Skocz do zawartości

Drugie podejście do M45


Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam że pierwszym moim zdjęciem wykonanym za pomocą montażu HEQ 5 Pro było właśnie zdjęcie M45. Z powodu tego że to zdjęcie mi nie wystarczyło (nie było najlepszej jakości ) niedawno postanowiłem jeszcze raz wykonać fotografię tego obiektu. Myślę że mi się udało. Chętnie przyjmę porady :) Klatka 119 sek. ISO 1600 Teleskop Sky Watcher ED 80 Canon 600D

post-30041-0-65878900-1454420303_thumb.jpg

Edytowane przez Łukasz Raczyński
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj parametry zdjęcia i sprzęt, bo tak to trudno się odnieść.

Generalnie zdrowo przesadziłeś z kontrastem. Z tego powodu gwiazdy są plackowate i przepalone, a tło wycięte w pień. Również z kolorami możesz powalczyć, bo na zdjęciu powinno być coś więcej, niż sam niebieski. Ale jak stonujesz kontrast, to i kolor się powinien pojawić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Posłuchaj rad kolegów.

Na początek

-dokładny setup

-mniej wycinania tla.

-obróbka tylko programami graficznymi nie dss (o ile w nim stackujesz)

 

Może lepiej zamieszczaj w moje pierwsze zdjęcia ;-)

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu! Kadr jest świetnie dobrany, a po mgławicy widać, że zdjęcie ma ogromny potencjał.

Trzeba zwrócić uwagę przy obróbce (konieczna jest na nowo, bo szkoda Twojej pracy) na tło, by go nie wycinać do zera i na kolory. Gwiazdy w tej gromadzie są kolorowe i to różne kolory:) Jako finałowe zdjęcie nie dawałbym pełnego rozmiaru - trochę za duże.

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na początek.

Czy prawidłowo masz ustawiony dss?

Wszystkie klatki powinny być mediana, w cosmetic wszystko odznaczone, do tego to co w załączniku.

Screenshot_2016-02-03-09-13-00.png

 

W dss tylko stackujesz, nic tam nie zmieniasz. Cała zabawa w jakimś programie graficznym.

Gimp jest o tyle słabsze ze na początek tracisz wiele informacji ze zdjęcia, bo nie obsługuje on (dopiero wersja 3.0) plików >8bitwo.

 

Takie kontrolne pytanie do Ciebie.

Czy stosujesz klatki kalibracyjne, jeżeli tak to jakie i w jakich ilościach?

Ile łącznie klatek składa się na w/w zdjęcie plejad?

 

Czy na początek rozumiesz o co nam chodzi z tym wycietym tlem?

Twoj histogram

pl1.jpg

 

histogram dla Plejad z edka, ale moj detektor. przy Twoim Canonie powinno byc b. podobnie.

pl2_b.jpg

poczytaj sobie watek o moich przejsciach z M45 http://astropolis.pl/topic/51671-moje-m45/

 

 

 

Edit.

Tak dla pewności.

Stackujesz RAW czy JPG?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na początek.

Czy prawidłowo masz ustawiony dss?

Wszystkie klatki powinny być mediana, w cosmetic wszystko odznaczone, do tego to co w załączniku.

attachicon.gifScreenshot_2016-02-03-09-13-00.png

 

W dss tylko stackujesz, nic tam nie zmieniasz. Cała zabawa w jakimś programie graficznym.

Gimp jest o tyle słabsze ze na początek tracisz wiele informacji ze zdjęcia, bo nie obsługuje on (dopiero wersja 3.0) plików >8bitwo.

 

Takie kontrolne pytanie do Ciebie.

Czy stosujesz klatki kalibracyjne, jeżeli tak to jakie i w jakich ilościach?

Ile łącznie klatek składa się na w/w zdjęcie plejad?

 

Czy na początek rozumiesz o co nam chodzi z tym wycietym tlem?

Twoj histogram

attachicon.gifpl1.jpg

 

histogram dla Plejad z edka, ale moj detektor. przy Twoim Canonie powinno byc b. podobnie.

attachicon.gifpl2_b.jpg

poczytaj sobie watek o moich przejsciach z M45 http://astropolis.pl/topic/51671-moje-m45/

 

 

 

Edit.

