Skocz do zawartości
  • 0

Podłączenie kamery


Kajojk

Pytanie

Siema

 

Mam taki wyciąg jak na zdjęciu. Pytanie jak podłączyć kamerę ASI2600MC do tego wyciągu? Czy za pomocą noska z gwintem czego bym nie chciał, druga opcja jest w środku focusera gwint może tak było by radę??

 

Pozdrawiam 

20240526_075139.jpg

20240526_075106.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ta część w którą wchodzi nosek jest odkręcana. Odkręcić i zastąpić przejściówką z odpowiednimi gwintami po obu stronach. Gotowce ciężko kupić i zwykle nie są jakiejś super jakości. Pozostaje zamawiać np. serwisastro.pl ale trzeba zwykle poczekać.

 

Ale, ale... ten wyciąg to straszne badziewie. Crayford z wykonaniem jak z garażu. To GSO tylko ze znaczkiem TS. Zimą to toto jest nie do ustawienia a o tym, żeby podniosło ze 3-4 kg (kamera, koło, kable itp) to nawet nie ma co marzyć. Nadaje się bardzo dobrze jako podstawka na ołówki na biurku. Prędzej czy później i tak do zastąpienia czymś sensownym. No to pytanie czy wywalać kilkaset zł na przejściówki czy nie lepiej kupić od razu docelowy i porządny wyciąg. 

 

 

EDIT: Ten gwint "w środku fokusera" może nie być gwintem. To może być tzw "gwint wyczerniający" czyli wytoczone karby bez żadnej normy gwintowej. Nic się w to nie wkręci. Podkreślam, że może tak być (najczęściej jest bo szybciej i taniej) ale może też się chińczykowi chciało nagwintować.  W sumie bez znaczenia bo gwint od tej odkręcanej części jest lepszy bo ma czołowy "opór" na końcu czyli będzie się dobrze (centrycznie i osiowo) układał w całości.

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Ta część w którą wchodzi nosek jest odkręcana. Odkręcić i zastąpić przejściówką z odpowiednimi gwintami po obu stronach. 

 

 

 

 

No niestety ta część gdzie wchodzi nosek jest nie odkręcana jest to monolit :(.

Jakiej produkcji wyciągi proponujecie? Bedzie kamera i szafa filtrowa i lekki focuser od Jolo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Złe podejście. 🙂 Najpierw wybierasz wyciąg a potem myślisz o fokuserze (napędzie).  Masz conajmniej dwa rozwiązania Astrojolo i DreamFokuser - oba PL.  Dobre wyciągi do foto mają napęd wbudowany. Nic nie trzeba dokupywać - czasami sterownik i tyle. 

 

Do czego to ma być? Do visuala i foto czy do foto? Dobre fokusery do foto w ogóle nie mają możliwości ostrzenia "ręcznego" tj. można to robić tylko poprzez silnik krokowy czyli tylko z pilota i komputera. Do wizuala "ręczne" pokrętło jest wskazane. Hybrydy obsługiwane palcami i z pilota zawsze są gorsze od ściśle dedykowanych do danego celu. 

 

Ten wyciąg co masz do wizuala się nada więc raczej celował bym w wyciąg ściśle do foto.  Raczej nie ma sensu modernizacja. Toto nigdy nie będzie się nadawało do foto bo to strasznie gówniana konstrukcja a wykonanie jeszcze gorsze. Wszelka modernizacje tego to takie "podcieranie d.... szkłem" 🙂 Szkoda kasy.

 

Co to za teleskop bo ze zdjęcia wygląda na RC 6 lub 8", może 10" w wersji tube (no truss) czyli RC-ek z wyciągiem przykręconym do łoża. Ciężkie w kolimacji. Do 6" czy 8" nie ma specjalnie sensu wstawiać wyciągu za duże pieniądze bo wyciąg z tych teleskopów mercedesa i tak nie zrobi. Chyba, że chcesz kupić wyciąg docelowy z myślą o zmiane teleskopu w przyszłości. 

