Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!

Ostatnio dodane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

BĄDŹ NA BIEŻĄCO - SUBSKRYBUJ NAS

 
         

Nietypowe barwy gwiazd

Autor: Bellatrix | kwi 23 2016 23:48 | 274 komentarze

Y-Canum_Ven_50pct.jpg

 

Cześć :)

 

W związku z propozycją Paethera oraz aprobatą wielu z Was wobec tego pomysłu, podjęłam próbę napisania artykułu o gwiazdach, które posiadają nietypowe kolory. Musze przyznać, że był to jeden z trudniejszych tematów, które opracowywałam. Jest to zagadnienie, nazwijmy to, niestandardowo zdefiniowane i mocno subiektywne, toteż znalezienie informacji w literaturze było nieproste. Pomocne okazały się wydania anglojęzyczne, do których na szczęście dostęp jest łatwy, dzięki e-bookom. 

Temat, nie ukrywam, bardzo przyjemny w odbiorze i ciekawy. Ale jest to jedynie namiastka, część artykułu, i wg mnie wymaga systematycznego rozwijania poprzez dopisywanie nowych "znalezisk". Proszę, dopisujcie przykłady gwiazdy, których Waszym zdaniem brakuje na tej liście, jak i również zwróćcie mi uwagę, jeśli w przygotowanym przeze mnie artykule są błędy lub nieścisłości.

 

 

 

NIETYPOWE BARWY GWIAZD

 

Zabarwienie gwiazd nie jest kwestią przypadkową, a jego wytłumaczenie oraz usystematyzowanie zawarte jest w diagramie Hertzsprunga-Russella. Obserwujemy gwiazdy białe oraz takie o różnym stopniu zabarwienia czerwonego, żółtego oraz niebieskiego. Oko ludzkie nie widzi gwiazd o barwie zielonej ani fioletowej. Jednak zdarzają się nieliczne wyjątki, a zielonkawy lub fiołkowy kolor widziany przez obserwatora jest wypadkową barw dwóch gwiazd układu podwójnego. Istnieje też możliwość, że nietypowe zabarwienie jest widoczne na skutek kontrastu pomiędzy pobliskimi gwiazdami. Np. gwiazda biała lub białoniebieska może wydawać się dla oka zielona, jeśli w jej bliskim otoczeniu znajdują się gwiazdy intensywnie pomarańczowe lub czerwone.

Przyjrzyjmy się gwiazdom, u których obserwatorzy zauważają nietypową, rzadko spotykaną barwę, jak i również tym, których niebieski lub czerwony odcień przybiera skrajny stopień nasycenia.

 

 

 1. Zubeneschamali (konstelacja Wagi)- jedna z niewielu gwiazd widocznych gołym okiem, która ma zielonkawe zabarwienie. Jej typ widmowy to B8 V. Sugeruje on zatem, że gwiazda powinna być jasnobłękitna. Zubeneschamali jest zielonkawa, gdyż zawiera dwa skladniki: intensywnie błękitny i żółty i widoczna barwa jest czymś w rodzaju wypadkowej obu barw.

  Literatura podaje, że kolor Zubeneschamali jest zielonkawy lub bladoszmaragdowy

 

 1. Izar (Epsilion Boo)- gwiazda podwójna. Jej składowe to: pomarańczowa gwiazda typu widmowego K (2,5 magnitudo) oraz niebieskawa gwiazda typu A (4,6 magnitudo). Ten układ podwójny daje lekki efekt zielonkawej barwy.

   

 2. 24 Comae Berenices- jeden ze składników, 24 Com A jest jaśniejszy (5,1 magnitudo) i ma barwę pomarańczową (typ K2 III), a drugi, 24 Com B jest mniej jasny (6,6 magnitudo), o barwie lekko błękitnawej (A7m). Oba składniki są blisko siebie Dzieli je odległość 20 sekund kątowych. Można je zatem bez trudu rozdzielić nawet przez niewielki teleskop. Kiedy dwie gwiazdy o różnych kolorach znajdują się względnie blisko siebie, mózg obserwatora zamiast dwóch osobnych gwiazd widzi jedną o barwie wypadkowej będącej w tym przypadku kolorem lekko zielonkawym.

   

 3. Delta Crv (SAO 157323)- bardzo interesujący przykład gwiazdy podwójnej, o znacznym oddaleniu składowych (są one odległe o 24 sekundy kątowe). Jaśniejsza z gwiazd, o 2,9 magnitudo ma barwę niebieską, a składnik mniej jasny, 8,5 magnitudo, ma barwę pomarańczową. Oglądając tę gwiazdę podwójną przez teleskop, bez można bez problemu zauważyć ogromny kontrast pomiędzy kolorami gwiazd składowych. Mniejsza z gwiazd jest widoczna nie jako pomarańczowa, ale jako fioletowa lub liliowa.

