Skocz do zawartości

Nielubiana gromada NGC 6940 w Lisku


Gość na chwilę

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ładne! Ostatnio patrzę nieśmiałym okiem na gromady otwarte i dodam sobie to do zakładek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Robson_g napisał(a):

Znów widzę problemy z gwiazdami. 

Ja chyba dostaję coś już na głowę.

Wciąż oglądam je w skali 1:1 i oceniam.

Czy ten teleskop generuje takiego gwiazdy, czy tam zaszły jakieś błędy?

A może ja powinienem się leczyć?

Ja też widzę te gwazdy poszarpane bez pkt ostrosci. Chyba że weszła dyspersja, skoro obiekt nisko 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze obiekt nie jest nisko, po drugie gwiazdy są poszarpane przez odszumianie i idealnie ostre ( zresztą co to znaczy bez punktu ostrości?) a co do leczenia...... hmmmmm... zauważyliście zapewne przed napisaniem Waszych postów, że to jest TYLKO 16x150 sekund na kolor z Warszawy? Bortle 6 albo lepiej? I że NGC 7940 i gwiazdozbiór Liska jest prawie w zenicie? Tak więc uwagi o dyspersji i pewność że to atmosfera jest lekkim nadużyciem, natomiast uważne przeczytanie opisu technicznego czasem pomaga zrozumieć autora.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia można oceniać i oglądać pod lupą - po to jest lupa, ale trzeba wiedzieć dlaczego widać tam to czy owo, a nie zadać sobie nawet trudu sprawdzenia GDZIE na niebie był obiekt w czasie sesji i pisać różne opinie nie mające oparcia w technikaliach.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam. Wiem gdzie znajduje się obiekt. Przecież fotografowałem nie raz te rejony :)

Zapatrzylem się poprostu na gwiazdy :)

Ja mam nieraz podobny efekt, podczas bardzo dobrego seeingu.

Nie lubię oglądać swoich gwiazd idealnie wyostrzonych, bo wtedy mi się nie podobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, obiekt na tyle blisko Veila, że pewnie przegrywa w walce o uwagę :)

 

Piękne kolory gwiazd w tej gromadzie, żadnych nudów! :)

A moją uwagę najbardziej zwraca zmienna typu Mira - SX Vul, gwiazda typu aż M8! Stąd jej bezwzględna, krwista czerwień.

http://simbad.cds.unistra.fr/simbad/sim-id?Ident=%402875621&Name=V* SX Vul&submit=submit
Gwiazdkę widać tuż nad gromadą, nieco na lewo od centrum, rzuca się w oczy jako czerwony punkcik, niemal hotpixel z daleka.

 

Na takie rzeczy to można się patrzeć i patrzeć :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, holeris napisał(a):

Ten teleskop chyba po prostu daje takie gwiazdy. To samo widać na ostatnim M52.

Widzę. No rzeczywiście.

Nie jest to oczywiście nic złego. Może się też podobać.

Generalnie gdybym miał takie gwiazdy z mojego TSa, to bym się chyba nawet cieszył.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Zdjęcia można oceniać i oglądać pod lupą - po to jest lupa, ale trzeba wiedzieć dlaczego widać tam to czy owo, a nie zadać sobie nawet trudu sprawdzenia GDZIE na niebie był obiekt w czasie sesji i pisać różne opinie nie mające oparcia w technikaliach.

Dopiero po wpisie zobaczyłem że obiekt nie był nisko. Mój błąd, niedopatrzenie. Za co Przepraszam. 

Ale jak na taka Klase, jaka Soba Pan reprezentuje powinno być lepije. Bo i z Warszawy można robić naprawdę super fotki.

Argumenty Pana do mnie nie przemawiają bo to aby odbicie piłeczki.

Ja wiem, że jak to może zwrócić uwage mlodocianin, jakis początkujący ale czasem ktoś może mieć rację. 

 

Tu, jeśli zwrocic się uwagę komu doswiadczonemu to albo jet obraza albo "ja wiem co robie"

 

Edit: a ja tu nie chce nikogo urazić. Poprostu dużo pytam, myślę. 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, holeris napisał(a):

Ten teleskop chyba po prostu daje takie gwiazdy. To samo widać na ostatnim M52.

Przyjrzałem się zdjęciom z tego teleskopu. Faktycznie ten teleskop ma takie gwiazdki dziwne. Mnie to osobiście by drażniło bo wyglądają jakby źle był ustawiony cały offset. 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Tu, jeśli zwrocic się uwagę komu doswiadczonemu to albo jet obraza albo "ja wiem co robie"

Taka opinia to monstrualne uogólnienie, i jest wprost nieprawdziwa.

Być może masz takie osobiste doświadczenie, ale forum jest pełne kontrprzykładów.

 

Inna sprawa: zwracanie uwagi to też sztuka. Łatwo komuś zwrócić uwagę i zdenerwować - spróbuj w Biedronce zwrócić komuś uwagę, że np. maca jabłka brudnymi rękami tak, żeby z uśmiechem zdezynfekował ręce i założył nylonową rękawiczkę :)

Oczywiście zakładam, że wszyscy tutaj na forum próbujemy zwracać sobie nawzajem uwagę z troski i chęci pomocy. Bo tylko takie zwracanie uwagi ma sens.
Czasami ktoś może mylnie mieć przekonanie, że sensem zwracania komuś uwagi jest to, żeby komuś dokuczyć, uszczypnąć. Nie wiem, skąd się to bierze, ale czasem zdarza się taki pogląd.