Tak dla pewności.

Stackujesz RAW czy JPG?

Stackuje JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na początek.

Czy prawidłowo masz ustawiony dss?

Wszystkie klatki powinny być mediana, w cosmetic wszystko odznaczone, do tego to co w załączniku.

attachicon.gifScreenshot_2016-02-03-09-13-00.png

 

W dss tylko stackujesz, nic tam nie zmieniasz. Cała zabawa w jakimś programie graficznym.

Gimp jest o tyle słabsze ze na początek tracisz wiele informacji ze zdjęcia, bo nie obsługuje on (dopiero wersja 3.0) plików >8bitwo.

 

Takie kontrolne pytanie do Ciebie.

Czy stosujesz klatki kalibracyjne, jeżeli tak to jakie i w jakich ilościach?

Ile łącznie klatek składa się na w/w zdjęcie plejad?

 

Czy na początek rozumiesz o co nam chodzi z tym wycietym tlem?

Twoj histogram

attachicon.gifpl1.jpg

 

histogram dla Plejad z edka, ale moj detektor. przy Twoim Canonie powinno byc b. podobnie.

attachicon.gifpl2_b.jpg

poczytaj sobie watek o moich przejsciach z M45 http://astropolis.pl/topic/51671-moje-m45/

 

 

 

Edit.

Tak dla pewności.

Stackujesz RAW czy JPG?

Ustawienia są dobre i ale nie wiem o co chodzi z wyciętym tłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu materiał zbieraj w RAW'ach, jpgi wycinają część informacji przez kompresję.

 

Jeśli to była tylko jedna klatka to dotychczas nie stackowałeś materiału... :) - bo stackuje się więcej niż jedną klatkę :) (to trochę tak jak z tym dzieckiem co przyszło do sklepu po mieszane cukierki, ale miało mało kasy, więc sprzedawca dał mu dwa cuksy i powiedział żeby zmieszało sobie samo ;))

 

Być może to co zrobiłeś w DSS to była kalibracja, jeśli masz darki, biasy i może flaty, ale śmiem wątpić.

 

Więc rady mam takie:

- zdjęcia (lighty) koniecznie rób w RAW'ach,

- zrób kilka darków i biasów do materiału, najlepiej w zbliżonej temperaturze do tej, w której zbierasz lighty,

- jeśli granicą nieporuszonych zdjęć są ekspozycje po 100 sekund, to zrób tych ekspozycji więcej na jeden obiekt - z 20 do 50 - i ten materiał przepuść (kalibracja, stackowanie) przez DSS

- koledzy pisząc o wyciętym tle mieli na myśli przycięty histogram od lewej strony - zdjęcie jest tak przyciemnione że traci informację w czerniach. Trzeba na to uważać obrabiając zdjęcie po stackowaniu.

 

Poczytaj o robieniu klatek kalibracyjnych, o podstawach obróbki, zbierz materiał, zestackuj, jak będziesz miał do tego pytania, to pytaj.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Łukaszu, fajnie że udało Ci się zrobić pierwszą fotkę, jednak dłuuuga droga przed Tobą. Ale nie przejmuj się, pierwsze koty za płoty :icon_razz:

 

Odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz tutaj:

 

http://www.astrofotki.pl/#/pubikacje/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/71-szko%C5%82a-astrofotografii/

 

To są OBOWIĄZKOWE miejsca które powinieneś odwiedzić !! :icon_lol:

 

Powodzenia i czekamy na nowe prace :icon_cool:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytowac mozesz w jednym poscie kilka osob, a nie kazdego osobno.

Klikasz CYTUJ.

 

Łukaszu materiał zbieraj w RAW'ach, jpgi wycinają część informacji przez kompresję.

 

Jeśli to była tylko jedna klatka to dotychczas nie stackowałeś materiału... :) - bo stackuje się więcej niż jedną klatkę :) (to trochę tak jak z tym dzieckiem co przyszło do sklepu po mieszane cukierki, ale miało mało kasy, więc sprzedawca dał mu dwa cuksy i powiedział żeby zmieszało sobie samo ;))

 

Być może to co zrobiłeś w DSS to była kalibracja, jeśli masz darki, biasy i może flaty, ale śmiem wątpić.

