Skocz do zawartości

Korekta pozycji koła filtrowego


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

Zanim rozpocznę kolejną sesję z kometą Nishimura, chciałbym dać jeszcze jedną szansę z obecnym materiałem. Potrzebuję zrobić nowe flaty. I właśnie odkryłem, że po zmianie pozycji koła, filtr może wrócić nie do końca idealnie na poprzednią pozycję.

 

Chodzi tutaj o skorygowanie syfów znajdujących się na filtrze. Od filtra, będzie to kilka placków po kilkaset pikseli średnicy - te najbardziej szerokie. Wybrałem referencyjny syfek, w którym zmierzyłem pozycję jego brzegu (najbardziej na lewo). By było łatwiej, zobrazuję to wklejając niżej:

 

image.png

 

W momencie robienia screena, pozycja X to właśnie około 3154. Zmieniając pozycję w kole filtrowym, najczęściej mam je pomiędzy 3140 a 3160. Zdarzają się momenty, że syfek ten ustawia się na 3200. Nigdy poniżej 3140. No dobra, problem rozwiąże się poprzez wyczyszczenie filtrów (i po tym co widzę, planuję to zrobić). Tylko, że chciałbym jeszcze uratować ostatni materiał poprzez wykonanie nowych flatów jeszcze z tymi syfkami. A w czym jest problem? Moje lighty mają syfek ustawiony jakimś cudem tak, że pozycja X wynosi około 3090. Nawet widzę ewidentnie, że jest obecnie dużo za dużo, bo lewy dolny róg jest obcięty (a przy 3200 to zupełnie jeszcze mocniej). 3090 to nawet jest bardziej centralnym ustawieniem. Robiłem kilka rekalibracji z poziomu programu ASCOMPAD, ale nigdy mnie się nie udało przesunąć poza 3140-3200. Jedynym rozwiązaniem (ale nieodwracalnym) byłoby odkręcenie tarczy koła filtrowego, ale niestety muszę całość odkręcić - bo dwie śrubki są zasłonięte. Wtedy tracę całą rotację i nie mam wtedy pewności, że zakręcając z powrotem uzyskam pierwotną pozycję.

 

Więc pytanie najważniejsze - czy jest jakiś soft, który pozwoli mi sterować pozycją koła filtrowego tak, jakbym tego chciał? Coś na zasadzie focusera, że jest konkretna liczba i konkretne ustawienie. Tak, abym w końcu do tego 3090 sięgnął.

 

A pytanie przy okazji - czy taka praca koła filtrowego jest u Was problemem? Czy to normalność, ale po prostu macie czystsze filtry, więc liczą się tylko syfy z matrycy/soczewek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Moim zdaniem nie ma co liczyć na dokładnie takie samo ustawienie pozycji koła za każdym razem - tam jest jakiś czujnik w środku, ale raczej nie aż tak precyzyjny jakbyś chciał.

W zasadzie to tak patrząc, niewielkie przesunięcie ma statystycznie małe znaczenie dla korekty winiety i syfów, bo bez problemu usuwają się w dowolnej z tych pozycji (próbowałem kilka stacków na różnych setach Lek). Problemem są tylko te na filtrze, więc przydałoby się poczyścić... Tylko dopiero jak uda się (albo się nie uda) rozwiązać problem z 3090 :D Niestety, starsze flaty nie mogę też wykorzystać - zupełnie inny jest obrót FOV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lkosz napisał(a):

to nie robisz flatów za każdym razem? Nawet jak filtr ustawisz tak samo, to pyłki mogą być już poprzesuwane, dojść nowe...

btw. jak przedmuchasz filtry gruszką, to nie zaszkodzi :)

 

Flaty robię za każdym razem, ale po sesji. Z Nishimurą zrobiłem L, B, G, R, potem założyłem flatownicę, by kontynuować w L, potem R, G, B. Lightowe L to X = 3090, flatowe L to ~3160. Nie zmieniałem pozycji od wczoraj i dorobiłem przed chwilą nowe (zanim zacząłem liczyć te piksele) i mam różne flaty z ustawieniem 3140-3200. W razie czego, wszystkie syfki są na miejscu, bo przesunięcia są podobne i nic nowego jeszcze się nie ujawniło :)

 

Tylko wiesz, mogę to teraz ściągnąć, ale ponowny flat już nie pomoże. Te pyłki "zabijają warkocz". Pozycja gorsza w gifie niżej dla 3160, lepszej 3140.

 

image.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to koło robi takie jaja?

Ja mam do STLa zapięte ZWO 7 pozycyjne i nic podobnego mnie się nie zdarzyło. O Starlight Instruments w drugim setupie to nawet nie wspomnę.

Tak nie może być, bo nie masz gwarancji że pyłki będą w tym samym miejscu w stosunku do matrycy w trakcie naświetlania Lightów i w trakcie naświetlania Flatów. A to podważa sens stosowania flatów.

Zobacz czy gumka na kole nie jest rozciągnięta ewentualnie czy wałek silnika ma nie za silny docisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jakie to koło robi takie jaja?

Ja mam do STLa zapięte ZWO 7 pozycyjne i nic podobnego mnie się nie zdarzyło. O Starlight Instruments w drugim setupie to nawet nie wspomnę.

Tak nie może być, bo nie masz gwarancji że pyłki będą w tym samym miejscu w stosunku do matrycy w trakcie naświetlania Lightów i w trakcie naświetlania Flatów. A to podważa sens stosowania flatów.

