Skocz do zawartości

Mgławica refleksyjna w pobliżu gwiazdy HIP 102746. Czy ktoś ją zna?


JKbooo

Rekomendowane odpowiedzi

7 minutes ago, JKbooo said:

Mgławica jest masakrycznie ciemna jak na tego typu obiekt. Była dosłownie ledwo widoczna na pojedynczych subach z kamery.

Punk widzenia zależy od punktu siedzenia :-) Jak dla mnie to jasna :-)

 

A wracając do meritum, nie znam, ale wydaje się interesującym obiektem do eksploracji fotograficznej! A może to obiekt OIII a nie refleksyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to refleksyjny. Będziesz się za niego brał na serio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Herbert West napisał(a):

Punk widzenia zależy od punktu siedzenia 🙂 Jak dla mnie to jasna


Co do tego to oczywiście jak na standardy niektórych mgławic świecących w OIII jest rzeczywiście bardzo jasna, ale przy mgławicach refleksyjnych zwykle nie ma problemu w ich ukazaniu po paru godzinach naświetlania (a przynajmniej tak mi się wydaje, jak już wspomniałem, mam ograniczone doświadczenie). Na moim zdjęciu widać wyraźnie, że jest, ale detale już giną w szumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do OIII to tutaj są foty ze 135mm i Nikona D750 mod. Po lewej OIII sklecone z kanałów G i B z Antlii ALP-T, po prawej szerokie pasmo. Oczywiście możliwe jest, że za mało materiału wąskopasmowego, ale skoro w szerokim paśmie jest tak widoczna, to w wąskim tym bardziej by się wyróżniała. No ale nic nie ma.image.thumb.png.c391f61279e25144da56e9a56af55d00.png

Edit. Poprawiłem skalę na podglądzie.

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Mam wrażenie że to jest jedno z odkryć spôłki Drechsler & Company

 

Przejrzałem jego astrobina i się nie doszukałem tego obiektu. Jednak jeszcze raz później popatrze bo mogłem coś pominąć. Może ten obiekt kompletnie inaczej wygląda po dłuższym czasie naświetlania. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał(a):

"Zerknąłem" wczoraj Espritem na tę okolicę, Kamera ASI2600MC z filtrem UV/Ir Cut i z L-eNhance. Niebieska chmurka widoczna na obu fotkach. Po 12 klatek x300 sek.


Ciekawe. Teraz pytanie czy przez l-eNhance jest tak dobrze widoczna ze względu na jego dużą szerokość pasma koło tlenu, czy faktycznie jest tam jakiś sygnał OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, JKbooo napisał(a):

Teraz pytanie czy przez l-eNhance jest tak dobrze widoczna ze względu na jego dużą szerokość pasma koło tlenu, czy faktycznie jest tam jakiś sygnał OIII.

Oraz pytanie uzupełniające do kolegi @apolkowski - czy ten filtr ma zmierzone widmo? Bo, biorąc pod uwagę pomiary kolegi @dobrychemik, może ten akurat egzemplarz puszcza coś w zwykłym RGB? @Jarek J. focił ostatnio ten rejon Samyangiem 135 mm z filtrem OIII 7 nm i pisze mi, że w miejscu mgławiczki nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr K. napisał(a):

Oraz pytanie uzupełniające do kolegi @apolkowski - czy ten filtr ma zmierzone widmo? Bo, biorąc pod uwagę pomiary kolegi @dobrychemik, może ten akurat egzemplarz puszcza coś w zwykłym RGB? @Jarek J. focił ostatnio ten rejon Samyangiem 135 mm z filtrem OIII 7 nm i pisze mi, że w miejscu mgławiczki nic nie widać.

Mój L-eNhance nie był mierzony, ale to nie jest L-eXtreme z wąskimi pasmami. Mogę przy okazji spróbowac jeszcze Espritem z ALP-T albo Orionem CT8 z ASI2600MM z filtrem O3. Mam jeszcze robione wczoraj fotki z Kota z Antlia Triband. Spróbuję poźniej obrobić.

 

EDIT. Kot z ASI533MC i Antlia Triband zarejestrował śladowe ilości

 

image.png.bde8bd864b8ed0d6286ef68687631359.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Jarek J. napisał(a):

Przywołany do tablicy, pokazuję co wyszło. 3h na F/2.8, z miasta i jasno, ale raczej by było widać.


U mnie po 3h brak sygnału w OIII, u Ciebie też. Na tym etapie nie widzę powodów by wątpić w to, że jest to mgławica refleksyjna. :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2023 o 15:32, JKbooo napisał(a):

czy ktoś wie jak ten obiekt się nazywa? :)

 

Ciekawie "strzeliłeś"! :)

Pewnie nie wie nikt, ale poczekaj może jeszcze na rewelacje od kolegi @Gość na chwilę. Jeżeli niczego nie dostarczy, dopisz ten obiekt do katalogu VdB. ;)

 

PS

Takich "mgławiczek" refleksyjnych jest z pewnością na niebie dużo. Ale taka "marna" widocznie uszła uwadze VdB. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, diver napisał(a):

 

Ciekawie "strzeliłeś"! :)

Pewnie nie wie nikt, ale poczekaj może jeszcze na rewelacje od kolegi @Gość na chwilę. Jeżeli niczego nie dostarczy, dopisz ten obiekt do katalogu VdB. ;)

 

PS

Takich "mgławiczek" refleksyjnych jest z pewnością na niebie dużo. Ale taka "marna" widocznie uszła uwadze VdB. ;)

 

Przykro mi, ale chwiowo brak czasu na poszukiwania. Po niedzieli. Wysłałem zapytanie do grupy zajmującej się poszukiwaniem nowych obiektów, może oni coś podpowiedzą.

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od Marcela Drechslera: '

Hi Maciej,
this is just a light reflection - an artifact."
Mam wrażenie że on nie ma racji. Drążyłbym temat dalej.
W związku z czym poproszę na priva
Imię i nazwisko obserwatora,
miejsce obserwacji ( opis plus współrzędne geograficzne),
data wykonania zdjęcia, ilość klatek
opis setupu
pierwsza klatka rejestracji i stack w możliwie najlepszej jakości ( zip)
Jpega z zaznaczonym obiektem
Prześlę do właściwych osób ale dopiero w niedzielę.
Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Light reflection? Ciekawe od czego, w różnych teleskopach, z różnymi kamerami i filtrami. Coś tu nie gra.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że zdecydowanie ten obiekt istnieje. Po głębszym szukaniu, nie znalazłem żadnej nazwy skatalogowanej. Ale mam dwa tropy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, JKbooo said:


Nawet nie wiem jak to skomentować szczerze mówiąc... Rozumiem, że mój setup nie jest dopracowany w 100%, ale takiego refleksu to ja w życiu nie widziałem. ;) 

 

 

Pewne chciał zbyć pytanie bo mu się nie chce sprawdzać.

 

Ta chmurka tam jest, bez wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.