Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop - prezent dla męża


Ag_a

Pytanie

Witam wszystkich,

jak w temacie - planuje zakup teleskopu w prezencie dla meza , nigdy nie mial i jestesmy zieloni obydwoje w tym temacie. Z ta roznica, ze maz troche interesuje sie gwiazdami, ja w ogole... Od kilku dni sledze rozne fora i tematy, ktore moglyby mi pomoc w zakupie, jednakze te wszystkie skroty uzywane na forach przez profesjonalistow sa dla mnie niezrozumiale :( Z tego co zdazylam juz wywnioskowac, to bardzo duzo osob poleca MAK 127 i mysle, ze moglabym pojsc w ta strone. Czy pomoglibyscie mi z wyborem? Mieszkam w Hiszpanii i moge go kupic tylko tutaj, podaje strone internetowa na ktorej znalazlam kilka pozycji, ale przedzial cenowy jest tak zaskakujacy, ze nie chce celowac na slepo z wyborem. Sklanialabym sie raczej ku opcji podstawowej jak narazie, w miare zaznajomienia sie ze sprzetem niech sobie juz sam dokupuje kolejne "gadzety" :P 

 

https://www.telescopiomania.com/8-telescopios-refractores#99b7/fullscreen/m=and&q=mak+127

 

https://www.astrocity.es/buscar?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=mak+127&submit_search=OK

 

Bardzo prosze, pomozcie mi cos wybrac ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć. Jaki budżet i przeznaczenie? Jeśli obserwacje, to planety czy obiekty głębokiego nieba? Jeśli fotografia, to - może trochę kontrowersyjna opinia - ale nie widzę nic lepszego dla początkującego niż seestar :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Ag_a napisał(a):

Witam wszystkich,

jak w temacie - planuje zakup teleskopu w prezencie dla meza , nigdy nie mial i jestesmy zieloni obydwoje w tym temacie. Z ta roznica, ze maz troche interesuje sie gwiazdami, ja w ogole... Od kilku dni sledze rozne fora i tematy, ktore moglyby mi pomoc w zakupie, jednakze te wszystkie skroty uzywane na forach przez profesjonalistow sa dla mnie niezrozumiale :( Z tego co zdazylam juz wywnioskowac, to bardzo duzo osob poleca MAK 127 i mysle, ze moglabym pojsc w ta strone. Czy pomoglibyscie mi z wyborem? Mieszkam w Hiszpanii i moge go kupic tylko tutaj, podaje strone internetowa na ktorej znalazlam kilka pozycji, ale przedzial cenowy jest tak zaskakujacy, ze nie chce celowac na slepo z wyborem. Sklanialabym sie raczej ku opcji podstawowej jak narazie, w miare zaznajomienia sie ze sprzetem niech sobie juz sam dokupuje kolejne "gadzety" :P 

 

https://www.telescopiomania.com/8-telescopios-refractores#99b7/fullscreen/m=and&q=mak+127

 

https://www.astrocity.es/buscar?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=mak+127&submit_search=OK

 

Bardzo prosze, pomozcie mi cos wybrac ;)

 

Pierwsze o co powinnienem zapytać to budżet i przeznaczenie oglądanie planet albo obiektów głębokiego nieba.

I czy chcę tylko oglądać czy też coś pofocić

Edytowane przez Olek8900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Konuz napisał(a):

Cześć. Jaki budżet i przeznaczenie? Jeśli obserwacje, to planety czy obiekty głębokiego nieba? Jeśli fotografia, to - może trochę kontrowersyjna opinia - ale nie widzę nic lepszego dla początkującego niż seestar :)

SeeStar jest stosunkowo tani jak na smart teleskop ale jeszcze jest dwarf II czyli jego o wiele mniejszy konkurent

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dwarf II daje moim zdaniem zdecydowanie gorsze obrazy niż seestar, patrząc na porównania z YT. Ale może poczekajmy na odpowiedź, o jakiej kwocie mowa i przeznaczeniu (chociaż zakładam, że skoro autorka tematu podała przykład Maka, to będziemy szukać w podobnej kwocie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Konuz napisał(a):

Dwarf II daje moim zdaniem zdecydowanie gorsze obrazy niż seestar, patrząc na porównania z YT. Ale może poczekajmy na odpowiedź, o jakiej kwocie mowa i przeznaczeniu (chociaż zakładam, że skoro autorka tematu podała przykład Maka, to będziemy szukać w podobnej kwocie).

