Skocz do zawartości

aleksyb

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, lkosz napisał(a):

Fajne :) a wibracje wentylatora nie "zmiękczają" obrazu? Swego czasu był taki problem z kupnymi kamerami, że jak się wyłączyło wentylator, to ostrość się poprawiała :)

Kupiłem z 3 wentylatory i wybrałem najmniej wibrujący :D Ogólnie wiatrak jest na 12v, więc zasilany z 5V (a takie napięcie podaję na peltiery) z automatu chodzi na małych obrotach. Ale kurczę, sprawdzę to :D Jest to na tyle duży radiator, że chwilę pasywnie pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lkosz napisał(a):

haha widzę że temat i od tej strony ogarnięty. Super. A nie masz zakłóceń na darkach przy włączonym chłodzeniu? (peltier+wentylator)

Występowały zakłócenia, dlatego okleiłem taśmę matryca - elektronika ekranem. Miałem akurat kawałem alu na taśmie klejącej. Po tych zabiegach za bardzo już tego nie sprawdzałem "w polu", tylko raz na stole. Jak będę przygotowywał bazę darków to jeszcze się przyjrzę. Ogólnie zmaściłem sprawę, bo mogłem zasilanie dać po drugiej stronie, daleko od taśmy. Możliwe że będę i tak toczył tył jeszcze raz :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też temat ugryźć z drugiej strony, czyli chłodzenie zrobić pasywne + zasilanie peltiera zrobić niskoszumowym. Ten wyciąg od SW będzie też mniej przez to cierpieć. Nowoczesne matryce można spokojnie chłodzić tak do 0, niżej zysk na szumie już nie jest tak duży. Możesz też jeszcze spróbować z miedzianą taśmą przylepną - dolutować po jednym kabelku i oba kabelki przykręcić do masy w kamerce. Tylko nie łącz tych tasiem galwanicznie w innych punktach, żeby się wnęki rezonansowe nie zrobiły. Taśma miedziana ma tę zaletę, że jest łatwo lutowalna i po tym zachowuje swoją lepkość. Pierwsze PCB robiłem z tych tasiemek, ten klej wiele wytrzyma :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lkosz napisał(a):

Możesz też temat ugryźć z drugiej strony, czyli chłodzenie zrobić pasywne + zasilanie peltiera zrobić niskoszumowym. Ten wyciąg od SW będzie też mniej przez to cierpieć. Nowoczesne matryce można spokojnie chłodzić tak do 0, niżej zysk na szumie już nie jest tak duży. Możesz też jeszcze spróbować z miedzianą taśmą przylepną - dolutować po jednym kabelku i oba kabelki przykręcić do masy w kamerce. Tylko nie łącz tych tasiem galwanicznie w innych punktach, żeby się wnęki rezonansowe nie zrobiły. Taśma miedziana ma tę zaletę, że jest łatwo lutowalna i po tym zachowuje swoją lepkość. Pierwsze PCB robiłem z tych tasiemek, ten klej wiele wytrzyma :D

Trafne spostrzeżenia :D Zerknę na alle za takimi tasiemkami 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, tomekL napisał(a):

Fajny projekt 👍 Sam pewnie się nigdy na coś takiego nie porwę ale lubię czytać takie posty. Fajnie, że odważyłeś ;) się go tutaj opublikować :)

Jest szansa, że ktoś po trafieniu na ten temat sam się przekona do modyfikacji, albo jakiś pomysł wykorzysta/dopasuje do swojej konstrukcji. Ciekawe ile takich 585mc zmodowanych u nas jest.

 

Nie da się także ukryć, że oprócz kamery zdobyłem też sporo wiedzy. Te wszystkie tilty, prądy ciemne, backfocusy, szronienie, gain itd. :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa. Też mi się wydaje że -13 to sporo jak na tą matrycę. - 5 -10 będzie ok. Wiatrak jest jakoś sprzęgnięty z czujnikiem temperatury? Obroty ma regulowane automatycznie zależnie od temperatury?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, _Spirit_ napisał(a):

Fajna sprawa. Też mi się wydaje że -13 to sporo jak na tą matrycę. - 5 -10 będzie ok. Wiatrak jest jakoś sprzęgnięty z czujnikiem temperatury? Obroty ma regulowane automatycznie zależnie od temperatury?

W tej chwili wiatrak jest zasilany z tego samego źródła co peltiery, czyli 5V. Pomysł jest taki, by wykorzystać przetwornicę lub stabilizator liniowy i sterować tym za pomocą cyfrowego rezystora na i2c (arduino lub esp8266), ogarnąć programowo PID i zadawanie temperatury.

 

Przewtornice, stabilizatory, rezystory i arduino leżą i czekają. Lecz weny brak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, count.neverest napisał(a):

To żadne druciarstwo, ładnie to ogarnąłeś. Zresztą na druciarstwo jest osobny temat i to bardzo pomocny :)

Dopiero ogarniam forum. Jeszcze mi zejdzie sporo czasu nim zajrzę w każde miejsce :D

 

W sumie to zacząłem od giełdy, gdzie kupiłem modowaną kamerę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, aleksyb napisał(a):

Pomysł jest taki, by wykorzystać przetwornicę lub stabilizator liniowy i sterować tym za pomocą cyfrowego rezystora na i2c (arduino lub esp8266), ogarnąć programowo PID i zadawanie temperatury.

Temat na forum już jest - trzeba wpisać w google "astropolis męczymy kota" i proszę: 

 :D :D :D
polecam kombinację esp32(sterowanie) + X4016 (przetwornica). Chociaż jeśli Twój peltier jest na 12V to trochę inna bajka... Moje są na 3.75V i to z punktu widzenia sterowania dość wygodne

 

 

 

 

PS

A powiedz proszę  jeszcze coś więcej:

Cytat

Komora matrycy wcześniej uszczelniona we wszystkich możliwych miejscach, została wypełniona CO2 spożywczym, bo takim akurat dysponowałem w domu

Czym uszczelniałeś? Jakiś silikon czy coś? A jak kamera zacznie w końcu szronić, albo będziesz przechodził na argon, to jak wymienisz gaz w środku?

Ja też się zabieram (w dalszej przyszłości) do uszczelniania swojej kamerki i zbieram dane :)

 

 

PPS

Zauważyłem, że Twoja kamera ma kwadratową płytkę PCB. Tak wygląda ASI585 w środku? Myślałem, że robią okrągłe... Ciekawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Temat na forum już jest - trzeba wpisać w google "astropolis męczymy kota" i proszę: 

 :D :D :D
polecam kombinację esp32(sterowanie) + X4016 (przetwornica). Chociaż jeśli Twój peltier jest na 12V to trochę inna bajka... Moje są na 3.75V i to z punktu widzenia sterowania dość wygodne

 

 

 

 

PS

A powiedz proszę  jeszcze coś więcej:

Czym uszczelniałeś? Jakiś silikon czy coś? A jak kamera zacznie w końcu szronić, albo będziesz przechodził na argon, to jak wymienisz gaz w środku?

Ja też się zabieram (w dalszej przyszłości) do uszczelniania swojej kamerki i zbieram dane :)

 

 

PPS

Zauważyłem, że Twoja kamera ma kwadratową płytkę PCB. Tak wygląda ASI585 w środku? Myślałem, że robią okrągłe... Ciekawe...

Temat z męczeniem kota znam, lecz jeszcze dokładnie wszystkiego w nim nie przeanalizowałem. Wypowiadałem się nawet ostatnio o tym ekranie taśmy matryca - elektronika :P

 

 

1 ps

w dupce przetoczyłem rowek i do niego dałem o-ring. Na focie wadliwy prototyp, bo zrobiłem zbyt głęboki rowek i wjechał w gwinty od śrubek.IMG20230829203023.jpg.ef00bbb05012059d7043e677ab936245.jpg

 

A co do napełniania. Są 2 opcje:

a. Odkręcam szybkę AR i "wlewam" gaz, lub daję kamerę do wora, wór napełniam gazem i otwieram kamerę na jakiś czas.

Tutaj mógłbym może odpuścić dziurawienie gumowego kołnierza, który przy metodzie z pkt b wymaga zrobienia w nim dziur :D Inaczej gaz napełniany tyłem nie ma jak się tam dostać.

b. Odkręcając 2 skrajne śruby trzymające przód z tyłem, mam dostęp do komory przez gwinty tych śrub. Na upartego do jednej dziury daję wężyk, a drugim otworem "zły" gaz ucieka (tak napełniłem kamerę).

 

 

Za pkt b przemawia wymiana gazu także w miejscu gdzie woda może się skraplać na PCB kamery

IMG20230902115504.thumb.jpg.856072a6ff8b5ddae903190181cfc5a0.jpg

 

o ten kołnierz chodzi

IMG20230829164944.jpg.9768a162bd18de1855d124a60d5cdffa.jpg

 

Jak będą problemy to pewnie i tak żel krzemionkowy wrzucę :D

 

ps2. Prawdopodobnie wszystkie kamery wydane w 2022 mają kwadratową płytkę(662,585,432).

Tak to wygląda w 662.

IMG20230826123345.jpg.bd548cbe79aa132be5aa116b9cd0baa8.jpg

Zrzutekranu2023-09-11133620.png.750835485dd26b9eac6777437ef8e1e0.png

 

Edytowane przez aleksyb
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, aleksyb napisał(a):

ps2. Prawdopodobnie wszystkie kamery wydane w 2022 mają kwadratową płytkę(662,585,432).

Ok ok nie skumałem, że przecież one są okrągłe tylko z tyłu, a z przodu jest kwadrat :)

 

Jeszcze ostatnie pytanie - jeśli to nie tajemnica - jak dotykasz spodu matrycy? Jakaś kombinacja pasty/padów/cold fingera?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Ok ok nie skumałem, że przecież one są okrągłe tylko z tyłu, a z przodu jest kwadrat :)

 

Jeszcze ostatnie pytanie - jeśli to nie tajemnica - jak dotykasz spodu matrycy? Jakaś kombinacja pasty/padów/cold fingera?

 

 

 

termopad + termopad. W sensie że do dziury daję termo, i na to termo 30x30. Całe PCB jest chłodzone. Ma to swoje plusy i minusy. Przynajmniej odczyt temp jest w miarę ok. W sumie tak robione jest chłodzenie w fabrycznych kamerach

 

No właśnie. Miałem z pracy pożyczyć FLIR'a. Oczywiście zapomniałem 😤

IMG20230829165805.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
1 godzinę temu, tomekL napisał(a):

A tak tak, wiem. Kusi :) Najciekawsze jest to, że HCG (redukcja szumu) uruchamia się o wiele wcześniej (na niższym gainie) niż w kamerce od zwo. To jest na korzyść uranusa oczywiście.

 

Po doliczeniu VAT, cła itd. cena nadal niestety jest zaporowa. Inaczej bym ją już miał u siebie :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.