Skocz do zawartości

Alpejski astropejzaż


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Przepiękne zdjęcie. Tam w opisie popraw - masyw nazywa się Jungfrau :)

Na przełęczy Jungfraujoch jest ciekawe obserwatorium - zawsze podziwiam jego konstruktorów . Zdjęcie nie moje, z netu.

Budynek obserwatorium Sphinx znajduje się na wysokości 3450 m n.p.m. Mają tam 76 centymetrowego Cassegraina.

 

image.jpeg.c298d28973cddb3546ee25a41c99e91f.jpeg

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Przepiękne zdjęcie. Tam w opisie popraw - masyw nazywa się Jungfrau :)

Na przełęczy Jungfraujoch jest ciekawe obserwatorium - zawsze podziwiam jego konstruktorów . Zdjęcie nie moje, z netu.

Budynek obserwatorium Sphinx znajduje się na wysokości 3450 m n.p.m. Mają tam 76 centymetrowego Cassegraina.

 

 

Racja , wkradła się literówka. Tego obsewatorium nie widziałem ale widziałem pod Matternhornem obserwatorium Gornergrat :) 

20230722_160708.thumb.jpg.7c23a3614f4a43ff0c13a2383e452c32.jpg

 

10 godzin temu, Swiss napisał(a):

To zdjęcie chyba z tego kempingu:-)

 

https://campingbreithorn.ch/

 

Po prawej stronie zdjęcia powinno być widać wodospad Staubbach Waterfall.

Tak to jest to miejsce . Wodospad Staubbach jest z tyłu koło campingu Jungfrau na którym ja się zatrzymałem .

20230719_200559.thumb.jpg.58837ed811727fd658c829f8baca2da9.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Budynek obserwatorium Sphinx znajduje się na wysokości 3450 m n.p.m. Mają tam 76 centymetrowego Cassegraina.

Warto tam wjechać na Jungfraujoch, niestety bilety są drogie.

Zwiedzenie obserwatorium jest możliwe chociaż raczej niepraktykowane.

Aby je zwiedzić należy odpowiednio wcześniej przesłać maila z uprzejma prośbą, swoimi danymi oraz najlepiej z opisem przynależności do jakieś organizacji związanej z astronomią. Wewnątrz jest towarzystwo międzynarodowe.

Może ktoś skorzysta i podzieli się zdjęciami i opisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Przepiękne zdjęcie. Tam w opisie popraw - masyw nazywa się Jungfrau :)

Na przełęczy Jungfraujoch jest ciekawe obserwatorium - zawsze podziwiam jego konstruktorów . Zdjęcie nie moje, z netu.

Budynek obserwatorium Sphinx znajduje się na wysokości 3450 m n.p.m. Mają tam 76 centymetrowego Cassegraina.

 

image.jpeg.c298d28973cddb3546ee25a41c99e91f.jpeg

Pisałem do nich… niestety brak możliwości spędzenia nocki i wykonania fajnego foto, akurat mam gdzies około 150km, szkoda…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Paether napisał(a):

Swiss

Tak się zastanawiam, nieco odbiegając od tematu (chociaż nie do końca), czy Twój nick i widoczna w tym wątku wiedza, to efekt jakiegoś szczególnego związku z tamtymi rejonami? ;) 

W zasadzie tak, ale wyłącznie turystycznie. Chętnie objeżdżam w czasie wakacji w Alpy.

Szczególnie polecam Szwajcarię, gdzie infrastruktura turystyczna jest na superwysokim poziomie.

Aby ten wpis miał również walor praktyczny:-) to podpowiem, że na kempingach należy mieć "szwajcarską" przejściówke na 220V.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Swiss napisał(a):

 

Aby ten wpis miał również walor praktyczny:-) to podpowiem, że na kempingach należy mieć "szwajcarską" przejściówke na 220V.

 

 

Nie tylko na kempingach   , z doświadczenia wiem że i w pensjonatach chociaż tam można ją dostać od obsługi .  

Z praktycznych rzeczy to jeszcze trzeba uważać na fotoradary , już 1km za dużo i można dostać pamiątkowe zdjęcie z wakacji ( czekam czy przyjdzie bo licznik pokazywał 42 na 40  i lampa błysnęła )

Nie ma też praktycznie darmowych parkingów a postój poza parkingami w teoretycznie dozwolonym miejscu (wg polskiego doświadczenia :D ) może skończyć się mandatem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu przejeżdżając tunelem San Bernardino ( nie mylić z przełęczą Sant Bernard tam jest tunel Gotarda) widziałem rodzinę romską, która rozstawiła stoliki turystyczne i krzesełka w zatoczce bezpieczeństwa w tunelu :) Nie wiem ile tam stali, ale znając szybkość działania szwajcarskiej policji nie mogło to trwać zbyt długo :)

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Swego czasu przejeżdżając tunelem San Bernardino ( nie mylić z Sant Bernard) widziałem rodzinę romską, która rozstawiła stoliki turystyczne i krzesełka w zatoczce bezpieczeństwa w tunelu :) Nie wiem ile tam stali, ale znając szybkość działania szwajcarskiej policji nie mogło to trwać zbyt długo :)

Parę lat temu we Francji widziałem obóz Romów na ... wysepce ronda. Wyglądało na to, że stali tam od długiego czasu (rozwieszone pranie schło na sznurach), widocznie francuska policja ma ważniejsze sprawy na głowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, anatol napisał(a):

Parę lat temu we Francji widziałem obóz Romów na ... wysepce ronda. Wyglądało na to, że stali tam od długiego czasu (rozwieszone pranie schło na sznurach), widocznie francuska policja ma ważniejsze sprawy na głowie. 

Jak zmieniamy kraje, to w Polsce -trasa S5 Poznań-Gniezno - sobota. Miła pani z dzieckiem - pana nie widziałem - urządziła sobie piknik z kocem za wiaduktem w pięknych okolicznościach przyrody. Samochód na pasie awaryjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, anatol napisał(a):

A propos tego obserwatorium z 76 cm Cassegrainem, czy ktoś wie ile jest obserwatoriów astronomicznych w Alpach? 

Nigdy nie znalazłem takiego zestawienia. Pamiętam, że wyławiałem obserwatoria alpejskie z listy na Wikipedii,

Taka metoda tez nie była 100% skuteczna, gdyż w.w. lista nie pokazywała obserwatoriów prywatnych.

Proponuję założyć wątek Obserwatoria Astronomiczne w Alpach (i Pirenejach?), gdzie będziemy się dzielić linkami i ewentualnie doświadczeniami.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2023 o 15:28, gryf188 napisał(a):

Nie tylko na kempingach   , z doświadczenia wiem że i w pensjonatach chociaż tam można ją dostać od obsługi .  

Z praktycznych rzeczy to jeszcze trzeba uważać na fotoradary , już 1km za dużo i można dostać pamiątkowe zdjęcie z wakacji ( czekam czy przyjdzie bo licznik pokazywał 42 na 40  i lampa błysnęła )

Nie ma też praktycznie darmowych parkingów a postój poza parkingami w teoretycznie dozwolonym miejscu (wg polskiego doświadczenia :D ) może skończyć się mandatem .

Darmowe parkingi są z reguły koło dolnej stacji kolejki linowej (np. Davos na Jakobshorn)  i przy kościołach lub ...cmentarzach.

 

Radary w Szwajcarii to znana sprawa 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.