Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka do 500 złotych


goryhaha

Pytanie

Cześć, szukam jakiejś lornetki dla osoby początkującej tak do 500 złotych. W oko rzuciły mi się dwie OLYMPUS 10x50s oraz Delta Optical Entry 10x50. Fajnie było by też dokupić do tego statyw i zamknąć się całościowo do 600 złotych. Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Statyw za 100zł? Nie idź tą drogą, słaby statyw oznacza "galaretę" w obrazie, brak komfortu i frustrację. I pamiętaj, biedny traci 2 razy. Kupisz za 100zł i jak Ci się spodobają obserwację kupisz kolejny za kilkaset zł :) Jak nie masz kasy to kup lornetkę i dozbieraj do jakiegoś sensownego statywu.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, tomekL napisał(a):

Statyw za 100zł? Nie idź tą drogą, słaby statyw oznacza "galaretę" w obrazie, brak komfortu i frustrację. I pamiętaj, biedny traci 2 razy. Kupisz za 100zł i jak Ci się spodobają obserwację kupisz kolejny za kilkaset zł :) Jak nie masz kasy to kup lornetkę i dozbieraj do jakiegoś sensownego statywu.

A jaka lornetka w takich pieniądzach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, goryhaha napisał(a):

Cześć, szukam jakiejś lornetki dla osoby początkującej tak do 500 złotych. W oko rzuciły mi się dwie OLYMPUS 10x50s oraz Delta Optical Entry 10x50. Fajnie było by też dokupić do tego statyw i zamknąć się całościowo do 600 złotych. Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Ten Olympus 10x50s, to to samo co 10x50 DPS? Bo taką miałem okazję przetestować w dzień z kolegą ptasiarzem i porównać z moim Nikonem Action 10x50EX, którego oceniam średnio.

W nocy nie testowałem (ornitolodzy przeważnie nawet niewiedzą że lornetki mogą służyć do obserwacji nocnego nieba :D), ale w dzień słabo. Aberracja chromatyczna duża w centrum, a tak od połowy od środka pola ogromna. Poza tym obraz jest jakiś za ciepły. Nieostrość tak jak w Nikonie EX  od 2/3. Jakość mechaniczna ujdzie, ale gorsza niż w Nikonie, w którym jest głównym atutem tej lornetki.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lornetki 7x50 szczególnie te budżetowe mają jedną poważną wadę, jest nią niewielkie pozorne pole widzenia (afov) lornetki przez zastosowanie okularów o małym polu widzenia. W lornetkach 10x50 mamy zazwyczaj okulary o polu w okolicy 65 stopni, a w 7x50 jest to około 52 stopnie. Dla mnie ta różnica była bardzo odczuwalna przez co nie używam w ogóle modeli 7x50. Preferuję "zanurzenie" się w kosmicznej przestrzeni, a im większe pole tym lepiej.

 

W 7x50 widzimy większy obszar nieba, ale przez mniejsze okno. Wolę mniejszy skrawek nieba, ale przez duże okno :)

 

Poglądowo dla uproszczenia:

 

post-7300-0-05232000-1431103229.jpg

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.07.2023 o 20:40, Piotrek K napisał(a):

Polecam Deltę Entry, 7x50, mam też Tento, ale mz jest dużo gorsze (transmisja, kontrast).

 

Mam Entry 10x50. Kupiłem ją, ponieważ była to najlżejsza lornetka o tych parametrach. Porównując ją do innych moich lornetek muszę stwierdzić, że obraz przez nią jest wyraźnie gorszy. Aberracja bije po oczach, na brzegach pola widzenia rozciąga się spora ciemna obwódka, zaś cały centralny obraz wydaje się "ziarnisty". W nocy wady nie są aż tak zauważalne (poza aberrą). Księżyc przez tę lornetkę prezentuje się pięknie (o ile nie koncentrujemy się na kolorowej krawędzi), księżyce Jowisza zauważalne wyraźnie nawet przy obserwacji z ręki, gwiazdy też nie wyglądają najgorzej. W sumie za tę kasę może być, choć chyba (gdyby nie określony budżet) doradzałbym Silvera, którego wprawdzi nie miałem w rękach, ale wiem, że zbiera dość dobre opinie. Ale o nim niech wypowiadają się obecni lub przeszli właściciele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.07.2023 o 12:20, Paweł Sz. napisał(a):

Lornetki 7x50 szczególnie te budżetowe mają jedną poważną wadę, jest nią niewielkie pozorne pole widzenia (afov) lornetki przez zastosowanie okularów o małym polu widzenia. W lornetkach 10x50 mamy zazwyczaj okulary o polu w okolicy 65 stopni, a w 7x50 jest to około 52 stopnie. Dla mnie ta różnica była bardzo odczuwalna przez co nie używam w ogóle modeli 7x50. Preferuję "zanurzenie" się w kosmicznej przestrzeni, a im większe pole tym lepiej.

