Skocz do zawartości

KSON a miało być tak pięknie.....


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie ten refraktor 90/600. Chętnie o nim poczytam. Oprócz oczywiście osiągów optyki interesuje mnie mechanika. W jednym z filmików na YT widziałem, że to ma chyba słaby, plastikowy wyciąg. Ale mogę się mylić. Cierpliwie poczekam na Twoją recenzję.

A co do Twojego biznesu z marką Kson: Nie słyszałem o tej marce, nie znam ich produktów, nie wiedziałem, że jest jakiś niewielki sklep astro z tym sprzętem oraz nie wiedziałem, że Ty prowadzisz taki sklep. A jak sam stwierdziłeś, jesteś rozpoznawalny na forach astro. Kojarzę Ciebie i Twoj nick. To może znaczyć, że Twój biznes przeszedł bez większego echa i pewnie większość z nas o nim nie słyszało. Szkoda. Serio. Mogłeś spróbować chociaż tutejszej opcji "Biznes" i jak byś wrzucił jakąś recenzję, to było by widać i Ciebie, że prowadzisz biznes i sprzęt, który proponujesz. 


Chętnie bym zajrzał, co masz na sprzedaż :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj wybrałeś sobie ambitną, ale raczej skazaną na porażkę drogę. Też tak miewam ;)

Ludzie w swojej masie pozbawieni się wyobraźni czy ciekawości - lubią te przeboje, które znają na pamięć.

Jak dziadek jadł lody pistacjowe, ojciec jadł lody pistacjowe to i wnuczek będzie takie jadł ;)

Chyba, że trafi się dziwak i pójdzie swoją drogą i będzie pił piwo :)

 

Ludzie chcą kupować to co znają choćby ze słyszenia - sprzęt jaki mają koledzy, znajomi albo recenzenci z sieci.

Mało kto jest ciekawski tak, żeby zainteresować się innymi markami niż znane. Wprowadzenie czegoś nowego

na rynek wymaga albo dużego szczęścia albo jeszcze większej kasy na reklamę i przekonanie ludzi,

że muszą kupić coś nowego inaczej będą frajerami ;)

 

Tak czy owak chętnie poczytam co tam ciekawego znalazłeś ;)

Sam może bym kupił jakiegoś dłuższego niutka jako tani sprzęt o większej ogniskowej dedykowany do księżyca.

Jakoś idea Maka mnie nie kręci ;)

 

Ps. OLX jest dziwny.

Sama platforma to technologiczna katastrofa - odnoszę wrażenie, że sukces ich przerósł

i nie mają czasu siąść i zaprojektować systemu tylko łatają, żeby nie padł do końca.

Można tam oczywiście coś kupić i sprzedać ale na sklep z niszowymi produktami bym nie liczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wampum napisał(a):

 i stało się to czego najbardziej się obawiałem, zero zamówienia, nic, trochę wyświetleń. parę dodań do ulubionych i na tym koniec. 


Patrząc na powyższe, wygląda na to że sam sobie nie dałeś szansy na powodzenie swojego biznesu. Tak jak sam napisałeś, siedzisz od wielu lat w "astro-światku" (znam Twój nick i zresztą wymieniliśmy też parę wiadomości prywatnych), więc jest to Twoim atutem i fora powinny być naturalnym miejscem gdzie mógłbyś rozpropagować swoją ofertę. To że żadna oferta nie zakończyła się sukcesem nie oznacza braku zainteresowania, oznacza tylko że nie dotarłeś ze swoją ofertą do tych którzy byliby zainteresowani (tak jak napisałeś - oferty miały tylko "trochę wyświetleń").

Inna sprawa że kupując na giełdzie lub w nieznanym sklepie zazwyczaj każdy stara się wyszukać jakieś podstawowe informacje o sprzedawcy, takie wątki (zakończenie) jak poniższy nie pomagają w budowaniu wizerunku solidnego dostawcy.


Pomijając powyższe, to powtórzę to co napisał Wimmer - "Chętnie bym zajrzał, co masz na sprzedaż" :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze wrzuciłem kamień do wody i....fale są.

Zastanawiam się nad jedną rzeczą, czy zostawić ten wątek z komentarzami i wplatać pomiędzy nie opisy produktów KSONA, czy poprosić o wydzielenie na komentarze aby tutaj był tylko sam opis.

 

Przeczytałem Wasze komentarze i zanim zacznę wstawiać to co mam, postanowiłem jeszcze krótko scharakteryzować samego producenta.

Jest to firma , która produkuje sprzęt optyczny dla wojska i przy okazji / lub w oddzielnym dziale produkuje też sprzęt astronomiczny.

