Skocz do zawartości

Jowisz 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Animacja i najlepsza klatka. Może jeszcze będzie jedna animacja, ponieważ zrobiłem drugie podejście.

 

30 klatek, 100%.

Czas od 20.37.53 do 21.00.30.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7,XnView, PhotoScape.
1358a26b-9c3f-4616-ba2f-6a7b5d997ec7.gif

Jup_20150417_202235_pipp_g3_ap144_conv.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zaznaczę, że wczorajszy materiał był wyjątkowy pod względem jakości księżyców. Do tej pory nigdy nie miałem księżyców bez obwódek, smug, ogonków itp.

 

Fotka poniżej, to jedna z najlepszych klatek z powyższej animacji. Mocno wyostrzona i zmniejszona do 70%.

 

 

Jup_20150417_215840_pipp_g3_ap140_conv.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Registaxie5 albo Castratorze da się jakoś zaznaczyć przedział klatek w aviku do obróbki żeby ominąć część nagranego materiału? Ponieważ nie wiedziałem jak to zrobić kilka klatek ma takie paski po prawej stronie bo planeta kilka razy uciekła mi z kadru.

 

w Registax zaznacz ptaszkiem Frame list, a będziesz mógł wybrać ręcznie klatki do stackowania

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mały eksperyment, materiał z ostatniej sesji (środkowa część), Jeden z filmików był świetnej jakości

ale niestety tylko dla około 5 tys klatek (potem LW zdaje się się skończylo...), więc ciąłem materiał przed

procesowaniem graficznym.

 

To też mały test własny i przykład na to, że nie warto zmniejszać skali zdjęcia, wydaje mi się, że resampling w

granicach 150% "działa" w przypadku Jowisza najlepiej. Już bez zabawy z RGB.

 

 

jupitermiddlesession150415.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też mały test własny i przykład na to, że nie warto zmniejszać skali zdjęcia, wydaje mi się, że resampling w

granicach 150% "działa" w przypadku Jowisza najlepiej. Już bez zabawy z RGB.

 

Jeśli końcowe zdjęcie jest takiej jakości jak Twoje 100%, to nie ma sensu go zmniejszać i jest co powiększać. Zmniejszanie jest lekarstwem dla zdjęć ze słabych warunków, które tak naprawdę trzeba było od razu robić z mniejszą ogniskową. Tylko tego nie da się ustalić dokładnie w trakcie sesji i lepiej zebrać więcej i zmniejszyć, niż zmniejszyć i żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia są dokładnie tej samej jakości, różnice są wyłącznie w skalowaniu. Wydaje mi się, że w najmniejszej skali widać zwyczajnie najmniej. Co prawda przy przeskalowaniu w dół można jeszcze wyciągać jeszcze szczegóły bez generowania szumu ale to jest w pewnym sensie sztuczny zabieg.

 

Natomiast niezależnie od tego z jaką ogniskową działam sam materiał przeskalowuję do obróbki, po prostu deconvolwe działa lepiej w większych skalach, z reguły pracuję na stackach z resamplingiem 2-2,5x. Przynajmniej takie mam wrażenia z różnych prób z moim materiałem.

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdjęcie jest dobre to powiększanie pomaga w wyodrębnieniu wzrokiem detali. Jak jest słabe, to nie ma co wydobywać. Pomniejszając tuszujemy niedoskonałości :) W kamerze kolorowej z założenia jest niższa rozdzielczość, stąd rzadziej można powiększać efekt końcowy. Syty głodnego nie zrozumie ;)

 

Zaciekawiłeś mnie przeskalowywaniem do obróbki. Muszę to wypróbować. Ciekawy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz. Najpierw z ogniskowej 2350 mm. Mam też 22 aviki z ogniskowej 5875 mm. Ale znowu jest plaga cirrusa, więc nie wiem co z tego wyjdzie. Najgorsze są te długie chmury. Ciągną się i ciągną i akurat tam gdzie jest Jowisz.

 

 

 

 

Jup_20150420_204059_pipp_g3_ap19.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I animacja. Sądziłem, że będzie gorzej, patrząc jaki cirrus był.

 

22 klatki, 100% i 130%.

Czas od 20.33.12 do 21.07.51.

 

Celestron SCT 9.25, Orion Atlas EQ-G, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture 2.3, PIPP, AutoStakkert_2.5.1.7, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7,XnView, PhotoScape.
8b2373ee-e365-4c2b-ab40-e6f38f19098f.gif
7a768e81-d67d-4136-a2da-7770fcbf05c3.gif
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz.

 

Poniżej fotka z pierwszego avika (mam 104) i na zakończenie nagrywania z ogniskową 5875 mm, nagrałem jeden z ogniskowej 2350 mm.

Oraz na sam koniec zrobiłem test na kolimację. Seeing już całkiem siadł ale widać, że kolimacja jeszcze się trzyma. Test kolimacji zrobiony na ogniskowej 5875 mm.

Sat_20150421_201958_pipp_g3_ap132_conv.jpg

Jup_20150421_222751.jpg

Image4.jpg

Image6.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z materiałem tak szybko się nie obrobię, więc jeszcze jedna fotka z przypadkowego avika. Przez dwie godziny avikowania niebo było czyściutkie, ale seeing nie dopisał.

 

I jeszcze jedna sprawa. Miałem tak już dwa razy. Kiedy nakręciłem 64 aviki nagle pamięć RAM się zamula, i wszystko działa bardzo wolno. Kiedy w końcu uda się zrestartować FC wszystko jest ok. Z kamerką mono tak nie miałem. Czy to może być wina FC i duża ilość avików z kolorowej kamerki mu szkodzi? Pamięci laptop ma 2 GB, więc jest wystarczająca ilość. FC ma do dyspozycji 1 GB. W trakcie nagrywania pochłania tylko 250 MB.

Jup_20150421_204340_pipp_g3_ap133_conv.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja dzisiaj też fociłem Jowisza. Niestety seeing był fatalny, momentami obraz totalnie się rozmazywał a jak już było w miarę ok to Jowisz zmieniał kształt, jednym słowem wielka turbulencja. Przy okazji sprawdziłem ponownie kolimację i ją trochę poprawiłem. Obraz rozogniskowanej gwiazdy przy powiększeniu 388x oraz 855 wyglądały ok. Sprawdzałem również kolimację maską Duncana. "Ramiona" rozogniskowanej gwiazdki łączą się a następnie zjeżdżają się w jeden punkt tworząc 6 ramienną gwiazdkę. Co do prążków dyfrakcyjnych, o których mówił Andrzej to nie jestem na 100% pewien ze względu na "tańczącą gwiazdkę". Wychodzi na to, że kiepskie zdjęcia to wina badziewnego seeingu a nie kolimacji.

 

Jowisz z godziny 22:07. Nawet tego gniota nie podpisywałem bo wstyd :D. Jowisz bardzo szybko zmniejsza rozmiary kątowe, w porównaniu do sesji z 10 marca wyraźnie się zmniejszył.

Druga fotka to rozogniskowana gwiazdka przed ogniskiem, trzecia fotka za ogniskiem ( trochę za bardzo ją rozogniskowałem ale chyba widać, że wszystko jest centralnie. Kolejna 2 zdjęcia z dodanymi koncentrycznymi okręgami.

Jowisz1v2.jpg

kolimacja_przedogn.jpg

kolimacja_zaogn.jpg

kolimacja_przedogn2.jpg

kolimacja_zaogn2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.