   

 4. Antares- gwiazda w konstelacji Skorpiona. Ma przepiękną ognisto-czerwoną barwę, która jest dobrze widoczna nieuzbrojonym okiem. Typ widowy Antares, to M1 Ib, a więc jest ona czerwonym nadolbrzymem. Jednak należy wiedzieć, że ma ona drugi składnik, Antares B, który jest gwiazdą niebieską o typie widmowym B2,5 V. Odległość między dwiema składowymi wynosi około 2,8 sekund kątowych. Jest to bardzo niewiele, i rozdział na składniki można dostrzec przy pomocy większego teleskopu (>6''). I być może na skutek kontrastu, a możliwe, że z racji dostrzegania przez oko ludzkie fuzji barw obu gwiazd, wielu obserwatorów określa kolor Antares B jako zielonkawy.

   

 5. Sarin- w gwiazdozbiorze Herkulesa. Typ widmowy A3 IV sugerowałby biało-błękitną barwę. Jednak bardzo nietypowy i zaskakujący jest fakt, iż Sarin jest opisywany przez obserwatorów w pełnym przedziale barw, a między innymi: zielonkawa, bladofiołkowa, zielona, popielato-biała, bladożółta, zielonkawo-niebieska, lazurowa, żółta, a nawet fioletowa. Jaki kolor Wy widzicie?

   

 6. 54 Hya- gwiazda podwójna z konstelacji Węża Wodnego. Separacja składników wynosi 8,5 sekund kątowych, wiec jest wystarczająca do zaobserwowania rozdziału przy pomocy niewielkiego teleskopu. Zabarwienie gwiazd 54 Hya jest żółte: jeden ze składników jest blado, drugi intensywnie żółty.

   

 7. Rasalgethi (alfa Her)- gwiazda podwójna w konstelacji Herkulesa. Cudowny kontrast pomiędzy barwami składników, ciemniejsza gwiazda (5,4 magnitudo) jest widoczna jako błękitnawo zielona, a jaśniejsza (3,5 magnitudo) jest pomarańczowa.

   

 8. Ro Cap- gwiazda podwójna z konstelacji Koziorożca. Kontrastowo zabarwione składowe, z których jedna jest żółta, a druga sprawia wrażenie lekko fioletowawej.

 

 

Gwiazdy czerwone o wysokim wskaźniku barwy:

 

 1. VY Uma- gwiazda węglowa o wyjątkowej ciemnopomarańczowej barwie. Jej wielkość gwiazdowa wynosi blisko 6 magnitudo, a wskaźnik barwy 2,40. Typ widmowy to C5 II

 

 1. X Cnc- gwiazda węglowa w gwiadozbiorze Raka. Jest ona gwiazdą zmienną (jak wszystkie gwiazdy węglowe), a jej jasność waha się w przedziale 5,7- 6,9 magnitudo. Posiada głęboki ceglasty, pomarańczowo-czerwony kolor.

   

 2. T Lyr- gwiazda węglowa w konstelacji Lutni. Posiada wybitnie wysoki wskaźnik barwy (3,5), a kolor gwiazdy jest ciemno pomarańczowy, niekiedy też określany jako rubinowy. T Lyrae jest gwiazdą zmienną i jej jasność zmienia się w zakresie 7,5-9,8 magnitudo.

   

 3. La Superba (YCnV)- gwiazda węglowa w konstelacji Psów Gończych. Można ją zobaczyć nawet gołym okiem, ma jasność 5,5 magnitudo. Najjaśniejsza z gwiazd węglowych. Posiada bardzo wysoki wskaźnik barwy: 3,0. Typ widmowy C7 Iab, czyli jest czerwonym nadolbrzymem. W klasyfikacji Keenana-Morgana, typ C7 oznacza bardzo chłodną gwiazdę węglową o temperaturze powierzchni 3000K.

  Barwa La Superby jest pomarańczowo-czerwona, bardzo głeboka i jakby "matowa". Gwiazda nie wykazuje typowego dla wielu gwiazd migotania (choć jej jasność podlega okresowym zmianom, gdyż jest to gwiazda zmienna). Wyraźnie odznacza się swoim kolorem na tle reszty gwiazd.

