Skocz do zawartości

Dewastacja Łapszanki - czy możemy coś zrobić?


Rekomendowane odpowiedzi

https://www.facebook.com/AstrofotografiaPL/posts/819606276735454

https://24tp.pl/n/110692?fbclid=IwAR0OzK8hVSHdOCtcn7pOorAJPdlkjZS5WM4yn02JrBHC5vHX-2WUkd-eIDA

 

Wielu z nas zna Łapszankę - miejsce z fenomenalnym widokiem na Tatry. Jest to praktycznie unikalne miejsce z widokiem całkowicie nieskażonym ludzkim budownictwem. Popularne zarówno w dzień, jak i w nocy.

Teraz jednak ktoś postanowił to zwyczajnie zniszczyć - ruszyły tam prace nad budową osiedla. Czy Łapszankę da się jeszcze uratować? Czy mamy godzić się na dewastację nielicznych pozostałych nam ostoi natury?
Macie jakieś pomysły, co możemy zrobić? Plagi LP nie zatrzymamy, ale to jedno wyjątkowe miejsce można by uratować... Nie wiem, jakiś protest nawet zorganizować, nagłośnić sprawę...

 

Czy to moja ostatnia panorama z tego miejsca?

BezNazwy_Panorama1psallfinalpspsmergewides.thumb.jpg.82d942e62a539f4e1bbb9c2663a03d9a.jpg

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
  • Smutny 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi planami to jest różnie i zmiennie. W 1995 roku jak kupowałem działkę w Wesołej( gdzie dziś mieszkam)to pomiędzy mną a linią 110 kV była "strefa bezpieczeństwa" która, wg słów ówczesnych specjalistów z działu planowania przestrzennego i przepisów, nigdy nie zostanie zabudowana. Dziś - dwadzieścia parę lat później - pomiędzy mną a linią WS są dwa rzędy domów jednorodzinnych.

Wszystko się zmienia w zależności od tego czyim kumplem jest deweloper i kto akurat jest czynnikiem decyzyjnym.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dramat... Może warto odezwać się do Tatromaniak, aby nagłośnił sprawę. Ale powiem wam ,że ta działka była już monitorowana, jak byłem ostatnio na Łapszance w 2022 roku. Stał słup i kamera.

 

Tak, było w Maju 2021 roku.

 

Droga_Mleczna_apszanka_Tatry_10_05_2021.thumb.png.0baa15df81b690d406675ebedcd41992.png

Edytowane przez Lukasz77
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli na działce jest prowadzona budowa, to zgodnie z przepisami, powinna być tam tabliczka informacyjna z danymi kierownika budowy itp. Czy ktokolwiek jest w stanie podskoczyć tam i takie informacje pozyskać? Ja niestety mam ograniczone możliwości, ponieważ od Łapszanki dzieli mnie jakieś 500 km.

Edit: Jeśli nie ma tabliczki to przydałaby się jakakolwiek informacja o tym, kto prowadzi tam prace ziemne.

Edytowane przez slvmtz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darek_B napisał(a):

Przecież to działka rolna i samowola jak pisałem wcześniej, nikt nielegalnie budujący nie wystawia tablic budowy. :fool:


Nie umniejszając, ale to jest tylko Twoja ocena. Może masz nosa, a może jest to nadinterpretacja. ;)
Pracuję nad pewną publikacją i chciałbym dopełnić rzetelności dziennikarskiej. 

PS. Ale co do planów zagospodarowania to mam potwierdzenia z 2 jednostek, że to prawda. Te regulacje prawa miejscowego (mimo, że obejmują 2006 rok) nadal mają zastosowanie w rzeczywistości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, slvmtz napisał(a):

Może masz nosa, a może jest to nadinterpretacja

Hmm to mój zawód a nie nadinterpretacja.

ps. Jeśli tak podchodzisz do rzetelności dziennikarskiej nie mając pojęcia o prawie budowlanym to nie wróżę skuteczności w publikacji.

Co do planu zagospodarowania które sprawdzałem mam tylko jedno źródło: uchwałę rady gminy która to jako jedyna jest uprawniona do uchwalania planu miejscowego, ale pewnie o tym nie wiedziałeś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Darek_B napisał(a):

Hmm to mój zawód a nie nadinterpretacja.

ps. Jeśli tak podchodzisz do rzetelności dziennikarskiej nie mając pojęcia o prawie budowlanym to nie wróżę skuteczności w publikacji.

Co do planu zagospodarowania które sprawdzałem mam tylko jedno źródło: uchwałę rady gminy która to jako jedyna jest uprawniona do uchwalania planu miejscowego, ale pewnie o tym nie wiedziałeś.


1. Nie znam Ciebie, ani nie wiem kim jesteś z zawodu i nie mam żadnych powodów by sądzić, że się na tym znasz.
2. Nawet jeśli się znasz, to twój post napisany pod jakimś pseudonimem na forum astronomicznym raczej nie przekona sądu tak mocno, jak stanowisko urzędu gminy, starostwa, czy inspektoratu budowlanego wyrażone na piśmie, którym de facto zamierzam się kierować w tworzeniu tekstu.
3. Znam prawo budowlane w zakresie, który jest mi niezbędny do życia tak samo, jak znam prawo podatkowe, czy prawo ruchu drogowego. Myślę, że to nie jest powód do tego, aby mi ubliżać i daruj sobie te uszczypliwości.
4. Skoro się tak znasz, to napisz proszę, jak wykorzystałeś swoją wiedzę zawodową, aby ratować to miejsce? (nie liczę komentarza na forum)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan działania określiłem z Michałem Kałużnym, nie będę Ci tego streszczał bo nie mam powodu.

