Skocz do zawartości

RC10 truss od TS - testy, pomiary i pierwsze światło


diver

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, diver napisał(a):

Jeżeli chodzi o komfortową astrobudkę, jedynym rozwiązaniem jest kopuła obrotowa o odpowiednich wymiarach: wystarczająca ilość miejsca, brak efektu za wysokich ścian, ochrona przed wiatrem, oczywista automatyzacja.

Kopuła to ograniczenie do jednego setupu. W budce swobodnie można umieścić dwa piery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro „budka-pokrowiec” to moze jednak porządny pokrowiec jednak zakupisz. Swego czasu zainwestowałem w takie rozwiazanie i jestem zadowolony. To specjalny, szyty na miarę „kaptur” nie za miliony + pochłaniacz wilgoci w środku.  Robi robotę.

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dimis napisał(a):

to moze jednak porządny pokrowiec jednak zakupisz

 

W tej sytuacji miękki pokrowiec raczej nie będzie potrzebny. Budka to jednak budka. Otwieram dach i... jadę. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojechał w końcu z USA CatsEye INFINITY XLKP autocollimator. Dwa dni leciał z USA do Polski, a UPS zajmował się w Warszawie paczką kolejne 2 tygodnie. No wiem, były święta...

Ostateczny koszt zakupu jest dość powalający:

- kolimator: 709, 19 PLN (172$)

- koszty przesyłki: 247,84 PLN (60$)

- polski VAT, cło i usługa odprawy UPS: 340,05 PLN

Razem: 1.297,08 PLN

Więc koszty przesyłki z dodatkowymi opłatami to 83% ceny samego kolimatora. Niestety ani w Polsce ani w Europie kolimator obecnie nie jest dostępny.

 

Tak wygląda ten najlepszy na świecie 2" kolimator typu Cheshire. ;)

 

fot1_600.jpg.4e51eadb99959f733426346bd409c5c3.jpg

 

fot2_600.jpg.79800a95fcc6cef76198a1bc8b96ee1d.jpg

 

 

fot3_600.jpg.3d4591146abd87e4ed3ea4ebbb0eafdc.jpg

 

Myślę sobie jednak, że warto było tyle wydać. Pobawiłem się oczywiście natychmiast w kolimację RC-ka. Kolimator pokazał mi, jak źle skolimowany został wcześniej teleskop przy użyciu lasera i zwykłego "cześka".

Po pierwszej zabawie z CatsEye myślę, że jest on jedynym wystarczającym narzędziem do skolimowania RC-ka (inne zabawki wydają mi się zbędne), pomijając super precyzyjną kolimację LG na gwiazdach.

No i taki mam wynik pierwszej kolimacji mojego RC-ka przy pomocy CatsEye (baffel LG zdjęty). Czułość regulacji położenia LW to jakieś kilka stopni obrotu śrubami regulacyjnymi (ledwie ruch można powiedzieć). Trzeba delikatnie i z wyczuciem.

Na marnej fotce ze smartfona nie widać dokładnie ramion pająka w trzecim odbiciu od lustra kolimatora. W wizualu są dokładnie widoczne.

 

CatsEyecollimation1200.jpg.35d12ebf4dddbe47d706e0111c7a69c1.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładam, że niesymwtryczność najbardziej zewnętrznwgo jasnego pierścienia to efekt robienia zdjęcia komórką.. inaczej oznaczało by to sporą odchyłkę osi optycznej od ramy teleskopu 

 

za ile wypożyczasz? ;)

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał(a):

zakładam, że niesymwtryczność najbardziej zewnętrznwgo jasnego pierścienia to efekt robienia zdjęcia komórką.. inaczej oznaczało by to sporą odchyłkę osi optycznej od ramy teleskopu 

 

za ile wypożyczasz? ;)

 

Możesz dokupić do swojego: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p17545_TS-Optics-add-on-module-for-the-TSRCKOLLI-LED-collimator.html

 

Nie wiem jaka jest jakość lustra i prostopadłość. CatsEye to jednak prawdziwe lusterko a tu niekoniecznie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kubaman napisał(a):

zakładam, że niesymetryczność najbardziej zewnętrznwgo jasnego pierścienia to efekt robienia zdjęcia komórką.. inaczej oznaczało by to sporą odchyłkę osi optycznej od ramy teleskopu 

 

Najbardziej zewnętrzny jasny pierścień to bezpośredni widok ściany i ramion krzyżaka na tle ściany. Po wkręceniu baffla oczywiście go nie widać. A niecentryczność wynika z niedokładnego ustawienia matrycy aparatu w smartfonie.

Ważna uwaga: baffel LG wyłącznie przeszkadza w kolimacji, a przedłużony w szczególności. Sam baffel LG nie jest osiowy, nie mówiąc już o jego przedłużce, która daje w lustrze mocno nieosiowy obraz swojej krawędzi.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kubaman napisał(a):

nie gniewaj się, ale czy mi się wydaje, czy tu można jeszcze poprawić?

dziwne trochę po pozostałe wydają się idealnie, a tylko tej jeden jest przekoszony

 

Oczywiście że się nie gniewam, i oczywiście że LG jest jeszcze pewnie nieco przekoszone. To moja pierwsza próbna kolimacja przy użyciu CatsEye. Obraz w wizualu jest niestety dość mały, przydałaby się jakaś kamerka do powiększania obrazu podczas kolimacji. Ta fotka ze smartfona to powiększenie jakieś x3, ale podczas kolimacji używałem wyłącznie oka.