 Seestar jest o kilka stówek droższy ale efekt jest owiele lepszy noo szkoda tylko że seestar ma takie małe pole widzenia

Edytowane przez Olek8900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Ag_a napisał(a):

Witam wszystkich,

jak w temacie - planuje zakup teleskopu w prezencie dla meza , nigdy nie mial i jestesmy zieloni obydwoje w tym temacie. Z ta roznica, ze maz troche interesuje sie gwiazdami, ja w ogole... Od kilku dni sledze rozne fora i tematy, ktore moglyby mi pomoc w zakupie, jednakze te wszystkie skroty uzywane na forach przez profesjonalistow sa dla mnie niezrozumiale :( Z tego co zdazylam juz wywnioskowac, to bardzo duzo osob poleca MAK 127 i mysle, ze moglabym pojsc w ta strone. Czy pomoglibyscie mi z wyborem? Mieszkam w Hiszpanii i moge go kupic tylko tutaj, podaje strone internetowa na ktorej znalazlam kilka pozycji, ale przedzial cenowy jest tak zaskakujacy, ze nie chce celowac na slepo z wyborem. Sklanialabym sie raczej ku opcji podstawowej jak narazie, w miare zaznajomienia sie ze sprzetem niech sobie juz sam dokupuje kolejne "gadzety" :P 

 

https://www.telescopiomania.com/8-telescopios-refractores#99b7/fullscreen/m=and&q=mak+127

 

https://www.astrocity.es/buscar?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=mak+127&submit_search=OK

 

Bardzo prosze, pomozcie mi cos wybrac ;)

 

 

1. Jaki budżet?

2. Jakie przeznaczenie? (Obserwacje przez okular, czy może robienie zdjeć)

3. Skąd będą prowadzone obserwacje? (Balkon w bloku, czy obserwacje przed domem/w terenie)

Edytowane przez krzysztofmcgaywer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ag_a, jeśli jesteście zieloni w temacie, to wybór Maka 127 (skądinąd niezły teleskop) może być zarówno strzałem w dziesiątkę, jak i porażką. Wszystko zależy od tego, do czego, gdzie i jak (transport na stanowisko obserwacyjne) będziecie tego teleskopu używać.

 Dlatego najpierw "ankieta":

1) miasto/wieś/przedmieścia lub możliwość/łatwość/chęć (lub nie) wyjazdów za miasto pod ciemne niebo

2) teleskop rozstawiany w terenie (własny ogródek, odkryty teren na osiedlu koło domu/gdzieś dalej), balkon/taras ( jeśli po północnej stronie domu - porażka)

3) schody po drodze  na stanowisko obserwacyjne lub do auta na parking (mój casus: 3-cie piętro bez windy) vs parter i komórka/garaż w ogródku

4) rodzaj obserwacji: planety + Księżyc czy tzw. DS/DSO (obiekty głebokiego nieba - gromady/mgławice/galaktyki itp.)

Wybór zależy drastycznie od odpowiedzi na pytania j.w. Moze się okazać, że mak bezie super, a może lepszym wyborem będzie np. prosty 6" Newton na Dobsonie (152/1200) lub nawet większy 8". Albo odwrotnie, jakiś mały 90-100 mm refraktor. Nie istnieje jeden idealny sprzęt dla początkującego.

 Dopiero mając te dane, można coś doradzić z sensem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.03.2024 o 21:15, JSC napisał(a):

Aga daj spokoj z teleskopem. Kup mu skarpetki, a teleskop niech wybierze sam. No chyba ze to ma byc teleskop głównie dla Ciebie...