 

 

Gwiazdy węglowe zawierają wiele węgla, który jest w nich syntezowany na drodze fuzji termojądrowych. Na skutek działania prądów konwekcyjnych, węgiel (oraz jego związki) przemieszczają się do zewnętrznych partii atmosfery. Węglowa otoczka pochłania zielone i niebieskie światło, pozostawiając widoczne barwy cieplejsze, a więc czerwoną i pomarańczową. Gwiazdy węglowe są zazwyczaj ciemne i sprawiają wrażenie „zadymionych", „matowych”.

Z racji, że wszystkie gwiazdy węglowe są zmienne, wykazują one spadki i wzrost jasności. W apogeum jasności, gwiazda węglowa jest mniej czerwona niż przy minimum jasności, kiedy to czerwień wyraźnie się pogłębia.

 

 1. Do gwiazd o pięknej ciemnoczerwonej barwie, ale nie będących gwiazdami węglowymi należą m.in. Ruby Star (119 Tau)- typ widmowy M2 Ib, wskaźnik barwy 2,05, maksimum jasności 4,3 magnitudo. Jasność ulega wahaniom o amplitudzie 0,3 magnitudo w cyklu 165-dniowym. Przepięknie kontrastuje z pobliską 120 Tau o niebieskiej barwie (typ widmowy B2)
 2.  Inną czerwoną gwiazdą niewęglową jest Gwiazda Granat (SAO 33693, w konstelacji Cefeusza), typ widmowy M2 Ia, wskaźnik barwy 2,24, jasność waha się w przedziale 3,45- 5,1 magnitudo w cyklu 730-dniowym. Gwiazda ta jest widoczna gołym okiem, nawet na dość zanieczyszczonym miejskim niebie. Przez niewielki teleskop jest dobrze widać jej ciemnopomarańczową barwę.

 

 

Wybrane gwiazdy typu widmowego O mające intensywnie błękitną barwę) :

 

 

 1. Naos- gwiazda z konstelacji Rufy. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 2,2 magnitudo. Typ widmowy O5 sprawia, że Naos ma barwę wyraźnie niebieską (wskaźnik barwy -0,28). Jest widoczna z południa Polski, ale wznosi się zaledwie 1 stopień nad horyzont.

 

 1. Meissa (Lambda Orionis), typ widmowy O4, wskaźnik barwy wynosi -0,19.

   

 2. a Camelopardalis- gwiazda typu widmowego O9 Iab, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Żyrafy, jej wielkość gwiazdowa wynosi 4,3 magnitudo.

 3. Regor- najjaśniejsza gwiazda konstelacji Żagla. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 1,75 magnitudo. Regor jest układem szcześciokrotnym, w skład którego wchodzi m.in. gwiazda typu widmowego O9 oraz gwiazda Wolfa-Rayeta.

 4. W Wielkim Obłoku Magellana obecna jest niezwykła gwiazda typu widmowego O2V. Jest to gwiazda oznaczana jako BI 253 i należy do ciągu głównego. Jest ona najjaśniejszą, najmasywniejszą i jedną z najgorętszych gwiazd w swojej klasie jasności (V). Temperatura jej powierzchni wynosi 50.000K, a masa równa jest osiemdziesięciu masom Słońca.

 

 

Źródło:

 1. "Urania" styczeń 1792, nr 1

 2. Michael Inglis "A Field Guide to Deep-Sky Objects"

 3. Nale Monks "Go-to telescopes under suburban skies", str. 111-113

 4. "Sky&Telescope" December 3, 2014


+71

Zdjęcie

Nietypowe barwy gwiazd

* * * * * 9 głosy

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
274 odpowiedzi w tym temacie

#226
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Bosman, dziękuję za jak zwykle piękne gwiazdki :) dla pewności: czy to jest układ binarny Delta 2 Lyrae (12 Lyr) o stopniu separacji 86''? Jaśniejszy składnik to czerwony podolbrzym (M4 II). Nie znalazłam w katalogach danych na temat typu widmowego ciemniejszej składowej. A jest prześliczna, zapewne typu B. Poszukam w monografiach naukowych szczegółów dotyczących tej gwiazdy. Gdyby ktoś z Was znalazł, proszę o informację pod postem :)


0#227
Bosman

Bosman

  Antares

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPip
 • 221 postów
 • Skąd:Gdynia

Potwierdzam: Delta 2 Lyr, 12 Lyr, HIP 92791. Mam też kolejne niespodzianki -  obrabiam powolutku.


