Skocz do zawartości

Planetarki z planetarnej


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

To odświeżę nieco temat.

Pierwsze podejście do C6. Stack 25xRGB, kolor w FitsWork. Co do koloru to faktycznie nie potrafię się tym posługiwać...

Obok sama luminacja. Asi 178MM-C, SCT 9.25, F/6.4, bin2, crop.

C6_RGB_1.jpg

C6_L_1.jpg

Edytowane przez Bosman
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez moment myślałem że C6 oznacza jakiś rodzaj teleskopu ;)

 

Caldwell 6 ( Mgławica Kocie Oko , NGC 6543), mgławica planetarna w SMOKU
Malutka, wymagająca, młodziutka - jest się czym pochwalić.

 

Pozdrawiam
p.s.

Trochę mnie zadziwia, że powstała z tak masywnej gwiazdy (myślałem że planteraki powstają z porównywalnych z naszą).

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, proszę, na zdjęciu widzę BN dopiero pierwszy raz ! Powinienem zacząć od gratulacji tak udanych fotografii, bo efekty przerosły moje oczekiwania.

 

Dziękuję :-)

Zbieram jeszcze materiał. Dopiero rano zdałem sobie sprawę, że robiłem zdjęcia z reduktorem, a więc jeszcze zmniejszyłem sobie BN. Wczoraj już bez niego pozbierałem RGBx50 i zobaczę co to zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zrobiłem sobie krótki przegląd planetarek w okolicach Cygnusa. Nie zbierałem materiału jedynie chciałem się im przyglądnąć na monitorze. Tak pamiątkowo zrobiłem tez zdjęcia telefonem :) Kto zgadnie co o za NGC ?

Plan 1.jpg

Plan 2.jpg

Plan 3.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 z 1120mm (GSO 8" + barlow 1.4x).

Kamera: Altair GPCAMV2 IMX224.

Stack 107 klatek po 5 sekund.

 

Mgławica Mrugająca (GSO 8" + barlow 1.4x dla mono, 2.5x dla koloru)

Stack: 50 klatek po 5 sekund.

 

Gratulacje, znakomicie Ci to wyszło. I nawet galaktyczka przy M57 jest widoczna

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem sobie krótki przegląd planetarek w okolicach Cygnusa. Nie zbierałem materiału jedynie chciałem się im przyglądnąć na monitorze. Tak pamiątkowo zrobiłem tez zdjęcia telefonem :)

 

Przyznaj, że też ciekawa forma astronomii. Ja na pamiątkę robię zrzuty z ekranu, są o wiele lepszą dokumentacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakiś czas temu zrobiłem też M57 w 8-bit mono, bardziej mnie przekonuje co do detalu. Ogniskowa 1120mm, kilkadziesiąt klatek po kilka sekund, z tego co pamiętam. Robione kamerą Altair GPCAMV2 IMX224.

 

W ciągu najbliższych kilku dni pojawią się kolejne próby.

 

Ładny szczegół i całkiem przyzwoita rozdzielczość. Nie zawsze się udaje tak ładnie rozseparować tą podwójną poniżej mgławicy. A co to za obiektyw z ogniskową 1120mm?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zrobiłem też M57 w 8-bit mono, bardziej mnie przekonuje co do detalu. Ogniskowa 1120mm, kilkadziesiąt klatek po kilka sekund, z tego co pamiętam. Robione kamerą Altair GPCAMV2 IMX224.

 

W ciągu najbliższych kilku dni pojawią się kolejne próby.

 

Bo ilość bitów ma przede wszystkim znacznie w fotografii kolorowej.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ładny szczegół i całkiem przyzwoita rozdzielczość. Nie zawsze się udaje tak ładnie rozseparować tą podwójną poniżej mgławicy. A co to za obiektyw z ogniskową 1120mm?

 

To GSO 8" z Barlowem GSO ED 2" 2x, ale bez jednej soczewki. Wtedy pracuje się jak 1.4x. Bardzo szkoda, że nie daje rady ustawić ostrość przy 2x, gdyż 2.5x (w dodatku gorszej jakości Barlow) to trochę za dużo. Popróbuję na Księżycu, będzie łatwiej.