 Tu masz 100% racji. Np: moja żona woli żebym sam sobie wybierał takie prezenty, mówi że ona się nie zna i mam sobie wybrać sam żebym miał co chce a nie się rozczarował. 

Edytowane przez PawlU81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie troche racji z tymi skarpetami… ale juz dostal kilka razy w zyciu wiec tym razem postanowilam go bardziej zaskoczyc 😅

Odpowiadajac na pytania

1) przedmieścia, mieszkamy nad mozesz wiec mysle, ze na plazy tez mozna? 

2) mamy dom z ogrodem

3)  rodzaj obserwacji: planety + Księżyc czy tzw. DS/DSO (obiekty głebokiego nieba - gromady/mgławice/galaktyki itp.) - tutaj ciezko powiedziec, nie uda sie znalezc nic uniwersalnego ? 🫣

4) jesli chodzi o budzet to zakladalam jakies 2tys zl na poczatek ( mniej wiecej oczywiscie) -  zeby nie bylo szkoda, jakby mial zamieszkac w garazu 🫣


I jeszcze jedno… mamy 6 latka, z obsesja na temat kosmosu 😅 narazie dostal swoj teleskop pod choinke ale bardziej jest to zabawka oczywiscie. Wiec fajnie moze jakby mogli wspolnie spedzac czas z teleskopem i sie uczyc. Jesli sie wkreca to juz pewnie maz sam zacznie przeszukiwac fora w zdobywaniu wiedzy :)  takze Panowie wiem, ze ciezko Wam bedzie odpowiedziec ale doradzcie mi prosze cos „uniwersalnego” na poczatek. (Wiem, jak to brzmi dla osob wtajemniczonych : ze nie ma uniwersalnego sprzetu - i tu przyznaje racje, nie mniej jednak cos na poczatek, od czego mogli by zaczac przygode :) 

 

Edytowane przez Ag_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Synta na Dobsonie :)

 

Albo weź męża, koc i jedźcie kilkadziesiąt kilometrów od domu pod jak najlepsze niebo...

Butelka wina, coś do zagryzienia - to może być znacznie lepiej wspominane niż teleskop, który trzeba nosić, kolimować etc ;)

A syna zostaw na ten czas u sąsiadki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Synta na Dobsonie :)

 

Albo weź męża, koc i jedźcie kilkadziesiąt kilometrów od domu pod jak najlepsze niebo...

Butelka wina, coś do zagryzienia - to może być znacznie lepiej wspominane niż teleskop, który trzeba nosić, kolimować etc ;)

A syna zostaw na ten czas u sąsiadki ;)

Tez jakis pomysl 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, tomekL napisał(a):


No wlasnie tez czytalam bardzo duzo dobrych opinii o tym teleskopie jako o poczatkowym… Tylko ta wielkosc mnie przeraza… 🫣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodatkowo tego typu teleskopy oferują koszmarnie niewygodną pozycję obserwacyjną.

Przykładasz oko na wprost, patrzysz w bok - nie logiczne i nie wygodne.

W dodatku obraz jest obrócony :)

Jak chcesz oglądać obiekt niżej nad horyzontem to musisz siedzieć tyłkiem na trawie,

jak wyżej w zenicie to stać bo z krzesła już nie sięgasz. W dodatku stać skrzywiona jak ruski

paragraf - kręgosłup to polubi na pewno ;)

Przy trochę większym powiększeniu obiekt spieprza z pola widzenia, a śledzenie go na tym

montażu jest upierdliwe i mało precyzyjne.

 

Są podobno ludzie, którzy to lubią ;)

 

Jedyną niezaprzeczalną zaletą tego typu teleskopów jest dostęp do dobrej jakości układu

optycznego za śmiesznie małe pieniądze. Ale na tym zalety się kończą...

