Skocz do zawartości

A gdybym tak miał własną stronę www?


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem w temacie od chyba 10 lat kiedy to miałem jakieś miejsce w sieci. Bazowałem wtedy na hostingu linuxpl i systemie joomla. Pomyślałem o stworzeniu w sieci własnego miejsca, w którym będę mógł zebrać razem swoje prace.

Jak teraz wygląda sprawa tworzenia strony www, tzn. jaki wybrać hosting, jaki system do budowy strony, jak kształtują się koszty, itp.

Ma to być strona w zasadzie tylko z galerią zdjęć i opisem sprzętu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem silnik o nazwie  JEKYLL  https://jekyllrb.com/. Do takich prostych stronek jest to dla mnie idealne rozwiązanie. Szukasz sobie wzór stronki i adaptujesz go do swoich potrzeb. Publikowanie nowych postów/prac/etc to kwestia edycji pliku MarkDown: 


image.thumb.png.0f1a137f356865b451e2c9255910db94.png

 

Co do hostingu to wystarczy najprostszy, np.: MyDevil, albo jakikolwiek inny.

 

Moja stronka oparta jest właśnie o ten system JEKYLL: https://astrokanciapa.pl/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony polecam WordPress'a stawiam na tym CMS sporo stron. Co do hostingu bywa różnie, zawsze pierwszy rok promo a po roku, no cóż.

Ostatnio kupiłem hosting na https://hostido.pl/ i na razie jest OK , choć dla mnie wyznacznikiem jest szybkość usuwania usterek i awarii a takowych większych nie było jeszcze od kiedy tam jestem z jedną ze swoich stron

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak sto lat temu.

 

Tylko teraz "nikt" nie robi / ogląda prywatnych stron, "wszyscy" siedzą na "mediach społecznościowych".

 

Oczywiście jak masz jakieś WYJĄTKOWE treści do przekazania to możesz i na własnej stronie publikować - ludzie przyklikają.

Ale i tak mniej niż w mediach społ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał polecić CMS do prywatnej strony www, to poleciłbym WordPressa. Sam mam 3 strony postawione na WordPressie. W dzisiejszych czasach pisanie kodu strony istnieje już chyba tylko jako hobby ;) (no chyba, że wprowadzanie jakichś tam drobnych poprawek). Ale tak, jak powyżej koledzy wspomnieli: obecnie mało kto ogląda strony, czy blogi. Teraz takie prywatne galerie istnieją w mediach społecznościowych. Można to spiąć, żeby publikacja na jednym medium publikowała się automatycznie na pozostałych. Jest też dużo możliwości promocji itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie własnej strony www ma sens tylko wtedy, jeśli jest to strona wielotematyczna- w sensie nie tylko astro. Koszt to domena plus hosting , silnik darmowy Wordpress albo Joomla. Domena to ok 125 zł rocznie, hosting do 40 GB pojemności to ok 250 zł rocznie ( cyberfolks).

Tak od lat utrzymuje moją stronę www.astrofun.pl

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrobin, a własną hostowaną stronę najlepiej mieć statyczną dla świętego spokoju. Ja mam swoją na githubie

CMSy typu Wordpress trzeba regularnie aktualizować i backupować, jest dość dużo włamań przez dziurawe wtyczki. Do twoich celów statyczna z javascriptem powinna wystarczyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, lkosz napisał(a):

Astrobin, a własną hostowaną stronę najlepiej mieć statyczną dla świętego spokoju. Ja mam swoją na githubie

CMSy typu Wordpress trzeba regularnie aktualizować i backupować, jest dość dużo włamań przez dziurawe wtyczki. Do twoich celów statyczna z javascriptem powinna wystarczyć.

Fakt, trzeba aktualizować natomiast backupy to robię ewentualnie po zmianach. Zawsze dostaję powiadomienia o nowej wersji. A co do hostingu - nie mogę złego słowa powiedziec na cyberfolks, choć pewnie są tańsze opcje. Są bardzo pomocni i w miarę wyrozumiali dla kiepskich fachmanów.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje WordPressy aktualizują się i backupują automatycznie. Wtyczki natomiast trzeba aktualizować ręcznie. A co do regularnych aktualizacji: to owszem, dbanie o to by oprogramowanie było 'up to date' to dobra praktyka. I nie tylko na WordPressie. Choćby ze względu na aktualizacje zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, wimmer napisał(a):

Moje WordPressy aktualizują się i backupują automatycznie.

tylko ten automat to sobie trzeba napisać samemu. Trzymanie backupów u tego samego dostawcy, u którego jest strona to najwyżej częściowy backup, na wypadek problemów z aktualizacją. Druga kopia powinna być na wypadek disaster recovery. Klienci OVH się o tym przekonali przy okazji niedawnego pożaru gdy potracili biznesy życia.

