Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Notoryczne zachmurzenie i ten gwałt na AF spowodował że trudno skupić się na zwykłej codzienności. Dla poprawienia nastroju wrzucam jedną z nielicznych nowości jaką udało mi się zrobić w tym miesiącu. Mare Humorum z przyległościami w postaci mozaiki dwóch fotek z ogniska gł. SC10", DMK-21, filtr IR-PASS.

Ps. Kto wie, może to ostatnia fotka.

mhumorum_6022009_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam kiedy ostatnio tak się ucieszyłam na widok zdjęcia...

Ciężko się skupić na czymkolwiek :(

Tym bardziej cieszy to zdjęcie, taka namiastka normalności... choć na chwile oderwać się od tego koszmaru :(

 

Dzięki lemarc :notworthy:

 

Nie wiem czy też odnosicie takie wrażenie ale w Księżycowych panuje taki spokój...tu można się wyciszyć...

Nie mogę oderwać wzroku od Merseniusa i Gassendiego. Znakomite zdjęcie :Salut:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mare Humorum z przyległościami w postaci mozaiki dwóch fotek z ogniska gł. SC10", DMK-21, filtr IR-PASS.

Ps. Kto wie, może to ostatnia fotka.

 

Leszku świetne zdjęcie - powiedz jaka łączna ogniskowa?

 

Pozdrawiam

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To piękne zdjęcie.

 

tak, to prawda... świat też jest piękny pełen wspaniałych i wrażliwych ludzi, którzy są w stanie to zauważyć, przystanąć na chwilę i się tym zachwycić, że o utrwaleniu nie wspomnę ;). Dziękuję wam za to, że jesteście i że wrzucacie zdjęcia, które nam przybliżają piękno wszechświata w te pochmurne dni...

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie, że "podkradnę" autorowi jego dzieło i wkleję informację właśnie tutaj, jako że sprawa jest wybitnie księżycowa...

 

I jako pierwszy złożę Marcinowi wielkie gratulacje!!!!!

 

http://lpod.wikispaces.com/February+25%2C+2009

 

 

Ps.

My chcemy jeszcze.... :rolleyes:

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc, dziś na LPODzie coś dla Ciebie...

 

http://lpod.wikispaces.com/February+27%2C+2009

 

Dosyć prosta ściana, jak w mojej remontowanej łazience:)

 

Widać tam twór o którym Lemarc wspominał juz dosyć dawno temu, wklęsła i prosta rozpadlina, widoczna tylko przy korzystnym oświetleniu.

 

Ps.

Ode mnie jesze jedno zdjęcie, zrobione równo 15 godzin przed lutową pełnią Księżyca.

 

Kratery Krafft i Cardanus, pałączone bruzdą zwaną Catena Crafft.

Teleskop jak zwykle, C11 F20, kamera Vac-135 i jak zwykle, przy kraterach położonych blisko siebie, zblizonych rozmiarami, nieodwracalne skojarzenie ze śladem ukąszenia wampira, na nieco pryszczatej (tym razem) szyi ofiary:)

 

Krafft_Cardanus.png

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooooooo Lemarc nas dzisiaj rozpieszcza :D:helo:

Ja jeszcze jestem pod wrażeniem pierwszego dzisiejszego Mare Nectaris...Zaniemówiłam jak zobaczyłam przed chwilą tą Wenus...ale tutaj to już jest masakra...

Theophilus i Cyrillus :notworthy: A do tego znowu te cudowne maleńkie kraterki. Jednym słowem - przepiękne!

Oglądanie takich zdjęć to rozkosz dla oczu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To przyjemne słyszeć że się podoba, więc myślę że po następnej fotce (z dzisiaj) dobry nastrój powinien się utrzymać. :D

Jak są znośne warunki do focenia, to przy obróce avików czysta przyjemność zostaje.

autor ma satysfakcję, że jego zdjęcia się podobają, a inni mogą tylko podziwiać klasę zdjęć wykonywanych przez Lemarca... :notworthy:

Dzisiaj na pokazie w CAMKu były tłumy (dopiero drugi udany pokaz w tym roku!!), a podczas późniejszej "sesji" można było zobaczyć ten sam obszar Księżyca (co na zdjęciu Lemarca) przez nasz największy TN 350 i szerokokątny okular Nagler (powiększenie 150x). Widok był wspaniały, ale zdjęcia wyszły słabiej - przy zdjęciu Lemarca tak, jak bym robił "Druhem" przez lornetkę... :Boink:

Chyba nawet swoich zdjeć nie pokażę... :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie mogę pochwalić się ładnymi, nowymi fotkami, więc przygotowałem zestwienie dwóch zdjęć, pokazujące jak "ogromna" potrafi być libracja, tzn. o ile więcej, albo o ile mniej Księżyca dostępne jest dla obserwatora ziemskiego, w zależności od położenia naturalnego satelity Ziemi na jego orbicie.

 

Kto ukradł kawałek Księżyca?

 

Libracja.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze warunki nie dawały szans na przyzwoite fotki, na dobitkę co rusz przemieszczały się ławice chmur, więc skupiłem się na dwóch tematach: wschód Słońca w kraterze Platon i to samo w rejonie mojej ulubionej Rupes Recta. W miarę pogarszających się warunków doszedł jeszcze problem ze ścianą balkonu, która pod koniec sesji przesłoniła mi prawie połowę apertury teleskopu. Ciekaw byłem w którym miejscu na dnie Platona pojawi się pierwsza struga światła, no i okazało się że istnieje wąskie wcięcie w wale krateru, przez które dociera ono na jego dno, podczas gdy cała reszta pozostaje w mroku nocy. Co ciekawe ta struga światła oświetliła dwa kraterki umiejscowione na północ od centrum, co ilustruję pomocniczą fotografią w pełnym oświetleniu. Zapewne na skutek libracji ta luminacja za każdym razem doznaje niewielkiego przemieszczenia na osi północ-południe i tylko szkoda że warunki miałem tak marne, bo widoki wschodu Słońca w tym kraterze należą do wyjątkowo malowniczych.

pierwszeswiatlo_3_filtered.JPG

pierwszeswiatlo_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.