Skocz do zawartości

Minimalistyczna obstrukcja w newtonie.


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam sie do malego projektu, a mianowicie wywalenia fabrycznego LW w newtonie 300/1500 i wymianę (z zachowaniem offsetu) na LW 56mm. Z moich obliczeń wynika, że takie lusterko powinno obsłużyć matrycę w asi 120mm bez cropowania obrazka. Sam jestem ciekaw czy spowoduje to jakiś znaczący skok w rozdzielczości. W zasadzie gdyby pominąć szerokość tubusa możnaby zejść do rozmiaru ok. 50mm, to byłby taki prawie mak...;) oczywiście teleskop wywali się winietowaniem na dłuższych szerokokątnych okularach w wizualu, ale ja generalnie myślę o maszynce do fotografii planetarnej i tylko do tego. Ktoś walczył z takim tematem? Popatrzcie na minimalistyczne obssesiony - wielkość LW, niski wyciag, wąska tuba - koncepcja jedna: minimalizowanie wpływu LW na kontrast i punktowość. Jest jeszcze szalony pomysł zastąpienia LW lusterkiem z diagonala ze sprawnością 99% i jakością p/w rzędu 1/12L...;)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lusterko od diagonala też mi chodziło po głowie w kwestiach planetarnych. Ale z "barlowem" TV po drodze. Tzn. tor optyczy taki: lustro główne, barlow, diagonal ( w zasadzie dowolnie mały...) , okular/matryca. Ma to sens?

 

P.S.

A mam doskonałej jakości LG 12,5", leży od lat w szufladzie....)

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

tu masz namiary na wysokiej jakość LW (nawet PV 1/30):

http://www.antaresoptics.com/SEMirrors.php

Zapewne OO UK też zrobi na zamówienie.

Pozdr

 

P.S. Zapewne wiesz, ale:

- jeżeli LW nie obsłuży całego stożka światła, to apertura będzie ścięta i projekt nie ma sensu;

- zmniejszenie LW zmniejszy wielkość krążka 100% iluminacji.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

tu masz namiary na wysokiej jakość LW (nawet PV 1/30):

http://www.antaresoptics.com/SEMirrors.php

Zapewne OO UK też zrobi na zamówienie.

Pozdr

 

P.S. Zapewne wiesz, ale:

- jeżeli LW nie obsłuży całego stożka światła, to apertura będzie ścięta i projekt nie ma sensu;

- zmniejszenie LW zmniejszy wielkość krążka 100% iluminacji.

 

Oczywiście, jednak w fabrycznych newtonach przyjmuje się obsługę szerokich okularów i pola rzędu 1-1,5st. Planety zajmują znacznie mniej miejsca :)

LW musi obsługiwać cały stożek ale na zasadzie właśnie minimum tej wielkości. Wielkość krążka jest istotna szczególnie dla szerszych okularów ale to ma

być zabawka wyłącznie do foto planet. Prawda jest taka, że co producent to inne podejście do tej kwestii. LW w GSO i SW przy niemal tych samych parametrach

LG różnią się czasami o kilkanaście milimetrów (mała oś oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lusterko od diagonala też mi chodziło po głowie w kwestiach planetarnych. Ale z "barlowem" TV po drodze. Tzn. tor optyczy taki: lustro główne, barlow, diagonal ( w zasadzie dowolnie mały...) , okular/matryca. Ma to sens?

 

P.S.

A mam doskonałej jakości LG 12,5", leży od lat w szufladzie....)

 

Tak się raczej nie da, zabraknie stożka do obsługi przez LW, musiałbyś chyba mieć okular 150mm...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Można by iść jeszcze dalej i wymontować płytkę kamerki z matrycą i zamontować ją do ramienia pająka, ale wtedy trzeba matrycę postawić do pionu -A- lub zamontować na niej mały pryzmat z OAG -B-

 

Zalety to brak LW i tycia obstrukcja, wady to konieczność skombinowania małego Barlowa ale o takiego nie trudno z obiektywów współczesnych zoomiastych kompaktów, oraz problem ciepła.

