Skocz do zawartości

Skąd ten ostracyzm sprzętowy (APO 127mm)?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie nurtujące mnie od bardzo dawna.

Dlaczego nikt w tutaj na forum nie ma Explore Scientific ED127.

Wyjątkowo dobre szkło, cena 30% niższa niż konkurencja, tuba która ma naprawdę jeden z wyższych wskaźników APODowatości.

Rozumiem, że niepopularna w EU, że Chińczyk, że Takahashi najlepszy. Tylko tu nie ma porównania po stronie kosztów, ta tuba kosztuje poniżej 10k pln.

A z tego na ile wiem, to nikt tu nie pokazuje zdjęć z tej rurki.

 

Może będę kiedyś pierwszy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał(a):

no OK, ale wśród wyznawców APO, których u nas nie brakuje..?

Taki bardzo niedrogi Askar kosztuje 18 koła..

 

 

Zależy jaki Askar. Tryplet 120mm powinien się zmieścić w 9000 zł:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=8963&lunety=Askar 120 APO f 7 120 840

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to chyba na astromaniaku są wyznawcy apo :D tutaj tylko przychodzą się dalej kłócić o owale na Jowiszu jak z tamtego forum wylecą

 

nie no fajny ten ES, mnie zniechęca cena w relacji do możliwości (za 10k lustro górą), i że to nie jest petzval, tylko trzeba się szarpać z korektorem.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie skąd taka opinia?

Naprawdę, chętnie poczytam.

Ta tubka ma ze dwadzieścia APODów w tym na NASA

Mówimy o obecnie produkowanej wersji ze szkłem Hoya FCD100, które plasuje się pomiędzy FPL51 a FPL53 (bliżej tego drugiego) i ma zmieniony focuser (hexagonal).

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wątek na CN z lat 2019 - 2022, gdzie porównują tego ESa 127 ED do SW 120 ED, między innymi.

Moje krótkie podsumowanie:

  • Wygląda na to, że ES ma gorszą korekcję kolorów niż SW, pomimo tego, że on triplet, a SW dublet, bo SW jest na lepszym szkle.
  • ES ma lepszy wyciąg od SW.
     
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Mareg napisał(a):

Tu jest wątek na CN z lat 2019 - 2022, gdzie porównują tego ESa 127 ED do SW 120 ED, między innymi.

Moje krótkie podsumowanie:

  • Wygląda na to, że ES ma gorszą korekcję kolorów niż SW, pomimo tego, że on triplet, a SW dublet, bo SW jest na lepszym szkle.
  • ES ma lepszy wyciąg od SW.
     

 

Dokładnie, wygląda to niby wszystko dobrze na papierze dla 127 ale w korekcji przegrywa z poczciwym Edkiem.

 

W USA poplarne są te ESki i SCT, jak kiedyś amerykańskie samochody: atrakcyjna cena, duży silnik, mało finezji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed Ting nagrał kiedyś cały odcinek o ES 127. Wypowiada się o nim pozytywnie. W Stanach bardzo popularny, w Europie raczej niszowy. Może tu bardziej kwestia taka, że boimy się tego, czego nie znamy ;).

 

Edytowane przez Mumia
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja się wypowiem.

Na Kudłaczach w tym roku Krzysztof P. przywlekł na moją prośbę Meade 127/ 1140 - dublet F-9 na FPL51.

Byłem bardzo ciekawy tej starszej konstrukcji i jego widoków, szczerze oczarował mnie niesamowicie.

Jak większość z Was już wie z wątku o refraktorach były tam też inne TOPowe refraktory APO, LZOSy, EDki (obok mnie stał ED120), więc człowiek latał od jednego do drugiego i porównywał to co jest na Jowiszu i Saturnie oraz jak widać topowe DSy letnio/jesienne.

Ten Meade 5" ED niczym nie odstawał od innych, bawał bardzo dobry szczegółowy obraz i detal na Jowiszu, aberracja ? nawet jak coś tam było to wręcz symboliczne. A widok Chichotek wypełniających całe pole w Meade UWA 20mm, mnie rozwalił i zostanie na zawsze w mojej pamięci.

