Skocz do zawartości

Plejady z balkonu


_vk_

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, apolkowski napisał(a):

Zdecydowanie da się z tego materiału wydobyć więcej.

Przeglądając zdjęcia autora odnoszę wrażenie, że mają one charakter raczej pamiątkowy. Nie żebym to krytykował, jeśli to jest po prostu jakieś uwiecznianie dla własnej satysfakcji i pamięci kadrów to czemu nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja wersja. Generalnie jestem cienki w obróbce wiec jak widać potencjał był w materiale. Z własnego doświadczenia powiem, że warto się podszkolić bo niewielkim wysiłkiem można uzyskać zdecydowanie lepsze efekty. Ten materiał poniżej to obróbka w Pixinsight zgodnie z poniższym:
 1. crop
 2. GraXpert
 3. Scripts->Image Analysis->ImageSolver
 4. SPCC
 5. BlurXTerminator
 6. NoiseXterm
 7. Stretch: Histogram
 8. StarnXterminator
 9. dla starless SCNR
10. dla gwiazd SCNR
11. dla starless na maskach: Blue i Magenta wyciuągnąłem krzywymi Curves
12. PixelMath połączenie obrazków
13. Finalnie w PhotoShop kilka suwaków na Camera Raw Filter
Zwyczajowo jeszcze przed pkt. 12 robię ColorSaturation ale tutaj zapomniałem ale tuta kolorki są całkiem przyjemne

Image11.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, patrząc na stacka widzę, że składałeś ten materiał z kilku sesji, a skoro robiłeś z balkonu to raczej miałeś pod ręką dostępny gdzieś blisko komputer, który można by podpiąć. Polecam zaprzęgnięcie softu typu NINA do kadrowania, bo będzie dużo mniej do cropowania, dzięki temu że kadr ustawisz tak jak w poprzedniej sesji. A u Ciebie był spory rozjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tomekL napisał(a):

potencjał był w materiale

 

Materiał jest niestety słaby: duży szum, duże gradienty no i mało światła. Więc duża trudność w obróbce. Nie odważyłem się ciągnąć mocniej ani świateł ani kolorów, bo obrazek ulega destrukcji. Więc ode mnie bardzo spokojnie. ;)

 

M45_2000_1500.thumb.jpg.2d48fa8ec051223d3062284d59cda1a9.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, _vk_ napisał(a):


•    Charles Messier: Francuski astronom Charles Messier, znany ze swojego katalogu mgławic i gromad gwiazd, również zaobserwował Plejady. Jednak nie dodano ich do jego katalogu, ponieważ nie były mgławicami.    

 

 

 

Plejady to Messier 45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Kolega _vk_ traktuje swoją astrofotografię, ale domyślam się, ze raczej amatorsko.

Mojego wyniku zabawy stackiem lepiej nie będę pokazywać.

Rodzi się natomiast pytanie: jak obrabiać stacki TYLKO darmowymi programami. PS czy Pixinsight nie są darmowe (i proszę nie pisać, ze jest 45 dniowy trial tego drugiego, bo to nie rozwiązuje sprawy). Osoby które traktują zdjęcia amatorsko, czy wykonują po kilka stacków na rok, nie będą wchodzić w abonament PSa czy zakup Pixinsight, natomiast tutoriale bazują praktycznie na tych dwóch programach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka opcji. Ja osobiście wybrał bym siril'a. Bawiłem się niem zanim kupiłem pix'a i uważam, że jest bardzo fajny, działa szybko, filizofią jest podobny trochę do pix'a. Sporo osób cały workflow robi przy użyciu następujących darmowych narzędzi: dss, siril, gimp. Trzeba się na coś zdecydować i tego się nauczyć i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem. U mnie astro-photo to hobby niestety budżetowe. Ale daliście mi dużo do myślenia i poprawy workflow. Dużą poprawę daje zastosowanie zdjęcie gradientów za pomocą AI (graXpert). Jutro pokaże moją ostatnią wersję. Niestety nie tak dobrą jak Wasze dużo lepszą niż moje dotychczasowe no i tylko darmowy soft:-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.