Zobacz czy gumka na kole nie jest rozciągnięta ewentualnie czy wałek silnika ma nie za silny docisk.

ZWO EFW Mini 5x1.25". To zobaczę z tą gumką, tylko to wymaga rozkręcenia całości, a więc skręcając ponownie utracę "gwarancję" prawidłowego ułożenia pyłków związanych z rotacją kadru (wtedy to będzie "a uda się, albo nie"). To naprawi problem z 3090, bo wiadomo, że ręcznie przesunąłbym karuzelę pod te 3090. Mogę spokojnie do tego się zabrać, bo nie ma opcji wykonać dowolnej rotacji koła z poziomu softu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na razie problem uznam za rozwiązany. Udało mi się ustawić na ~3090, jest duuużo lepiej, choć wygląda, abym mógł podążać jeszcze gdzieś do 3080. Pojawił się tylko jeden dodatkowy syfek, na szczęście w nieznaczącej lokalizacji (na rogu, daleko od komety). Z obecnym materiałem powinienem już sobie w miarę poradzić, ale skoro da się jeszcze lepiej, no to poczekam na naładowanie tableta (a ładowarkę mam bardzo wolną)... :)

 

No chyba, że dziś lub jutro będzie pogoda i nowy materiał to zastąpi :) Ale na razie gwarancji na to nie mam, więc ratuję co mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno temat wart uwagi czy to powszechne zjawisko, czy tylko mój egzemplarz jest taki. Na plus dodam fakt, że poczyściłem wszystko i praktycznie pozbyłem się syfów/pyłków. Flat wygląda następująco. Teraz małe przesunięcie nie spowoduje diametralnej różnicy.

 

image.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, nigdy nie zastanawiałem się nad tym problemem. Widać moje koło jest na tyle precyzyjne, że nie zauważyłem problemu :)

Sprawdź, czy nie ma różnicy, gdy koło dojeżdża do filtra z jednej lub drugiej strony - tu może pojawić się spory błąd, jeśli nie jest to odpowiednio obsłużone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Mateusz, zauważyłem, że konkretne przesunięcia z danego numeru na inny generują konkretny "offset". Najczęściej używam L (nr 1). Gdy przerzucam się z nr 2 do 1, offset X wynosił około 3140. I to było powtarzalne. Gdy idę do nr 3, a potem nr 1, to około 3160. Z nr 4 już 3180, a nr 5 około 3200. Reszta była chyba powtarzalna, a na pewno ostatni (z 5 na 1) ciągle generował najwyższą różnicę. Nie było znaczenia co było przed 2, 3, 4, 5, więc np. 3 -> 5 -> 1 da to samo, co 2 -> 5 -> 1. W związku z tym, co chyba na razie rozwiąże problem na jakiś czas, będę ustawiał na konkretny filtr tak, żeby poprzedni był zawsze taki sam. Czyli, jeśli chcę L, to najpierw ustawię na R, a potem na L (to wtedy byłoby powtarzalne jak sytuacja z "3140"). O ile faktycznie będzie jeszcze z tym problem, skoro udało się oczyścić filtry. Nie pamiętam niestety, czy karuzela obraca się jednostronnie czy obustronnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkrec kolo i sprawdz w srodku,czy czujniki pozycjonowania jest dokrecony.

Nie ma opcji zeby firmowe kolo sterować w sposob jaki chcesz.

 

Jesli syfek wystepuje na kazdym filtrzecto siedzi on na szybce kamery lub na matrycy.

 

Swiat widzial juz miliony takoch 3D zdjec po flatowaniu z lekko traconą kamerą. To co pokazales na anigif, to wg mnie 2-3% rotacji, wiec niezauwazalne dla oka,ale dla softu tak.

 

Sprawdz dokladnie kamere pod swiatlo, tak zeby odbijala sie w niej zarowka, swietlowka. Wtedy kazdy syfek jest widoczny i bez problemu go usuniesz zapewne sprezonym powietrzem.

Aaaa, zanim psikniesz takim powietrzem na matryce, to najpierw 1s przed, psiknij obok kamery i juz ciaglym strumieniem dawaj w stronę czyszczenia. Nie potrzasaj pojemnikiem,  poniewaz moga wladowac Ci sie syfy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, LibMar napisał(a):

Wiesz co Mateusz, zauważyłem, że konkretne przesunięcia z danego numeru na inny generują konkretny "offset".

Bardzo nietypowe. Z tego co widzę, to koło ma otwór pod czujnik dla każdego filtra, więc powinno niezależnie określić pozycję filtra, który ustawia. Zrozumiałbym zachowanie, które opisujesz, gdyby było mierzone położenie tylko jednego filtra, a reszta ustawiana wg jakiegoś przyjętego obrotu silnika "na ślepo".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli problem powróci, to przeanalizuję tę sprawę od strony mechanicznej dokładnie. Po oczyszczeniu nie mam już pyłków, więc brakuje mi referencji do testowania pozycji karuzeli. A mam nowy materiał Nishimury, gdzie flaty bez problemu wszystko zdjęły.

 

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

A może wystarczy zrobić kalibrację z poziomu sterownika ASCOM? Jak się otworzy okienko sterownika to tam trzeba wybrać 'zrób kalibrację". 🙂 

 

Kliknąć na to ReCalibrate

 

Testowane - nie przyniosło rezultatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.