Skocz do zawartości

GSO RC vs Cassegrain


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam czy by na jesień nie zainwestować w tubę do planet i nie tylko (może spektroskopia, małe DSy może) i mam dwie opcje: GSO RC 10-12" lub GSO Cassegrain 10". GSO miało problem z baflami w RC i pytanie na ile te tuby są niezawodne/gotowe do użytku bez kombinowania? Ktoś używał, poleca?

 

GSO ma niby też mieć większe Cassegrainy (w TS niebawem) a SkyWatcher od dawna  testuje subaperturowego maka tyle że wciąż cisza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@riklaunim tak z ciekawości - a Ty sprzedałeś w końcu tego swojego dużego DK?

 

A w temacie: stricte do planet lepszy będzie CC, bo mniejsza obstrukcja i łatwiejsza kolimacja ze względu na mniejszą światłosiłę, za to RC będzie trochę bardziej uniwersalny z powodu większej światłosiły, ale kosztem większej obstrukcji. Miałem CC8 i w sumie trochę żałuję, że sprzedałem, robił robotę, ale chciałbym większy kaliber. GSO ma też 10" i 12" CC, ale tylko w konstrukcji kratownicowej, a te ichnie kratownice są wielgachne (dlatego ja poważnie myślę o 10" RC, bo jest dostępny jako tuba i dzięki temu gabarytowo sporo mniejszy, a na tym mi zależy) - dwunastka będzie pewnie podobnej średnicy co twój DK, tylko trochę krótsza.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

@riklaunim tak z ciekawości - a Ty sprzedałeś w końcu tego swojego dużego DK?

 

Tak poszedł.

 

teleskopy.pl mają GSO na stanie i chyba w dobrych cenach - 10" Cass kratownica i 12" RC tuba i tak właśnie się zastanawiam. Apertura robi swoje. Teleskop-Express listuje Cass 12 jako dostępny niebawem ale cena nie porywa... Cass wychodzi drożej od RC :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

...dlatego ja poważnie myślę o 10" RC, bo jest dostępny jako tuba i dzięki temu gabarytowo sporo mniejszy,...

RC w wersji tuba ma wyciąg na łożu LG. Bardzo upierdliwe w kolimacji.  To chyba na granicy sensownej sztywności bo ta tuba choć "zamknięta" z obu stron szynami Losmandy jakoś nadzwyczajnie sztywna nie jest.  Przy takiej wątpliwej sztywności przewożenie tego autem to kolimacja od nowa jak w banku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej trudno będzie znaleźć nowy sprzęt taniej, niż mają Teleskopy. W Niemczech ceny są niemieckie niestety... Ale w Teleskopach w sumie też jest, tylko niedostępny i bez zdjęć:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5751

więc może za jakiś czas będzie do kupienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał wybierać, to RC12". Bardziej uniwersalny, mgławice planetarne tym oblecisz. Tylko uważaj, żeby wziąć drugą wersję, która ma śruby kolimacyjne LG niezależne od wyciągu. Zbierzesz sobie więcej klatek, wystackujesz z drizzlem, wyostrzysz algorytmami i będzie. To nie sprzęt do wizuala więc nie ma co się tak trząść nad tą obstrukcją. Problem ze światłem bocznym jest na większych matrycach, rozwiązuje się to prostym wydrukiem 3D. CC10 to już będzie sprzęt planetarny. Z wersją 8" jeszcze można lecieć DSy z powodzeniem, choć nie jest to zastosowanie pierwszego rzędu tej tuby i raczej graniczna ogniskowa, przy której można znaleźć gwiazdy do guidowania.

 

Planuję wymienić swojego CC8" na większego RCka to możemy się zamienić :D jakby co, to CC8 trzyma kolimację jak skała, nawet transport przeżyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po Astrobinie to mniej niż 16" nie ma sensu, dopiero od tej apertury zaczynają się prawdziwe Jowisze. Tylko ten seeing u nas, przez ostatnie lata na forum brak postępów w detalu planet, poprzedni sezon to bida niemożliwa była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wystarczyłaby apertura 10", to może jednak Newton? Rozmiarowo chyba podobnie do CC (mój SW ma 110 cm długości bez dekla, Jowisz wychodzi interesująco), uniwersalniejsza światłosiła, zawsze możesz sobie przebudować na trussa/dokupić tubę karbonową w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lkosz napisał(a):

Gdybym miał wybierać, to RC12". Bardziej uniwersalny, mgławice planetarne tym oblecisz. Tylko uważaj, żeby wziąć drugą wersję, która ma śruby kolimacyjne LG niezależne od wyciągu. Zbierzesz sobie więcej klatek, wystackujesz z drizzlem, wyostrzysz algorytmami i będzie. To nie sprzęt do wizuala więc nie ma co się tak trząść nad tą obstrukcją. Problem ze światłem bocznym jest na większych matrycach, rozwiązuje się to prostym wydrukiem 3D. CC10 to już będzie sprzęt planetarny. Z wersją 8" jeszcze można lecieć DSy z powodzeniem, choć nie jest to zastosowanie pierwszego rzędu tej tuby i raczej graniczna ogniskowa, przy której można znaleźć gwiazdy do guidowania.

 

Planuję wymienić swojego CC8" na większego RCka to możemy się zamienić :D jakby co, to CC8 trzyma kolimację jak skała, nawet transport przeżyła.

 Mam akurat RC 8 z OAG-L za chwilę dostanę ZWO 174 mm mini, ponieważ przy ZWO 120 mini faktycznie, czasem trudno znaleźć odpowiednią gwiazdkę do guidingu.  Ciekaw jestem, jaki będzie efekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, licho52 napisał(a):

"Niestety nie udało mi się wydobyć detalu z powodu skromnej apertury 400mm" - cytat z Astrobina z wczoraj.

Gdy umiejętności wykorzystania sprzętu nie starcza trzeba się jakoś usprawiedliwić :D 

 

Taki przykład :)Detal pasma M102

Mameja z 56 cm https://www.astrobin.com/741viz/

Trochę lepiej z 60 cm https://www.astrobin.com/u7bg41/

Ładny detal z 32cm http://indexhamal.pl/astrofotografia/galaxies/M102.htm

jednak jest pewna granica, 20cm obiektywem takiego rezultatu nie uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

No raczej trudno będzie znaleźć nowy sprzęt taniej, niż mają Teleskopy. W Niemczech ceny są niemieckie niestety... Ale w Teleskopach w sumie też jest, tylko niedostępny i bez zdjęć:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5751

więc może za jakiś czas będzie do kupienia.

image.jpeg.aef44e03bcb0c21a5e3107e06f3d29d0.jpeg

 

Że to ?? 🤯

W niemcach za 3999€, przy obecnym kursie nie jest źle tym bardziej, że w PL niedostępne - zawsze można porozmawiać ze sklepem i się potargować.

 

 

Edit: Teraz zobaczyłem, że dostępne od końca lipca

 

 

 

Edit 2: Na niemieckim forum jest 14stka na sprzedaż 😕  4500€ inkl. CCD STL

image.thumb.jpeg.db1175896b751441cb24b51c0d694819.jpeg

 

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.