Skocz do zawartości
  • 1

Jaki pierwszy teleskop do 500-600 zl ?


domel1410

Pytanie

Dzień dobry kupiłem sobie  pierwszy teleskop na początek o taki   https://allegro.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-luneta-akcesoria-f30070-13300988918     

Mysle sobie na poczatek pooglądam sobie ksieżyc i planety może .

Tak sobie myślalem na początek pasji astronomicznej skusiła mnie niska cena i to powieksznie max 150x ( rzekome)  i małe kompaktowe rozmiary  matko co to za badziew.

Tubus niby z aluminium ale lunetki z plastiku .

Sa dwie dodatkowe lunetki na jednej jest powiekszenie rzekomo 30x a na drukiej rzekomo 150x .

Te przeguby tzn gwinty z plastiku to ma same takie   luzy klekoce rusza sie zero stabilności . Nie ma absolutnie szans na jakaś stabilną oś optyczna  instrumentu.

Przy pierwszej lunetce tej niby do 30X  jeszcze coś tam było widać ale przy tej drugiej zero widzialności wszystko rozmyte, taki badziew.Absolutnie nie da sie uzyskać żadnego powiekszenia 150 X na tym badziewiu.

Nie wiem oddam go na olx  na darmo albo za 20 zl

 

Może ktoś polecić jakiś niedrogi teleskop do 500-600  ale jakoś porządniej wykonany  stabilny  zeby było powiekszenie 150-200 razy  zeby sobie mozna było na początek coś pooglądać ? bedę wdzięczny za komentarze pozdrawiam

 

Edytowane przez domel1410
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Zmniejszajac swiatlosile (np. przyslaniajac 90/900 do 70/900) zmniejszasz aberracje i obraz jest bardziej ostry, chociaz ciemniejszy i  z mniejszą rozdzielczoscia.

Kwestia wyposrodkowania tych trzech elementów (aberracje, jasnośc, rozdzielczosc).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

P.S. Spojrzałem na ten teleskop, to faktycznie badziew. Jeśli można ja bym zwrócił. Jeśli nie to spróbuj, ale ten statyw nie wróży nic dobrego. Przy większym powiększeniu będzie się trząsł jak galareta. Za 500zł to jeszcze coś można kupić ale za 150zł to już kasa w błoto poszła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
4 godziny temu, domel1410 napisał(a):

A czy moze sie ktoś wypowiedzieć na temat tego teleskopu co kupiłem ?

Szkoda oczu na obserwacje przez niego i czasu na majsterkowanie. Zwrot do 21 dni to najlepszy pomysł, zwłaszcza darmowy z opcją Smart.

 

EDIT: jest darmowa możliwość zwrotu nawet bez Smarta, żal nie skorzystać.

Edytowane przez dj_
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

O masz Ci, nie spodziewałem się, że ta Synta tak niedrogo stoi. Jeśli Celestron nie jest jakoś lepszy optycznie od SW, to ten ma choć nieco lepiej dobrane akcesoria.

4 mm okular i 3x barlow w takim teleskopie? Ojjj, kogoś tęgo poniosło, no, ale zawsze 525x magnifikejszyn się na pudełku nadrukuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

kilka tygodni temu byłem w Holandii i znalazłem ETX-70 za 85 ojro kompletny teleskop z GOTO, okularami, statywem i zasilaczem

może nie jest to szczyt techniki ale proponowałbym polowanie na takie właśnie okazje jeśli budżet nie pozwala na zakup czegoś lepszego

 

etx70.jpg.c79859323c2e6dbd28fc53984f620e02.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, domel1410 napisał(a):

Może ktoś polecić jakiś niedrogi teleskop do 500-600  ale jakoś porządniej wykonany  stabilny  zeby było powiekszenie 150-200 razy  zeby sobie mozna było na początek coś pooglądać ?

Jak uda Ci się kupić w tej cenie coś w miarę stabilnego, to maksymalne powiększenia będą oscylowały między 70 a 90 razy. 200x to ja używam jako rozsądnie użyteczny max w Dobsonie 8".

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poszukaj na OLX używanego refraktora 90/900 na montażu AZ3. Czasem się trafia za mniej niż 500zł. Tu jest droższy, ale warto polować na okazję.  https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-sk-909-az3-CID767-ID100Bl1.html

Do Księżyca jest dobry, Saturna i Jowisza też sobie obejrzysz (jak będą widoczne).

Edytowane przez Frosch
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tych pieniądzach to moim zdaniem refraktor na montażu azymutalnym, ja bym szukał używki, podaję linki:

1. https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-sk-909-az3-CID767-ID100Bl1.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=7

albo nowy

2. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=3128

3. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=5260

 

Te teleskopy to głownie Księżyc, Słońce, planety, gromady. Do galaktyk czy mgławic potrzeba by czegoś większego. Ale na początek coś się tam da zobaczyć i mogą sprawić naprawdę radość. Trzeba mieć w tyle głowy, że za te pieniądze są to teleskopy raczej dosyć słabiutkie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli jesteś w stanie dołożyć teraz, albo odczekać nieco czasu i trochę dozbierać, możesz zainteresować się tego typu ofertami:

 

https://www.olx.pl/d/oferta/sky-watcher-teleskop-n-150-750-explorer-150p-eq3-2-CID767-IDXCgqZ.html
https://www.olx.pl/d/oferta/sky-watcher-dobson-6-CID767-ID105g7l.html?isPreviewActive=1&sliderIndex=0

 

warte uwagi są też ich odpowiedniki od GSO (Guan Sheng Optical)

 

Tu uwaga: unikaj newtonów (mimo często atrakcyjnej ceny) z plastikowymi wyciągami okularowymi, to jest źródło frustracji, kiedy taki badziew kiwa się podczas pracy i utrudnia złapanie ostrości, tu masz w miarę już przyzwoite Crayfordy. Jeden i drugi teleskop w zależności od użytego okularu spokojnie pozwoli Ci wejść na oczekiwane przez Ciebie powiększenia, oraz obejrzeć coś w szerszym kontekście, ten na montażu Dobsona o ogniskowej 1200 mm będzie też mniej wymagający pod kątem okularów.

