Skocz do zawartości

Projekt singlet


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, fornax napisał(a):

Kto się zdecydował na budowę singleta ? Są chętni ?:smokin:

Kto się zdecydował na budowę singleta ? Są chętni ?:smokin:

Zawsze mozna iśc na latwizne

https://sklep-astromedia.pl/pl/p/Ozdobna-replika-teleskopu-Galileusza-do-samodzielnego-montazu/45?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA67CrBhC1ARIsACKAa8Ro5sgHdJw_cgyfJc7t0TIykAYg_YRDfn30IpDmzs8j1KJEbADtS9caAhKhEALw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anatol napisał(a):

Nie masz wyjścia, musisz zbudować taki teleskop i pochwalić się nim na forum, w końcu nazwałeś wątek "projekt ..." więc to zobowiązuje. 

Myślę, że do 2 m tuba może być z okrągłej aluminiowej rury 50 mm, nie powinna się jakoś tragicznie giąć. Możesz ją wyczernić przez wlanie do środka farby, zatkanie końców i obracanie we wszystkie strony, ale z całą pewnością to nie wystarczy i będą potrzebne bafle. Jak je umieścisz w środku ? No to będzie wyzwanie.  

@anatol A ty nie budujesz tego singleta jestem trochę rozczarowany .:flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, fornax napisał(a):

@anatol A ty nie budujesz tego singleta jestem trochę rozczarowany .:flirt:

Co mam owijać w bawełnę, powiem wprost : szkoda mi czasu. Bo co mam budować teleskop, przez który (prawie) nic nie widać ? 

Już inni sprawdzili co widzieli XVII wieczni astronomowie przez dwoje cinkie i bardzo duuuuugie rurki, nie ma potrzeby wyważać otwartych drzwi. 

Ale jak ktoś ma ochotę to czemu nie, w wolnym kraju żyjemy. 

 

Jeśli już miałbym budować coś długiego to coś jak na poniższym zdjęciu (5" F/20), ale obiektyw do takiego teleskopu jest praktycznie nieosiągalny. post-28298-1407104380464.jpg.ae958a843d601cd865c6e56e891516be.jpg

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak długiej rurze i małej średnicy zrezygnowałbym zupełnie z koncepcji okrągłej.

Znacznie skutecznej byłoby osadzić te szkło w rurze prostokątnej np 100x50. Ma to same zalety:

- dużo większa sztywność w płaszczyźnie 100mm, dla tej samej grubości ścianki mamy sztywność (ugięcie) 10x większą

- łatwość montażu - bo nie trzeba jakiś obejm, wystarczy profil powiesić na obrotowym podstawie U (coś jak dobsony)

- łatwo to wyczernić, np wsuwając długi pasek filcu z klejem na każdym boku i go odklejać stopniowo i wałeczkiem dociskać po całej długości - przy okrągłej to niemożliwe.

 

 

Edytowane przez barti1972
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, m_jq2ak napisał(a):

Genialne testy i pomysły!

To jest właśnie problem natury bardziej filozoficznej niż technicznej w dzisiejszych czasach: czy chcemy obserwować jak tamci w dawnych czasach, kiedy cały obraz dodatkowo jeszcze drży, czy zerwać z tradycją i budować inaczej.

Kiedyś nie mieli profili aluminiowych, które są wciąż lekkie i bardzo sztywne.

Jest jeszcze oddzielna sprawa samego montażu. Od wieków aż do dziś, a mamy od 100 lat super technikę i materiały, prawie wszystkie montaże oparte są na podstawie trójnogu jako statyw i pojedynczym punkcie obrotu. 

Takie rozwiązanie jest fajne dla wielu rzeczy, ale nie dla teleskopów, a szczególnie długich. Nie ma w tym ani wygody obserwacji ani stabilności.

Osobiście zrywam z wielowiekową tradycją ;) i pracuję teraz nad innym typem montażu AZ właśnie pod długie refraktory, aby było wygodnie i stabilnie. Za 3-4 tyg opublikuję, to może komuś się przyda.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Proponuję pójść o krok dalej i w ogóle pozbyć się nawet pojedynczej soczewki. Można by to nazwać "Projekt nic-let" :P

Gdzieś w tych artykułach na cluodynights jest opisane jak gościu patrzył na Księżyc bez użycia okularu - podobno przy tak długiej ogniskowej soczewki obiektywu oko robi za okular i widzi się powiększony np. Księżyc patrząc bezpośrednio na soczewkę obiektywu. 

To byłby taki projekt pół-nic-let.

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, barti1972 napisał(a):

Genialne testy i pomysły!

To jest właśnie problem natury bardziej filozoficznej niż technicznej w dzisiejszych czasach: czy chcemy obserwować jak tamci w dawnych czasach, kiedy cały obraz dodatkowo jeszcze drży, czy zerwać z tradycją i budować inaczej.

