Skocz do zawartości

ASI 2600MC DUO - pierwsze wrażenia, pierwsza fota


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem nie jest najgorzej jak na pierwsze światła z tej kamerki - jak rozumiem Piotrze bez żadnego filtra robiłeś?

Ja tą samą kamerką ale z L-Extreme naświetlałem Veila po 300 sekund, ale mam za mało klatek jeszcze by stackować... za krótkie te noce..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jaro848 napisał(a):

Moim zdaniem nie jest najgorzej jak na pierwsze światła z tej kamerki - jak rozumiem Piotrze bez żadnego filtra robiłeś?

Ja tą samą kamerką ale z L-Extreme naświetlałem Veila po 300 sekund, ale mam za mało klatek jeszcze by stackować... za krótkie te noce..

 

Tak. robiłem bez filtra. Rozumiem zastosowanie filtra DUO pod zaświetlonym niebem. Ale czy jest sens używać filtra, gdy niebo jest przyzwoite? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Loki said:

 

Tak. robiłem bez filtra. Rozumiem zastosowanie filtra DUO pod zaświetlonym niebem. Ale czy jest sens używać filtra, gdy niebo jest przyzwoite? 

 

Jak LP niskie i księzyca nie ma to oprócz wydłużenia czasu naświetlania i poprawy kontrastu to może niekoniecznie, ale przynajmniej masz pewność że do sensora wpadną fotony o konkretnej długości fali... ale Twój Veil naprawdę ładny! :)

 

A ten dithering jak masz ustawiony? Co 1 klatkę czy więcej?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Loki napisał(a):

 

Tak. robiłem bez filtra. Rozumiem zastosowanie filtra DUO pod zaświetlonym niebem. Ale czy jest sens używać filtra, gdy niebo jest przyzwoite? 

Tak. Bardzo jest sens używać do mgławic "wodorowych i tlenowych". Jak założysz dualband to dopiero zobaczysz jakiego kopa daje już na pojedynczej klatce przy takich obiektach.

Ale oczywiście taki filtr "psuje kolorystycznie" gwiazdy.

Edytowane przez simarik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jaro848 napisał(a):

A ten dithering jak masz ustawiony? Co 1 klatkę czy więcej?

Na początku ustawiłem co trzy klatki, przesunięcie o 5px. Guider był w bin 2 więc 5 pikseli na guiderze to 10 na głównym.

Na koniec sesji zrobiłem 10 klatek po 10 sekund, takich roboczych, z guiderem ustawionym na przesunięcie 2 piksele i potem 5 pikseli i nie było żadnych problemów. Poprawnie wszystko poprzesuwał. Tak do końca nie wiem o co chodzi. Mam takie podejrzenie, że Asiair wysyła do montażu sygnał "wyłacz tracking" w przypadku Takahashi nie powinien tego robić i montaż durnieje. Ale to robocza teoria...

 

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Loki napisał(a):

Zachowuje się jak napalony młodzik, bo kilka godzin po dostawie kamerki, już była w terenie i szykowała się do focenia

 

Zdziwiłbym się gdyby było inaczej 😀 😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą korektę zrobiłem od ręki. Wczoraj przez pomyłkę wstawiłem jakiegoś gównianego, zmasakrowanego kompresją jpg-a. 

Podmieniłem na full size więc gdyby któryś z kolegów dopatrzy się jakichś błędów, to chętnie przyjmę krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój temat, to sobie mogę spamować :)

Od siebie dodam, że dla mnie nowością jest brunatne tło. To chyba efekt matrycy widzącej więcej niż aparat. Będę musiał popracować nad tym, bo mi się brunatny kolor czarnego nieba mało widzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optolong L-Pro wycina pasma które głównie odpowiada za zanieczyszczenie świtałem, pozostawiając szerszy zakres pasma światła widzialnego:

image.png.829191d43084a95e792622e00176aaf4.png

 

Z kolei L-Extreme wycina wszystko oprócz pasma dla Ha, O3 (po te 7nm)

 image.png.102b46d7b1ecfe25c9b7c20163c2c587.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może stacki nie są z 2600MC, ale obrazują co daje filtr duo.

Każdy po 3g. Pierwsze to zwykły uv/ir cut. Drugi to duoband ha+oiii. Obciąłem tylko histogram z lewej/prawej i skalibrowałem kolor.

image.thumb.jpeg.60f5235f2569b6f5d8e9a5811be42034.jpegimage.thumb.jpeg.52080247b3d2136e0641d8bb3115b12b.jpeg

Edytowane przez aleksyb
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Pomóżcie. Jestem w terenie. Próbuję rozkimnic cholerny histogram. Świece 300 sekund. Amelican. Jasny obiekt. A histogram ledwo się od lewej krawedzi odrywa. To po ile sekund mam świecić? Czy gain zwiększyć? Teraz jadę na 100...

Podpowiedzcie o co chodzi. Ja nauczony ze histogram na byc 1/3 od lewej krawedzi... A jest ledwo oderwany... Chyba bym musiał że 20 minut na gain 100 świecić żeby był jak w dslr radzą... 

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę nie  tak. A juz 1/3 od krawędzi np dla canona 6D to między bajki włożyć - nigdy tak ciemno nie zbierałem klatek.

 

Natomiast przy sprzęcie f4-f5 300 sec to bardzo dobra długość klatki ( ale może niech właściciele MC potwierdzą ) i nie robiłbym dłuższych na start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MaPa napisał(a):

To trochę nie  tak. A juz 1/3 od krawędzi np dla canona 6D to między bajki włożyć - nigdy tak ciemno nie zbierałem klatek

Serio? Ja zawsze tak zbierałem. Dobierałem czas tak żeby histogram mieć pi razy drzwi w połowie drogi między lewa krawedzia a połowa histogramu. W kamerce astro się tak nie da? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Loki napisał(a):

Ja nauczony ze histogram na byc 1/3 od lewej krawedzi... A jest ledwo oderwany...

 

Skąd taka nauka i nieuzasadniona chyba rozterka?

Poniżej przykład z mojego materiału L 150 x 120 s z filtrem Optolong L na galaktyce M63. Kamera ASI294MM, gain natywny 120, światłosiła f8. Obróbka w PIX.

 

Histogram stacka materiału liniowego (przed obróbką). Tak jak pewnie i u Ciebie jest "ledwo oderwany".

 

M63_stack_L.jpg.5db0f3864032230d35e7d3f4c356aee3.jpg

 

Histogram stacka po zastosowaniu STF (dość maksymalne wyciągnięcie histogramu) w celu ilustracyjnym. W praktyce prawie nigdy w obróbce aż takiego brute force'a nie stosuję.

 

M63_stack_L_STF.jpg.8a4ce779b1e0407ed7280c6b7a0a1aa3.jpg

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, diver napisał(a):

ateriału liniowego (przed obróbką). Tak

Histogram stacka zawsze taki jest. Pytanie jak wygląda histogram surowej jednej klatki. Zasada 1/3 która stosowałem w Canonie dotyczyl jednej surowej klatki. 

 

Poczytałem trochę i tendencja jest raczej w kierunku dużej liczby klatek krótkich. Dla mnie to mało intuicyjne. Szczególnie do ciemnych mgławic... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.