Edytowane przez Lootzek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mialem dokladnie taki teleskop jak w linku ponizej (70/900) i na Księzycu wyciagal 180x. Trzeba tylko miec okular ortho 5mm.

Z internetu wiem , ze tyle osuagaja tez SkyWatchery 70/900.

https://teleskopy.pl/Luneta-astronomiczna-teleskop-Bresser-Lyra-70/900-EQ-Sky-teleskopy-153.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Piotrek K napisał(a):

...a jeśli ma być nowy to celuj w tej cenie w 70/700, lub 70/900 marek np. Celestron, SkyWatcher,

Mam refraktor 70/900 marki Spinor Optics (chyba ta sama fabryka robiła co Sky Watchery) i muszę przyznać, że daje bardzo przyzwoite obrazy. Jak ktoś szuka na początek coś do Księżyca, zobaczenia pierścienia Saturna, Jowisza (nie mówię o doszukiwaniu się struktur w pasach), a nie chce wydawać majątku, to byłby to całkiem fajny sprzęt. Niestety, minusem jest to, że w zestawie jest montaż paralaktyczny (i to kiepski EQ1 - ja akurat potrzebowałem samej tuby, mam montaż azymutalny, więc oryginalnego montażu się pozbyłem), no i plastikowy, choć nie najgorszy wyciąg (Sky Watcher 90/900 ma metalowy).

Edytowane przez Frosch
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Celestron AstroMaster 70/900 jest też ok i ma fajny stalowy statyw, choć głowica jest taka sobie (da się to obejść, ale to osobny temat). Okulary z zestawu też powyżej średniej w porównaniu z innymi "kitowcami".

Edytowane przez Piotrek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Niebieski napisał(a):

Tym 90/900 z okularem 6 mm wyciągniesz te 150x ale nie polecam. No chyba że jakiś lepszy okular i dobre warunki. Lepiej i przyjemniej będzie okular 9 mm i 100x. 

Na Księżycu z Vixen SLV 6mm czasem było dobrze, ale do Jowisza czy Saturna już nie (obraz rozmyty). Trochę lepiej było przy zmniejszeniu apertury (przy wyciągniętym małym deklu w osłonie obiektywu).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Raczej nie jest potrzebny vixen slv. No chyba ze chcesz miec duże odsuniecie oka od okularu. W 5mm ortho prawie dotykasz okiem soczewki, niwktorzy lubia tak wklejac oko w okular (w tym i ja) , ale inni nie cierpią.

W ostatecznosci mozesz zrezygnowac z superpowiekszen 180x (superpowiekszenie jak na ten teleskop) i kupic tanszy okular ortho 6mm BCO. Bedziesz mial, jak latwo obliczyc 150x powiekszenia. I takie powiekszenie bedzie nawet bezpieczniejsze na seeing i ewentualne niedoróby optyki teleskopu.

Przyda sie jeszcze jakis 12mm i 25mm, ale te moga byc dolaczone do teleskopu. 9mm lub 10mm tez sie przyda. Te juz moga byc Plossle ( np. Vixena) albo nawet jakies Kellnery ( w metalowej obudowie).

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Można zastosować okular 3mm i "wyciągnąć" 300x :) Chciałem dołączyć się do żartów jakie koledzy piszą, a co ;)

Nie mozna. Bo przy 180x jest juz ciemnawo na Ksiezycu, ale jeszcze wciąz w miare komfortowo jasno. No i oczywiscie ostro! Wiecej ten teleskop raczej nie wytrzyma.

Spróbuj. Wydasz tylko kilka stówek a przygoda życia w formie opadu szczeki na takie powiekszenie z tak malego teleskopu gwarantowana. Moze nawet  wyrzucusz swoj obecy teleskop do kosza :] ;)

 

Mozna poczytac o 70/900 - tu w wydaniu Vixena, ale to klon SkyWatchera (albo na odwrót), wiec praktycznie to ssmo.

http://scopeviews.co.uk/VixenA70LF.htm

cytat z linku

 

"Księżyc

Zgodnie z oczekiwaniami nie ma tu żadnej aberracji chromatycznej, o której warto wspomnieć, a Księżyc wygląda fantastycznie. Ten plossl o średnicy 6,3 mm wydaje się szaloną mocą jak na lunetę dla początkujących, ale A70 sobie z tym radzi i zapewnia wspaniałe widoki Księżyca."

 

No wiec tak ze tego... mozna sie śmiac albo kupic taki teleskop i podziwiac piękne obrazy.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, JSC napisał(a):

"Księżyc

Zgodnie z oczekiwaniami nie ma tu żadnej aberracji chromatycznej, o której warto wspomnieć, a Księżyc wygląda fantastycznie

 

 

Miałem dwie sztuki 90/900, dwóch różnych producentów - różniły się jakością optyczną. Po przysłonięciu do 70mm - jeden miał dekielek z dziurką - obraz się poprawiał i można było te 60x używać. I to tyle. Dodatkowe 100x to bajki z mchu i paproci. Chyba, że to ja mam świra i widzę wszędzie nieostry obraz z aberracja chromatyczną ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.