Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Cb capillatus z zaczątkami mammatusa, zdjęcie z przed 2 tygodni. Podstawa chmury przechodzi w potężne smugi opadów śniegu odbijające światło słoneczne:

 

DSC_0140.jpg

 

Kilka dni temu nad Dolnym Śląskiem przetaczały się ulewy. Samoloty na lotnisku we Wrocławiu w czasie podejścia do lądowania przebijały się przez rozmyte smugi opadów deszczu, zostawiając za sobą niezwykłe "szramy" na niebie. Jak pracuję tam 14 lat, to pierwszy raz widziałem coś takiego. Prawdopodobnie krople deszczu w śladzie aerodynamicznym samolotu łączyły się ze sobą i szybciej spadały na ziemię, co w połączeniu z perspektywą dało taki, a nie inny efekt.

Niestety byłem mocno zajęty i zrobiłem tylko jedno zdjęcie przez szybę, w dodatku niedoświetlone o -2EV i na wysokim ISO, bo nie miałem czasu na zmianę ustawień aparatu. Tylko tyle udało mi się z tego wyciągnąć:

 

DSC_0354.jpg

 

Na pocieszenie - tęcza :)

 

DSC_0361.JPG

 

I jeszcze z dzisiejszego ranka - cień rzucany przez cumulusa na warstwę inwersji:

 

DSC_0412.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dziś była piękna pogoda, po niebie przesuwały się tylko nieliczne Cu hum. W pewnym momencie zauważyłem dziwne zawirowania w górnych częściach tych chmur. Przypominało to trochę niestabilność K-H, jednak zazwyczaj pojawiała się tylko jedna ‘fala’. Zawirowania trwały 1-2 minuty, potem się rozpadały. Czy to mogła być niestabilność K-H, czy jednak są to zawirowania innego rodzaju?

 

post-4659-0-36168700-1402186509_thumb.gif post-4659-0-77596700-1402186534_thumb.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tęcza w pyle wodnym nad Wodospadem Wiktorii na granicy Zimbabwe i Zambii. Na pierwszym zdjęciu widoczny jest jakby uskok w tęczy, którego nie rozumiem:

 

DSC_1437.JPG DSC_1465.jpg DSC_1517.JPG

 

Intensywny miraż "jeziorny" nad drogą i miraż podniesiony nad wypełnionym wodą solniskiem Sowa Pan w Botswanie - odległy płaski przeg wygląda jak klif:

 

DSC_0305.JPG DSC_3336.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cirrocumulus stratiformis lacunosus z przed dwóch dni.

post-4659-0-24290700-1403263538_thumb.jpgpost-4659-0-57537800-1403263566_thumb.jpg

 

Pod słońcem zauważyłem także chmurkę o tęczowym zabarwieniu. Była kilkanaście stopni nad horyzontem, więc prawdopodobnie był to fragment 46-stopniowego halo lub fragment łuku okołohoryzontalnego. Niestety zanim złapałem za aparat pozostał już tylko zielonkawy odcień na chmurze, która na dodatek po chwili została zasłonięta przez niskie chmury.

post-4659-0-54745100-1403263578_thumb.jpg

 

 

I jeszcze z dziś ciekawe zjawisko, które wygląda jak krzyżujące się promienie przeciwzmierzchowe. Oczywiście jest to tylko złudzenie, promień przeciwzmierzchowy to ta wąska smuga skierowana w lewo, a te skierowane w prawo to odpowiednio oświetlone smugi opadowe.

post-4659-0-54867000-1403292448_thumb.jpg

Edytowane przez Robert_W
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.