Skocz do zawartości

Mizar i Alkor


Chojrak12

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem zdjęcie parki Mizar i Alkor. W pobliżu znajduje się jeszcze gwiazdka HD 116798 o jasności 7.6 mag (wg. stellarium). Na zdjęciu pojawiły się jeszcze 4 słabe gwiazdy, których nie potrafię zidentyfikować! Nie ma ich w Stellarium. Natomiast na zdjęciu nie ma gwiazd stosunkowo jasnych jak np. Gaia DR2 1563588002366211712 o jasności 11mag.

Skąd taka rozbieżność między zdjęciem a stellarium?
 
image.png.c1ba5c621a4d4bba198fe504adc40881.png
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chojrak12, bardzo ciekawe, bo często używam Stellarium+ na telefonie do identyfikacji gwiazdek i nigdy nie miałem takiej sytuacji.

Sprawdziłem na Stellarium Web, SkySafari Plus i Aladin, i pokazują to samo co na Twojej mapie Stellarium.

 

Mizar i Alkor na Twoim zdjęciu to jest crop, prawda ?

Mógłbyś wrzucić całe zdjęcie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chojrak12 napisał(a):

Może w podczerwieni inaczej niebo wygląda, ale że aż tak inaczej?

O, zdecydowanie. Sporo tych wizualnie słabych gwiazd jest wizualnie słabych dlatego, że są stosunkowo chłodne (jeżeli można użyć tego słowa w odniesieniu do gwiazdy) i świecą głównie w podczerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rozbieżności.

Twoja kamera obejmuje kątowo obszar 8.41' x 6.29' . Odległość kątowa między Alcorem i Mizarem wynosi 10.7' więc gwiazdy nie powinny się zmieścić na jednym zdjęciu.

Wydaje mi się, że na zdjęciu jest inny obszar nieba. ASTAP nie jest w stanie znaleźć tego miejsca :)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to nie jest Mizar i Alkor. Żaden przegląd nieba, niezależnie od długości fal, nie pokazuje tam takiego układu gwiazdek. 

Nawet ta HD 116798 jest w nieco innym miejscu. Odbicie lustrzane też odpada.

Swoją drogą, czy kamera byłaby w stanie tak rozlać dwie gwiazdy o różnicy jasności prawie 1,8 mag (2,23 vs. 3.99) żeby wyglądały na zbliżone jasnością?

 

mizaralkor.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chojrak12OK, poszukałem u siebie na dysku, nie z 2 m ale 200 mm i nałożyłem, powinieneś mieć te gwiazdki i jak @Paetherpisał powinny się nieco różnić jasnością (Mizar i Alkor). Robiłem Canonem z obiektywem 200 mm a jego przymknięta przysłona niestety daje takie spajki na jasnych gwiazdach.

Przesunąłem lekko kadr, żeby pokazać, że Stellarium jest OK.

Tamto nie Mizar.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zobaczyłem, że następny nagrany tej nocy film to Epsilony Lutni, ale nie jest tak mocno naświetlone.  Sprawdziłem na Stellarium, i faktycznie zdjęcie, które wziąłem z Mizara i Alkora to tak naprawdę też Epsilony ze znacznie dłuższym czasem ekspozycji i chyba z ogniskowej około 5 m (z barlowem 2x). Zmyliła mnie ta trzecia jasna gwiazdka upodabniająca układ do Mizara i Alkora. Przepraszam za zamieszanie.

 

A swoją drogą to Epsilony ładnie wyszły rozdzielone na tym nieprześwietlonym zdjęciu.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.