Skocz do zawartości

24 godziny ruchu obrotowego Ziemi 2.0


bartoszw

Rekomendowane odpowiedzi

  • bartoszw zmienił(a) tytuł na 24 godziny ruchu obrotowego Ziemi 2.0
Godzinę temu, astrocola napisał(a):

nawet fajne

Co to za moda ostatnio na forum na nic nie wnoszące komentarze tego rodzaju? No ja wiem, to miał być taki przewrotny wpis. "Przecież wiadomo, projekt broni się sam.", "Nie załapałeś żartu" itd.

Dla mnie ten time-lapse przedstawia wartość artystyczną, ale autor postarał się także o kilka zdań, które dodają pracy wartości naukowej i poznawczej. Bardzo to szanuję i komentarz jak Twój powyżej jest moim zdaniem po prostu niestosowny.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem to już kilka razy, w tym w zwolnionym tempie. Nie mogę się napatrzeć. MEGA!

Uśrednienie wszystkich klatek również genialne. Zarówno wizualnie, jak i - nie wiem jak to nazwać, więc sparafrazuję kolegę wyżej - poglądowo, poznawczo, naukowo. Ten cień wskazujący na przeciwblask - miód. Widać, że znajduje się blisko pojaśnienia na moim Skorpionie (ja robiłem swoje zdjęcie tydzień później, więc się akurat przesunął w tym czasie).

 

Dodam jeszcze, że zrobienie tego zdjęcia wiązało się dla Bartka z nielada wyzwaniem. W porze obiadokolacji (bo akurat wtedy wypadało przejście z dnia do nocy) latał, o ile mnie pamięć nie myli, co 6 minut, żeby dopasować ekspozycję. Wszyscy sobie spokojnie jemy, nagle dzwonek w telefonie, Bartek znika, wraca na 6 minut i tak w kółko. Jak widać trud się opłacił, a wręcz zwrócił się z nawiązką!

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny film.

 

8 godzin temu, holeris napisał(a):

Dodam jeszcze, że zrobienie tego zdjęcia wiązało się dla Bartka z nielada wyzwaniem. W porze obiadokolacji (bo akurat wtedy wypadało przejście z dnia do nocy) latał, o ile mnie pamięć nie myli, co 6 minut, żeby dopasować ekspozycję.

 

To też pewnie dałoby się na przyszłość zautomatyzować; może Canon z wgranym Magic Lantern, sterowany przez jakieś Arduino z podłączoną kamerką planetarną szacującą jasność nieba?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tuvoc napisał(a):

Co to za moda ostatnio na forum na nic nie wnoszące komentarze tego rodzaju? No ja wiem, to miał być taki przewrotny wpis. "Przecież wiadomo, projekt broni się sam.", "Nie załapałeś żartu" itd.

Dla mnie ten time-lapse przedstawia wartość artystyczną, ale autor postarał się także o kilka zdań, które dodają pracy wartości naukowej i poznawczej. Bardzo to szanuję i komentarz jak Twój powyżej jest moim zdaniem po prostu niestosowny.

Wyluzuj, chlopaki znają się spoza forum i kontakty mają ociekające sarkazmem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, holeris napisał(a):

W porze obiadokolacji (bo akurat wtedy wypadało przejście z dnia do nocy) latał, o ile mnie pamięć nie myli, co 6 minut, żeby dopasować ekspozycję. Wszyscy sobie spokojnie jemy, nagle dzwonek w telefonie, Bartek znika, wraca na 6 minut i tak w kółko.

 

13 godzin temu, WielkiAtraktor napisał(a):

To też pewnie dałoby się na przyszłość zautomatyzować; może Canon z wgranym Magic Lantern, sterowany przez jakieś Arduino z podłączoną kamerką planetarną szacującą jasność nieba?

 

Dlatego po Namibii powiedziałem "dość" i następne timelapsy będę już realizował z programową zmianą ekspozycji. Być może obejdzie się nawet bez kamerki monitorującej jasność nieba. Znalazłem w internecie komputerowy model atmosfery obliczający jasność i barwę nieba w zależności od przejrzystości, wysokości n.p.m. i pozycji Słońca na niebie. Będę jeszcze porównywał model pod względem zgodności z własnymi fotkami, ale całość wygląda jak dotąd obiecująco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, WielkiAtraktor napisał(a):

Świetny film.

 

 

To też pewnie dałoby się na przyszłość zautomatyzować; może Canon z wgranym Magic Lantern, sterowany przez jakieś Arduino z podłączoną kamerką planetarną szacującą jasność nieba?

W ML jest coś takiego jak AETTR (Auto Exposure To The Right), to może załatwiłoby temat.

 

Edit: pobawiłem się chwilę i w ML można sobie w ustawieniach interwałometru dodać klatki kluczowe - że o tej i tej godzinie takie i takie parametry ekspozycji, a pomiędzy tymi klatkami ustawienia pośrednie. Więc jeśli znamy wymagany czas naświetlania w kilku punktach w czasie, to możemy to sobie po prostu zaprogramować na sztywno i aparat nawet nie musi sam niczego kombinować.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.