Przez wiele lat niewiele się działo w ich portfolio, to samo było 10/15 lat temu i nie za bardzo zmieniali produkty, jedynie gdy nastała era szkieł ED w ich ofercie pojawiły się EDki na szkle FPL51 (dublety i triplety). Wszystko zaczęło się zmieniać od kiedy oficjalnym dystrybutorem stała się firma "Astrodog" z Australii. Facet, który podjął się tego karkołomego zadania, musi mieć bardzo dużą wiedzę ogólną odnośnie budowy i zasady działania teleskopów i montaży, bo KSON wypuszcza coraz to nowe produkty (oraz te z pierwszych wersji ale z modyfikacjami) wg jego sugestii. I tutaj jest chyba jednna z największych cech "in +" KSONa, są bardzo elastyczni, to nie działa tak, że jak już jest teleskop czy montaż "X", to nie da się nic z tym zrobić i jest koniec. Dla przykładu podam tylko, że na moje pytanie czy ich autorskie wyciągi pasują do Sky Watchera, dostałem odpowiedź cyt. " nie, nie pasują do żadnej innej tuby, ale nie ma problemu jak sobie zażyczysz to wykonamy z wyjściem pod dowolny teleskop (w ramach możliwości technicznych)".

To co cechuje tą markę i należy wyróżnić to: elastyczność produkcyjna, własne innowacyjne rozwiązania techniczne (czasami to błachostki, które samemu można wykonać prostym ATMem) ale są już w gotowym produkcie, od pewnego poziomu wykonują optykę teleskopów ręcznie (szlifują ręcznie szkło a także lustra) i na koniec jeszcze powiedziałbym, że się po prostu starają.

Do rzeczy na minus: przede wszystkim czas oczekiwania (niskie zapasy magazynowe) i w elementach mechanicznych zdarzają im się niedociągnięcia - można powiedzieć, że to błędy wieku dziecinnego, dokładnie takie same z jakimi mierzyli się min. Ś.P. J.Płeszka, który z tego co pamiętam ciągle coś poprawiał w chińskich masowo produkowanych elementach astronomicznych. I chyba na tą chwilę tyle, zaczynam opis poszczególnych produktów.....

 

 

 

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od najprostszych rzeczy.

 

1. Torba wodoszczelna na okulary.

- wykonana z nieprzemakalnego materiału sztucznego ,z zamkiem błyskawicznym, wypełnienie średniej gęstości elastyczną pianką w wykonanymi gniazdami pod okulary 4x1,25" / 3x2" (cztery gniazda). Wymiary 17x12x10cm.

1704226472186.jpg.8a94b712a15d87b7985f1ebadb394cc5.jpg1704226472090.jpg.0b1084f7bc863cc56060b7730e1ec07b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Okulary 1,25" w układzie Bertele-go? (nie wiem czy się odmienia).

Okulary typu Plossl (4-ro elementowe) ze zmodyfikowaną soczewką od strony oka (być może cały układ jest zmodyfikowany).

Okulary posiadają większą średnicę soczewki o około 25% od typowyh spotykanych Plossli na rynku. Pozwala to na wygodniejszą obserwację, w szczególności ułatwia dzieciom złapanie osi optycznej podczas patrzenia, ja widzę drugie zastosowanie, zarówno u dzieci jak i u dojrzałych osobników o wąskim rozstawie oczu - po prostu jest szansa że zmieścisz się osiowo pomiędzy gdy używasz bino lub lornetki kątowej.

Okulary o ogniskowych 20 i 10mm. Obydwa bardzo dobrze wykonane jakościowo, całe z twardego aluminium obrabianego maszynowo.

20mm ma powłoki FMC, 10mm. MC.

Zwróćcie uwagę na wyczernienie i różnicę w wielkości soczewki  -  zdjęcia w zestawieniu z KITem.

Okulary nie występują w zestawach w teleskopami, tam są najwyklejsze KITy.

Mały minusik (lub nie) - bardzo miękka muszla oczna.

 

 

IMG_20240102_152752.jpg

IMG_20240102_152818.jpg

IMG_20240102_152837.jpg

IMG_20240102_152901.jpg

IMG_20240102_152926.jpg

IMG_20240102_152953.jpg

IMG_20240102_203224.jpg

IMG_20240102_203245.jpg

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Klasyczne Abbe Ortho.

Tutaj niewiele napiszę, nie mam doświadczenia z ortho i porównań z innymi okularami (zawsze wolałem szersze pole)

Mam ogniskowe 7,5mm i 4,5mm.

Zmierzyłem zgrubsza odległość muszli do soczewki :

7,5mm ma 5mm. 

4,5mm. ma 6mm.

Okulary nie mają odkręcanej tulejki 1,25", są jako monolit.

To co jest zagadką (przynajmniej dla mnie), to te niebieskie gumki, one są w takich płytkich rowkach i przy wyciąganiu z pudełka przeważnie się zsuwają, nie wpadłem na pomysł po co w ogóle je KSON zastosował, jedyne co, to trochę pewniej się trzyma okular (nie jest gładka tuleja).

Przepraszam za paproszki na zdjęciu, na żywo nie widać a aparat wszystko łapie.

 

IMG_20231231_140955.jpg

IMG_20231231_140933.jpg

IMG_20231231_140912.jpg

IMG_20231231_140856.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Kellner 32mm - 2".

Taki klasyk KSONA w nowym lepszym wydaniu, miałem ten okular przy pierwszym kontakcie z tą marką,

kiedyś na samym początku mojego powrotu do astro,to był mój drugi Dobson chyba 130mm. z tym okularem w zestawie.