 

Obstrukcja.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajny pomysł Hamal, problem ciepła to można zrobić chłodzenie cieczą i po pająku rureczkami wyprowadzić ciepło do chłodnicy zewnętrznej - totalne zero wibracji, problem jest jeszcze w kondensacji na matrycy trzeba by to umieścić w małej szczelnej obudowie płaskiej i z tym wymiennikiem ciepła w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba usunięcia obstrukcji zazwyczaj kończy się w bardziej problematycznej konstrukcji. Jest to bez problemu do zrobienia, np. schiefspiegler http://www.vitastra.com czy inne TCT całkowicie pozbawione obstrukcji. Ich "wada" to konieczność kolimacji czegoś co ma 3 lub więcej luster.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umieszczanie w tamtym miejscu czegoś grzejącego lub chłodzącego może mieć niedobre skutki...

attachicon.gifThermal-plume-from-human-hand.jpg

Wiem Szuu

 

mi chodziło o to by odebrać całe ciepło cieczą przez taki specyficzny cold finger z weżownicą i ciecz chłodząca w środku wężyki poprowadzone cieńkie w pająku, a to wszystko do chłodnicy aluminiowej z wentylatorami na zewnątrz, albo przemysłowy cooler - coolery tego typu stosuje się w chłodzeniu tub laserowych w laserach co2 CNC, właśnie cieczą, i taką ciecz ( glikol polipropylenowy) możesz sobie wychłodzić do -20 nie ma sprawy i nie masz problemu z emisją ciepła z matrycy czy obudowy bo migusiem jest zabierane do cieczy a nastepnie wędruje do coolera ( cooler ma pompkę cieczy i mieli ją w koło i w koło chłodząc ) kwestia jest taka że na każdym z tych elementów będzie siadała rosa :( jak nic wężyki musiały by być izolowane od powietrza co zwiększa ich średnicę, cold finger z wężownicą również izolowany. ale to można rozwiazać odizolowując termicznie zaraz za wymiennikiem ciepła by nie chłodzić obudowy.

 

ale i tak jakaś tam obstrukcja jest bo tych częsci się narobi przy okazji trochę :( no i na pryzmacie są chyba większe straty światła niż dobre LW, chociaż tu by był uzysk światła na mniejszej obstrukcji, pytanie czy warty zabawy w taki projekt. Wersja A bardziej do mnie przemawia czyli bez pryzmatu, coś jak hyperstar do SCT

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło nie problem, wystarczy wszystko zamknąć w cienkiej folii z małym otworkiem ssącym powietrze z zewnątrz i wentylkiem do odsysania ciepłego wężykiem 2mm o cienkich ściankach, może być nawet rurka od antenki lub tym podobne. Folia się przyssie do elementów więc odstawać nie będzie.

Na początku jest zawsze ogólna koncepcja, potem zaczyna się eliminowanie przeciwności, wymyślanie problemów bez szukania środków zaradczych sprawia że stoimy w miejscu i nie rozwijamy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to to jest a ciepłem w SCT z Hyperstarem. Wprawdzie w SCT tuba jest zamknięta, a ciepło z detektora rozpraszane jest do otoczenia, to jakieś turbulencje na pewno są.

Pomysł z hyperstarem wart jest rozważenia. Można by zrobić pająk z przelotem (1,25", 2", gwintem T2) a na to jakiś wyciąg helikalny. Wielkość obstrukcji zależeć będzie tylko od rozmiarów kamery. Asi 120MM ma 62 mm średnicy, sporo, ale są mniejsze kamerki np. Starlight Xpress i QHY robą malutkie obudowy do swoich kamerek.

Albo jak proponuje HAMAL wstawić samą matrycę. Odpada problem sprawności LW. Tylko jak to kolimować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr przecież w Hyperstar nie ma problemu LW, można tak jak kombinujesz i wkręcić kamerkę jakąś wąską - po to robią w starlight takie rurkowate obudowy, a ciepło pewnie jest problememem u ludzi używających Hyperstara w SCT, cześć podpina chłodzenie cieczą bo niektóre kamery to oferują w standardzie , ale to są w sumie spore kamery jeśli chodzi o średnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to to jest a ciepłem w SCT z Hyperstarem. Wprawdzie w SCT tuba jest zamknięta, a ciepło z detektora rozpraszane jest do otoczenia, to jakieś turbulencje na pewno są.

Pomysł z hyperstarem wart jest rozważenia. Można by zrobić pająk z przelotem (1,25", 2", gwintem T2) a na to jakiś wyciąg helikalny. Wielkość obstrukcji zależeć będzie tylko od rozmiarów kamery. Asi 120MM ma 62 mm średnicy, sporo, ale są mniejsze kamerki np. Starlight Xpress i QHY robą malutkie obudowy do swoich kamerek. [/size]

Albo jak proponuje HAMAL wstawić samą matrycę. Odpada problem sprawności LW. Tylko jak to kolimować?