Kiedyś nie mieli profili aluminiowych, które są wciąż lekkie i bardzo sztywne.

Jest jeszcze oddzielna sprawa samego montażu. Od wieków aż do dziś, a mamy od 100 lat super technikę i materiały, prawie wszystkie montaże oparte są na podstawie trójnogu jako statyw i pojedynczym punkcie obrotu. 

Takie rozwiązanie jest fajne dla wielu rzeczy, ale nie dla teleskopów, a szczególnie długich. Nie ma w tym ani wygody obserwacji ani stabilności.

Osobiście zrywam z wielowiekową tradycją ;) i pracuję teraz nad innym typem montażu AZ właśnie pod długie refraktory, aby było wygodnie i stabilnie. Za 3-4 tyg opublikuję, to może komuś się przyda.

 

 

 

Ciekaw jestem twojego projektu, sam mam w planach zbudować kiedyś montaż, który umożliwi minimalne ruchy głowy obserwatora podczas surfowania po niebie. Najlepiej jakby osie obrotu znajdowały się przy samym okularze ale technicznie to trudne do wykonania, jeśli montaż ma być w miarę intuicyjny w obsłudze. Pewnym ułatwieniem jest maksymalne przesunięcie środka ciężkości do tyłu tuby - widać to na ostatnim zdjęciu, które wstawiłem wyżej (teleskop wiszący na ścianie), bo im bliżej okularu będzie oś obrotu tuby tym mniejszy zakres ruchu będzie wykonywał okular i tym mniej trzeba się gimnastykować podczas obserwacji.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy trafię w temat, ale kiedyś przy okazji teleskopu dostałem cuś takiego.

To jakaś lampa - z tego co zaobserwowałem, to patrząc przez otworek (powiedzmy pseudo wyciąg) na jarzeniówkę na ścianie (około 1,5m) wszystko jest rozmazane, gdy wyciągam rękę do przodu, to tak w odległości około 0,7m) oraz staje się bardzo ostry (widać konstrukcję obudowy jarzeniówki) jak przekroczę tą odległość to obraz znowu się zamazuje i maleje. Obiektyw jest ściuchrany, ale cały, kiedyś miałem zamiar znaleźć coś takiego drugeigo i zrobić z tego bino. BTW wie ktoś jak to się nazywa (jak tego szkać w google?). Jeśti to cuś nie pasuje do tematu to sorki, już się nie odzywam.

IMG_20231204_201257.jpg.32e4ada6fb0f7cd5ea47436205f2f1c4.jpgIMG_20231204_201203.jpg.33f3a2ddcaf7795c397737468c333cec.jpgIMG_20231204_201143.jpg.6f53692a8ae0216472d99e738bd5d859.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Proponuję pójść o krok dalej i w ogóle pozbyć się nawet pojedynczej soczewki. Można by to nazwać "Projekt nic-let" :P

Przeciez to juz było. Pierwsze lunety nie mialy soczewek. Do celów astronomicznych takie fistule raczej niewiele dawaly, ale w dzien sprawialy, ze obserwowany obraz byl jasniejszy.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anatol napisał(a):

Ciekaw jestem twojego projektu, sam mam w planach zbudować kiedyś montaż, który umożliwi minimalne ruchy głowy obserwatora podczas surfowania po niebie. Najlepiej jakby osie obrotu znajdowały się przy samym okularze ale technicznie to trudne do wykonania, jeśli montaż ma być w miarę intuicyjny w obsłudze.

 

Dokładnie o to chodzi. Idealny środek obrotu teleskopu z okularem (góra-dół) jest jakieś 10-15 cm za okularem od strony obserwatora. Wystarczy usiąść na krześle i wyznaczyć trajektorię kątówki z okularem przy wygodnym podnoszeniu głowy w górę, jakbyśmy szli w kierunku zenitu.

Tak właśnie będzie pracował mój montaż. Na razie tyle mogę zdradzić, bo projekt jest ściśle tajny, i każdy, kto pozna rąbka tajemnicy znika w czarnej antymaterii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anatol napisał(a):

Temat przycichł, JSC jak budowa singleta ? Masz już obiektyw ? Nie ma co zwlekać, bo Jowisz już po opozycji. 

Szukam.... zapewne najszybciej zajdę "lenonki" +0,5 dioptrii. Spróbuje zamowic jedno szkieko w jaims sklepue optycznym.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Spokojnie singlet musi byc :)

30/2000 czyli swiatlosila 66,6 - troche magicznych cyferek nie zawadzi w projekcie ;)

 

Będzie jeszcze singlet 125mm ale krotka rura z korektorami... jak gdzies chwyce TALa APOLAR :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze rurka w fazie testow ugiec. Jak beda za duze to przyczepie ją do jakiegos profilu alu. Przy okazji bezie robic taki profil za dovetail ;)

 

PS

Dzieki za mobilizacje ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.