+1
Post rekomendują: Bellatrix,

SCT 9.25 + AVX, ASI178MM-C


#228
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Moi Kochani, zobaczcie co znalazłam: Jeremy Perez, w swoim znakomitych szkicach uwzględnił również Betę Lutni. Na swojej stronie internetowej (The Belt of Venus) pod szkicem zaznacza, że barwa Beta Lyr wydaje się być wyraźnie szmaragdowa, czyli głęboko zielona. Tzn zapewne chodzi o poblask, poświatę. Rzecz jasna widziałam tę gwiazdę przez teleskop, nie raz. Ale nigdy nie przyjrzałam się jej uważnie, nie kontemplowałam koloru. Już dawno nie miałam czystego nieba, ale proszę, jeśli ktoś z Was będzie dzisiaj miał pogodę, niech rzuci okiem na Betę Lutni i podzieli się wrażeniami :)

Załączone miniatury

 • b lyrae.jpg

+2
Post rekomendują: ANowak, Loxley,

#229
ANowak

ANowak

  Marvin the Martian

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 971 postów
 • Skąd:Bilcza
Ja kiedyś ją obserwowałem. Rzeczywiście ma zielonkawy kolor, ale nie było to aż tak widoczne. Może że względu na LP, a może ze względu na mniejsze lustro MAKa

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka
0

Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, HEQ5, MAK 127, SW 150/750, Pentaflex 80/400, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

smashcast.tv/astroksiezyc

 


#230
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Kochani, dzisiaj wyszłam na szybkie obserwacje. Bardzo krótkie, był to wyścig z nadciągającą chmurą, ale na szczęście udało mi się dokończyć szkic :) Pierwszy po prawie miesiącu paskudnej pogody.

Jeremy Perez, mój mentor i wielki autorytet w dziedzinie astro szkiców sugeruje, że Beta Lyrae (Sheliak) posiada bardzo blady zielonkawy odcień. Astronom porównał tą barwę do szmaragdowej. Betę Lutni widziałam nie raz (oczywiste), ale nigdy wcześniej nie przyglądałam się jej uważnie. Dziś dostrzegłam białą gwiazdę z bardzo jasną, zaledwie widoczną zielonkawą poświatą. Odcień ten wg mnie skierowany był bardziej ku miętowemu z niewielką domieszką limonkowego koloru. Czyli nie była to typowo chłodna, trawiasta, szmaragdowa zieleń, tylko nieco "ocieplona" tą subtelną kapką limonki. Znacznie bardziej "chłodno" wyglądała gwiazda towarzysząca, drugi składnik układu binarnego: bladobłękitna, pudrowa, coś jakby wypłowiało-brudnawo-granatowa. Przeurocza.

Co ciekawe, najjaśniejsze gwiazdy w centrum pola widzenia były wyraźnie bardziej błękitnawe, o zimnym odcieniu od reszty kremowawych gwiazd tła. 

Poniżej załączam szkic J. Perez oraz drugi, mój. 

Załączone miniatury

 • b lyrae.jpg
 • Beta_Lyrae_Sheliak.png

+3
Post rekomendują: zbyszekzz, ekolog, Loxley,

#231
Ewa55

Ewa55

  Alnitak

 • Astroamator
 • PipPip
 • 78 postów
Bardzo interesujący artykuł. Przeczytałam z zaciekawieniem,pozdrawiam :))
+1
Post rekomendują: Bellatrix,

#232
Paether

Paether

  Saiya-jin

 • Administrator
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6290 postów
 • Skąd:Krosno/Rugby

Wyczuwam jakąś poezję na ten temat ;)


0

Równość dla wszystkich kolorów! Stowarzyszenie LRGB


#233
HAMAL

HAMAL

  Syriusz

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6544 postów
 • Skąd:Szczecin

Co my się chłopy na kolorach znamy ^_^


+1
Post rekomendują: rojas,

Baner2.jpg

#234
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Nareszcie czyste niebo! Pierwszym obiektem, za który się zabrałam była gwiazda Algol. Wybrałam ją głównie dlatego, że właśnie opracowuję artykuł na jej temat. Chciałam przyjrzeć się w sposób szczególny jej urodzie i muszę przyznać, że jest eteryczna. W niczym nie przypomina "demona", z którym się ją porównuje, tłumacząc pochodzenie nazwy. Dla mnie jest anielska. Epatuje czystą, kojącą bielą. Silna, rozległa poświata przypomina tren białej sukni. Bez żadnych domieszek, bez błękitów czy fioletów na obrzeżu. Długo nie mogłam oderwać od niej wzroku. Nie wiem, czy piękniejsza od Wegi, ale mocno zapada w pamięć. 

