Skocz do zawartości

Czas naświetlania przy ostrzeniu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam proste pytanie:

Ile naświetlacie klatki przy ostrzeniu? 

Szczególnie chodzi mi o narrowband. 

Jak wygląda procedura - czy trzeba wcześniej skalibrować fotkę?

Chciałbym szybko ustalić optymalne ustawienie focusera, ale wygląda na to, że mój algorytm daje dość losowe wyniki Gdy kiedy ostrzę "na oko" to ustawiam krótkie czasy i obserwuję rozmiar gwiazd. Ale jakbym chciał robić to automatem, to musiałbym pewnie po 60s naświetlać pojedynczą klatkę, żeby wyniki pomiaru FWHM były jako takie.

Może ktoś wesprzeć mnie teorią/praktyką? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle 1-3 sek, niezależnie od filtra (dobieram gwiazdę, żeby miała w miarę duże wypełnienie histogramu). To zarówno ręcznie, jak i automatem w focusmax. Generalnie największą popularnością cieszy się metoda polegająca na wykreśleniu krzywej (najlepiej jednorazowo) zmiany ostrości od pozycji i później dokonanie kilku pomiarów w miejscu w pobliżu punktu ostrości i na podstawie krzywej przesunięcie w docelowe miejsce. Metoda ma niewielką wrażliwość na seeing dzięki uśrednianiu wyników. Wg mnie jest to znacznie lepsze, niż pojedyncza długa ekspozycja, to tam wejdą już dodatkowe błędy od guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimum 2s -LRGB

 

NB przez filtry 3nm Ha I OIII 5-8s (zależy który rejon nieba.

 

f/5.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam NINA. Do ostrzenia daję gain na max dla danej kamery i ustawiony mam "obwarzanek" czyli ok 15% zewnętrznej części klatki i ok 30% klatki w centrum nie jest brane pod uwagę do rachunków. Ostrzenie jest "na statystykę' gwiazd w tym "obwarzanku" czyli minimalne średnie FWHM  dla "obwarzanka"

 

dla gain 400 mam 2s  dla lum, 3 sek dla RGB, 8s dla Ha i 5 s dla O3 i S2

 

Ostrzenie chodzi w pełnym automacie i w nocy, jeśli HFR zmieni się o więcej niż 5%, ostrzenie jest powtarzane. 

 

Moje filtry R, G, B, Ha, S2 i O3 są parafokalne więc nie ostrzę po zmianie filtra - pilnuje ostrości "odjazd" HFR. 

 

 

EDIT: Ostrzenie Hocus Focus czy NINA jest bardzo powtarzalne. Robiłem sporo testów. Rozrzut kolejnych procesów ostrzenia (takich jeden po drugim) nie przekracza 10-20% szerokości CFZ.

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podejrzewałem :) 60s to przegięcie na pewno. Z Waszych wypowiedzi wnioskuję, że 8-10s to już zdecydowanie maks.


Problem, jaki napotykam to że większość gwiazd w kadrze - przy skali 13"/px - będzie miała obraz mieszczący się na 1 (najczęściej też przepalonym) pikselu nawet jeśli są nieco rozogniskowane.

Zdecydowanie likwiduje to problem seeingu czy błędów prowadzania, ale za to ostrzenie jest mniej miarodajne na takich pikselkach.

 

Jest też problem w ogóle w orientacji w kadrze: różnica między gwiazdą 5mag a 10mag wcale nie jest taka oczywista, jak w skali powiedzmy 3"/px, przez co "na oko" nie jest tak łatwo zlokalizować kadr, nawet jeśli w środku jest jasna i znana gwiazda - po prostu nie wybija się tak z tłumu.

 

Może dziś w nocy jeszcze popróbuję z tym ogniskowaniem. Dzięki za odzew! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.