Skocz do zawartości

CTB1 - Abell 85 / "Mgławica Czosnek"


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, mack_mnk napisał(a):
 
 

Komentarz jaki mi sie nasunął to przyjemne dla oka wrażenie jakie sprawia ten kadr. Kolor i detal zdecydowanie na plus. :)


Dobranie odpowiedniego "czerwonego" zajęło 2 dni :D Kombinowałem z suwakami naprawdę długo. Można tu iść w fiolet mocno, dużo jest takich wersji; można przesunąć w delikatny czerwony - ostatecznie wyszło jak wyżej 😉 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za tak pozytywny odbiór zdjęcia! :) Dodaje motywacji do dalszego zbierania materiału na kolejne "projekty" 😉

@dziki Mam dwie metody dla gwiazdek. Podstawa to dedykowana obróbka i wyciąganie GHSem materiału tylko "pod gwiazdki". Na tym zdjęciu wyżej tło/mgławica była wyciągana zupełnie inaczej (dużo mocniej) niż zupełnie druga, alternatywna wersja zdjęcia - "pod gwiazdki" (tak z resztą nazywam sobie pliki Ha_for_stars.tiff i Ha_nebula.tiff przykładowo mam na dysku). Wersja pod gwiazdki wyciągana subtelnie, delikatnie pod gwiazdy oraz pod (składane później z OIII + Ha) -> "L". Wersja "nebula" (idąca pod kolor) - jazda bez trzymanki, bo będzie odszumiana mega (to w końcu tylko tło/kolor). 


Każdą "wersję" wedle uznania składam w SHO-AIP. Zwykle 100% dla R/Ha, potem po 50% dla kanału G (50% Ha i 50% OIII) i na koniec "B" jako OIII 100%. To pozycje wyjściowe, akurat screen zrobiłem jak złożyłem to zdjęcie wyżej - załączam niżej parametry. 

Zrzutekranu2023-10-2o23_59_58.png.e6bc392bdb08d5b63bfeb70baa332f40.png

Następnie, wbrew wszelkim tutorialom, robię SPCC na takim "wyciągnietym" materiale. Trzeba dać parametr "Saturation threshold" na 1.0. Niestety, nie zawsze działa - w zależności od stopnia "wyciągnięcia" materiału. Jeśli nie działa, to druga metoda -> po prostu robię krok wstecz i na zupełnie surowych klatkach tuż po DBE łącze je w SHO-AIP zgodnie z opisem wyżej i na takim surowym materiale robię SPCC, wtedy działa zawsze. Po SPCC idzie GHS i też jest dobrze, ale lepszy efekt wydaje mi się, że mam (o dziwo) na "nie-linearnym" wyciągniętym materiale. W GHSie też ostatnio zwiększam nasycenie koloru od razu (trzeba przełączyć się na tryb "Saturation"). 

Nigdy nie jest tak, że to są gwiazdki idealne kolorystycznie, ale jest to bardzo dobry punkt wyjściowy. Selective Color w Photoshopie idzie potem w ruch i (przede wszystkim) niebieski trzeba wyciągnąć/poprawić.

Gwiazdki (wyciągnięte via StarXTerminator w PSie) dodaję do zdjęcia (mgławicy) w Photoshopie. Tutaj albo "Linear Dodge" albo "Screen" dla warstawy z gwiazdkami. W przypadku zdjęcia wyżej zdecydowałem się na "Blending mode: Screen". Na sam koniec krzywe, korekcja koloru Selective Color, Match color. 

@alinoe Nie pamiętam, ale sprawdziłem :D 6-7 różnych nocy (ale nigdy nie było tak, że na jeden obiekt poświęcam całą noc; zależy sytuacji - układam plan i AsiAir "leci" wg planu w zależności od tego jak wysoko/nisko jest obiekt o określonej godzinie; jak wschodzi/zachodzi Księżyc; jak wypada meridian żeby nie tracić na niego czasu etc.). 

@.zombi. Zieleń do zdjęcia - dzisiaj widzę; wczoraj nie widziałem :) Niesamowity jest ten efekt, że jak długo gapisz się na zdjęcie to po pewnym czasie nie widać oczywistych rzeczy. Jutro poprawię, dzięki!!

@Marvaz Postaram się jutro wrzucić - (dzisiaj już padam). 

Raz jeszcze dzięki za lajki i przede wszystkim komentarze!    




 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.