Kolimacja LG jest chyba najtrudniejsza, bo precyzyjne ustawienie pierwszego i drugiego odbicia ramion krzyżaka w jednej linii łatwe nie jest - przeszkadza ciemna przerwa w postaci obrazu baffla LW. Ale nikt innej sensownej prostszej metody kolimacji LG chyba jeszcze nie wymyślił. Na koniec pozostaje oczywiście kontrola kolimacji rozogniskowanym teleskopem na gwiazdach. A już ostatecznie obrazy gwiazdek na fotkach. To zawsze dla mnie rzecz najważniejsza. Z newtonem mam już spore doświadczenie, RC-ka dopiero będę się uczył. Tzn. oceny jakości obrazu gwiazdek na fotkach.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kubaman napisał(a):

pakuję kolimator bezpośrednio na gwint za lustrem, dużo to pomaga.

 

I tutaj mam wątpliwości. Różne tutoriale na temat kolimacji RC-ka mówią różnie. Jedne, że kolimator bezpośrednio na gwint flanszy focusera, inne że kolimacja z kolimatorem w ognisku. Na moją logikę wydaje mi się, że kolimacja z kolimatorem umieszszczonym w ognisku ze wszystkimi elementami setupu jest jak najbardziej na miejscu. W końcu każdy z elementów toru optycznego (focuser, przedłużki, OAG) generują jakieś skoszenie osi (tilt). A usunięcie tiltu (czyli poprawne wyznaczenie osi optycznej) przez kolimację flanszy wyciągu to pierwsza rzecz podczas kolimacji. Obserwowałem tę różnice u siebie. Wystarczy że przedłużyłem oś przy pomocy extendera 80 mm (wtedy kolimator miałem mniej więcej w ognisku) i wylazły różnice w obrazie kolimacji. Więc wg mnie: kolimacja z kolimatorem w pobliżu ogniska głównego po zamontowaniu wszystkich elementów toru optycznego. W końcu matrycę kamery umieszczamy w ognisku za wszystkim innymi elementami toru optycznego.

 

Jeżeli masz kontrargumenty na rzecz umieszczania kolimatora bezpośrednio na flanszy focusera, chętnie posłucham. Może mam błędne wyobrażenie w tym temacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kubaman napisał(a):

myślę, ze najlepiej tu jest to wytłumaczone

 

Ale ja nie używam TSRCKOLLI i raczej nie będę używał. Postawiłem na CatsEye. Ty nie kolimujesz LG na koincydencję ramion pająka w drugim odbiciu, bo bez demontażu baffla LG jest to niemożliwe. A ja przyjąłem właśnie taką metodę kolimacji LG.

 

Godzinę temu, kubaman napisał(a):

Ja sobie zaprojektowałem i wydrukowałem taką przejściówkę z gwintu RC 117x1mm na 2"

 

Tutaj mam kolejną wątpliwość. Sądzisz, że wydrukowana w 3D przejściówka zapewnia Ci wystarczającą dokładność (osiowość)? W sprawach kolimacji stawiałbym raczej na metalowe (zrobione w CNC) przedłużki i reduktory.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kubaman napisał(a):

ale idea jest chyba wspólna

 

Idea jest niewątpliwie wspólna - dobrze skolimować teleskop. Choć metody bywają różne. :)

Życzę więc i Tobie i sobie udanych wyników kolimacji.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przedłużenie centralnego bafla, który Wiesiek wydrukował mi po koleżeńsku teleskop express oferuje za 60 EUR!!! :new_shocked:

Jestem zbulwersowany taką polityką sprzedażową - to po prostu wyłudzanie pieniędzy. Napisałem więc do nich maila, w którym wyraziłem swoją opinię na ten temat. Zobaczymy czy i co odpowiedzą.

 

---

Hello, I've bought by you the RC10 telescope. I've bought by you also many other gear.
I'ts obivious, that in factory scope RC10 (and other) central baffel tube id too short to prevent stray light from entering past the secondary mirror. And I think you know about it exactly. But you consciously offer baffel extender for EUR 60??!! https://www.teleskop-express.de/en/telescope-accessories-5/other-telescope-accessories-63/ts-optics-extension-for-the-baffle-tube-of-ts-gso-10-rc-telescopes-15613
In my opinion too short central baffel tube is just project/produce bug, so it should be patched by producer for free. I don't understand, why it doesn't go on this way.
In my conclusion - if you can't get from producer appropriatte baffel tube lenght, you should add your exntender as a mandatory set part for free. Fact that you want earn on it additional money is scandalous bahavior.
Please tell me, if you would change yuor policy in this matter?

I'll publish this e-mail in our astro-community astropolis.pl website and I'll publish your asnwer. Or not, if you won't answer.

Regards
Slawek Halka
---

 

Odpowiedź oczywiście tutaj zacytuję. Albo powiadomię o braku odpowiedzi.

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lkosz napisał(a):

No to możemy obstawiać jak głęboko będą mieć twojego maila :) Zamiast regards trzeba było wstawić jakieś "yours hatefully" czy cuś ;) 

Zakładam że po przeczytaniu usiądą i będą płakali .... ze śmiechu. Zapewne odpiszą, bo tak się boją opinii o TS na Astropolis. Sławek, nie będzie łatwo...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.