 

No i budżet. Zakres cenowy jest spory.  od jakieś 1300-1500 do... kilkunastu k zł. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Złe podejście. 🙂 Najpierw wybierasz wyciąg a potem myślisz o fokuserze (napędzie).  Masz conajmniej dwa rozwiązania Astrojolo i DreamFokuser - oba PL.  Dobre wyciągi do foto mają napęd wbudowany. Nic nie trzeba dokupywać - czasami sterownik i tyle. 

 

Do czego to ma być? Do visuala i foto czy do foto? Dobre fokusery do foto w ogóle nie mają możliwości ostrzenia "ręcznego" tj. można to robić tylko poprzez silnik krokowy czyli tylko z pilota i komputera. Do wizuala "ręczne" pokrętło jest wskazane. Hybrydy obsługiwane palcami i z pilota zawsze są gorsze od ściśle dedykowanych do danego celu. 

 

Ten wyciąg co masz do wizuala się nada więc raczej celował bym w wyciąg ściśle do foto.  Raczej nie ma sensu modernizacja. Toto nigdy nie będzie się nadawało do foto bo to strasznie gówniana konstrukcja a wykonanie jeszcze gorsze. Wszelka modernizacje tego to takie "podcieranie d.... szkłem" 🙂 Szkoda kasy.

 

Co to za teleskop bo ze zdjęcia wygląda na RC 6 lub 8", może 10" w wersji tube (no truss) czyli RC-ek z wyciągiem przykręconym do łoża. Ciężkie w kolimacji. Do 6" czy 8" nie ma specjalnie sensu wstawiać wyciągu za duże pieniądze bo wyciąg z tych teleskopów mercedesa i tak nie zrobi. Chyba, że chcesz kupić wyciąg docelowy z myślą o zmiane teleskopu w przyszłości. 

 

No i budżet. Zakres cenowy jest spory.  od jakieś 1300-1500 do... kilkunastu k zł. 

Jest to klasyczny Cassegrain 8 cali od TS . Głównie będzie do wizuala ale od czasy do czasu ( czyli przy naszej Polskiej pogodzie wyjdzie 3 razy w roku :))chciałbym coś ustrzelić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Tayson napisał(a):

Wyciag Crawford moze nie pociagnac w pionie kola i kamery. 

Ja zawsze uzywalem typ R&P.

Koła nie będę mocować najwyżej szufladę filtrową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Tayson napisał(a):

Wyciag Crawford moze nie pociagnac w pionie kola i kamery. 

Ja zawsze uzywalem typ R&P.

 

🙂 TEN wyciąg. Z naciskiem na TEN. 🙂 Dobre Crayfordy spoko dają radę. Ten wyciąg (TEN) kosztuje pewnie ok 400 zł. Dobry Crayford z ośką z pyłem diamentowym ze cztery razy więcej. 🙂 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

🙂 TEN wyciąg. Z naciskiem na TEN. 🙂 Dobre Crayfordy spoko dają radę. Ten wyciąg (TEN) kosztuje pewnie ok 400 zł. Dobry Crayford z ośką z pyłem diamentowym ze cztery razy więcej. 🙂 

 

 

 

Wieśku zdziwił byś się ile kosztuje ten wyciąg :)
https://www.astroshop.eu/focusers/ts-optics-focuser-monorail-m90x1-2-/p,57454

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Kajojk napisał(a):

Wieśku zdziwił byś się ile kosztuje ten wyciąg :)
https://www.astroshop.eu/focusers/ts-optics-focuser-monorail-m90x1-2-/p,57454

 

🙂 Robbery at the daylight 🙂 Za podstawkę do ołówków strasznie se liczą. (ten z linku jest chyba droższy bo ma odkręcaną tą złączkę co u Ciebie jest zaspawana)

 

W sensie budżetowym to albo zostań przy tym co masz - do wizuala w zupełności wystarczy albo jeden z dwóch wyciągów 

 

- Diamond Steeltrack Baadera (to jest Crayford ale dobrze zrobiony) https://deltaoptical.pl/wyciag-okularowy-baader-diamond-steeltrack-bds-sc-2