 

Nie mówię żeby takiego czegoś nie kupować ale na pewno nie nowy - nie ma żadnego sensu.

Na pewno w Twojej okolicy znajdziesz za pół ceny nowego używany w stanie prawie jak nowy.

Sporo osób kupuje a potem nie używa (patrz wyżej) i można grata odkupić. Sprzedać go nie jest

łatwo bo wysyłka jest bardzo utrudniona, chyba że ktoś zachowa oryginalne kartony...

 

Tak, że sprawdź lokalny "olx" czy jak się to nazywa ;)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

OK, ale to zakładam, że to mąż by wynosił. Poza tym on się składa z 2 części, które można nosić osobno. ALe może oczywiście też stać w garażu pod jakąś plandeką. Można się zastanawiać nad czymś mniejszym ale optycznie nic nie dorówna temu Newtonowi i będzie bardziej specjalizowane. Taki np. Maksutow do planet świetny ale do mgławic już mniej. Pytanie też co wolałby mąż. Bo jeśli mgławice nie będą go pociągały, to jednak ten Newton na Dobson traci trochę sens. Naprawdę ciężko doradzić. Ja dla siebie kupił bym tego Newtona bo lubię wszystko oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Napiszę trochę przekornie, ale patrząc z perspektywy tych kilku lat, jakbym miał zaczynać jeszcze raz od nowa, to nie wybrałbym klasycznego Newtona na dobsonie, lecz któryś z produktów z serii StarSense. Jeden z nich przekracza budżet 2kPLN, ale myślę, że warto. W zestawach jest wszystko co potrzeba na start.

Np. taki poręczny Newton 150mm -> https://celestron.pl/teleskop-celestron-starsense-explorer-150mm-table-top?from=listing

lub refraktor -> https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=7182&lunety=Teleskop Celestron StarSense Explorer LT 80AZ SKU 22451.

Swego czasu czytałem pozytywne opinie na jego temat (było to bodajże na CloudyNight), tylko montaż mógłby być stabilniejszy. Tutaj Newton z wydaje się być poręczniejszy, ale pewnie by trzeba było go na czymś postawić, lub obserwować leżąc na kocu🙂.

Dlaczego akurat StarSense, nie to że, jestem fanem Celestrona, bo nie jestem, ale, moim zdaniem stworzyli gotowe, proste w obsłudze rozwiązanie, z którym nawet laik znajdzie szukany obiekt (o ile możliwości teleskopu i warunku na to pozwolą). Całość składa się ze standardowego teleskopu wraz z montażem wzbogaconego o dodatkowy uchwyt na telefon i dedykowaną aplikacją.

Ważne, jeśli będziesz chciała iść w tym kierunku, proszę sprawdź, przed zakupem, czy telefon, na którym byłby zainstalowany program będzie go poprawnie obsługiwał. Najprościej można to zrobić instalując aplikację np. ze sklepu Google Play i uruchamiając ją. Wynika to z tego, że nie wszystkie obsługiwane modele są na liście. Dla przykładu  mój nie był na liście, a program po uruchomieniu działał poprawnie (od strony technicznej wymagane są przede wszystkim odpowiednie czujniki w telefonie.

Poniżej opis i krótka prezentacja systemu Celestrona:

https://www.picstop.co.uk/news/how-to-use-the-celestron-starsense-explorer-app.html

oraz nasze rodzime testy:

http://astronoce.pl/recenzje.php?id=133

 

Dodam od siebie, że jak mąż się "wciągnie" w hobby, to przechodząc na bardziej zaawansowany sprzęt może zostawić sobie przystawkę StarSense i zaadoptować ją do nowego teleskopu. Na marginesie, ja tak właśnie kombinuję, aby założyć to cudo do zbudowanego teleskopu i posiadanego refraktora. U mnie akurat tak wyszło, że zamiast wpierw poznawać niebo (jak Twój mąż), wolałem zbudować teleskop od zera, a teraz przyszedł czas podgonić zaległości🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.