Skocz do zawartości

TS Marine 22x85 i montaż widłowy Omegon - problem


apolkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Może macie patent jak porządnie zamontować TS Marine 22x85 na montażu widłowym Omegon takim, jak ten:

 

https://www.astroshop.pl/montaze/omegon-montaz-widlowy-do-duzych-lornetek/p,54299

 

Lornetka ma do montowania standardową śrubę statywową, która nie zapewnia trwałego połączenia z szyną. Po krótkim czasie połączenie się luzuje i lornetka obraca sie na boki. 

Uzywam szyny foto podobnej do tej:

 

https://allegro.pl/oferta/plytka-quick-release-l-bracket-uchwyt-do-aparatu-14102154399?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=CjwKCAjwoqGnBhAcEiwAwK-OkaMgkGxNwkXqgAvSJ9zVfP03c3mGzoOIdTNWDJsX1Gqcblhw4k5CsRoCV4gQAvD_BwE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś  na zdjęciu pokazać jak w rzeczywistości wygląda to połączenie razem z lornetką i gdzie ten luz?

Na pierwszy strzał (mam tylko domysły w czym problem) to proponuję pomiędzy jakieś elementy wrzucić zwykłą podkładkę sprężynową.

Być może rozwiąże to problem natychmiast i na zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, najlepsza opcja to zakup długiego zacisku Arca Swiss (zacisk dwoma śrubami mocowany do wideł i szyna Arca Swiss MOOOOOCNO dokręcona do lornetki.

Ja ostatnio na zamówienie takie widełki zrobiłem, pod APMa 120mm, i tu właśnie użyty jest duzy zacisk Arca Swiss a Allegro

IMG_6284.JPG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, barti1972 napisał(a):

A mógłbyś  na zdjęciu pokazać jak w rzeczywistości wygląda to połączenie razem z lornetką i gdzie ten luz?

Na pierwszy strzał (mam tylko domysły w czym problem) to proponuję pomiędzy jakieś elementy wrzucić zwykłą podkładkę sprężynową.

Być może rozwiąże to problem natychmiast i na zawsze.

Jutro wszystko jeszcze raz rozłożę i złożę i zrobię zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej 20x110 mam 1/4” i jak solidnie dokręcę (mała grzechotka i bit płaski 8mm) nie ma problemu z obracaniem się lornety. Monetą czy śrubokrętem bywało za słabo. Ja mocuję na płytce video manfrotto.

Jak boisz się, że ukręcisz śrubę, można kupić krótki dovetail vixen i zastosować calową śrubę maszynową. Taka śruba wytrzyma wyższy moment niż te akcesoryjne, fotograficzne.

Generalnie uważaj z oporem w osi azymutu, bo wyrobisz plastikową tuleję, w połączeniu pręta centralnego i pionowej kolumny. Całość się rozklekocze - jest to słaby punkt TSek.

IMG_1547.jpeg.5f0677117f0416bb70534e76a1f4e951.jpeg

Jakimś rozwiązaniem może być instalacja rączki do poruszania montażem, żeby nie pchać przez lornetę.

 

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat prowizorycznie ogarnięty. Przy okazji okazało się , że:

- pokrętło śruby blokującej obrót w osi pionowej montażu Omegon blokowane jest na samej śrubie małym wkrętem imbusowym. Mocne dokręcenie śruby spowodowało, że odkrecało się samo pokretło, a śruba dalej blokowała obrót głowicy. Pomogło silne dokręcenie imbusa. Teraz głowica obraca się łatwo i płynnie.

 

image.png.1f6d118aa78d840400b2672506605cc4.png

 

- jedna ze śrub blokujących pochylanie w osi poziomej ma za krótkie gniazdo i nawet dokręcenie jej na siłę nie blokowało ruchu w tej osi. Pomogło dodanie dwóch małych podkładek. Teraz ruch w osi poziomej łatwo się blokuje obiema śrubami.

 

image.png.b5d3f27b231265cdf0b9481b3b9ec329.png

 

Problem słabego trzymania śruby statywowej rowiązałem przez silniejsze dokręcenie śruby i zamocowanie lornetki do szyny przy pomocy pary uniwersalnych astronomicznych samozaciskowych taśm mocujących Ty-Rap zwanych potocznie trytytkami :-) .

 

image.png.05b2dd671bcb2e4334797050bb021ff2.png

 

Zobaczymy, jak to będzie działać, ale pewnie wiecznie, jakw wszystkie prowizorki :-)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał(a):

Dlaczego stosuje się mocowanie na jedną śrubę ? Przecież to oczywiste, że lornetka obróci się.

Oszczędność. Jeden koncentryczny otwór 1/4” wykonają przy okazji innych operacji na tokarce.

Omegony mają poprawioną górną część kolumny. Wyeliminowali plastikową tuleję z pojedynczym pokrętłem. Od strony statywu, został z tego co kojarzę pojedynczy otwór gwintowany 3/8”

IMG_1552.jpeg.bde6d5ff51da7c902cc70a104a79a475.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.