 

JaLe, czy jest możliwość ustawienia 12-bit dla mono w kamerach planetarnych? A może to pytanie nie ma żadnego sensu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To GSO 8" z Barlowem GSO ED 2" 2x, ale bez jednej soczewki. Wtedy pracuje się jak 1.4x. Bardzo szkoda, że nie daje rady ustawić ostrość przy 2x, gdyż 2.5x (w dodatku gorszej jakości Barlow) to trochę za dużo. Popróbuję na Księżycu, będzie łatwiej.

 

JaLe, czy jest możliwość ustawienia 12-bit dla mono w kamerach planetarnych? A może to pytanie nie ma żadnego sensu? :)

 

Z tego co wiem to 8bit w odcieni szarości jest warunkiem dostatecznym. Czy więcej potrzebujemy ? To chyba już musimy sobie na to odpowiedzieć indywidualnie - bo z tym będzie jak z muzyką w odbiorze audiofilskim.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, czy jest możliwość ustawienia 12-bit dla mono w kamerach planetarnych? A może to pytanie nie ma żadnego sensu? :)

Większość kamer planetarnych obsługuje 12 bitów, niektóre nawet 14. W FireCapture da się to użyć.

 

Z tego co wiem to 8bit w odcieni szarości jest warunkiem dostatecznym. Czy więcej potrzebujemy ? To chyba już musimy sobie na to odpowiedzieć indywidualnie - bo z tym będzie jak z muzyką w odbiorze audiofilskim.

Na planetkach, owszem, 8 bitów starcza. To dlatego, że podjaśniamy sobie planetę gainem tak, aby wypełniała elegancko prawie cały histogram, czyli wykorzystywała całe 8 bitów. Potem na PC nie ciągniemy jej już krzywymi i generalnie jej jasność pozostaje na prawie takim poziomie, jak przy rejestracji.

Prawie każdy monitor ma 3x8 bitów (po 8 na R, G i B ), czyli 8 bitów szarości. Nie ma więc sensu, żeby docelowe zdjęcie miało więcej bitów, bo i tak monitor tego nie wyświetli. Jednak jeśli rozmawiamy o DSach, gdzie obiekt jest gdzieś z lewej strony histogramu, czyli nie wykorzystuje całej dynamiki zdjęcia i potem ten histogram przycinamy z prawej lub stosujemy równe, nieliniowe przekształcenia, to ilość bitów na surowym materiale ma duże znaczenie. No bo jeśli obiekt mieści się w 12,5% histogramu, to rozciągniemy go 8x, a więc mając zdjęcie 8 bitów, sam obiekt używa tylko 5 bitów, czyli na zdjęciu wynikowym będzie widać ostre gradienty. Mając 12 bitów, obiekt użyje 9 bitów, czyli będzie zapas.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas fotografowania Mgławicy Mrugającej zrobiłem jeszcze szeroki kadr. Wyrzuciłem materiał do kosza, gdyż mgławica była prześwietlona i nic nie mogłem zrobić. Pomyślałem, aby fotkę w mniejszej skali (2000mm) wkleić w większą (800mm). Efekt jest następujący.

 

Sprawdziłem też zasięg, który udało się osiągnąć. Pobity nowy rekord - 18.9 magnitudo! A to tylko 100 ekspozycji po kilka sekund (5?). Przechodząc z 18 na 19 magnitudo widzę coraz większe możliwości kamery planetarnej Altair GPCAMV2 IMX224. Jak tak dalej pójdzie, to już wkrótce przekroczymy dwudziestkę :)

Mrugająca-finalna-szeroko.jpg

Zasięg.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym robić nowego wątku (wkrótce wrzucę planetarki hurtowo), ale ostatnio zrobiłem zdjęcie galaktyki NGC 891. Jest nieco mniejsza od Galaktyki Igły w Warkoczu Bereniki, a ta leży w Andromedzie. Nazwa pliku myląca, jak coś :)

 

GSO 8" (203/800), Altair GPCAMV2 IMX224, 60x8s, gain 5000/5000.

Galaktyka-Igła.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam kilka zdjęć z ostatnich nocy robione kamerą Altair GPCAMV2 IMX224 i GSO 8" (203/800).

 

Messier 76 (130x8s). Zdjęcie, na którym pobiłem nowy rekord w zasięgu - 19.45 mag.

 

Messier-76.jpg

 

Messier 57 (200x2s). Próba nr 3 (tym razem bez użycia barlowa).

 

M57-trzecia-próba.jpg

 

NGC 1514 (118x5s). Interesujący obiekt, ale wymagający zdecydowanie więcej materiału.

 

NGC-1514.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.