tym temacie.

Marcina TOA 150mm jest świetnym Refraktorem APO i nikt tego nie kwestionuje, ale jest to APO nadal może jedno z najlepszych w klasie 6" Refraktora, nie więcej.

W klasie 7" Refraktotra APO już niema z Takahashi w seryjnej produkcji dla TEC 7", LZOS 7" czy 7" AGEMA USA konkurencji.

Jest też świetna np. AGEMA USA APO FL 150mm , która śmiało może z Takiem TOA 150mm konkurować. 

Szybkie może i nie szczegółowe ale w praktyce porównania Agemy 130mm z TOA 130mm nie kłamią.

Nie będę też więcej komentował publicznie twoich wpisów.

Gdyż jesteś zwykłym prowokatorem, który wpada w tematy robi wpis i raban a potem na tydzień znika.

Nie mam też ochoty z tobą pisać, gdyż musiał bym się zniżyć do twojego poziomu wypowiedzi.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Edytowane przez Edgens
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Edgens napisał(a):

 

Cześć Jacku Yokerze.

Ja opisuję moje wrażenia z oglądania danymi instrumentami a ty siejesz tylko w tematach użytkownikom ferment.

Zniechęcając ich swoimi wychwałkami o cudzych, nawet nie twoich Takahashi Ponad Wszystko, do tego aby cieszyli się tą piękną pasją i tym sprzętem, który posiadają.

Wstawiasz tu farmazony o zanieczyszczeniu w mieście jako argument aby nie kupić dobrego instrumentu.

Są tacy co: cudze chwalą, swojego nie znają, jesteś tego doskonałym przykładem.

Jeżeli uważasz nasz zakupiony świetny Refraktor APO LZOS 175mm kupiony od pierwszego właściciela z Belgii który zakupił go w APM za demobil. Refraktor jest z Ceryfikatem i dokumentami LZOS.A ty oceniasz go za demobil z przeciętną optyką, który ma potem wylądować na giełdę sprzedany komuś, to jesteś po prostu śmiesznym "lolikiem", nic ująć nic dodać ci w tym temacie.

Marcina TOA 150mm jest świetnym Refraktorem APO i nikt tego nie kwestionuje, ale jest to APO nadal może jedno z najlepszych w klasie 6" Refraktora, nie więcej.

W klasie 7" Refraktotra APO już niema z Takahashi w seryjnej produkcji dla TEC 7"czy LZOS 7" konkurencji.

Jest też świetna np. AGEMA USA APO FL 150mm , która śmiało może z Takiem TOA 150mm konkurować. 

Szybkie może i nie szczegółowe ale w praktyce porównania Agemy 130mm z TOA 130mm nie kłamią.

Nie będę też więcej komentował publicznie twoich wpisów.

Gdyż jesteś zwykłym prowokatorem, który wpada w tematy robi wpis i raban a potem na tydzień znika.

Nie mam też ochoty z tobą pisać, gdyż musiał bym się zniżyć do twojego poziomu wypowiedzi.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Nie bede komentował twoich wypowiedzi i zniżał sie do twego poziomu... bany tez ci nie pomogą :) to tylko potwierdza twoją bezsilność...szkoda gadać.

Seeing ma znaczenie dla b.dobrych sprzętów i to duży , Lzos to dobry sprzet ale niegdy nie osiagnie poziomu Takahashi...

W zaleznosci co bedziesz ściągał i sprzedawał to bedziesz chwalił i tak trzymaj :)

miłego 

 

J

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yokerze Jacku.

Yoker gdybym chciał kupić Refraktor TOA 150mm, to już dawno byłby u mnie w domu, więc przestań pisać te swoje wymysły.

Bana na Astromaniaku dostałeś za swoje wstawki w tematy użytkowników. Wszędzie robisz tylko raban i zamęt, kiedy użytkownicy chcą sobie spokojnie popisać,  wymienić własne opinie i zdanie o innym niż twoje cudowne Takahashi sprzęcie. Ty masz jakąś manię, to nie jest normalne zachowanie, przynajmniej na pewno twoje wpadanie w tematy z twoimi wpisami i potem znikanie, to chyba ma jakieś nieciekawe zjawiska twojej psychiki. Wiem że emocje i wrażenia z oglądania świetnym Refraktorem APO TOA 150mm są na pewno znakomite. Ale nie może to być w ten sposób abyś swoimi wpisami na Forum Astromaniaka , zrażał nam  użytkowników.

Ponadto z tobą na pewno z niczym nie rywalizuję, gdyż nie jesteś posiadaczem i praktykiem, prawdziwym miłośnikiem Astronomii i znawcą omawianych tutaj sprzętów.

Z Marcinem nie mam zamiaru w żaden sposób rywalizować, sam kupił bym może dla siebie 150mm TOA, ale po zakupie LZOS 175mm, jakoś mnie ta ochota omija.

Jak porównasz kiedyś Yokerze LZOS 152mm lub Agemę FL APO 150mm do Takahashi TOA 150mm, to dopiero wtedy się wypowiesz.

Na razie to możesz, ale wiele przypuszczać. Jak chcesz porównywać osiągi TOA 150mm do osiągów LZOS 175mm, to wybacz, ale nie pomoże tu przy 1" świetnej optyki więcej w przypadku LZOS 175mm, żadna cudowność TOA 150mm.

Ponadto jest świetna Agema Dublet FL 150mm, znacznie lżejsza i mająca mniejsze problemy z obiektywem pod względem termiki.

Myślę też że AGEMA Dublet APO FL 180mm, była by lepsza optycznie od naszego Refraktora APO LZOS 175mm. Nie chodzi tutaj o większą o 5mm aperturę, ale o lepszą jakość w praktyce optyki. Tak myślę Refraktor APO Agema Optics USA 7" Dublet FL.

Jak będziesz miał szczęście JACKU, to przykleisz się do nowego miłośnika z dobrym sprzętem, który zakupi może AGEMA 150mm APO.

Przy świetnym Seeingu wystarczy bardzo dobry optycznie Teleskop Newtona 16", aby pokazać nam dużo więcej na Planetach i Księżycu i nie pomoże tu żadna cudowność,  żadnych najlepszych Refraktorów APO 6"-8". Trzeba tylko polować i trafić takie warunki i Seeing!!!

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a mi się wydaje, że zamiast rozmawiać, dajesz bana... Słabe to dla mnie Krzyśku, tak jak i wycinanie całych wątków na astromaniaku.

Manię, mówisz o manii ? Który to raz piszesz o LZOSie 175mm. "Co drugi" Twój post jest o LZOSie. Prawie każda dyskusja jest puentą o LZOSie...

Zdecyduj się najlepsze 7" czy może jednak Agema przebije LZOSa, której nie widziałeś, a zarzucasz Yokerowi, że nie widział sprzętu.

Wypowiadasz się, daj możliwość i innym się wypowiedzieć.

I to jest też słabe przykleisz się do kogoś, kiedy sam korzystasz jak pisałeś ze sprzętu innych osób :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcinie.

Myślę że, kto się lubi ten się czasem czubi.

Wiesz o tym sam, tak to czasem bywa.

Przepraszam, ale zmykam zmęczony spać.

Korzystam przede wszystkim z własnego sprzętu.

Teraz chciałbym zakupić do testów i porównań we wspólnym gronie z kolegami, Refraktor TEC APO 160mm FL.

Marcinie i nie ważne co pokazują wykresy i pisze o nim Pan Rosz. czy ktoś inny, wypadało by sprawdzić to zacne APO TEC Tryplet 160mm FL w praktyce!!!

Oczywiście mam na myśli Refraktor APO TEC 160mm FL nie w wersji ED, tylko tryplet FL.

Myślę że to jest bardzo dobry Refraktor APO, który warto porównać z innymi Refraktorami klasy Premium, które posiadamy!!!

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

 

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

a zarzucasz Yokerowi, że nie widział sprzętu.

Wypowiadasz się, daj możliwość i innym się wypowiedzieć.

Hej!!!

Ten LZOS Krzysztofa, to faktycznie jest sprzęt bardzo wysokiej klasy. Mogli się o tym przekonać WSZYSCY uczestnicy tegorocznego zlotu na Kudłaczach. Nad ranem, kiedy poprawiły się warunki, obraz Jowisza po prostu powalał. I Krzysztof każdemu dał szansę, żeby się o tym przekonać. Miałem okazję na poprzednich zlotach popatrzeć przez TOA 130 oraz inne sprzęty tej marki. I widoki jakoś nie rzuciły mnie na kolana, pomimo świetnych warunków obserwacyjnych. Nie widziałem obrazów z TOA 150, więc trudno mi się wypowiadać. Po obserwacjach mniejszymi egzemplarzami, wyrobiłem sobie pewną opinię. Takahashi obrosło legendą jak Harley. Jego właściciele twierdzą, że to najlepszy motocykl na świecie. W rzeczywistości zaś inne motory są tak samo szybkie, wygodne i lepiej się prowadzą. A co do Yokera, to potwierdzam. Jest to człowiek nader zadziorny, bez wiedzy merytorycznej i bardzo nieprzyjemny w kontaktach.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz prawo do swoich odczuć, a ja dzielę się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą... 

Nie zgodzę się z Tobą, Yoker dzielił się wielokrotnie wiedzą i porównaniami. A, że zadziorny to dobrze, nie zawsze bycie miłym i klepanie po plecach jest takie na jakie wygląda.

Poza tym banowanie kogoś to przegięcie, nie ma innych argumentów ? Przecież Yoker nie obraził Krzyśka...

Dla mnie Takahashi to top i już. Parę sprzętów w życiu widziałem, porównałem, przeglądam też na bieżąco testy i opinie, jak i materiały foto z tych sprzętów.

Zupełnie się z Tobą nie zgadzam. A legendą to obrósł LZOS... I nie jest najlepszy w klasie 7"...

A poniższe testy, wszystko w temacie...

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/9-beitraege/01-aeltere-berichte-auf-rohr-aiax-de-alles-ueber-apos/662-a062b-lzos-for-apm175-1400portugal

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/9-beitraege/01-aeltere-berichte-auf-rohr-aiax-de-alles-ueber-apos/108-a043-tec-apo-180-fl-fluorit-f-1260

image.jpeg.f0aec29358d258715adaf5891fe145d8.jpeg

 

TEC i jest 5mm więcej...

image.jpeg.1522a51d095076c5dc8ad2faaa7ffbaf.jpeg

Chociażby TEC vs LZOS ja bym brał TECa, a najlepiej Takahashi, a ups już mam :)

 

No i ten "świetny" WO.

image.jpeg.157d841ad560b24d409b3f9f7ee2c4dc.jpeg

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcinie.

Przecież nikt nie twierdzi ze LZOS 175mm jest najlepszy w klasie 7" Refraktorów APO.

Popatrz na mój wcześniejszy wpis. Napisałem tam że zapewne Agema 180mm będzie lepsza jak i też TEC 180mm może być lepszy.

Napisałem dokładnie że to światowej klasy Refraktor APO , jeden z najlepszych jakie powstały, gdyż tak jest w istocie.

Tak czy inaczej to świetny Refraktor i na zlocie Kudłacze w tym roku wszyscy się o tym przekonali.

Kupiliśmy go z zamiarem też aby służył szerokiemu gronu miłośników nieba, właśnie na naszych zlotach czy spotkaniach Astro.

Tak aby każdy mógł spojrzeć i pooglądać świetnym, większym Refraktorem APO na żywo.

Pamiętam jak nie tak dawno sam o takowym marzyłem, aby mieć możliwość oglądać przez takowy skarby nieba.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wifikin to chyba twoje 100ed pobiło Takahashi 102 ? I to przy 300x? :laugh:

Znawca...

Panowie, każdy sprzęt jest dobry, Krzyska 175  zapewne też ma pazur ale są sprzety dobre i wybitne.

Do wybitnych należy niewątpliwie APO Takahashi o czym świadczą profesjonalne testy Rohra. 

Wybierając jakikolwiek sprzęt optyczny z górnej półki należy bez watpienia bazować na takich właśnie testach a nie na podwórkowych porównaniach czesto zakraplanych alkoholem :).

Marcinie 

nikogo już nie przekonasz , odpuść sobie...zbieraj na jeszcze potężniejszą rurkę Takahashi bo warunki obserwacyjne masz lepsze niż na Kudlaczach. 

 

Ciemnego nieba 

 

J

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YOKER napisał(a):

Wifikin to chyba twoje 100ed pobiło Takahashi 102 ? I to przy 300x? :laugh:

Znawca...

Panowie, każdy sprzęt jest dobry, Krzyska 175  zapewne też ma pazur ale są sprzety dobre i wybitne.

Do wybitnych należy niewątpliwie APO Takahashi o czym świadczą profesjonalne testy Rohra. 

Wybierając jakikolwiek sprzęt optyczny z górnej półki należy bez watpienia bazować na takich właśnie testach a nie na podwórkowych porównaniach czesto zakraplanych alkoholem :).

Marcinie 

nikogo już nie przekonasz , odpuść sobie...zbieraj na jeszcze potężniejszą rurkę Takahashi bo warunki obserwacyjne masz lepsze niż na Kudlaczach. 

 

Ciemnego nieba 

 

J

 

Skoro nie można się z Tobą spotkać aby porównać i zobaczyć te rzekomo najlepsze widoki z TOA 150mm. bo te spotkania są-cytuję " tylko dla wybranych, tych którzy istnieją na forum tak min. z 20 lat" , to czego oczekujesz?. Ogólnie Twoje podejście do kolegów z forum astro jest gburowate i chamskie Zachowujesz się jak typowy polski wieśniak z zapadłej wsi, który kupił sobie mercedesa i podjeżdżasz tylko w Niedzielę do kościoła oczekując, że wszyscy obecni będą cmokać z zazdrości....

Edytowane przez wampum
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a się przyjaźń i zrozumienie wylało... Wyszło szydło z worka, czy jakoś tak ?  Kultura obowiązuje ! 

To dotyczy, odpowiedzi nawet jak coś nas dotyka. To nie znaczy, że można rzucać inwektywami w inne osoby :(

Przykro się czyta takie posty.

Do spotkania zlotowego nie doszło z różnych przyczyn. Niezależnych ode mnie. Być może w przyszłym roku coś będzie.

Tamto spotkania o którym piszesz dotyczyło wąskiego kameralnego grona. Wybacz na ten moment tak dobrze się nie znamy.

Rozmawiając w taki sposób i mając takie podejście, to powoduje jedynie u mnie zniechęcenie do organizowania spotkań z Tobą... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.