Skocz do zawartości

Mgławica Planetarna - Abell 39


Rekomendowane odpowiedzi

Brawo. Piękna banieczka. Chciałem Cię zapytać o tło. Są na nim ledwie widoczne czerwone struktury, jeżeli się dobrze przyjrzeć. Nie wiem, czy to jakieś ślady Ha. Ponadto, uśredniając, w tle jest leciutka przewaga niebieskiego (bardzo leciutka, od 2-3 ponad R i G na 255 poziomów).

 

EDIT: balans tła załatwiają, z grubsza, Levels w PS i odjęcie w cieniach: R-1, G-1, B-3. Wtedy też prawie zupełnie zanikają te czerwone obszary.

Edytowane przez Herbert West
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznać się, kto widział tę idealnie okrągłą mgiełkę na własne oczy, a nie na zdjęciu? Podnoszę rękę jako pierwszy, widziałem kilka razy, ale to trudna sztuka do wyłapania przez teleskop.

A zdjęcie świetne, gratulacje!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Herbert West napisał(a):

Brawo. Piękna banieczka. Chciałem Cię zapytać o tło. Są na nim ledwie widoczne czerwone struktury, jeżeli się dobrze przyjrzeć. Nie wiem, czy to jakieś ślady Ha. Ponadto, uśredniając, w tle jest leciutka przewaga niebieskiego (bardzo leciutka, od 2-3 ponad R i G na 255 poziomów).

 

EDIT: balans tła załatwiają, z grubsza, Levels w PS i odjęcie w cieniach: R-1, G-1, B-3. Wtedy też prawie zupełnie zanikają te czerwone obszary.

 

Dzięki, spróbuję tego. Wiem że zawsze jak robie obiekt mały i w "pustym" obszarze to jest problem z szumem tła na 3nm NB, który mimo 10 min naświetlania, nie do końca pokrywa szum kamery.  Jest tutaj dużo lepiej niż kiedy używałem klatek 7 minutowych i nie wiem czy przejdę na 15 min NB w tym roku (robiłem już to z siarką która jest mega ciemnym kanałem).

 

Godzinę temu, PrismoSal napisał(a):

Forcefield activated! Wygląda dosłownie jak pole siłowe Ori z SG-1.

Podziwiam za ilość czasu poświęconego temu obiektowi, to jest dopiero dedykacja! No a efekt odpowiedni do tejże :)

 

Mówiąc szczerze gdyby była pogoda to planowałem jeszcze 5-8h ale niestety...🤪

 

15 minut temu, Szarlej napisał(a):

Przyznać się, kto widział tę idealnie okrągłą mgiełkę na własne oczy, a nie na zdjęciu? Podnoszę rękę jako pierwszy, widziałem kilka razy, ale to trudna sztuka do wyłapania przez teleskop.

A zdjęcie świetne, gratulacje!

 

Czytałem raporty obserwacyjne i to wydaje się nie lada wyzwaniem!

 

42 minuty temu, simarik napisał(a):

Piękny obiekt i zdjęcie. 

A tak uszczegóławiając dane techniczne to jaka to konkretnie "rurka" została tu użyta?

 

Przeoczyłem rurkę RC10" - optyka jak u kolegi Divera ale wersja economy - tubus aluminiowy(akurat to mi bardzo pasuje ze względów logistycznych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, diver napisał(a):

Piękna banieczka. :thmbup: Toś mnie teraz podłechtał - muszę kiedyś spróbować. ;)

 

 

Tyle fajnych obiektów jest dla długiej ogniskowej ale brakuje nieba, nigdy nie dość pogody....bo naświetlają się wolniutko przy tej skali...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista "ToDo" jest długa- na parę lat. Ale właśnie ze względu na pogodę udaje się realizować dwa-trzy takie obiekty rocznie. Bo niestety tak jak zauważył szanowny przedmówca- wymagają długiego naświetlania.

@licho52 piękna prezentacja tego Abelka.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ha niewiele albo nic nie wnosi dla tego obiektu. A co do małych galaktyk to nawet jedna prześwituje przez struktury mgławicy :)Tyle tylko że kombinacje narrowbandowe można zrobić z miasta a L już nie.

 

Dużo w tym racji.  Ha jest konieczny w HOO.  Wnosi element R w kombinacji HOO i jest nieodzownym elementem kolorystycznym w tej palecie.  Jest nieco słabszy niż O ale mgławica emituje cała w Ha i dlaczego miałbym tego sygnału nie zbierać?  Maciek ma 100% racji mówiąc o trudności wykonania LRGB z miasta, to jedno, oraz także to że zastępująć Ha przez L tracimy trochę detal, obiekt się nieco rozmywa.  Owszem, na pewno w tle pokazałoby się więcej ale sam detal w mgławicy najlepiej ukazują kanały NB.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, TUR napisał(a):

Dobre pytanie Darka. Mogłoby się okazać, iż zamiana Ha na L pokazałoby sporo więcej galaktyk. Z tego co pamiętam tej drobnicy jest całkiem sporo w okolicy. 

 

Jeszcze dodam że Abell 39 czy M97 w LRGB z dużą ilością zebranego materiału na pewno wyglądają fantastycznie, z morzem drobnicy w tle.  Mam dużo H i O każdej z nich i jeżeli zdarzą się ciemna bezksieżycowe noce to w najbliższych sezonach na pewno to zrobię i postaram się połączyć oba materiały.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałeś mi, że nie wrzuciłem tutaj tutoriala do tej "opcji nuklearnej" naprawy tła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.