Skocz do zawartości

Saturn 2024


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dziś w nocy podziałałem wizualnie, jak na miasto atmosfera była bardzo stabilna, pozwoliła na użycie pow. około 360x! 

Natomiast muszę powiedzieć, że widzę sporą różnicę między tanimi korektorami dyspersji (ZWO / Omegon i inne) a korektorem klasy premium, jak ten, którego ostatnio - być może jako pierwszy i jedyny w Polsce - mam "zaszczyt" używać.

 

http://greatstar.de/adk.html

 

Dostrzeżenie Szczeliny Cassiniego chyba przez dwa najbliższe sezony odpada, sztuką jest zobaczyć gap między globem Saturna i pierścieniami.

Dziś, o ile pogoda wytrzyma, ten sam zestaw (9.25 na AM5) będzie użyty astrofotograficznie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Ja dziś w nocy podziałałem wizualnie, jak na miasto atmosfera była bardzo stabilna, pozwoliła na użycie pow. około 360x! 

Natomiast muszę powiedzieć, że widzę sporą różnicę między tanimi korektorami dyspersji (ZWO / Omegon i inne) a korektorem klasy premium, jak ten, którego ostatnio - być może jako pierwszy i jedyny w Polsce - mam "zaszczyt" używać.

 

http://greatstar.de/adk.html

 

Dostrzeżenie Szczeliny Cassiniego chyba przez dwa najbliższe sezony odpada, sztuką jest zobaczyć gap między globem Saturna i pierścieniami.

Dziś, o ile pogoda wytrzyma, ten sam zestaw (9.25 na AM5) będzie użyty astrofotograficznie.

Też wczoraj działałem wizualnie , u mnie również  był nie najgorszy seeing, choć zmienny, w swym lepszym okresie pozwalał na stosowanie powiększeń 180-200 , mak 150 bco 10 oraz UO 9 mm, resztę czasu Fuijama 12,5 była optymalną, o Cassinim nie ma mowy, widać to resztkowe pochylenie pierścienia, za rok będzie odchylony równie minimalnie ale w drugą stronę.

Dziś prawdopodobnie pogoda również pozwoli coś podziałać i tym razem ruszę w teren , może będzie lepiej niż w przydomowym ogródku w mieście.

W każdym razie na takim bez rybiu białych nocy fajnie było wreszcie wyjść z teleskopem. Świt dodatkówo obdarzył sreberkami , warto było.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze mój z czwartkowego poranka (18.07.2024).

LX200 + ASI178MM (L) + ASI120MC (kolor)

AS3 + Registax6 + PS

 

Z księżycami f=2000mm (księżyce osobno z dłuższym czasem)

image.jpeg.5a03b67258d97b932cddb1457b1bc570.jpeg

 

i sama planeta f=4000mm

image.jpeg.c2dc5ea7f6dfb0db88ed9cf2aaa793f8.jpeg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mareg napisał(a):

Z drugiej strony, czy prawdziwe planetarny sprzęt może mieć większą światłosiłę ?

Bardzo duży odsetek apochromatów klasy premium jest f/7-f/8.

Ale wystarczy dać między optykę i GreatStara taki Barlow i już wszystko gra:

https://www.apm-telescopes.net/de/apm-tmb-design-18-x-ed-barlow

 

Może dziś wizualnie sprawdzę tego GreatStar z apochromatem TEC (f/7) z Barlowem i bez. Podzielę się wrażeniami.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Ja dziś w nocy podziałałem wizualnie, jak na miasto atmosfera była bardzo stabilna, pozwoliła na użycie pow. około 360x! 

Natomiast muszę powiedzieć, że widzę sporą różnicę między tanimi korektorami dyspersji (ZWO / Omegon i inne) a korektorem klasy premium, jak ten, którego ostatnio - być może jako pierwszy i jedyny w Polsce - mam "zaszczyt" używać.

 

http://greatstar.de/adk.html

 

Dostrzeżenie Szczeliny Cassiniego chyba przez dwa najbliższe sezony odpada, sztuką jest zobaczyć gap między globem Saturna i pierścieniami.

Dziś, o ile pogoda wytrzyma, ten sam zestaw (9.25 na AM5) będzie użyty astrofotograficznie.

Wczoraj, a tak naprawdę dzisiaj pomiędzy 2 a 3 godziną. Obserwacje na szybko .Pomimo braku czasu i zmęczenia.

Zazwyczaj takie obserwacje są niesamowite i tak było tym razem :)  Takahashi FS102, okulary Ortho Takahashi i TPL, 9 i 6 mm.

Niesamowite wrażenia pomimo ustawienia bokiem pierścieni. Cień na pierścieniach w takim ustawieniu nie pamiętam, żebym go widział.

Zakładanie się przedniej części na tą dalszą pierścieni i właśnie zobaczyłem przerwę Cassiniego.

Trudno mi samemu uwierzyć, że widziałem niejednorodności w pasach, czyli sąsiadujące paseczki. 

Jednym słowem warto, spojrzeć na Saturna, jest już dość wysoko.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy w tym sezonie Saturn, Takahashi FC100DF, ASI462MC, Baader Q2,25x. AS3: 20% z 2000 klatek, AstroSurface: Levels, W-Balance, Align RGB, Wavelets, CleanColor, HDR, NoiseSharp. 

image.png

Edytowane przez Witos
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.