Wolałbym, żeby dokuczanie i uszczypnięcia zostały jednak poza forum. 
Ale idzie to też w drugą stronę: było by znakomicie, gdyby czytając czyjeś uwagi mieć na myśli ich najbardziej prawdopodobny powód: czyli - raz jeszcze - troskę i chęć pomocy :)


Przepraszam za małe wtrącenie z krainy idealizmu, ale nie lubię tekstów w stylu "tutaj jest źle". 

Pozdrawiam :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by @Robson_g miał na celu dokuczyć Autorowi zdjęcia. Sam jestem ciekaw tego efektu ogonów po lewej stronie gwiazd. Nie widzę fizycznego związku między krótkim sumarycznym czasem naświetlania, a tą przypadłością gwiazd. Wygląda jakby do uśredniania została wzięta też pojechana klatka.

 

Pisząc to nie mam śladu intencji bycia złośliwym, uszczypliwym czy jakimkolwiek innym, ale kieruje mną po prostu ciekawość. A że jest to fotka bardzo doświadczonego "gracza" korzystającego z bardzo dobrego sprzętu, to tym bardziej warto pytać mając nadzieję na sensowną odpowiedź.

 

image.png.fc69883c886d9864e4de2b05636448f2.png

 

Edytowane przez dobrychemik
korekta interpunkcji
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Nie sądzę, by @Robson_g miał na celu dokuczyć Autorowi zdjęcia. Sam jestem ciekaw tego efektu ogonów po lewej stronie gwiazd. Nie widzę fizycznego związku między krótkim sumarycznym czasem naświetlania, a tą przypadłością gwiazd. Wygląda jakby do uśredniania została wzięta też pojechana klatka.

 

Pisząc to nie mam śladu intencji bycia złośliwym, uszczypliwym czy jakimkolwiek innym, ale kieruje mną po prostu ciekawość. A że jest to fotka bardzo doświadczonego "gracza" korzystającego z bardzo dobrego sprzętu, to tym bardziej warto pytać mając nadzieję, na sensowną odpowiedź.

 

image.png.fc69883c886d9864e4de2b05636448f2.png

 

I tu się zgodzę w pełni z Kolega. 

 

Też jestem ciekaw efektu takich gwiazd. Bo to wygląda jak zdjęcie z mojego petzwala za 600zl. A Autor należy do szczytnego tutaj  grona. Od Takich  Osób  się wymaga. Niestety 

 

Ale jak @Behlur_OlderysodbieraBehlur_Olderys odbiera to  jako ataki albo co lepsze jakieś uszczypliwości, to poprostu istna dziecinada.

Nikt nie ma zamiaru Autora tekstu/zdjęcia pouczać, dokształcać a  poprostu jesteśmy ciekawi co się dzieje. 

 

 

A odebrano intencje tak jak wygodnie. 

 

Jak ja wrzucam coś na forum to staram się wysłuchiwać so ma każdy do powiedzenia. 

A tu... Zderzenie że ściana. I tak jest za każdy razem jak ktoś się doczepi  zdjęć "tutejszej świty". 

 

I pytam... 

Jak mają się czuć tutaj osoby początkujące? Jak każdy odrazu kubeł wody leje.... A Strasi zamian pomagać to debatują między sobą. 

NIE TAK WYGLĄDA DYSKUSJA PANOWIE.

 

Skonczylem. Dziękuję za uwagę. Pozdrwiam miłego dnia Krzysztof 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru niczego nikomu tłumaczyć. Ot schrzanione zdjęcie i już. Bez urazy, ale nikt mnie nie będzie pouczał jak wygląda dyskusja i po co jest forum. Za stary jestem.

Ja wiem co jest źle i to wystarczy. A kolega Kriss wytykając wszystkim że są świtą itp. mógłby się wziąć za naukę i nie powielać tych samych błędów bez przerwy, bo poprawianie ich staje się już nudne.

@dobrychemik to efekt działania BTX na lekko pojechanych gwiazdkach. Tak że nie jest to narzędzie idealne.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, holeris napisał(a):

 

 

Żałuję, że zabrałem głos w tym wątku.

Zaczęło się wytykanie błędów itp. To niedobrze.

Na szczęście nikt nie jest Alfą i Omegą.

Każdy się czegoś uczy.

 

 

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

A kolega Kriss wytykając wszystkim że są świtą itp. mógłby się wziąć za naukę i nie powielać tych samych błędów bez przerwy, bo poprawianie ich staje się już nudne

Czepianie się tematu zastępczego. 

 

22 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

to efekt działania BTX na lekko pojechanych gwiazdkach. Tak że nie jest to narzędzie idealne.

 

Tutaj Koledze @dobrychemikodpisał. Czyli jak mowilem i i pisałem wiele razy - znajomi. Reszta na bok.

 

Panowie dziękuję za uwagę, za pomoc, która mi udzieliliście. 

W takim przypadku nie będę brak udziału w dyskusjach więcej. 

 

Bawcie się dobrze. 

 

Bez obrazy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.