Skocz do zawartości

Irys Ngc7023


Afur

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, astrocola napisał(a):

24h z filtrem Tri-Band? focenie Irysa z takim filtrem nie ma sensu

 

edit: ale i tak zdjecie ladnie wyglada 

Dlaczego?  przecież to filtr RGB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Afur napisał(a):

Dlaczego?  przecież to filtr RGB

Tracisz ogromną ilość sygnału i nie możesz wyciągnąć pyłów.  Używałbym tego filtra tylko do mgławic emisyjnych.

 

Ale i tak ładnie wyszło, jeden z fajniejszych Irysów w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, licho52 napisał(a):

Tracisz ogromną ilość sygnału i nie możesz wyciągnąć pyłów.  Używałbym tego filtra tylko do mgławic emisyjnych.

 

Ale i tak ładnie wyszło, jeden z fajniejszych Irysów w tym sezonie.

Dzięki :) do mgławic się nada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Afur napisał(a):

Do czego zatem Triband, coś czuję że wymiana Idas LPS d3 na Triband to był błąd :( 

 

Jeżeli wybierzesz kolejny cel pylowy w Cefeuszu czy coś podobnego to foć bez żadnego filtra, zyskasz ogromną ilość sygnału a od gradientów jest Graxpert.  Triband fajnie robi rzeczy typu Ameryka, Pelikan, Trąba słonia.  On wycina bodajże 70% sygnału z cełow pełnozakresowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Afur napisał(a):

Mam jeszcze dualband ALP-T, jak łączyć zatem te filtry? Czy Triband oddaje naturalne barwy gwiazd? Wydaje mi się że tak. 

Myślę że to sprawa uznaniowa w jakimś stopniu ale z ALP-T będzie bardzo kontrastowe i syntetyczne "HOO" a Tri-band złapie więcej linii emisyjnych - przez co obraz może bardzie wydawać się naturalny mieć i lepszy kolor gwiazd.

 

ALP-T wymaga więcej specyficznej obróbki narrowbandowej a Tri-band to taki one-shot, rozciągasz odszumiasz i jedziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, licho52 napisał(a):

 

Jeżeli wybierzesz kolejny cel pylowy w Cefeuszu czy coś podobnego to foć bez żadnego filtra, zyskasz ogromną ilość sygnału a od gradientów jest Graxpert.  Triband fajnie robi rzeczy typu Ameryka, Pelikan, Trąba słonia.  On wycina bodajże 70% sygnału z cełow pełnozakresowych.

Co najwyżej ogromna ilość sygnału LP. To z spod nieba B6 jak autor wspomniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Afur

Zrób prosty test sprawdzający czy w Twoim wypadku warto korzystać z Tribanda: zbierz w tych samych warunkach po kilka klatek z filtrem i bez. Zestakuj je osobno, po czym staki rozciągnij do tego samego poziomu jasności (LinearFit w Pixie) i obejrzyj gdzie będzie więcej szumu. Im lepsze niebo, tym mniejszy sens z użycia Tribanda w obrazowaniu pyłów.

 

A ogólnie do pyłów to najważniejsze, by mieć kamerę mono. Filtry wbudowane w matryce kamer OSC są filtrami absorpcyjnymi o raczej słabych transmitancjach - to dlatego producenci podają jedynie "relative response" zamiast uczciwej transmitancji.

 

228bdb512b1405e9e24a5349951fa748-1.jpg

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię ale spodziewam się jak wyjdzie test. 3km na północ od mnie jest fabryka Fiata i jej wielki oświetlony jak stadion parking na nowe samochody, właśnie tam gdzie jest irys :( Łuna jak na kole podbiegunowym! Jedyne wyjście na „pyły” to wyjazd pod ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera mono nie jest niezbędna, ja palę pyły kolorową. Znacznie ważniejsze jest ciemne niebo. Mono rejestruje sygnał ok. 2x szybciej, jeśli L=R+G+B, przy założeniu, że OSC uzyskuje 33% wydajności kamery mono. Bez luminancji nie ma żadnego zysku. Na koniec dnia i tak liczy się wyłącznie efekt uzyskany na focie, a nie techniczne niuanse, które i tak wielu zupełnie nie interesują.

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tex88 napisał(a):

no nie wiem, Irys z 2600mc 30x300s

V2.jpg

 

Wiadomo, że wszystko się da zrobić, tyle że znacznie wyższym kosztem czasu na to poświęconego. W tym momencie mam obie wersje Asi2600: mono i kolor. Widzę dużą przewagę tej pierwszej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.