Załączone miniatury

 • Algol.png

+4
Post rekomendują: ekolog, Winter, Loxley, ANowak,

#235
ANowak

ANowak

  Marvin the Martian

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 971 postów
 • Skąd:Bilcza

Po wojażach z Syriuszem A i B postanowiłem wyruszyć do Małego Wozu i zaobserwować czerwono-rdzawą gwiazdę Kochab. Bez trudu dostrzegalna gołym okiem jako czerwony akcent na północnym niebie, ale dopiero w okularze prezentuje się tak ciekawie. W otoczeniu swoich białych "towarzyszy", bo nie są niczym powiązane, jest jak wisienka, która zwieńczy szczyt tortu.

Załączone miniatury

 • kochab.png

Użytkownik ANowak edytował ten post 27 listopad 2016 - 04:17

+1
Post rekomendują: Bellatrix,

Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, HEQ5, MAK 127, SW 150/750, Pentaflex 80/400, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

smashcast.tv/astroksiezyc

 


#236
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

I jest Kapella wraz z jej pięknym miodowo-bananowym, złotawym kolorem, o którym wspominałam na pasku bocznym :) Cudowna latarnia zimowych nocy. Samotnie wisi wysoko nad horyzontem. Prześliczna, bardzo jasna o przesłodkim, ciepłym odcieniu. A dzisiaj być może uda mi się wstawić referat o Kapelli.

Załączone miniatury

 • Alpha_Aurigae.png

+1
Post rekomendują: ANowak,

#237
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

Niezwykle głęboki błękit gorącej gwiazdy Alpha Virginis jest jeszcze bardziej wyrazisty, gdy widzimy ją w bliskim sąsiedztwie innego jasnego obiektu o ciepłej barwie. Lornetka o szerokim polu wdzenia oraz minimalnym powększeniu dała mi mozliwość obserwacji Spiki oraz Jowisza w obrębie jednego pola widzenia. Błękitno-szafirowa Spika tworzy zachwycający kontrast z jasnożółto-waniliowym, słodkawym zabarwieniem Jowisza.

Załączone miniatury

 • Jowisz,_Spika.png

+3
Post rekomendują: ekolog, ANowak, Loxley,

#238
ANowak

ANowak

  Marvin the Martian

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 971 postów
 • Skąd:Bilcza

Gwiazdki HIP 76041 i HIP 75973 (v1 i v2 Boo). Obwódki wokół gwiazdek są spowodowane reduktorem ogniskowej. normalnie obraz był maksymalnie ostry i pozbawiony komy (na f/2.5 jest już spora, ale zdjęcie i tak przedstawia dwie główne bohaterki :)

SW 150/750 (375 wynosi ogniskowa na zdjęciu), Altair Astro IMX224, 64x2.5 sekundy, gain 50%. 

Załączone miniatury

 • bella.jpg

Użytkownik ANowak edytował ten post 02 luty 2017 - 00:50

+3
Post rekomendują: Bellatrix, ekolog, JSC,

Pozdrawiam, Adam
EQ 3-2, HEQ5, MAK 127, SW 150/750, Pentaflex 80/400, kilka obiektywów, Sony A700, ASI 034 MC, Altair IMX224, okulary 10 i 25 mm

smashcast.tv/astroksiezyc

 


#239
Bellatrix

Bellatrix

  Uxor Orionis

 • Opiekun Celestii
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 967 postów
 • Skąd:Łódź

1,5 magnitudo różnicy we wskaźnikach B-V. Wielka rónica, kontrast zapewne też. Szkoda tylko, że to układ podwójny optycznie. Nie jest grawitacyjnie powiązany. Ale z uwagi na nietypowy kontrast, z chęcią przyjrze się tej parze gwiazd, przy najbliższym czystym niebie.


0

#240
jutomi

jutomi

  Arktur

 • Społeczność Astropolis
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1095 postów
 • Skąd:Koziegłowy k.Poznania

Nie wiem, czy nieuważnie czytałem cały wątek od początku, ale nie mogę w nim nic znaleźć o gwieździe czerwieńszej niż T Lyrae.  :rolleyes:

 

Miesiąc temu kupiłem aplikację Sky Safari 5 i ściągnąłem sobie listę "Carbon Stars" - 30 najintensywniejszych węglówek. Myślałem, że najbardziej dodatni wskaźnik barwowy ma T Lyrae +5,51. Tymczasem w zestawieniu znalazłem mirydę, R Leporis (Hind's Crimson Star) o wskaźniku +5,74.  :icon_eek:   - czy to już jest absolutny rekord wśród węglówek, które bez problemu można zaobserwować amatorskim sprzętem (powiedzmy do 10mag) ?


+3
Post rekomendują: HAMAL, Bellatrix, ekolog,
"Szczegóły tworzą doskonałość,
a doskonałość nie jest już szczegółem"
Michał Anioł

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Polecamy, barwy gwiazd, typy widmowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników