Skocz do zawartości

Montaż cierny JTW Astronomy P75 Trident


lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, lkosz napisał(a):

Dotarło :) Zakupione bezpośrednio u producenta. To były najlepiej zapakowane paczki jakie w życiu widziałem. Teleskopów tak dobrze nie pakują. 6 pudeł, w sumie jakieś 80kg i jako bonus 1/3kg oryginalnych stroopwafels w puszce, a nie jakieś 3 marne niemieckie żelki.

Pierwszy raz mi się też zdarzyło, że sprzęt miał przed wysyłką aktualizowany soft i był testowany. Zrobiony jest naprawdę porządnie, śruby nierdzewne, gładziuteńko ułożyskowany. Zadbane o detale. Tam nawet śruby w nierdzewnych przeciwwagach (robaczkowe) są nasmarowane! Tylko ciężki jak cholera, nie wiem jak to wsadzę na filar :D Na zdjęciu może to nie wygląda, ale te ciemne dyski mają średnicę 30cm. Jest duży.

 

IMG_20230823_152145.png.017c9e80c9dcf9cdfa8b8ebe637ecd1a.pngIMG_20230823_141751.png.7efd5977327d509bc620145b7cb38cbf.png

Czekam na recenzje. Bo może mi wpadnie w oko i zakupie. Gdzie kupiłeś? Pozdrwiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał(a):

Dotarło :) Zakupione bezpośrednio u producenta. To były najlepiej zapakowane paczki jakie w życiu widziałem. Teleskopów tak dobrze nie pakują. 6 pudeł, w sumie jakieś 80kg i jako bonus 1/3kg oryginalnych stroopwafels w puszce, a nie jakieś 3 marne niemieckie żelki.

Pierwszy raz mi się też zdarzyło, że sprzęt miał przed wysyłką aktualizowany soft i był testowany. Zrobiony jest naprawdę porządnie, śruby nierdzewne, gładziuteńko ułożyskowany. Zadbane o detale. Tam nawet śruby w nierdzewnych przeciwwagach (robaczkowe) są nasmarowane! Tylko ciężki jak cholera, nie wiem jak to wsadzę na filar :D Na zdjęciu może to nie wygląda, ale te ciemne dyski mają średnicę 30cm. Jest duży.

 

 

Gratulacje! Czekamy na pierwsze wrażenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciasteczka holenderskie???

Konieczne napisz, czy są dobre!

 

Screenshot_2023-08-23-17-13-17-835-edit_com.brave.browser.jpg.3f75dedb1547e423dd52c85aedadfe98.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qbszon napisał(a):

Ma ktoś już na forum (albo w kraju) JTW czy przecierasz szlaki? :D 

zapewne jestem pierwszy :D dużo tych montaży jest w Hiszpanii i pro obserwatoriach. To będzie raczej pierwsza balkonowa sztuka. Później znajdzie się na fiordzie

 

2 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

Gdzie kupiłeś?

https://www.jtwastronomy.com/collections/available

w ciągu kilku tygodni ma pojawić się następca P75, model GTR

 

1 godzinę temu, Herbert West napisał(a):

Konieczne napisz, czy są dobre!

IMG_20230823_190014.png.9b4628204bd4c12f9645d00120fea42d.png

pachną niesamowicie, korzennie i karmelowo, niestety nie mogę ich zjeść ze względów zdrowotnych. Ale przyjaciele się ucieszą. Kładzie się je na kubku gorącej kawy, czeka aż masa zmięknie i dopiero wtedy je.

 

1 godzinę temu, Tom-cio napisał(a):

Znów pogody nie będzie przez miesiąc... ... ... :( 

własnymi rękoma się do tego przyłożyłeś :D poznajesz?

Screenshot_20230823_191112.png.e2f33830eb92efc68299e10a47869ced.png  IMG_20230823_152129.png.28a424ed07ea63dbf3b25fb642fc6b90.png

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lkosz napisał(a):

zapewne jestem pierwszy :D dużo tych montaży jest w Hiszpanii i pro obserwatoriach. To będzie raczej pierwsza balkonowa sztuka. Później znajdzie się na fiordzie

 

https://www.jtwastronomy.com/collections/available

w ciągu kilku tygodni ma pojawić się następca P75, model GTR

 

IMG_20230823_190014.png.9b4628204bd4c12f9645d00120fea42d.png

pachną niesamowicie, korzennie i karmelowo, niestety nie mogę ich zjeść ze względów zdrowotnych. Ale przyjaciele się ucieszą. Kładzie się je na kubku gorącej kawy, czeka aż masa zmięknie i dopiero wtedy je.

 

własnymi rękoma się do tego przyłożyłeś :D poznajesz?

Screenshot_20230823_191112.png.e2f33830eb92efc68299e10a47869ced.png  IMG_20230823_152129.png.28a424ed07ea63dbf3b25fb642fc6b90.png

Gdzieś to już widziałem :) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frame.thumb.jpg.f80a75714fdccf8c482bef2c7cf1fa26.jpg

 

Tak się rzeczy mają 2 dni po kupieniu montażu :D bijemy rekordy ciemności nieba nad Wrocławiem. Tak się rzeczy mają na balkonie:
 

IMG_20230823_211204.png.880d728081238159cb3f9f5c9433c14e.png

 

jako-tako metodą dryfu ustawione, trwa strojenie osi RA. Polega ono na ustawieniu rzeczywistej liczby kroków wymaganych do obrócenia o 1 stopień. Wygląda na to że znalazłem właściwą wartość - jest to 25707 kroków zamiast domyślnych 25600. Zajęło to z 1.5h.

a.thumb.png.e64bb0cf982a9e77c8dc4604ee33bd32.png

 

Generalnie montaż chodzi bajecznie, cichusieńko, o wiele ciszej niż EQ6-R, zero backlashu. Nie było problemu z zamontowaniem na filarze - najpierw podstawa z osią RA, na to przykręciłem oś DEC. W takiej też postaci jest przysyłany. W całości bym tego nie podniósł (bez uszczerbku na zdrowiu), bo waży ponad 40 kilo. Problemy jakie sprawia: błędnie pokazuje mi, że teleskop jest od wschodu i wskazuje na zachód. Myślałem że silnik RA ma odwóconą jedną cewkę i obraca nie w tę stronę, ale jest ok. Wygląda na prosty bug w onstepie. Drugi problem to zasilanie silników - standardowo ustawione jest 1200mA dla goto i po 1000mA dla śledzenia i trzymania osi nieruchomo. Pierwsze goto idzie, drugie i kolejne - nie, rzuca błędem. Wygląda to na jakiś problem z TMC2130, bo twierdził że cewki są zwarte do masy, albo się "przegrzewał" choć się nie przegrzewał. Zwarć i iskrzenia też nie ma, sprawdzałem, PCB sterownika czyste, bez wąsów cynowych, problem z zasilaniem to też nie jest. Zmniejszenie amperażu do 3x500mA pomogło. Może to wada fabryczna partii sterowników. I tu mamy pierwszą przewagę tego montażu - TMC2130 można wymienić, bo są wkładane do listwy goldpin. Wystarczy tylko rozkręcić obudowę sterownika i ustawić dławienie prądu potencjometrem na nowym sterowniku.


Ma jedną potężną zaletę - nie chce wykonać meridian flipa jak EQ6 przy ustawieniu na azymut 40 stopni. Jak mu ustawiam że ma nie robić meridian flipa, to nie robi. Oraz po naciskaniu często przycisków ręcznego przesuwania nie zaczyna mu odbijać, nie zmienia po tym kierunku ruchu w osi DEC w magiczny sposób i takie tam. Generalnie zachowuje się o wiele lepiej niż EQ6-R. Jednak co opensource to opensource. Inni producenci mogliby tez zacząć używać onstepa i mógłby się to stać standard w astro. Ponadto o wiele łatwiej się wyważa niż EQ6-R, guiduje od razu porządnie, nie trzeba czekać minuty-dwóch aż złapie (jak EQ6), można a nawet trzeba guidować z dłuższymi czasami. Całkiem spoko się go ustawia na biegun. Docelowe miejsce zajmie dopiero w przyszłym tygodniu :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Strojenie montażu ciernego nie jest takie proste i trochę trwa :D w PHD skala 0.54"/px. Jest kilka stopni swobody: docisk napędu do płyty montażu, natężenie prądu na silniku, liczba kroków na stopień, wyważenie. Do tego dochodzi zachmurzenie (to pewnie ta falka na trzecim wykresie), podmuch wiatru, zachwiania seeingu, przelot samolotu, przejazd gwiazdy nad klimatyzatorem, kominem itp, ugięcia w sprzęcie i balkonie itd. Np. wychodzić na balkon nie powinienem, bo w DEC są wibracje na EQ6 pracującym obok w skali 0.89 w PHD (zdjęcia w 0.42) :D Stroić osi RA nie można prosto lecąc między dwoma punktami i przeliczając odchyłkę pozycji na liczbę kroków, bo z takiego algorytmu wychodzi za dużo kroków i montaż za szybko się przesuwa w RA. Robię to metodą przez połowienie przedziału, ale i tak trwa :D

guiding1.thumb.png.47c6f143dea1bb5417acd4c51c134527.png

 

no gwiazdy mają prawo wyjść owalne w RA...

guiding2.thumb.png.f2abeefbcc8e85712e1a627840749a1a.png

 

 

Żeby dać pogląd: to jest na moim AZ160, EL30, liczba kroków: 25665

guiding3.thumb.png.49f33c19ced62162650a5670798647a5.png

 

tak jest na AZ85 EL30, liczba kroków: 25665

guiding4.thumb.png.48f22f7111ad24c7348feb46392d85d9.png

 

AZ85, EL30, liczba kroków 25675

guiding5.thumb.png.d96621db74a5cc7c0412566faf331e09.png

 

AZ85, EL30, liczba kroków 25671:

guiding6.thumb.png.a462d3ff56915c4c27d11017fa311c29.png

 

AZ90, EL30, liczba kroków 25673 :laugh:

guiding7.thumb.png.fa94ff453f631f732390f908fb5e9d7b.png

 

AZ90, EL30 - AZ101 EL42, wielkiego wyboru nie ma: liczba kroków 25672 i tym razem dłuższy okres (łapię teraz PE)

guiding8.thumb.png.d3681213ac6243e6c0ceee11889fad38.png

 

tym razem trafiłem, lekko powyżej osi więc przestawiam na 25671. Wygląda że PE mam w okolicach 900s. Przy okazji montaż mam ustawiony w elewacji z dokładnością 12"/100minut. W azymucie powinno być lepiej

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc z perspektywy czasu to montaż czym bardziej prosty tym lepszy bez żadnych bajerów   wi-fi i innych technicznych nowinek dla obserwatorów   kanapowych .:laughbounce2:Co mi po montażu który stale muszę ustawiać i naprawiać bo to nie działa czy tamto albo program się zawiesza  to guding  nie działa i zawsze jakiś problem.:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze są montaże Direct Drive - - bez bajerów technicznych, dwa silniki bez przekładni i już :)

Ale wracając do tematu wątku - nie ma jakiegoś kawałka softu który automatycznie stroi ( podobnie jak w ASA DDM)  parametry montażu?

PS. Holenderskie wafle są pyszne !

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo tylko ceny tych DDMów są 4-5x wyższe, a ich prostota nie pochodzi z prostoty konstrukcji, tylko z wbudowanych enkoderów działających w sprzężeniu zwrotnym z silnikami, bez których mogą być cyrki :D

 

Montaż cierny nie jest skomplikowany - dwie ułożyskowane płyty i dwa silniki dociśnięte do krawędzi. Elektronika jest w zewnętrznej obudowie i w każdej chwili można ją wymienić na cokolwiek innego.

 

To nie jest rocket science strojenie liczby kroków w RA. Można to też olać i zostawić domyślne, PHD dociągnie (lub enkodery jeśli ktoś ma). No ale skoro mam możliwość i nie jest to trudne, a może poprawić guiding oraz GOTO do pojedynczych sekund łuku, to czemu nie? Producent wrzucił na forum arkusz kalkulacyjny w którym można sobie te kroki w RA i DEC wyliczyć, ale jak wyżej pisałem - nie jest to metoda idealna. W DEC wystarczy, ale RA trzeba podregulować. Po wykresach z nocy stwierdzam, że i moja jest taka-se i będę ten montaż jeszcze dostrajać. Regulację docisku silników do płyt trzeba już na oko na podstawie wykresów. A wyważanie ważne jest w każdym montażu, w EQ6 też robię korekty patrząc jak guiding pracuje. Póki co różnica względem EQ6 jest taka, że w P75 wystarczy że wyważę idealnie (przesuwając w rękach na wysprzęglonych silnikach nie czuć przeważania w żadną stronę w żadnej pozycji). W EQ6 po czymś takim trzeba robić korekty przeciwwag w RA i dociskać bardziej na wschód.

 

A tutaj wykres na M1 z nocy:

guiding9.thumb.png.ec820e3732d5f778531d6f60882b454a.png

RA delikatnie ciągnie w górę, więc będę obniżać liczbę kroków po jednym i patrzeć. Docisk silnika do płyty trochę za duży, bo ząbkuje. Cel to uzyskać RMS w RA i DEC takie samo na M1 które jest w sam raz na AZ90

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ASA DDM 60 nowa ( jak była dostępna) kosztowała mniej niż ten montaż. Ma precyzję pozwalającą na praktycznie nieograniczone ujęcia bez guidingu. Ma też mniejszy udźwig ( praktycznie do 21 kilo). No niestety już nie produkują.

Ale wracając do softu to właśnie ASA ma sporo takich gadżetów i trochę się dziwię że ty tego nie masz. Najbardziej użyteczne to soft wspomagający wyważenie- bo tam też jest krytyczne- no i kilkupoziomowy automat do strojenia montażu z tubą. Montaże cierne są niewątpliwie niezłą alternatywą dla przekładni, które od razu trzeba wymieniać na paski :)

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale DDM60 na udźwig 25kg lub 21 jak piszesz, a P75 - 75kg. Porównujmy jabłka z jabłkami. DDM85 kosztuje prawie 100k, DDM60 kosztował 40k. Nie mam go z powodu jego absurdalnej ceny. P75 z trzema przeciwwagami i zmianą na nierdzewkę, z wszystkimi podatkami, wysyłkami, przewalutowaniami kosztował mnie 26k. W tej cenie to wybierałem między CEM120 i EQ8. Na ich tle P75 jest jednak bezkonkurencyjny pod wieloma względami. Jeszcze się zastanawiam czy dokupić sobie enkodery 24b jako kit.

 

Nie potrzebuję aplikacji do wyważania, w P75 można bardzo łatwo to wyczuć rękoma, a potem dostrajam z guidingiem. A na polarną ustawiam klasycznie metodą dryfu robiąc zdjęcia. To czego potrzebowałem, to prosty w serwisowaniu montaż, ciężki i stabilny, z naprawialną elektroniką, pod ogniskowe rzędu 2.5 - 4m, dźwigający bez jęczenia 60kg sprzętu (planowany SCT14", z kołem i kamerą, ED72, lunetka, ciężarki wyważające) dający radę na wietrze. Może zamiast tego wezmę cassegraina od CFF, może RC 16", może newtona 16", zobaczę. Z pewnością coś 2x większego od tego, co mam teraz. 20-40kg trzeba liczyć na sam teleskop.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.