Pamiętam niesamowity kontrast i transparentość obrazu i to się teraz potwierdziło.

Ten okular jest właśnie za to ceniony przez użytkowników - szkoda, że nie ma takich okularów z szerszym polem.

Średnica soczewki ocznej (taka sama góra/dół) - 28,4mm.

Odsunięcie soczewki od krawędzi muszli ocznej - około 9mm.

Ciekawa konstrukcja obudowy okularu.

 

IMG_20231231_140339.jpg

IMG_20231231_140312.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Filtry 1,25"

495 - filtr redukujący aberrację chromatyczną w refraktorach/ podobny do Fringe Killera.

UHC I OIII - patrzałem przez nie, nawet mam pewne porówania, ale zostawiam to dla siebie.

Powiem tylko tyle, pierwszy raz patrzałem przez filtr OIII i nie wiedziałem, że Strzelec tak mocno świeci....

Budowa oprawy wg mnie wskazuje, że to też autorski produkt KSONA (przez chwilę zastanawiałem się czy to nie kopia SvBony).

 

IMG_20231231_140800.jpg

IMG_20231231_140743.jpg

IMG_20231231_140723.jpg

IMG_20231231_140644.jpg

IMG_20231231_140626.jpg

IMG_20231231_140607.jpg

IMG_20231231_140527.jpg

IMG_20231231_140506.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Przeciwwaga 2kg z zestawu z montażem.

Tutaj jako ciekawostka, taki mały dodatek, który można sobie samemu zrobić.

Pierścień z tworzywa wewnątrz otworu wykonany na średnicę pręta.

Nie da się go wyjąć prawdopodobnie ma odsadzenie i układa się w rowku na obwodzie.

Nawet jak zapomnisz zaciągnąć śrubę, to ta wkładecza przytrzyma przeciwagę (sklinuje się na pręcie).

IMG_20231231_140437.jpg

IMG_20231231_140416.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Flatenner/ reduktor koloru.

Coś czego nie udało mi się sprawdzić organoleptycznie - nie mam jak zapiąć do kątówki/kamerki...czegokolwiek.

Wg producenta ten element oprócz wypłaszczenia obrazu przy astrofotografii, redukuje też aberrację chromatyczną do poziomu semi APO/ED.

Co ciekawe działa z kilkoma refraktorami achromatycznymi o różnych aperturach i ogniskowych i z ich EDkami 80mm na FPL51.

Nie jestem astrofotografem DSów, nie będę się wymądrzał tutaj i teoretyzował. 

Ten produkt wymaga po prostu sprawdzenia w boju.

IMG_20231231_140231.jpg

IMG_20231231_140212.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wampum napisał(a):

Okulary 1,25" w układzie Bertele-go?

Podajesz mnóstwo informacji o okularach, ale brakuje jednej, bardzo istotnej: pole widzenia!

O ile w przypadku Orto Abbe, Kelnera to można się domyślać (ehhh), to w przypadku mało znanego Bertele nawet domysły mogą być błędne. Pole powinno być podane wprost.

 

59 minut temu, wampum napisał(a):

495 - filtr redukujący aberrację chromatyczną w refraktorach/ podobny do Fringe Killera.

Zdjęcia pokazują że filtr odbija światło na niebiesko, a to oznacza że jest interferencyjny, czyli jest o półkę wyżej niż filtry barwne pokroju #12 od GSO lub ES, raczej może być porównywalny z Baaderem lub ZWO.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu opis zaczerpnięty z CN :

Kson Ortho

 

Detailed Specifications:

46 Degree Apparent AFOV
15.5mm eye relief
Field Stop 14.3
4/2 Design Elements/Grp
Coatings: FMC
1.25" Barrel
Details:
Superb High-contrast Planetary Eyepieces
Amazing Lack of Distortion
Consistent, Solid Performers
Solid design
They work with all telescopes, but do particularly well with slower (f/7+) telescopes
Includes quality hard plastic screw case (note eyepiece shown in pic 2 is not the eyepiece, it's there to show the case) (simply twist and unlock), plus box.
Soft rubber eyecup for pleasant viewing comfort
These eyepieces are Fully-Multi-Coated
These have have a blackened, metal interior to maximise contrast and light transmission to the eye
As Kson's Australian Authorised Dealer, we have the full LE range of these eyepieces available, 4.5, 7.5, 10.5 as well as the 16.8 and 24mm. See our other listings

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to po krótkiej przerwie warcam do opisu sprzętu marki KSON.

8. Adapter do projekcji afokalnej.

Wykonany całkowicie z tworzywa sztucznego,z wyjątkiem gniazd gwintowych i śrub mocujących (metal/materiał nieżelazny).

Gniazdo  i ściski boczne wyklejone średnio twardą gąbką.

Mocowanie telefonu i ustawienie do osi "patrzenia" blokujesię śrubami, daje to bardzo pewny i sztywny układ.

 

IMG_20240104_135123.jpg

IMG_20240104_135140.jpg

IMG_20240104_135201.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.