 

Więc rady mam takie:

- zdjęcia (lighty) koniecznie rób w RAW'ach,

- zrób kilka darków i biasów do materiału, najlepiej w zbliżonej temperaturze do tej, w której zbierasz lighty,

- jeśli granicą nieporuszonych zdjęć są ekspozycje po 100 sekund, to zrób tych ekspozycji więcej na jeden obiekt - z 20 do 50 - i ten materiał przepuść (kalibracja, stackowanie) przez DSS

- koledzy pisząc o wyciętym tle mieli na myśli przycięty histogram od lewej strony - zdjęcie jest tak przyciemnione że traci informację w czerniach. Trzeba na to uważać obrabiając zdjęcie po stackowaniu.

 

Poczytaj o robieniu klatek kalibracyjnych, o podstawach obróbki, zbierz materiał, zestackuj, jak będziesz miał do tego pytania, to pytaj.

czytaj i ucz sie :-)

 

Drogi Łukaszu, fajnie że udało Ci się zrobić pierwszą fotkę, jednak dłuuuga droga przed Tobą. Ale nie przejmuj się, pierwsze koty za płoty :icon_razz:

 

Odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz tutaj:

 

http://www.astrofotki.pl/#/pubikacje/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/71-szko%C5%82a-astrofotografii/

 

To są OBOWIĄZKOWE miejsca które powinieneś odwiedzić !! :icon_lol:

 

Powodzenia i czekamy na nowe prace :icon_cool:

 

Ja na poczatku swojej przygody z astrofoto myslalem, ze zrobie zdjecie przez teleskop+aparat i gotowe.....

Jakze bardzo sie mylilem!

Forum i YT powinno byc Twoim domem przy obrobce zdjec.

Wrzucaj zdjecia, a My bedziemy Ci je komentowac i kierowac w strone prefekcji. Oczywiscie tylko i wylacznie od Ciebie zalezy jak bardzo bedziesz chcial doskonalic swoj warsztat i kiedy stwierdzisz: "starczy, jestem juz zadowolony" . Śmiem stwierdzic, ze nie powinno to nigdy nastapic :-)

 

 

Odnosnie histogramu:

zz.jpg

histo (A) jest przytulony do lewej strony (strony cieni)

twoje tlo jest calkiem ciemne - totalnie czarne (A1). usrednione wartosci daja u Ciebie 0

 

w drugim przypadku histogram ( B ma odstep od lewej - tak ma byc!!! Pomino ciemnosci wszechswiata na zdjeciach nie dajemy tla na 0, tylko przyjete jest ze w oklicy ok 20 jednostek, jak wyzej srednia z malego, ciemnego rejonu tla (B1).

 

oczywiscie mozna dac ciemniejsze tlo niz 20 ale to zalezy od obiektu i co sie ukrywa (po co zastosowales) tak ciemne tlo. przewaznie w ciemnosciach chowany jest szum :-)

Jak bylo u Ciebie?

 

 

dlaczego zrobiłes tylko jedna klatke? Ogólnie dzisiejsze astrofoto polega na cykaniu wielu, tj. kilkunastu, kilkudziesieciu djec i laczenia ich aby usunac szum oraz wydobyc szczegoly.

dla Canona to ok 50-70 klatek starcza.

 

zrobienie zdjecia "w terenie" to tylko czesc sukcesu.

kolejna, wieksza i dluzsza czaesc to obrobka przy kompie. im wiecej bedziesz sobie obrabial zdjęć (nawet nie swoich), tym obrobka stanie sie dla Ciebie prostsza i bardziej intuicyjna.

 

jezeli chcesz to moge Ci podrzucic kilka swoich stackow do zabawy :)

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, bardzo Cię proszę.....jest nadal na wczesnym początku swojej przygody z astrofoto .....poczekaj ciutkę z tym doradzaniem bo śmiesznie to wygląda chwilami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, bardzo Cię proszę.....jest nadal na wczesnym początku swojej przygody z astrofoto .....poczekaj ciutkę z tym doradzaniem bo śmiesznie to wygląda chwilami..

Ja bym sie cieszyl gdyby ktos mi tak odpowiedzial na poczatku.

Wejdz na fejsa Łukasza i zobacz, ze nie jest oto jego pierwsze w zyciu zdjecie.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.