 

W 7x50 widzimy większy obszar nieba, ale przez mniejsze okno. Wolę mniejszy skrawek nieba, ale przez duże okno :)

 

Poglądowo dla uproszczenia:

 

post-7300-0-05232000-1431103229.jpg

To prawda, aczkolwiek w swojej kolekcji posiadam lornetkę 7x50 i jest to dla mnie prawdziwa perełka, w dodatku najczęściej używana do obserwacji z łapek. Absolutnie nikomu nie będę wciskał, że te parametry są najlepsze - każdy sam musi przetestować i zdecydować. U mnie sprawdza się, ponieważ nie zawsze chce mi się taszczyć statyw na plecach przez kilka kilometrów na miejscówkę i następnie z powrotem. Wrzucam więc do niewielkiego plecaka wspomnianą siódemkę i już na miejscu delektuję się widokiem nieba bez znaczących drgań obrazu. Powiększenie 7x nie jest jednak dobre do Księżyca, jeśli chcemy dość wyraźnie dostrzec kratery (niektórzy pewnie powiedzą, że żadna lornetka się do tego nie nadaje, ale nie będą mieć racji). Do obserwacji jego powierzchni lepiej nada się 10-tka. To już całkiem przyzwoite powiększenie w tym przypadku. Ale, jak pisałem, lepiej samemu wybrać się do sklepu i przekonać się na własne oczy, zerkając przez kilka modeli (i egzemplarzy) o różnych powiększeniach. Albo umówić się z kimś, żeby dał popatrzeć przez swój sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Warto wiedzieć, że rosyjskie lornetki (Tento, BPC i inne) 40 lat temu mogły być uznane za dobre. Do bardzo dobrych brakowało im dużo.

Aktulanie - pod względem optyki nie mają startu do żadnych współczesnych markowych lornetek. Ich walory optyczne: ostrość, odsunięcie źrenicy, kolorystyka obrazu, transmisja światła czy kontrast są po prostu słabe wg współczesnych standardów.

Dlatego polecanie ruskiej lornetki w roku 2023 jako "świetnej", "doskonałej" czy "extra" jest pchaniem początkującego w ślepą uliczkę.

 

@goryhaha - za 500 zł nie da się po prostu kupić nowej dobrej i solidnej lornetki, pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Dozbieraj nieco więcej i kup raz a dobrze - Nikon Action EX 10x50 i ciesz się lornetką przez wiele lat.

 

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Warto wiedzieć, że rosyjskie lornetki (Tento, BPC i inne) 40 lat temu mogły być uznane za dobre. Do bardzo dobrych brakowało im dużo.

Aktulanie - pod względem optyki nie mają startu do żadnych współczesnych markowych lornetek. Ich walory optyczne: ostrość, odsunięcie źrenicy, kolorystyka obrazu, transmisja światła czy kontrast są po prostu słabe wg współczesnych standardów.

Dlatego polecanie ruskiej lornetki w roku 2023 jako "świetnej", "doskonałej" czy "extra" jest pchaniem początkującego w ślepą uliczkę.

 

@goryhaha - za 500 zł nie da się po prostu kupić nowej dobrej i solidnej lornetki, pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Dozbieraj nieco więcej i kup raz a dobrze - Nikon Action EX 10x50 i ciesz się lornetką przez wiele lat.

 

to porównaj Tento 20x60 ze współczesnym Pentaxem 20x60 (albo z inną lornetką za podobną cenę). :)

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakiś czas temu sam szukałem pierwszej lornetki, poniżej kilka wniosków:

- nie ma sensu kupować czegoś taniego (300-500zł) na początek i potem zmieniać

- powiększenie 10x bezwzględnie wymaga statywu do obserwacji nocnych

- tani statyw który kupiłem CAMROCK TH70, ma swoje ewidentne wady ale porządny statyw kosztuje 5 razy więcej, da się z niego komfortowo obserwować, uważam to mimo wszystko za udany zakup

- ja wahałem się między Ecotone KAMAKURA 10x50 a Nikon Action EX 10x50, tu masz porównanie http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=118

- ostatecznie kupiłem TS 10x50 MX bo trafiła się na giełdzie, proponuję poobserwować giełdę i chwilę się wstrzymać bo może coś się trafi fajnego, lepiej kupić używkę które bardzo często są w nienagannym stanie i w razie odsprzedaży nie stracisz dużo, jeżeli ma być nowe to patrz wyżej

- rozważyłbym zakup lornetki z większym powiększeniem, nie mając wprawy zazwyczaj obserwowałem księżyc i chociaż wygląda przepięknie i widać dużo szczegółów to brakowało mi powiększenia, w tym wypadku statyw konieczny tym bardziej

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Ajot napisał(a):

to porównaj Tento 20x60 ze współczesnym Pentaxem 20x60 (albo z inną lornetką za podobną cenę). :)

To prawda: Tento 20x60, podobnie jak KOMZ 6x24 mocno wybiegały przed stawkę, ale w ruskiej klasie 7x35, 7x50 czy 10x50 nie było nic podobnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.