Po drugie to Ty mnie zaatakowałeś w swoim poście, ja tylko przypomniałem swoje argumenty do obrony miejsca w Łapszance.

I na koniec dobra rada jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie to publikacją możesz więcej zaszkodzić niż pomóc.

Mam uprawnienie budowlane od kilkunastu lat, na co dzień poza projektowaniem architektury zajmuję się też analizą architektoniczno urbanistyczną działek dla klientów więc to czy mi wierzysz czy nie jest bez znaczenia.

 

Ja także ubolewam nad tą miejscówką i przynajmniej staram się pomóc, na razie Ty tylko za przeproszeniem, wymądrzasz się obrażają innych.

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Darek_B napisał(a):

Plan działania określiłem z Michałem Kałużnym, nie będę Ci tego streszczał bo nie mam powodu.

Po drugie to Ty mnie zaatakowałeś w swoim poście, ja tylko przypomniałem swoje argumenty do obrony miejsca w Łapszance.

I na koniec dobra rada jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie to publikacją możesz więcej zaszkodzić niż pomóc.

Mam uprawnienie budowlane od kilkunastu lat, na co dzień poza projektowaniem architektury zajmuję się też analizą architektoniczno urbanistyczną działek dla klientów więc to czy mi wierzysz czy nie jest bez znaczenia.

 

Ja także ubolewam nad tą miejscówką i przynajmniej staram się pomóc, na razie Ty tylko za przeproszeniem, wymądrzasz się obrażają innych.

 


Jeśli poczułeś się zaatakowany i obrażony to przepraszam. Nie taki był mój cel i miałem nadzieję, że jeśli napiszę "Nie umniejszając", to będzie to wyraźny sygnał by pokazać, że nie mam zamiaru Cię poniżać/obrażać lub Ci umniejszać. Po prostu post kogoś z forum nie powinien nigdy dla nikogo stanowić wyznacznika rzeczywistości. Ba! Nawet artykuł z 24tp.pl wymaga stosownego potwierdzenia stąd moje pytanie, czy ktoś mógłby tam pojechać i to zbadać. No cóż... też jestem w kontakcie z Michałem. Mam nadzieję, że jednak bardziej uda mi się Wam pomóc niż zaszkodzić ;) Nie byłem nigdy w Łapszance, ale czuję się poirytowany faktem, że ktoś bezczelnie niszczy świątynię astrofotografów.

 

16 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Co to znaczy "ratować to miejsce"? Przypominam, że to czyjaś własność...

Chcesz ją "ratować" to odkup tą działkę, zrób równy trawnik i nic więcej...

 

Wybory za nami a komuniści wszędzie ;)


Niech żyje wolny rynek ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2023 o 00:18, MateuszW napisał(a):

@Darek_B Ogromne dzięki za sprawdzenie! Czy mamy pewność, że te dane są aktualne?

Mamy na pewno na forum również prawników, panowie, pomożecie? :) 

Dopiero teraz zauważyłem wątek, po szybkim sprawdzeniu mam takie wnioski:

1. potwierdzam, że plan miejscowy przewiduje tereny leśne. Wygląda on na stary plan, jednak wszystkie plany uchwalone po 1995 r. (które później nie uległy zmianie) zachowują moc. Na takim terenie bardzo trudno zrealizować jakiekolwiek zamierzenie budowlane, dodatkowo biorąc pod uwagę ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która bardzo skutecznie ogranicza możliwość przekształcania tychże gruntów na budowlane.

2. dla działki nie zostało wydane pozwolenie na budowę, ani też nie dokonano skutecznego zgłoszenia budowy. Nie toczy(ło) się dla niej także żadne postępowanie w ww. zakresie.

3. Jeśli chodzi o możliwość oprotestowania - w procedurach administracyjnych związanych z procesem inwestycyjnym stroną zwykle mogą być najwyżej sąsiedzi, ale nawet ten przepis się liberalizuje i zwykle projektant jest w stanie wykazać, że oddziaływanie inwestycji nie wykracza poza jej teren. Procedurą umożliwiającą największa partycypację jest decyzja środowiskowa, ale ta inwestycja ma na tyle małą skalę (licząc pobieżnie ok. 3 tys. m2), że nie byłaby ona wymagana niezależnie od rodzaju inwestycji (turystyka lub mieszkaniówka).

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to fakt, że być może ktoś próbuje skorzystać z liberalizowanego systematycznie w ostatnich latach prawa budowlanego, zgodnie z którym można na przykład bez pozwolenia ani nawet bez zgłoszenia realizować parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 (a faktycznie ktoś może mieć pomysł, aby zrealizować np. domki letniskowe). To jednak nadal, w mojej ocenie, stoi w sprzeczności z prawem (plan miejscowy o przeznaczeniu leśnym).

Temat warto podrążyć w urzędzie gminy, pod warunkiem, że pracują w nim osoby otwarte na pomoc. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2023 o 00:02, Darek_B napisał(a):

Moim wnioskiem po krótkim zbadaniu sprawy jest opinia że to kompletna samowola.

 

Jeżeli MPZP jest w mocy prawnej, to faktycznie działania inwestora wyglądają na czystą samowolę. Jeżeli oczywiście są to działania zmierzające do zabudowania tej działki.  Ale z postów tego wątku nie wynika jasno, ca tam naprawdę się dzieje.

Poza tym do podjęcia działań budowlanych potrzebne jest pozwolenie na budowę, nawet na terenie objętym MPZP. A czy pozwolenie jest i na co - łatwo sprawdzić. Takie dane są publicznie dostępne w każdym starostwie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.