 

Hyperstar operuje na bardzo niskich rozdzielczościach teleskopu przez co wpływ turbulencji, seeingu jest znacznie mniejszy. A planetarnie jak chce się pozbyć LW/obstrukcji to powstają właśnie takie potworki, które są trudne do wykonania i/lub użytkowania. Obstrukcja nie jest tego warta. Kiedyś na Cloudynights była właśnie rozmowa o teleskopach TCT do planet i chyba nikt nie chciał takiego bo nie chciał bawić się w kolimację.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak się raczej nie da, zabraknie stożka do obsługi przez LW, musiałbyś chyba mieć okular 150mm... ;)

Mylisz się, nie trzeba sięgać do ostrości okularem o tak dużej ogniskowej bo ona sama wyjdzie do nas wydłużona barlowem.

 

1x.GIF

 

 

To lusterko od diagonala też mi chodziło po głowie w kwestiach planetarnych. Ale z "barlowem" TV po drodze. Tzn. tor optyczy taki: lustro główne, barlow, diagonal ( w zasadzie dowolnie mały...) , okular/matryca. Ma to sens?

 

P.S.

A mam doskonałej jakości LG 12,5", leży od lat w szufladzie....)

Ma sens.

 

Też od dawna chodził za mną taki pomysł, no ba... nawet znam gościa ;) który coś takiego zbudował i przetestował ^_^ Myślę że Jowisz z takiego teleskopu mógł by wyglądać jakoś tak https://www.dropbox.com/s/yimjklcqg4fcxyt/610nm%202016-04-22T23_12_44xxx.avi?dl=0

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest jeden główny : można wstawić kamerkę w pająka, tylko wtedy pozostajemy na stałej ogniskowej - w moim przypadku 1500 mm. Jakoś nie przekonuje mnie wkręcanie Barlowa PRZED matrycę, chyba to dobrze nie zadziała. Mam przygotowaną taką opcję dla przebudowywanego Newtona 300/1500.

Wyniki testów oczywiście pokaże/przekażę. Będę tam wkładał kamerkę Lodestar Xpress - mono. Obstrukcja z piescieniem trzymającym to 40 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale pół biedy trafić tym w Księżyc czy Jowisza ale gdybyś zapragnął sprawdzić jak sprawuje się na np. NGC6543 musisz już zamiast kamerki włożyć okular, aby móc doprecyzować trafienie w planetarkę a wtedy Twoja głowa ląduje przy wlocie tuby, choć u ciebie to ostatnie określenie słabo pasuje :)sprawa się komplikuje. Tylko to miałem na myśli. Ale robiąc pewnie tylko planety, bo w tym celu budujesz teleskop, wystarczy ci szukacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolega zapewne słyszał o takiej funkcjonalności montaźu jak GoTo??? :D. :D :D

Mój target ( fuj) to Merkury a w tym wypadku stosowanie szukacza to raczej hazard ....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Z zaciekawieniem śledzę Wasze zmagania. Można jeszcze inaczej... Mam swoje przemyślenia na okoliczność.

 

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami... (czyli jakieś 15 lat temu) wymyśliłem, że trzeba wsadzić kamerę w miejsce LW. Były pomysły rozebrania ST2000 i wsadzenia samego czipu w miejsce LW, ale jakoś nie doszło do tego. Dopiero gdy ATIK wypuścił serię wąskoprofilowych kamer do FASTARów pomysł wrócił na wokandę. Drogą kupna nabyłem ATIKa 428EX. Przyjechała "Tiamatem" z USA, bo w PL była jeszcze niedostępna (dzięki Michał :facepalm: ). I tak się zaczęło.

Najpierw modyfikacja MT800 - wstawienie kamery do tuby i wykonanie fokusera w celi LG. Zadziałało. Zdjęcia później, bo stare gdzieś przepadły - zrobię nowe, bo telep stoi w kącie i się kurzy.

Teraz zajmuję się nowszym-starym. 10 lat temu wyszlifowałem sobie (...) 27cm paraboliczne lustro na F/3,6 i zrobiłem z tego ATMowego Newtona. Ale wytaszczenie go przez dziurę w dachu i powieszenie na EQ6 graniczyło z jego utratą (i wszystkich zębów przy okazji 3 piętra), dlatego projekt poszedł w odstawkę.

Po paru latach przerwy w astro postanowiłem ulepszyć patent. Fokuser LW, a nie LG.

 

20160327_200534.jpg

20160327_185129.jpg

 

I Patent zadziałał :yahoo:

Mam jeszcze do pokonania kilka drobnych problemików technicznych, ale to już niedługo. I tu pojawia się cienka linia pomiędzy frajdą, a frustracją. Ale o tym kiedy indziej.

 

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest PROSTOTA KOLIMACJI. Jeśli kamera patrzy w marker LG i oś LG patrzy w środek czipu mamy fajrant !!!

To rozwiązanie ma jeszcze jedną obłędną zaletę - brak spayków w Newtonie :no: .

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.