Zresztą - foty z astrobina też trzeba sobie samemu backupować. Tu też było nie tak dawno zniknięcie danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, lkosz said:

Zresztą - foty z astrobina też trzeba sobie samemu backupować. Tu też było nie tak dawno zniknięcie danych.

Powiem szczerze, że nawet nie pomyślałem, że może być coś takiego, że masz fotki na np. astrobinie i nie masz ich lokalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, wimmer napisał(a):

W dzisiejszych czasach pisanie kodu strony istnieje już chyba tylko jako hobby ;) 

A to dziwne, bo od 15 lat siedzę zawodowo w temacie, nadal koduję i ba, pomimo że mamy AI to pracy co raz więcej. Powiedziałbym, że to te osoby które robią www dla hobby nie piszą kodu (no bo w sumie skąd mają wiedzieć jak pisać). Wszystko inne pod klienta nadal wymaga pisania kodu (w mniejszym lub większym zakresie). Można używać elementora / webflow / gotowych szablonów, ale nawet tam konieczne są zmiany / mody w kodzie, chyba że akceptujesz stan / opakowanie w jakim to dostajesz. Pod klienta komercyjnego nierealne (przynajmniej w moim przypadku).

 

Wracając do stron - nie zgodzę się, że nie ma sensu. Wręcz przeciwnie - ma sens i to duży. Powiedziałbym, że nie ma sensu właśnie wtedy jeśli korzystasz z gotowych rozwiązań (i nie piszesz kodu) przez co nie wyróżniasz się w żaden sposób od innych stron (tutaj wchodzi dedykowana grafika/ ux / testy - temat rzeka) i mówiąc wprost: strona jest do d***. A jak jest do d*** pomimo ciekawej treści to nawet roboty google potrafi odstraszyć ;)


Wystarczy spojrzeć w statystyki stron / sklepów na analyticsie. Ruch i przepływy userów mają się bardzo dobrze. Wszystko razem z socialami się uzupełnia. Na fb można coś wrzucać,  ale jak nie masz własnej marki to twoje prace zginą po kilku sekundach w natłoku informacji. Dobrze mieć / być w danej społeczności na social, ale to www będzie "przystanią", do której można się odwołać. Wszystko zależy od celu i planu.

 

To, że "ja" i "moi znajomi" nie korzystają nie znaczy, że robi tak cała reszta :) 

 

Podsumowując - zrobienie strony www ma sens, ale musi to być "dobra" strona (żeby fajnie się czytało / oglądało, krój pisma był czytelny, kolory stonowane, całość przyjemna, użyteczna - użykownik musi chcieć wracać i zaglądać), a o taką trudno i nie jest to na pewno postawienie WP z gotowym szablonem. Taka strona nie ma sensu.

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał(a):

Mi w tym roku za lojalność 10GB wycenili 430zł :) 

Tak, u nich to nie wiadomo, Faktura nigdy nie zgadza się z tym co napisali na stronie. A jak dzwonię i się pytam czemu tyle i dlaczego tak dużo to dopowiadają że jest promocja dla nowych klientów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem hosting na nazwa.pl - skusili mnie niską ceną na początku. Obsługa genialna ale z biegiem czasu ceny wzrosły niebotycznie. Przeniosłem się na dHosting.pl. Świetny helpdesk 24/7 i cena OK … 240 zł rocznie razem z certyfikatem SSL. Migrację zrobili za darmo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją stronę/bloga mam na surowym serwerze linuksowym który wynajmuję od RackNerd, trafiłem na promkę i płacę 22USD rocznie. W frontend jestem słaby więc użyłem templatki i generatora stron Astro.js Najwięcej mnie wynosi domena, bo na ten moment 200zł rocznie. Dla mnie połową radości z własnej strony jest że wszystko serwerowe zrobiłem samemu, od konfiguracji NGINX po pipeliny CD.

 

On 1/29/2024 at 10:23 AM, Miesilmannimea said:

Tak samo jak sto lat temu.

 

Tylko teraz "nikt" nie robi / ogląda prywatnych stron, "wszyscy" siedzą na "mediach społecznościowych".

 

Oczywiście jak masz jakieś WYJĄTKOWE treści do przekazania to możesz i na własnej stronie publikować - ludzie przyklikają.

Ale i tak mniej niż w mediach społ...

 

Ostatnio zaczynam obserwować, szczególnie wśród użytkowników Mastodona, trend odwrotny, odchodzenia od trzymania rzeczy na social mediach w kierunku posiadania własnych stron i jedynie reklamowania ich na SM. Daje to większą niezależność od widzimisię podejrzanych miliarderów sprzedających prywatne dane użytkowników. I jest po prostu fajną zabawą i wyzwaniem.

Edytowane przez stfn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.