- Rack and Pinion od TS https://www.teleskop-express.de/en/telescope-accessories-5/focusers-adapters-motorfocus-296/focusers-and-micro-transmission-92/ts-optics-2-rack-and-pinion-rap-focuser-with-sc-connection-7265

 

linki są przykładowe żeby pokazać o co chodzi. Z tych dwóch ja bym wybrał Diamond Steeltrack (mam do Newtona) bo ma genialną kulturę pracy i zerowy backlash plus rewelacyjne możliwości regulacji tiltu. Rack & Pinion jest nieco tańszy, całkiem solidny (miałem do RC 8") ale jest o klasę niżej od Steeltracka no i ma backlash jak każdy rack & pinion no i wymaga osobnego tiltera a ten przy tych średnicach do tanich nie należy.

 

Do obydwu pasuje DreamFocuser (w nowej wersji mini) z wifi i wszystkimi możliwymi bajerami. To razem wyjdzie ok 2300 - 2500 zł. Kolejna alternatywa to TomFoc3 od Astroserwis.pl ale to fokuser dedykowany do foto bez możliwości kręcenia palcami za to już z silnikiem krokowym. Zaletą TomFoc jest, że złączki masz "na życzenie" w obu wersjach "sklepowych" i tak trzeba złączki dorobić lub kupić. 

 

Jak to mówią - wybór należy do Ciebie 🙂 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wyciąg w cassegrainie od GSO nie jest zły, trzyma u mnie kilka kilo sprzętu z przyzwoitym rezultatem. Jeśli potrzebujesz czasem zrobić jakieś zdjęcie, a tak to wizual, to zbędnym jest szarpanie się ze skręcaniem sprzętu na gwinty, a już tym bardziej wydawanie 1.5k na steeltracka. Do foto użyj zwykłej złączki 2" i powinno być dostatecznie sztywno. Zwłaszcza że chcesz mieć tylko kamerkę z szufladą filtrową.

 

Przy większych mrozach sprawdzaj docisk do szyny, bo lubi się luzować, i to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, tex88 napisał(a):

Dobrze by było gdybyś podawał szczegółowe informacje na samym początku. Ludzie się produkują, a ty preferujesz wizual i rzadziej astrofoto

Rozumiem że jak byś wiedział że bardziej wizual od foto to byś zaproponował inne rozwiązanie??? Foto uwielbiam ale dobrze wiesz że pogoda u nas w Polsce jak na lekarstwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Bez przesady. Regularnie od 18 lat robię po 21-25 prac, niektóre po kilkadziesiąt godzin naświetlania. No chyba że musisz mieć ciepło, blisko do łóżka i najlepiej w wakacje.

 

No to tylko pogratuluje.  Ja niestety mam pracę że od poniedziałku do piątku jestem poza domem. Mam tylko 2 noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę oraz oczywiście święta jak wypadną podrodze. Co by nie patrzeć mało czasu na hobby które jest zajefajne. Jak dorobię się własnej automatycznej budki to będzie więcej czasu na hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, Tayson napisał(a):

Bawilem sie wyciagiem z pierwszego posta. Niemniej jednak najlpesze co spotkało ten wyciag, to wymiana na R&P.

Moze przy lekkim sprzecie jednak da radę. Potrzeba testow. Trzymam kciuki! 

 

05-wyc1.jpg

Najgorsze w tym moim wyciągu że nie można odkręcić tego dynksa i zastąpić normalnym gwintem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Kajojk napisał(a):

Najgorsze w tym moim wyciągu że nie można odkręcić tego dynksa i zastąpić normalnym gwintem.

Tego dynksa nie ma, to co widzisz na zdjęciu od Tysona jest efektem pracy tokarza.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.05.2024 o 18:54, Tayson napisał(a):

Bawilem sie wyciagiem z pierwszego posta. Niemniej jednak najlpesze co spotkało ten wyciag, to wymiana na R&P.

Moze przy lekkim sprzecie jednak da radę. Potrzeba testow. Trzymam kciuki! 

 

05-wyc1.jpg

Cześć

 

Sprzedałeś już ten wyciąg? Czy może jest do sprzedania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.