Z tego co czytałem, to po dublecie powstały Triplety na FPL51 F7 a później omawiane Triplety na FCD100. 

Można gonić sthrela do wartości 99,999, tylko pytanie...po co?,

oczami wyobraźni widzę wariata na rynku np. w Krakowie bigającego z EDkiem i wołającego patrzcie mam sthrela 99,999....

Edytowane przez wampum
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Wybacz, ale ani APOD ani IoTD nie są w żadnym aspekcie wskaźnikiem jakości technicznej astrofotografii. Od lat.

 

Przypuszczam, że jednak dla znakomitej większości zdjęcia trafiające na APOD są jakimś wzorcem jakości...

No i raczej zdjęcia fatalnego technicznie na APOD nie zobaczysz.

No chyba, żeby ktoś sfotografował Twardowskiego na Księżycu to pewnie z kiepskiego achromatu by mogło być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wampum napisał(a):

No to może ja się wypowiem.

Na Kudłaczach w tym roku Krzysztof P. przywlekł na moją prośbę Meade 127/ 1140 - dublet F-9 na FPL51.

Byłem bardzo ciekawy tej starszej konstrukcji i jego widoków, szczerze oczarował mnie niesamowicie.

Jak większość z Was już wie z wątku o refraktorach były tam też inne TOPowe refraktory APO, LZOSy, EDki (obok mnie stał ED120), więc człowiek latał od jednego do drugiego i porównywał to co jest na Jowiszu i Saturnie oraz jak widać topowe DSy letnio/jesienne.

Ten Meade 5" ED niczym nie odstawał od innych, bawał bardzo dobry szczegółowy obraz i detal na Jowiszu, aberracja ? nawet jak coś tam było to wręcz symboliczne. A widok Chichotek wypełniających całe pole w Meade UWA 20mm, mnie rozwalił i zostanie na zawsze w mojej pamięci.

Z tego co czytałem, to po dublecie powstały Triplety na FPL51 F7 a później omawiane Triplety na FCD100. 

Można gonić sthrela do wartości 99,999, tylko pytanie...po co?,

oczami wyobraźni widzę wariata na rynku np. w Krakowie bigającego z EDkiem i wołającego patrzcie mam sthrela 99,999....

Problemem tego meade, nie jest jakoś generowanych obrazów, tylko cela. Tam jest konstrukcja z poszerzona szczelina powietrzna i problematyczna kolimacja. Na cloudy nights jest sporo wątków o tym. Dodam, że tam jest szkło FK01, bardzo podobne, ale jednak nie FPL51.

Edytowane przez Mumia
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mumia napisał(a):

Problemem tego meade, nie jest jakoś generowanych obrazów, tylko cela. Tam jest konstrukcja z poszerzona szczelina powietrzna i problematyczna kolimacja. Na cloudy nights jest sporo wątków o tym. Dodam, że tam jest szkło FK01, bardzo podobne, ale jednak nie FPL51.

Akurat były dwa rodzaje tych refraktorów ED, pierwsza wersja tak jak piszesz, i jest sporo opisów z problemem kolimacji (łatwo się rozkolimowywał i trudno się kolimowało ten obiektyw), później Meade wypuściło wersję ze śrubami /kołkami ustalającymi obiektyw i tam jak sie ustawiło kolimację to trzymała bez problemu akurat dużo czytałem o tych Meade.

Ten z Kudłaczy to ta druga nowsza wersja i jeśli chodzi o gwiazdy i jakość widzenia detali było bez zarzutów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mumia napisał(a):

Ed Ting nagrał kiedyś cały odcinek o ES 127. Wypowiada się o nim pozytywnie. W Stanach bardzo popularny, w Europie raczej niszowy. Może tu bardziej kwestia taka, że boimy się tego, czego nie znamy ;).

 

Jest tych testów sporo, wszystkie bardzo pozytywne. Na CN bardzo chwalą ten teleskop, opinia jest powszechna. Łącząc to z naprawdę bardzo niską ceną zdumiewa mnie kompletny brak zainteresowania w PL i taka z góry przyjęta krytyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.